Bubblez

Kada još nije bilo interneta, kao i većina i ja sam igrao jednostavne igrice na kompjuteru. Obično „Lines“ ili „Bubbles“.

Onda je došao net, pa četovi, pa brojni forumi..I ta urnebesna vatromet-vrteška je trajala nekih 10, možda 15..možda i celih 20 godina, ne znam više.

Mnogo ljudi, mnogo priča, pitanja, tema, interakcija, mnogo vremena.
A onda, sve je najednom postalo predvidivo.

Dosadili su mi ljudi. Dosadila su mi njihova pitanja, njihove teme, dosadilo mi je vreme, dosadio sam samome sebi u svemu tome i sve je to najednom prestalo.
Jedan po jedan, nestajali su forumi, četovi, fejsovi, meljovi, ljudi..Jednog po jednog, sve sam pogasio - ostao sam potpuno sam.

Već par godina opet igram Bubbles. Trudim se da ne razmišljam ni o čemu. Ne interesuje me više šta ljudi misle. Ne interesuje me više ni šta ja mislim. Napravio sam čitav krug - od Bubbles do Bubbles.

Ali, čovek je društveno biće.
Hteo ne hteo, društvo ga uvlači u svoje šeme i sisteme.
G-mail na primer, ne dozvoljava da ga zaboraviš. Ako ga ne otvoriš neko vreme, preti da se zaključa, samouništi, ugasi.
Kako ne bih izgubio sve te višegodišnje prepiske, sve te slike, uspomene, ja svako malo otvaram svoj mejl i hteo ne hteo, vraćam se da opet živim u svojoj „društvenoj“ prošlosti.

Tamo me od novosti sačekaju par besmislenih reklama koje odmah izbrišem. Kao kada neko dolazi u stan u koji niko ne živi, pa malo otvori prozore, možda zalije cveće..tako i ja obrišem tih par mejlova.

Ali tu su i svi ti neki ljudi. Naše prepiske. Prepiske u početku pune entuzijazma, vrcave, poletne, erotske, uzbudljive, iskrene, obimne, šarene..a kasnije, kako godine odmiču, već kraće i siromašnije, da bi na kraju zamrle potpuno, u neku najtužniju tišinu.

Podseća malo na šetnju kroz groblje, na foto-albume sa tavana, na lutke u izlogu neke napuštene robne kuće, na luna-park sa pogašenim svetlima, a istovremeno podseća i na život. Život koji se događao, živeo, prošao.

Gde su? Kako su? Šta li rade svi ti ljudi sada?

Jesu li nastavili svoje net-živote sa nekim drugim ljudima, na nekim novim forumima? Ili možda neko od njih isto igra Bubblez i otvara sporadično G-mail tek da se ne bi sam od sebe ugasio i izvršio virtuelno samoubistvo i pita se ovo isto što i ja?

Znam, star sam. Hard to thrill, and nothin' really moves me anymore, ali ipak, još tu i tamo poželim da me ljudi požele, da me neko od njih zainteresuje. Da vidim da li je ovo moje stanje kada polako gubim korak sa svetom zapravo normalno, opšte mesto za moje godine. Ili sam jednostvno debelo lud i sledeće što mogu da očekujem je da dugo zagledan u nebo polako ližem staklo od prozora..

I u ovakvom raspoloženju, pokušavam da tražim neke „forume za starije“ ali Google moje pitanje prepoznaje kao Dom za starije i nemoćne osobe i nudi čitave spiskove za staračke domove. Ništa drugo.

Jednim delom sam siguran da takvih foruma i nema. Drugim delom se plašim da možda ipak postoje, a onda..O čemu bi pričali mi koji smo već ispričali sve? Koja bi pitanja pitali mi, koji znamo da odgovora nema niti ih je ikada bilo? Mi koji znamo zbog čega se cela igra igrala i da je igri došao kraj.

Možda ima srećnika koji još uvek to ne znaju. Ili uspevaju da se pretvaraju i da vešto prevare sebe i srećni su kao i prvog dana, prvog mejla, foruma, četa..
Ja to svakako ne umem.
Ja imam pedeset godina.

Pogledajte prilog 440289
 
..."Čudna je stvar ta, postaje vam sve udobnije u svojoj koži, čak i kad vam vreme daje sve manje razloga za to. Kada ste mladi i lepi, paranoični ste i jadni. Mislim da je jedna od najvećih prednosti starenja to što se oslobađate nekih stvari. Moje četrdesete su bile divne. Pedesete sjajne. Šezdesete fantastične. Sedamdesete prokleto fenomenalne." ... Izjavila Helen Miren, britanska glumica (70 godina) kojoj se pridružujem (sa malo manje godinica :D). Pozdrav :zag:
 
Istina je. Danas forumske diskusije pocinju da lice na chat. Tri-cetiri reci u svakom postu. To nije razgovor.
Do kraja druge strane sagovornici shvate da se ne razumeju i tada odlucuju da li da napuste diskusiju ili udju u svadju.
Istim tempom, razume se.
Svako cita samo svoje postove. Neka zurba je usla u ljude.
Mi smo nekada pisali duze reputacije nego ovi danas postove.

http://www.igre123.com/puzzle-igre/igre-bubble-shooter.php :ok:
 
Poslednja izmena:
....sve je to lepo - surovo istinito.....
....svesti život na traćenje ličnog vremena , pa ko ono , traćenje , nije na neki način revolucionarno i preti uspostavljenoj hijerarhiji koja ima svu vlast u sistemu - onda je dobro , čak šta više poželjno za personalne postavke na vlasti.....da , dobro je za vladare....pa sve što je čovek aktivniji u zamajavanju kojim se vode jalove rasprave o svetskim problemima i ljudskim nerazumevanjima , sve više traći lično vreme i nije svoj - nekako se otuđuje od sebe , ljudske prirode - kretenizuje se - tone u mulj IT mnenija !.....retki shvate gde su zapanuli kao izgubljene duše !.....u traćenju ličnog vremena , čovek gubi moć kritičkog sagledavanja života......zapravo , biva smešten u pacovski lavirint i pretvara se u biološku programsku mašinu koja je lojalna kapitalistima i njihovom profitu , a klanja se moćima novca i puzi pred njegovom logikom......
.....u takvom stanju , svaki pojedinačni unutrašnji životni dijalog sve više svoju žrtvu uvlači u spiralu propadanja.... a ono , propadanje , inicira sve žešće unutraćnje dijaloge iz kojih mnogi neznaju izlaz i bivaju progutani ( zdravstveno , sociološki , pa i biološki ).....
....za ovaj svet , koji nema racionalan vid korišćenja slobodnog ličnog vremena , može spasenje da budu net igrice koje razvijaju moć zapažanja , logičko povezivanje i kombinovanje....oću reći , jednostavne igrice , kao ove buble i njima slične , koje jednostavno brišu unutrašnji dijalog.....i sve što je manji ili nepostojeći unutrašnji dijalog , sve smo slobodniji i kreativniji u rešavanju životnih problema.....naročitu u određivanju njihovih prioriteta.....čovek danas ima more problema koji su važni samo u trenu rađanja , već sutra nisu.....takve probleme primamo spolja i oni nas preokupiraju - tek da nas slude i odvuku u bestragiju nekakvih javnih pa i unutrašnjih dijaloga.....
.....konačno , milenijumima se uče tehnike kako da se savlad , i odagna unutrašnji dijalog.....
.....zez je u tome , što nam je u sajber svetu ponuđen dijalog , koji ima gotovo istu moć unutrašnjeg dijaloga - i uspešno radi njegov posao !

.....kad već govorim o oslobađanju od takozvanog unutrašnjeg dijaloga , pa i ovog sajber dijaloga , meni su veliku pomoć pružale , svojevremeno , fliper igrice u više nivoa.....danas ne mogu tako dobre da nađem kao pre dve tri tecenije......u vreme slobizma , devedesetih , bejahu tako dobre igrice , koje su me obuzimale celog .....

....najgora stvar izgubih ih menjajući ova sukućala , a da ih nisam skupljao - kao biće toga još i tako to....a tako bih voleo koju igricu iz tih vremena !
 
Forum je uvek bio i ostao za usamljene,
godine nisu bitne.
Sa 5o možeš biti samo pametniji i duhovitiji, ako je to za tebe uopšte moguće.
Nisi zaboravljen, to prosto nije moguće, dobro došao nazad.
I :cmok2:, iako ti se smajlići gade. :)
 
Cijeli život je na kraju samo jedna velika igra i sve dok udišemo i izdišemo ovaj zrak možemo i toliko priča da ispričamo jer svaki dan pišemo priču svoga života.
 
Hvala svima na komentarima i što ste uopšte našli vremena da čitate moje gustopisanije

danas je popularna kratka forma, znam. Što kraće i sažetije..Niko ne želi da gubi vreme. Svi žure. A ja nekako usporavam, pa mi je utoliko draže da ima nekoga ko to uopšte toleriše.

Ponekad dobijem želju da i ja kažem nešto sažeto i mudro, ali ne umem. Valjda zbog toga što više pišem zbog sebe, ređam slova i rečenice, pa šta ispadne.

Nemam nikakvu "misiju" da nekoga osvestim, već pre da sebe umorim i onesevestim.

Još jednom hvala
 
zašto tako dugo..?
ne znam. Zašto pecaroši dugo čekaju ribu koju će, pošto je upecaju, da puste nazad u vodu ?
Sa ovom igricom je simpatično to što možeš svaki red loptica da zamisliš kao nešto negativno, koje ćeš da neutrališeš.
Npr negativne misli, osećanja.

Onda, kao i u životu, nekada uspeš da pobediš čitav set osećanja i pređeš na neki sledeći "nivo"
A nekada te dočeka takav nivo (kao mene sada ovaj poslednji ) gde ma koliko se trudio, loptice samo dolaze i dolaze što ih više neutrališeš to se one brže ređaju.

I poslednje što imaš je da veruješ da postoji trenutak kada će loptice da se makar slučajno poređaju u tvoju korist, i da te oslobode od igre.
Kažem makar slučajno, jer sistem očigledno ne postoji..
 
Prva decenija - tatina i mamina princeza, koja je imala sve što poželi, sem njihovu pažnju
Druga decenija - stidljiva, povučena, uvek u strahu da ne razočaram one koje volim
Treća decenija - prvo podivljala, ali nisam imala mnogo vremena, morala da čuvam i da se brinem o gore navedenim
Tek kada već zađoh u 40-u, izokrenulo se sve, došlo na svoje, sve što sam želela i čekala, meni pravo u ruke.
Napokon, Uživancija!
 

Back
Top