...najavljeni Nespokoj...

...vjesto izlazim iz hodnika
oblozenih sobama
i zamisljenim parovima
da bih sebe docekao u izobilju
sjecanja
i priprema
da li je u sobi
koju smo viseputno krali
mislili da je nasa
a ustvari soba nas je varala
ispijala
i takve pustala
na rehabilitacije i apstinencije
u sopstvene rukosade i ruzicnjake
a sve
zbog prvog grijeha
i njenog i moga
mada se ovako grijeh ne ispravlja
ipak se zarobljeni val zaustavlja
makar na trenutak
dok opet
istoj sobi podjemo
kao u zavjetu upisano
u stare dnevnike
i u zakletve
dajuci vremenu
da se igra i bestijalno
bacaka nasim osmjesima
graskama znoja
i post_ navalice ,
nespokoja...
 
Ispred nas se nalazi duboko lična, ispisana emocijama pesma Faraonna, koja ga određuje i kao biće i kao umetnika. Kao odgovor na osmišljavanje i produhovljavanje vremena koje mu je dato, on se okreće ljubavi i strasti i harmoniji sklada sa voljenom ženom. Svojim lirskim stihovima nas poziva u svoj svet, u svoj lični zabran i kako priliči ozbiljnom pesniku, pronašavši sebe negdašnjeg, vodi nas "hodnicima obloženih sobama" do jedne koju su "višeputa krali", sli koja je i njih "varala i ispijala".

Bremenitost uskomešanim emotivnim stanjima "prvog grijeha i njenog i moga", rezultiraju nekim od najefektnijih Faraonnovih stihova. I dok opet "istoj sobi polazi", znajući da se tako "grijeh ne ispravlja", njegova probuđena suština daje vremenu da se igra "i bacaka njihovim osmesima i graškama znoja" i kasnijem nespokoju.

Onda kada je najličniji, zagledan dugo u ženu svojih želja, Faraonn je gordo uzvišen, sav u naporima da sačuva tu naglašenu sferu osećajnosti, koju ljubav uokviruje i čuva od uopštavajućeg banalizovanja.

Spram trošnog, spoljnog sveta, stoji nežnost ukrašena marom za dragu ženu i ukazuje na Faraonnovo oživljeno romantičarsko gledanje na svet u kome ljubav, uz zemljotres duše ulazi u maštu, iz koje nikada ni izlazila nije.

Zadivljeni, zastajemo dirnuti stihovima koje nam iz sopstvene sobe šalje Faraonn.
 
...tesko je pjesniku ,
poslije napisanih stihova
i posebno ako je uspio da se oslobodi potmulih sila
da naaidje na analizu ovakvog Reda
kakavu srece kod i poznavaoca i postovaoca poezija
kao sto je Soradze
koja jeste moja prijateljica
ali znam kad cita napisano
znam i da rentgenski pronice
i u ritmiku i dinamiku i sve sto nosi i podnosi
Poezija...
...ostajem zahvalan da imam ovakve posjetioce
kakve godinama dozivljavam
Ovdje...
Soradze,- :hvala:
 

Back
Top