Da Gogi Rimpoche

U akvariju, između ostalih, imam ribice živorotke. Redovito se mrijeste ali nikada niti jedna ne preživi jer velike ribice gutaju male. U 6 godina koliko imam akvarij, nikada niti jedna nova ribica nije preživjela. Tako je to u ribljem svijetu. Nedavno je jedna poživjela neočekivano dugo, Peg ju je primijetila i od tada je prati i navija za nju. Pokušao sam joj objasniti da su male šanse da preživi ali Peg je optimist. Kako sam u toplicama, ona svakodnevno hrani ribice i obavještava me o maloj Pegolini, kako smo je prozvali. Jutros me Peg obavijestila, na rubu plača, da je Pegolina nestala.
- Užas...ne mogu vjerovati da su je pojele.
- Ali Peg, tako je to priroda posložila, ne možeš tu ništa.
- Ne vežem se više za ništa i nikog!
- Dobrodošla u budistički svijet: nevezivanje je ključ sreće u životu. Vježbom moraš doći do toga da nisi vezana niti za svoj život.
- Tako mi je žao...baš sam jako željela da poživi.
- Eh, još prije nevezivanja moraš odbaciti želje. Kada se više ne budeš željela ponovo roditi, dosegla si nirvanu.
- A ma, nisi me utješio, baš sam tužna...
- Otpuštaj, Peg, i bit ćeš sretna u životu. Osim toga, da te pitam: što si danas ručala ?
- Ribu, zašto ?
- Eto vidiš; koja je razlika između ribice iz akvarija i one koju si danas ručala ? Kako to da si ribu na tanjuru tako lako otpustila, u stvari, nisi je uopće niti doživjela ?
Ponekad osjećamo povezanost sa nekime bez objašnjivog razloga. Možda nam ta osoba ne odgovara, pa ipak, osjećamo jaku povezanost. To je zato što smo u prijašnjim životima bili bliski a naši životi isprepleteni. Ali i to treba otpuštati a život gledati kroz prizmu vječne energije koja transcendira naše tijelo u ovom trenutku, vremenu i mjestu. One duše koje su blisko povezane, ništa ne može razdvojiti.


Can't you see, life's easy
If you consider things
From another point of view

https://www.youtube.com/watch?v=dVWTS2AsaSk
 

Back
Top