"Here and now"

Istina je zivot u beskonacnoj promeni. Da bi bili u stanju da je otkrivamo moramo se i sami menjati i imati otvoren um. Um je znacajan element misterije zivota, jer predstavlja vrhunac razvoja svesti na ovoj planeti. Iz njega proizadje svako razumevanje. Zato ga treba razumeti, a ne obezvredjivati.

S obzirom da promena moze postojati samo interakcijom razlika svest, pored uma, ima i nadsvesni duhovni potencijal. Kada um stupi u konatakt s njim koristi puni svesni kapacitet. Misli postaju funkcionalne i kreativne. Pruzaju utehu i blagostanje, pronalazi se resenje i izlaz iz krize. Dozivi se moment nadahnuca i fizickog okrepljenja. Dakle, da bi covek bio prisutan/sabran u svakom sadasnjem trenutku, mora spojiti um s nadsvesnim potencijalom, jer se samo tim kontaktom ego transformise u nad-ego.

Milsli su privilegija koja nam omogucava kompleksnije razumevanje. Medjutim, svaka privilegija sobom nosi i odgovornost i duznost. Od nas se zahteva da shvatimo zakonitosti formiranja misljenja da bi nam koristilo. Ukoliko um, a time i ego, ne dolazi u kontakt s nadsvesnim formiraju se disfunkcionalne misli. Takve misli iscrpljuju i telo i um posto ostaju zarobljenje u mracnom, kosmarnom krugu zabluda.

Rollo May je 1953 godine u knjizi "Covekova potraga za sobom" pisao o sadasnjem trenutku, kao "trudnom" momentu promene u kome treba imati aktivan ili svestan, odgovoran stav da bi promena dobila smisao ili vodila coveka ka zeljenoj funkcionalnosti. Njegovi uvidi zaista zasluzuju paznju, pa cu navesti nekoliko citata, s tom napomenom da je dr Otto Rank jos 1929 godine prvi uoptrebio izraz "ovde i sada" u psihoterapijskoj literaturi nastojeci da istakne znacaj sadasnjeg momenta u psihickom razvoju.

" Prva stvar neophodna za konstruktivnu upotrebu vremena je ucenje da se zivi u stvarnosti sadasnjeg trenutka. Psiholoski govoreci, ovaj sadasnji moment je sve sto imamo. Proslost i buducnost imaju znacenje zato sto su deo sadasnjosti; prosli dogadjaji postoje sada zato sto mislis o njima u sadasnjem momentu, ili sto uticu na tebe, tako da si kao zivo bice drugaciji u sadasnjosti. Buducnost ima stvarnost zato sto je mozes stvoriti u umu u sadasnjosti. Proslost je jednom bila sadasnjost, i buducnost ce biti sadasnjost u nadolazecim momentima."

"Prošlost ima smisao jer osvetljava sadašnjost, a budućnost zato što čini sadašnjost bogatijom i dubljom."

"Nije ni malo lako, iako tako moze izgledati, da se zivi u neposrednoj sadasnjosti. To iziskuje visok stepen svesti o sebi kroz dozvljavanje svoga "JA". Sto god je neko manje svestan sebe kao onog sto deluje, on postaje neslobodan i automatizovan i time je manje svestan sadasnjosti."

May navodi primer radnika koji radi rutinski posao i koji u nastojanju da izbegne dosadu obavlja posao polusvesno i automatski. U takvim momentima covek se oseca kao da je miljama udaljen od mesta u kojem se nalazi i posla koji radi. On oseca kao da izmedju njega i sadasnjosti postoji zid. Taj covek kaze: "Radim kao da sam neko drugi, a ne ja."

"Ocigledan razlog zasto suocavanje sa sadasnjoscu stvara anksioznost je taj sto namece pitanje odluke i odgovornosti. Ne moze se uciniti mnogo u vezi proslosti, i veoma malo se moze uciniti u vezi daleke buducnosti - kako je prijatno onda sanjati o njima! Koje oslobodjenje od brige, koje olaksanje od mucnih misli sta se treba ciniti s vlastitim zivotom!"

"Najefikasniji nacin da se osigura vredna buducnost, kao sto smo pomenenuli, je da se suoci sa sadasnjoscu hrabro i konstruktivno. Jer, buducnost je rodjena i stvorena iz sadasnjosti."

"Sadasnji moment nije ogranicen od tacke do tacke na satu. On je uvek "trudan", uvek spreman da se otvori, da rodi."

"Vreme za ljudsko bice nije hodnik, vec kontinualno otvaranje."
 
Poslednja izmena:
Ja najviše volim da što treba sada ostavim za sutra:D a sada ...da ne radim ništa msm osim da plandujem a šta bi Eckhart rekao na to ,zavisi koji od njih dvojice bi pouku da mi da a znam unapred šta bi rekla Sofija;):lol:
 
-Eckhart Tolle nije, ni prvi ni, jedini autor koji skrece paznju na cinjenicu da je Sadasnji moment sve sto uvek imamo. Mi sve dozivljavamo u Sadasnjem momentu. Ako mislimo o proslosti prozivljavamo je u Sadasnjem momentu. Ako mislimo o buducnosti, takodje i to dozivljavamo u Sadasnjem momentu. Mi nikada nista nismo doziveli, niti mozemo doziveti, izvan tog momenta. Iako sadasnji momenti postaju prosli, njih uvek zameni novi Sadasnji moment. Zato on uvek opstaje ili postoji kao aktivan, aktuelan moment zivota koji se neprestano obnavlja samom promenom.

Medjutim, Sadasnji moment je samo manifestacija dublje misterije. Zato se ne treba zadrzati samo na njemu, vec on treba posluziti kao polazna osnova koja vodi ka skrivenoj sustini koja ga stvara. Sta je to sto stvara Sadasnji moment? To je svest. Svest je sutina zivota, odnosno aktivnosti u vidu stalne promene i smisaonog razvoja. Sve sto je zivo u ovoj dimenziji se neprestano menja i razvija. Ukoliko to ne cini tada umire ili nestaje iz ove dimenzije.

Prema tome, sva ziva bica imaju Sadasnji moment, tj. aktivni moment promene/razvoja. Medjutim, taj moment je razlicit za razlicte vrste zivih bica. Biljke nemaju isti Sadasnji moment kao ljudi. One ga ne dozivljavaju na isti nacin, jer se njihova svest razlikuje od nase. One nemaju intelekt, samosvest ili JA kao mi. Ali, isto tako, JA svakog coveka je individualno i razlicito. Zbog toga svaki covek na svoj jedinstven nacin dozivljava Sadasnji moment. I ne samo to. JA svakog coveka se neprestano razvija kroz razlicite zivotne okolnosti, pa je njegov Sadasnji moment uvek drugaciji tokom celog njegovog zivota.

Ziva bica cija svest ima intelekt ili koja misle, drugacije dozivljavaju vreme od zivih bica koja nemaju tu sposobnost. Na ovoj planeti jedino ljudi imaju specifican dozivljaj vremena kroz proslost, sadasnjost i buducnost. Takva karakteristika vremena im omogucava spoznavanje, pamcenje i smisaoni kontinuitet.

Tvrdjenje da je intelekt, odnosno misljenje, individualnost i ego stetno za duhovni razvoj samo ukazuje na nedovoljno poznavanje zakonitosti razvoja svesti. Bez takvih karakteristika nasa svest jednostavno ne bi bila funkcionalna. Mi s razlogom imamo te karakteristike. Nas evolucinarni zadatak se i sastoji u tome da ih shvatimo da bi bili u stanju da ih koristimo u konstruktivne svrhe i time unapredimo i sebe i vlastitu okolinu. Naravno, da misljenje moze biti nefunkcionalno i time stvoriti destrukciju. Naravno, da individualna egzistencija moze biti otudjena kroz arogantan, okrutan i bezosecajan ego i time prouzrokovati mizeriju.

Ali, isto tako intelekt i misljenje vodi ka napretku i visem stepenu funkcionalnosti. Individualnosti i razlike su osnova zivota koja nam omogucava da se razvijamo, spoznajemo i ucimo. Zato nema niceg loseg u individualnoj autenticnosti. Nije svaki ego otudjen i sebican. Ima toliko ljudi koji svoj ego i individualnost dozivljavaju u stalnoj konekciji i jedinstvu s univerzumom kojem pripadaju.

Koji su vlastiti ego i sposobnost misljenja prihvatili i spoznali kao privilegiju koja im je data da bi razotkrivali sebe i misteriju zivota. Ni jedan covek ne moze u potpunosti eliminisati identitet i ego, a da ne izgubi svesnu funkcionalnost. Ego se moze samo kultivisati, usavrsavati i opelemenjivati, odnosno osvescivati tako sto prevazilazi nize sebicne nagone.
 
Poslednja izmena:

Back
Top