Teacher, leave them kids alone

Uvela me kroz predsoblje do njezine sobe. Sama soba je bila čudnovat spoj mediteranskog šika i kršćanske mistike. Rukom je pokazala stolicu na koju da se smjestim pa i sama sjela.
- Želite li nešto za piće ?
- Želim objašnjenje.
- Da, ali znate da to neće ići tako lako. Jeste li svjesni da našu sreću ne čine životne okolnosti, nego naše viđenje tih okolnosti ?
Počelo je, pomislio sam, sada će uslijediti bujica floskula, propovijedi, savjeta...
- Divan je paradoks da je davanje sreće drugima najbolji način postizanja sreće za sebe.
Srednjoškolska profesorica matematike, nikad udana i bez vlastite djece, o odgoju je znala više nego itko. O odgoju uvijek najviše znaju oni koji nemaju djece.
- Gospođo, zbog čega ste me pozvali ? O čemu se radi ?
Žena je ustala sa stolice, prišla mi i rekla:
- Želim te divlje izjebati !
To sam poželio da kaže, u stvari me zvala da mi očita bukvicu zbog sinovljeve nesmotrenosti. Mali se pojavio u jarko žutoj majici u školi, zbog čega ga je profesorica optužila da namjerno skreće pažnju na sebe. Mali je nehajno uzvratio da nije kriv što ona nema stila i eto problema....dirnuo je u ženin ego, u scilu i haribdu odjednom.
 
Gospođa učiteljica neko je vrijeme tupila o odgoju, šutio sam i slušao, piljeći u sag sa uzorkom meandra. Kada je napokon zašutila dovoljno dugo da shvatim da je završila, krenuo sam u ofanzivu.
- Gospođo, sin mi se još na početku školovanja potužio na vašu otvorenu netrpeljivost prema muškome rodu. Zar to poučavate ? Mržnju i netrpeljivost ? Svoje frustracije i nezadovoljstvo projicirate na djecu ? I još imate obraza nazivati se prosvjetnom djelatnicom, vi biste trebali biti pedagog koji djecu priprema za život ? Gospođo, previše toga ukazuje da ste opsjednuti sobom do te mjere da doživljavate pretjeranu zabrinutost zbog dojma koji ostavljate na druge. Vi ne živite radi sebe nego radi drugih, što je pokazatelj unutarnje praznine. Moj je sin toga dana, u vašim očima, odvlačio pažnju sa vas na sebe, i to vas je zasmetalo. Vaš egocentrizam je pravi razlog mojeg dolaska a vaš bi se život mogao sažeti u dvije riječi: egocentrična melodrama. Nedostatak bliskih odnosa alijenirao vas je do te mjere da iz vas vrišti potreba za pažnjom. Upravo su ukrasi, odjeća i dotjerivanje dokaz koliko je za vas važna predodžba o sebi koju projicirate svijetu. Sve što činite, gospođo, povezano je sa vašom željom da ostavite određeni dojam. Ujutro kad se probudite, opsjednutost sobom zaokupi vaše misli i ta se zaokupljenost nastavlja i dominira tijekom čitavog dana. Da, gospođo, vi ste egocentrična osoba kojoj je dosadno, koja nije pronašla smisao u sebi pa ga uzaludno pokušava pronaći vani. Tratite moje vrijeme da biste mi održali prodiku zbog boje majice mog sina ? To je uzrok problema ? Boja odjevnog predmeta ? Gospođo, razvidno je da to nije i ne može biti pravi uzrok vaše frustracije. Rekao bih da je u pitanju dublje nezadovoljstvo. Radi li se o poslu ili o osobnom neuspjehu, u to ne ulazim, činjenica je da je posao koji obavljate odgovoran i ne trpi diletantizam. Ne možete i ne smijete biti učiteljica samo da bi titulu mogli nositi kao značku, kao produžetak svojeg ega zbog kojeg mislite da ostavljate dojam inteligencije. Gospođo, ako vaši motivi nisu intrinzične naravi, a sve ukazuje da nisu, vi ste promašeni slučaj. Možete li biti dovoljno iskreni pa mi saopćiti pravi razlog mojeg dolaska ?
- Želim te divlje izjebati !
 

Back
Top