Sloboda u umetničkom izrazu !

Svojevremeno , kada bejah momak mlad , razuzdano znatiželjan , zaglavim kao putnik namernik u jednom ruskom milionskom gradu , u njegov muzej likovne umetnosti ! Odmah da kažem , u povelikom građevinskom zdanju , na više spratova , u njihovim izložbenim prostorima , bejahu slike u raznoraznim tehnikama , velikih ruskih majstora iz nekog XVII do pred kraj XX veka . Grandiozan broj radova , meni prekrasan !
Satima sam razgledao te umetničke eksponate . Čoveku nikad dosta !
Mogu samo da kažem , da sam pre ove ruske muzejske galerije , u nekoliko gradova bivše YU , poseti slične izložbe , mnogo manjeg obima - čak i izložbe zapadnih velikana ; ali stvarno nisu bile prinete ovoj - jer , konačno tadašnja država nije bila bogata da plati postavke nekih svetski skupih radova , a naši likovnjaci , ipak su za neupoređivanje sa ruskim , francuskim , nemečkim , engleskim , španskim i velikanima iz drugih moćnih država ! Hoću samo da kažem da nisam baš bio u to vreme , totalni dunster , koji je nekim čudom zalutao tu !
No , tad na toj ruskoj muzeskoj izložbi / tadašnjoj postavci / , dominirali su pejzaži , mrtva priroda - jednostavno kako da kažem , na platnima nije bilo čoveka ! Zadivljujuće ! Na hiljade radova , a gotovo nigde čoveka - što je nezamislivo za zapadno slikarstvo !
Kasnije sam skontao da društveno politički sistemi zapada i istoka , razvili su različite svesti kod ljudi , pa i u umetničke izraze koji govore o slobodi duha , pa i čoveka ! Iz njih proizilaze uočivlje razlike , u kojima zapadna umetnost bez straha od cenzure i odmazde ( mada je toga bilo , čak je bilo i spaljivanja na lomačama ) , o problemima čoveka , o tiraniji nad njim i njegovim životom , govori otvoreno - revolucionarno , dok istočnjačka umetnost pribegava strategiji , koja iznosi takozvane "elemente prirodne slobode" , te tako metaforično pokušava da nadoknadi umetnički kukavičluk ! Ove razlike dominantne su ne samo u umetnosti , već i u ljudskim životima ! Pa tako zapadni običan čovek mnogostruko bolje živi od istočnog , a o jugoistočnim narodima i da ne govorim !

Čitan , novine su donole vest o jednoj posve zanimljivoj likovnoj izložbi , koja treba da nam skrene pažnju svojim radovima ! Jedan bulevarski dnevni list , ovu izložbu najavljuje ovim naslovom i umetničkim komentarom :

Elementi prirode kao predstava slobode

Nina_Savcic_Facebook.jpg


"Motiv na svim akvarelima je priroda. Posebna pažnja posvećena je atmosferi, odrazima u vodi, nebu koje često uzima pola formata, takođe drveću koje naseljava pejzaž bez ljudi.

Poneki rad je na granici apstrakcije, ipak, na svim akvarelima jasno se prepoznaju elementi realnosti", objašnjava umetnica i dodaje: "Ideja koja stoji iza svih radova, kao i moj lični motiv, jeste predstava slobode. Prirode koja se razvija sama, bez uticaja čoveka.

Sloboda u najizvornijem obliku, rast bez kontrole. Zato je akvarel odgovarajuća tehnika. Voda se razliva i nosi boju i ja se više prilagođavam njoj nego što je kontrolišem.
"
- See more at: http://www.danas.rs/kultura.11.html?news_id=336787&title=Elementi+prirode+kao+predstava+slobode#sthash.KC1daSMd.dpuf

Kao što rekoh , ni traga od čoveka i njegovih muka od tiranije !

 

Back
Top