Duhovni ratnik - Blogovi - Forum Krstarice
Prikaži RSS

Buddhala

Duhovni ratnik

Oceni ovaj blog
Samo kao ( duhovni ) ratnik možeš ustrajati na stazi znanja. Ratnik ne može žaliti ili se zbog čega kajati. Njegov je život beskrajan izazov, a izazovi ne mogu nikako biti dobri ili loši.Izazovi su, jednostavno, izazovi. Osnovna je razlika između običnog čovjeka i ratnika da ratnik sve prihvaća kao izazov, dok običan čovjek uzima sve kao blagoslov ili prokletstvo.

Don Juan

Pošalji "Duhovni ratnik" na Facebook Pošalji "Duhovni ratnik" na Google Pošalji "Duhovni ratnik" na My Yahoo! Pošalji "Duhovni ratnik" na Live Pošalji "Duhovni ratnik" na MySpace Pošalji "Duhovni ratnik" na Twitter Pošalji "Duhovni ratnik" na Digg Pošalji "Duhovni ratnik" na del.icio.us

Kategorije
Nekategorizovano

Komentari

1. Pumpafonja (avatar)
    Stvari koje nam najviše znače u životu nisu ni fantastične ni zapanjujuće. To su trenuci kad dodirujemo jedni druge, kad smo prisutni na najpažljiviji ili najbrižniji način. Ova jednostavna i duboka bliskost jest ljubav za kojom svi čeznemo.
  2. Pumpafonja (avatar)
    Ako imate povlasticu biti sa osobom koja je svjesna u vrijeme svoje smrti, otkrit ćete da takva osoba postavlja vrlo jednostavna pitanja: "Jesam li dobro volio?", "Jesam li potpuno živio?", Jesam li naučio otpuštati?"
  3. Pumpafonja (avatar)
    A onda ljubav shvatim kroz prizmu postojanja. Tolika sila mora se osjećati kroz razne živote. Možda ćemo u idućem životu biti dvije tratinčice. Jedna pored druge u ljubavi. Možda ćemo se onda bolje razumjeti. Prevazići ponor ljudskog uma, ega i sebstva. Bit ćemo samo jednostavniji oblik ljubavi.
  4. Pumpafonja (avatar)
    Kada uspiješ oprostiti sebi, znaj da sam ti ja već oprostio. Malo je toga što ti nebih oprostio, ali to već prelazi granice dobrog ukusa koje znam da nisi u stanju prijeći. Možeš bježati koliko god želiš, smijati ćemo se zajedno, pitanje je samo vremena. Slador života jest upravo to vrijeme, ono koje najintezivnije živiš, doživljavaš i proživljavaš. Što te jače nešto dirne, više ti otvori srce. I to je važno. Ono što te najviše promijeni, to najbolje pamtiš. I ljudi su takvi. Najviše ti je stalo do onih koji su te najviše promijenili. Oni zbog kojih se mijenjaš na bolje.
  5. Pumpafonja (avatar)
    Grupi monaha koji su živjeli u pećinama neke pustare dođe u posjetu, a usput i po savjet, mladi kolega.
    - Oče, reče on starom monahu koji je u pustinji proveo četrdeset godina, tebi je poznato da sam tek nešto više od godinu dana u pustinji, a već sam sedam puta doživio pošast skakavaca. Jako me uznemiravaju, ima ih posvuda, dolaze čak i u jelo. Kako ti rješavaš taj problem ?
    - U početku, kad bi mi skakavac upao u juhu, prolio bih cijelu zdjelu. Kasnije sam vadio skakavce, a juhu pojeo. Onda sam nastavio jesti i juhu i skakavce. Kada mi sada neki skakavac pokuša izaći, ja ga gurnem u zdjelu.
  6. Pumpafonja (avatar)
    Skupina Ruskih kozmonauta ovako je opisala svoje iskustvo: Ponijeli smo male ribice u svemirsku postaju radi određenih istraživanja. Trebali smo tamo biti tri mjeseca. Nakon otprilike tri tjedna ribe su počele umirati. Kako nam ih je samo bilo žao! Što sve nismo pokušali da ih spasimo! Na zemlji uživamo u ribolovu, ali kad ste sami i udaljeni od bilo čega zemaljskog, bilo koja životna pojava iznimno je dobrodošla. Tada vidite koliko je život dragocjen.
  7. Pumpafonja (avatar)
    Jedan se budistički monah pješice vraćao u samostan. Odjednom preda nj izađe izgladnjeli medvjed. Monah se dade u bijeg. Bježeći tako, dođe na sam rub provalije. Monah je bio u dilemi dali da se baci u provaliju ili pričeka medvjeda. Ipak se na kraju odlučio baciti, no imao je sreću. Zaustavila ga je grana izrasla iz same stijene. Ostade monah tako držeći se za tu posljednju nadu. No, kad pogleda dolje, ugleda bijesnog tigra koji je jedva čekao siguran plijen. U taj čas izađoše iz rupe dva miša i počnu gristi krhku granu na kojoj je visio unesrećeni monah. Pogledavši još jednom uokolo, monah na dohvat ruke spazi grm s nekoliko sočnih šumskih jagoda. Pruži ruku i ubere dvije. Bile su tako mirisne i slatke !
    - Prava poslastica! Ovako nešto još nikada nisam probao! – uzvikne oduševljen.
  8. Pumpafonja (avatar)
    Um je konstantno izložen raznim mislima. One neprestance izviru, dolaze i prolaze. Ako naučimo ne hvatati se za njih, naposlijetku im se možemo smijati. Ako se za neku misao ne vežemo, ako je ne hranimo, ona u umu može trajati svega par sekundi, a onda dođe druga koja je zamijeni. I tako uvijek, iznova i iznova. No ponekad, neke misli ostaju. Kad se bilo koje iskustvo tijela, srca ili uma ponavlja u svijesti, to je znak da ovaj posjetitelj traži dublju i puniju pažnju.
  9. Pumpafonja (avatar)
    Svaki pojedinačni mozak uklopljen je u svijet drugih mozgova. Svi ljudski neuroni na planetu utječu jedni na druge, preko udaljenosti stola, predavaonice ili dosega interneta, stvarajući nezamislivo složen sustav. Ta golema složenost ostavlja nam upravo dovoljno uvida da shvatimo jednostavnu činjenicu: našim životom upravljaju sile koje daleko nadmašuju našu sposobnost za svjesnost ili za nadzor.
  10. Pumpafonja (avatar)
    Naše osnovne emocije izražavaju se univerzalnim izrazima lica. Ti izrazi često su vrlo kratkotrajni, ali ako ste pozorni, opazit ćete ih. To je biološki temelj stare izreke da su oči ogledalo duše.
  11. Pumpafonja (avatar)
    Možda bismo zrelost mogli definirati kao sposobnost da svakome damo što zaslužuje upravo kada to zaslužuje, da razdvojimo osjećaje koji pripadaju samo nama od onih koje bismo smjesta trebali izraziti prema onima koji su ih izazvali, umjesto da ih prosljeđujemo kasnijim nedužnim pridošlicama.
  12. Pumpafonja (avatar)
    Ono za čime ljudsko biće žudi ne može se pronaći u području zgrčenih stanja, uma koji žudi i borbi našeg malog jastva. Duhovnom praksom i osvještavanjem možemo naučiti osloboditi sebe od neispunjenih, uplašenih ili kompulzivnih identiteta, da bismo otkrili cijelost i blagostanje, osjećaj slobode i prirodni tijek bića.
    Svaka teška okolnost ima pouku koja nas može ponijeti do svojeg osebujnog probuđenja. Od nas se traži spremnost da proniknemo u središte svog bića. Ispod svih suza, boli, straha i ljutnje oko kojih smo se grčili, možemo pronaći slobodu, radost i lakoću u središtu života.