(Ne) prijatelj - Blogovi - Forum Krstarice
Prikaži RSS

Memento mori

(Ne) prijatelj

Oceni ovaj blog
Pametan čovjek ne mrzi nikog.
Pametan čovjek neće ni pomisliti da drugom učini nešto loše.
Onome tko se nađe u kontaktu sa njim je dovoljno samo da zna njegovo mišljenje i njegov stav.
A ako drugom čovjeku ukažeš lijepim riječima na greške i posljedice,
a on i dalje tjera po svom samo u ime svog interesa, on ne može biti prijatelj.

Pošalji "(Ne) prijatelj" na Facebook Pošalji "(Ne) prijatelj" na Google Pošalji "(Ne) prijatelj" na My Yahoo! Pošalji "(Ne) prijatelj" na Live Pošalji "(Ne) prijatelj" na MySpace Pošalji "(Ne) prijatelj" na Twitter Pošalji "(Ne) prijatelj" na Digg Pošalji "(Ne) prijatelj" na del.icio.us

Kategorije
Nekategorizovano

Komentari

1. Vaske (avatar)
    Potpisujem od prvog do zadnjeg slova
  2. sanja* (avatar)
    Onome tko se nađe u kontaktu sa njim je dovoljno samo da zna njegovo mišljenje i njegov stav.
    Šta znači ova rečnica?
  3. 123loncar (avatar)
    ....ovolika zla , istorijska , pa i bukvalno na današnji dan , nisu osmislile i rukovodile sa njima neznalice , budale i debili - već podosta pametni ....hoću da kažem da samo pamet ima ta znanja da osmišljava sredstva i načine za masovna ubijanja , razaranja i pljačkanja.....borbeni avioni , rakete , pametne bombe i plejada sredstava za ubijanje i razaranje ponikla je od milionske vojske pametnih koji imaju velika znanja.....

....svo zlo ovoga sveta potiče od pametnih......zato treba razlikovati one koji su jedino pametni od mudrih....jer češće su pametni zli i ljudski nastrojeni nego što su pored pameti i mudri.... dok su mudri obavezno pametni , čovečni i čovekoljubivi ....szbog svoje lične čovečnosti i čovekoljubivosti oni su plemeniti i kako da kažem : veliki ljudi....stoga da se zaključiti da plemenitost uslovljava čovečnbost i čovekoljubivost......nema li njih , čovečnosti i čovekoljubivosti , nema ni plemenitosti pa ni te mudrosti....za ovo ne trebaju eka elika znanja , pa ni pamet kojom se prave sredstva za masovna ubijanja , razaranja i uništavanja....a danas uglavnom samo takvi sistemi funkcionišu i oni koji ih opslužuju.....sve je podređeno moćima i moćnicima koji zaista jesu pametni , ali nisu plemeniti , pa i nisu mudri - nečovečni su....ZVERi....!
  4. sanja* (avatar)
    Pametni koji su zli ne bi mogli napraviti ništa da nije mase glupih koja je voljna da ih sledi.

No stoji distinkcija mudrih od pametnih.
  5. lea* (avatar)
    Citat Original postavio sanja*
    Šta znači ova rečnica?
    Onome tko se nađe u kontaktu s pametnom osobom, dovoljno je da zna taj njegov stav. Naravno misli se na naše osobne prijatelje i poznanike s kojima smo u kontaktima, ne na nekoga s ceste tko te vidio, pa ne piše nikom na čelu dal mrziš ljude ili radiš ljudima spačke. Naslov ti lijepo govori sve Ako je još nešto nejasno, slobodno pitaj bez ustručavanja
    Ažurirano 16.12.2016. u 22:30, autor: lea*
  6. lea* (avatar)
    Voljela bih da ljudi sa kojima svakodnevno dolazim u kontakt znaju da postoje riječi "hvala" i "oprosti",
    ma koju diplomu imali ili nemali, što god bili.
    Bitno je da si prije svega čovjek sa dušom.
  7. sanja* (avatar)
    Onome tko se nađe u kontaktu s pametnom osobom, dovoljno je da zna taj njegov stav.
    i dalje ne razumem smisao ove rečenice.

Pametnim osobama nije dovoljno da drugi znaju njihove stavove, pametne osobe vole diskutovati o stavovima i proveravati svoje stavove.
    Ne razumem koji je to stav koji je dovoljno samo znati.
    Stav da nećeš nikome učiniti ništa loše? Ni po koju cenu?
    Poznavanje takvog stava (ukoliko je zaista takav) omogućava priličnu manipulaciju.
    Tipa, možemo pred njim ubiti njegovo dete, on nije kadar učiniti nam ništa nažao.

Naravno da smo svi kadri u određenim situacijama da nekom nešto učinimo nažao.
    Pitanje je samo vrsta situacije u kojoj bismo to uradili.

Zašto je važno da ljudi znaju da postoje reči hvala i oprosti?
  8. lea* (avatar)
    Da znaju da ih koriste je veoma bitno jer ako nisi u pravu onda je lijepo da se ispričaš ili ti to nekako drugačije vidiš?
  9. lea* (avatar)
    sanja* ništa od ovoga nije bitno ako želiš da živiš sama sa sobom i svojim velikim Ja i zato se ne pilaj ovime već uživaj u sebi, bez brige, neće tebe nitko da mjenja
    Ažurirano 17.12.2016. u 00:24, autor: lea*
  10. sanja* (avatar)
    Citat Original postavio lea*
    Da znaju da ih koriste je veoma bitno jer ako nisi u pravu onda je lijepo da se ispričaš ili ti to nekako drugačije vidiš?
    Kome je lijepo?

Pa da, ja to nekako drugačije vidim.
    Ja imam potrebu da ponekad kažem hvala, i da se ponekad izvinim.

Čini mi se da je kod tebe obrnuto: ti imaš potrebu da tebi drugi govore hvala i da od tebe traže oproštaj.

Ne razumem zašto ti je to potrebno?
    Osoba koja oseća zahvalnost ne mora je uvek izraziti rečima. Ok, ja imam potrebu da je izrazim (i) rečima, ali ima ljudi koji to prosto izražavaju drugačije.
    Osim toga, ako činim nešto nekome, činim li to da bih dobila neko hvala, ili zato što smatram da je to ispravno učiniti?
    Ako to činim zato što je to ispravno učiniti, "hvala" mi nije potrebno.

Zbog čega ti činiš stvari za koje očekuješ to "hvala"?

Što se tiče ovoga "oprosti" - kao i sa zahvalnošću, ni osećaj žaljenja ne mora nužno biti iskazan rečima. Ja imam potrebu da to izrazim rečima, ali neko drugi možda nema. To ne znači da ne žali zbog nekog svog pogrešnog postupka.

Ukoliko žaljenje kod njega postoji - šta mi znači njegovo "žao mi je"?
    Ukoliko žaljenje ne postoji, zašto bi mi bilo potrebno neko neiskreno i čisto formalno "žao mi je"?

Traženje oproštaja je još najproblematičnije.
    Osoba koja od nekog moli oproštaj se ponizno stavlja na milost te druge osobe i daje joj poziciju moći nad sobom.

Onda kada očekujemo da nas neko moli za oproštaj, u stvari želimo za sebe poziciju moći nad njim - da se ponizno prepusti nama i našoj milosti.

Dakle, sasvim je ok umeti reći hvala i oprosti.
    Ali me zanima odakle potreba da drugi to tebi kažu?

Radi zadovoljenja svog velikog Ja?

Ende na jednom mestu piše o "velikom Dobročinitelju", onome koji čini "dobro" kako bi od drugih zaradio uvažavanje, divljenje i zahvalnost.
    Ali da li je "dobro" zaista dobro ako je krajnji cilj udovoljavanje svojoj ljubavi prema sebi?
    Ažurirano 17.12.2016. u 01:16, autor: sanja*
  11. lea* (avatar)
    Meni je lijepo da se izvinem ako nekad nešto krivo napravim Nisi razumjela rečenicu koju sam napisala? To je onaj bonton iz kuće koji nosiš molim, hvala, izvoli i oprosti. Gdje si ti iščitala u tome da tražim da se meni osobno netko izvine stvarno ne vidim to nigdje, uf bit će da si se malo prešla al nema veze, oprošteno ti je
    P.S. Pošto sam svakodnevno u kontaktu s puno ljudi to je čisto neko moje zapažanje odnosa među ljudima i da bi se puno konflikata do kojih neminovno dolazi svakodnevno nekako lakše riješilo kad bi ljudi znali saslušati jedne druge, pa da, i u kranjoj liniji se i ispričati ako su nešto zabunom napravili ili pohvaliti nekoga ako je i nešto dobro napravio je s mog gledišta neka sasvim normalna stvar. A za šta si se ti sad zakačila nije mi jasno, osim ako nisi neka psihologinja koja se želi s drugom malo nadmudrivati
    Ažurirano 17.12.2016. u 04:24, autor: lea*
  12. sanja* (avatar)
    A, pa nekako sam iščitala iz trećeg lica množine, štajaznam
  13. 123loncar (avatar)
    ......takozvano dobro , a pre bih rekao korisno i dopadljivo svakom racionalnom ljudskom umu , koje se čini iz ljubavi prema sebi , ne vodeći prevashodno računa kome se čini , vrhunsko je dobro - društveno.....njega imamo kod takozvanih požrtvovanih medecinara, sve ređe ga ima kod takozvanih prosvetitelja......takvo dobro daje nadu za opstanak čovečanstva.......ovakvim gledištem može se razumeti takozvano žrtvovanje na krst......to je onaj koji voli da voli - da bi voleo , mora da voli sebe , pa tek iz sebe može da voli sve oko sebe......neznam dal sam jasan.....to je Hristov slučaj , iz kojeg proizilazi dilema poslednje kapi u čaši !....
    ....zašto činiti takozvano dobro svetu , prevashodno iz ljubavi prema sebi.....jedan od razloga je i taj , jer svet oko nas ako mu se čini dobro koje ne može da vrati ničim i nikad , gubi svoje dostojanstvo iz dana u dan , zapada u dužničko ropstvo , pa ispočetka počinje da zavidi svom dobrotvoru na njegovoj poziciji , a kasnije počinje da ga i mrzi - naravno zbog te njegove višnje i svete pozicije.....i tu uglavnom dolazi do neiskrenog odnosa prema dobrotvoru - ulagivanja i lažnih hvala , koje multipliciraju skrivenu mržnju.....
    ....svestan ovih problema , dobrotvor može zapasti u ravnodušnost prema svetu ojko sebe - da izbegne to i prihvati svet takav kakav je opanjćivačko mrziteljski , njemu preostaje samo ljubav prema sebi , koja zaista uzdiže do neslućenih visina ljudskosti......i to je problem kod sveta , ta ljuskost kod dobrotvora......

....ima " dobrotvora " , tipa : a posle ću ti oprostiti što sam te bio za tvoje dobro i svoje ruke izlagao strašnom bolu......takvo "dobročinstvo" poslednjih dana doživljava naše stanovništvo......2-3 godine direktno im se otima od njihove imovine - plata i penzija , onda im se dodeli kap toga njihovog , njima otetog , kao dobrotvorna pomoć......jao što sam dobar , kaže AVezejac !....manipulativno razbojničko dobročinstvo !

...ma u zverinjaku gde je dominatno zverstvo , ima mnogo ljudske kože koja je maskirna uniforma !