TITO I JA - Blogovi - Forum Krstarice
Prikaži RSS

Soradze

TITO I JA

Oceni ovaj blog
C:\Documents and Settings\Administrator\Desktop

^B608B3FDEF25CE1DDAB7D36398D0AD7698677E838B6A85AF12^pimgpsh_fullsize_distr.jpg
...."Imamo samo jednu zemlju i ta zemlja ima samo nas. I nemojte stalno misliti šta će zemlja da uradi, nego šta ćete vi za zemlju da uradite....

Smrt može biti samo jedno od ovoga dvoga: ili je takva da onaj koji je umro nije ništa, ili je opet neka promena i seoba duše odavde na drugo mesto.

U prvom slučaju, ako nema nikakvih osećanja, ako je sve kao dubok san, kad se spava i ništa ne sanja, ako je smrt dakle takva, onda je ona čudo od blagodeti, jer celo vreme života i nije ništa drugo, nego jedna neprespavana noć.

U drugom slučaju, ako je smrt neka promena i seoba duše odavde na drugo mesto i ako je istina šta se govori da borave tamo oni koji su preminuli, pa zar nema veće sreće od ovoga sresti se tamo sa Orfejem, sa Homerom? Što se mene tiče, ako je to istina, želeo bih i više puta da umrem. Šta bi ko dao da ispita onoga koji je protiv Troje podigao mnogu vojsku, pa Odiseja, pa Sizifa i hiljade i hiljade drugih. S njima se tamo razgovarati, biti s njima u društvu, ispitivati ih, to bi bilo neizmerno blaženstvo. Oni tamo, po svoj prilici, za ovakve zargovore, ne osuđuju na život....

No, vreme je da krenemo.
Ja u smrt, a vi dalje kroz život. Ko od nas ide bolje, to niko ne zna. Hvala."

Razlegao se aplauz atrijumom Narodnog muzeja na kraju predstave "Odbrana Sokratova i smrt" tog prohladnog 11. decembra 1968. godine.. Iz prvog reda malog gledališta pljeskali su Tito i Jovanka Broz, kao i ostali visoki državni zvaničnici. Ljuba Tadić, legendarni bard teatra i maestralni Sokrat, stajao je na bini u naklonu.

Svečana atmosfera se nastavila na koktelu posle predstave. Tito i njegova supruga su bili opušteni, nasmejani, šalili su se , pričali anegdote...Poimenice je znao glumce, razgovarao sa svakim ponaosob. Svojom neposrednošću i šalama je uticao na sve nas i atmosferu koja je bila opuštena. Sedeli smo na dva troseda i par fotelja...ostale zvanice su stajale...Tito je pio viski, pušio njegove tamne cigarete sa malenim belim muštiklicama na kraju.
- Tito, hajdemo kući.. rekla je jednog momenta njegova supruga.
- Neću! Ostaćemo još! Retko imam prilike da izađem i da mi je divno sa ljudima oko mene i neću da idem! ... reče Jovanki u jednom dahu.
Okrenuo se prema čoveku iza leđa i rekao: "Ponovite kompletno posluženje!"
Sve je stiglo nakon par sekundi...

Zvanice su se blagonaklono smeškale ovom "bračnom" razgovoru i u veselom tonu je Tito nastavio svoju zanimljivu priču.
U jednom trenutku nestade struje. Mrkli mrak prekri atrijum Narodnog muzeja i zavlada apsolutni tajac. To je trajalo i trajalo...Nije se čulo da bilo ko diše. Pedesetak ljudi u malom prostoru kao da nisu postojali. Muk u mraku.... Sedela sam pored Tita na trosedu. Nisam znala šta da očekujem. Svašta mi je prolazilo kroz glavu..

Upali se svetlo bez najave, kao što je i nestalo. Ćutanje zanemelih zvanica je Tito prekinuo nastavkom svoje zanimljive priče. Nastade blagi žagor i koktel se nastavi u punom sjaju.

Rastali smo se 12. decembra, obogaćeni za divan doživljaj vredan pamćenja.

Pošalji "TITO  I  JA" na Facebook Pošalji "TITO  I  JA" na Google Pošalji "TITO  I  JA" na My Yahoo! Pošalji "TITO  I  JA" na Live Pošalji "TITO  I  JA" na MySpace Pošalji "TITO  I  JA" na Twitter Pošalji "TITO  I  JA" na Digg Pošalji "TITO  I  JA" na del.icio.us

Ažurirano 21.11.2016. u 22:13, autor: Soradze

Kategorije
Nekategorizovano

Komentari

Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja
  1. sanja* (avatar)
    Blago Titu, ako si ovo ti na slici
    Imao je lep pogled

Nego... kopka me prva rečenica. Je li to Titovo?
    Pošto znamo da to danas poteže Vučić, u Srbiji koja je zla maćeha, a ne majka.Iz Vučićevih usta ta izjava deluje groteskno.
    "Ne pitaj šta država, koja za tebe ne čini ništa i čak te skida do gole kože, treba da učini za tebe, već koliko još tebi može da bude gore da bi onima na njenom vrhu bilo bolje"
    To znači uvodna rečenica onda kada je izgovori Vučić.

U vreme bivše Juge značila je nešto sasvim drugo.
  2. 123loncar (avatar)
    Umetnost , pogotovo izvođačka , ponizna je služavka za sve upotrebe - pa i za odrastanje takozvane vladajuće elite !
    Takav je karakter ljudi , verovatno , koji neguju tu ljudsku delatnost !
    Interesantna je intelektualna tranzija , umetnika , koji nadžive jednu vladarsku elitu i stave se u službu druge , revolucionarno krvave - koja uvek i samo uvek izranja na svetlost dana , iz mraka građanskog ratovanja i krvave klasne borbe !
    E , to je tek za pamćenje , taj tranzicioni , trenutni , proces kod umetnika svih , pa ikod ovdašnjih !

A Tita , e on je tek za pamćenje ! Pamtićemo ga dugo , dugo - i pravićemo ga od blata , kako vreme prolazi !
    A ostaće zabeleženo da je više svojom revolucijom pobio srblja , nego nemci sa svim kvislinzima i saveznicima zajedno !
    I niko nesme ni da pomisli , danas , da njegove mošti prenese na groblje velikana , a na mesto njegove večne kuće sagradi park sa fontanom muzičkih želja !
    Kažu zlobnici , da je Tita bio oficir u kaznenoj ekspediciji , koja je harala Cerom , tamo gde je poginuo Dimitrije T . , koga srblji iz ljubavi i velikog patriotizma šesti put saranjuju - te , koji je stradao što od neprijateljske , što od prijateljske vatre u tom I svetskom ratu , na braniku otečestva !
    Što je život , naš serpski !

Kad se Tita upokojio , plakao sam kao derle ! Budala ispranog mozga nije mogla drugojačije !

Danas posle silnih revolucija i kontra revolucija , posle mnogo nedovršenih intelektualnih tranzicija i moje preobrazbe , nedovršene , doživeh da novine donesu istinu sa zvaničnog mesta , posle puna dva veka , o oco i brato ubistvima Crnog Đorđije ; te da je bio čak austrougarski oficir plaćenik za terorističke akcije a i dobro obučeni ajduk ---- pa se nešto mislim , koliko će nam trebati vekova / milenijuma , da štogod o Titi istinu saznamo !

Sve u svemu , nek mu je večni mir !
    Ažurirano 21.11.2016. u 12:50, autor: 123loncar
  3. Soradze (avatar)
    Citat Original postavio sanja*
    Blago Titu, ako si ovo ti na slici
    Imao je lep pogled

Nego... kopka me prva rečenica. Je li to Titovo?
    Pošto znamo da to danas poteže Vučić, u Srbiji koja je zla maćeha, a ne majka.Iz Vučićevih usta ta izjava deluje groteskno.
    "Ne pitaj šta država, koja za tebe ne čini ništa i čak te skida do gole kože, treba da učini za tebe, već koliko još tebi može da bude gore da bi onima na njenom vrhu bilo bolje"
    To znači uvodna rečenica onda kada je izgovori Vučić.

U vreme bivše Juge značila je nešto sasvim drugo.
    Jeste, na slici je moja malenkost... ...
    Prve dve rečenice su rečenice Dr. Zorana Đinđića...Izgovorio ih je Ljuba Tadić na obeležavanju dvogodišnjice od ubistva Dr. Dinđića, posle čega je odrecitovao XXXII deo Platonove "Odbrane Sokratove"
    Hvala ti, noćna ptičice, na čitanju i komentaru!!
  4. Soradze (avatar)
    123lončar@

ODBRANA SOKRATOVA Platon XXXIII

Sokrat:
    "Ali, molim vas još ovoliko: kad moji sinovi odrastu, osvetite im se ljudi, dodijavajući im onako isto kao i ja vama što sam dodijavao, ako vam se čini da se više staraju za blago ili za što drugo negoli za vrlinu. I ako budu smatrali da su nešto, a nisu ništa, korite ih kao što sam ja vas korio što se ne brinu za ono što treba i što misle da su nešto, a ne valjaju ništa. I ako budete tako radili, onda sam od vas doživeo punu pravdu i ja sam i moji sinovi."
  5. hakim bej (avatar)
  6. Zakasneli (avatar)
    Смрт није страшна, срео сам је степских ноћи
    И сада се, ево, нагиње преко мене.
    А знам над колевком чекаш кад ћу доћи
    И знам, од смрти ме чува љубав моје жене.
    (1942)
  7. 123loncar (avatar)
    Ažurirano 21.11.2016. u 20:38, autor: 123loncar
  8. 123loncar (avatar)
    ... rekao bih da je u ovoj stvari adekvatniji onaj deo iz odbrane , kao citat , kad se dokazuje iskaz delfskog proročanstva , zašto je Sokrat neznalica a mudriji od svih umišljenih , samohvalaca i naduvenka , pa i od svojih tužitelja , opanjćivača i nipodištavača .....
    " И ја ћу покушати да вам изложим шта је то што је мени донело име и клевету. Слушајте, дакле! Можда
    ће неки од вас помислити да се ја шалим, али будите уверени, казаћу вам пуну истину. Ја, грађани атински, нисам ничим другим до некаквом мудрошћу стекао то име. Па каквом то мудрошћу? Мудрошћу која је можда људска. Чини се да сам заиста у тој мудрости мудар. А они што сам их мало пре поменуо, можда ће бити представници које веће мудрости него што је људска, или ја не знам да нађем за то погоднији израз. Али ја је не разумем, а ко то тврди, тај лаже и говори то да ме оклевета.
    И сада, грађани атински, немојте подићи грају, ни онда ако вам се учини да се хвалишем. Јер, оне реци што их будем рекао нису моје, него ћу се позвати на беседника који заслужује вашу пуну веру. Као сведока за своју мудрост, ако је уопште има и ако је каква, навешћу вам бога у Делфима. Херефонта ваљда знате. То бесе и мој пријатељ од младости, а био је и пријатељ већини од вас, и с вама је био у оном изгнанству и с вама се вратио . И познајете природу Херефонтову, његову жестоку страст кад би се на што дао. Па он, дакле, оде једаред и у Делфе, па се усуди да запита пророчиште ово — али, као што рекох, немојте, људи, ударити у грају — он запита да ли је ко мудрији од мене. Питија одговори да нико није мудрији од мене . И то ће вам, ето, његов брат потврдити, јер Херефонт је већ умро.
    А не заборавите зашто ја то говорим! Хоћу да вас обавестим одакле је потекла клевета против мене. Јер кад сам ја оно чуо, овако сам умовао: шта то, управо, мисли бог, и какву то загонетку казује? Та ништа нисам налазио у себи по чему бих знао да сам мудар. Шта он, дакле, управо мисли кад изјављује да сам ја најмудрији? Ваљда не лаже. То противречи његову бићу. И дуго времена нисам знао шта је управо смисао његове изјаве и, најзад, после тешког размишљања, латио сам се да га овако отприлике испитам. Упутих се једноме од оних који уживају глас да су мудри да бих ту, ако већ игде, побио
    пророчанство и показао пророчанству: ево, овај је од мене мудрији, а ти си изјавио да сам ја. Док сам изближе, посматрао овога човека — имена му не треба да напомињем, а бесе то један од државника кога сам испитивао и такво нешто, грађани атински, доживео — и док сам се с њиме разговарао, добио сам утисак да тај човек, додуше, изгледа мудар многим другим људима, а највише самом себи, али да то у ствари није. Ја сам, потом, покушавао да му доказујем како он, додуше, мисли да је мудар, али да није. Тако сам омрзао и њему и многима који су били присутни. На повратку размишљао сам у себи да сам ја, ипак, мудрији од тога човека, јер, као што се чини, ниједан од нас двојице не зна ништа ваљано и добро, али он мисли да зна нешто, а у ствари не зна, док ја, као што не знам, и не мислим да знам. Ја сам, чини ми се, бар нешто мало мудрији од њега, и то баш по томе што и не мислим да знам оно што не знам. Од овога одох до другога, и то до једнога од оних који су важили као мудрији него онај,
    па сам добио исти утисак. И тако сам и њему и многима другима омрзнуо.
    "
  9. Soradze (avatar)
    Citat Original postavio hakim bej
    Hvala Lepi Čoveče Ovaj video snimak od marta 2005. je korišćen i na komemoraciji i sahrani Ljube Tadića novembra iste godine.
    ..."No vreme je da krenemo. Ja u smrt, a vi dalje kroz život. Ko od nas ide bolje, to niko ne zna." Gromada našeg glumišta se rečima mudrog Sokrata oprostila od nas..
    Hvala na dolasku i videu..
  10. Soradze (avatar)
    Citat Original postavio Zakasneli
    Смрт није страшна, срео сам је степских ноћи
    И сада се, ево, нагиње преко мене.
    А знам над колевком чекаш кад ћу доћи
    И знам, од смрти ме чува љубав моје жене.
    (1942)
    Prelep stih, Zakasneli.... Ispravno si shvatio da je u mom napisanom najvažnije razmišljanje o smrti o kojoj Sokrat ima dva mišljenja, dva filosofska stava od kojih oba oslobađaju od straha od smrti. Hvala na dolasku i komentaru, Zakasneli!!
  11. hakim bej (avatar)
    Trebalo bi da ucimo od istorije.
    Nekada je postojala zajednica u koju su ljudi verovali.
    Snazna zajednica je stvarala snazne pojedince,
    a sada znamo da snazni pojedinci ne mogu stvoriti nista. Niko se ne zeli odreci svoje nezavisnosti, samostalnosti i straha da ce nesto izgubiti.
    Zajednistvo je nesto sto je trebalo po svaku cenu sacuvati.
  12. Zakasneli (avatar)
    Citat Original postavio Soradze
    Prelep stih, Zakasneli.... Ispravno si shvatio da je u mom napisanom najvažnije razmišljanje o smrti o kojoj Sokrat ima dva mišljenja, dva filosofska stava od kojih oba oslobađaju od straha od smrti. Hvala na dolasku i komentaru, Zakasneli!!
    Stihovi su od Agatova, Hvala tebi na sokoljenju moje empatije, koja je hleb nasušni onima koji misle dalje kroz život, a za neke je i to stvar izbora
    Ažurirano 22.11.2016. u 00:08, autor: Zakasneli
  13. Soradze (avatar)
    Citat Original postavio hakim bej
    Trebalo bi da ucimo od istorije.
    Nekada je postojala zajednica u koju su ljudi verovali.
    Snazna zajednica je stvarala snazne pojedince,
    a sada znamo da snazni pojedinci ne mogu stvoriti nista. Niko se ne zeli odreci svoje nezavisnosti, samostalnosti i straha da ce nesto izgubiti.
    Zajednistvo je nesto sto je trebalo po svaku cenu sacuvati.
    Tako mi je teško što sam svedok tog gubitka zajednice i ogromnog, ogromnog osiromašenja i duhovnog i materijalnog ...Milioni ljudi su bačeni na zgarište istorije loših stratega, bez nade da će biti bolje....Volela bih da počnemo da učimo od istorije. Hakime, volim tvoja lepa razmišljanja
  14. Soradze (avatar)
    Citat Original postavio Zakasneli
    Stihovi su od Agatova, Hvala tebi na sokoljenju moje empatije, koja je hleb nasušni onima koji misle dalje kroz život, a za neke je i to stvar izbora
    Zakasneli, ukrasio si mi veče ovom pesmom Mark Bernesa!! Zaista si srce i veliko ti hvala...Vidim koliko je voljen u Rusiji, pa mu je lik ovekovečen na marci ruske filatelije...I lik mog oca se nalazi na marci, ali naše filatelije.
    Baš ti hvala na dolasku i komentarima...
  15. Ellena01 (avatar)
    Naša Soradže ne piše često, ali kad se raspiše, onda je to praznik i za dušu, a bogami i za oči...
    Lijepo je imati ovakva sjećanja, a šta bi sjećanja bila da ih naša dobra duša forumska svako malo ne podijeli s nama i tako nas obogati za još neko novo, lijepo iskustvo iz kojeg mi, mlađe generacije, možemo mnogo toga naučiti.
    O smrti neću puno da mudrujem jer tu mudrosti puno i nema...ona je samo dio puta kojeg zovemo život, nezaobilazna stanica na koju svatko od nas jednom mora stići....
    Hvala ti, draga moja, na još jednom podsjećanju vrijednosti svakog trenutka življenja...
  16. 123loncar (avatar)
    »А сада желим да бацим један поглед у будућност и да вама који сте ме осудили будућност прорекнем. Јер и налазим се већ онде где људи највише постају пророци кад стоје пред вратима смрти. Вама, људи, који ме осудом убисте изјављујем да ће вас одмах после моје смрти стићи много тежа казна, тако ми Дива, неголи је она којом сте мене убили; јер сада сте то учинили мислећи да ћете се ресити давања рачуна о свом животу, али ће вам се, тако ја тврдим, сасвим противно догодити. Биће их више који ће од вас тражити рачун ;
    њих сам ја досада задржавао, али ви нисте то опажали. Али биће вам опаснији уколико су млађи, и ви ћете се још више љутити. Јер ако ви очекујете да ћете убијањем људи одвратити кога да вам не приговара што не живите право, не рачунате добро. Та овакво средство спасења нити је уопште могуће, нити је часно, него оно је најлепше, и у исти мах, и најлакше кад човек не коље друге, него сам себе спрема како ће бити што бољи. То је оно што проричем вама који ме на смрт осудисте, и тиме се с вама растајем.
    «
  17. Soradze (avatar)
    Lepotice moja, "mlađa generacijo"!! Kada se ti ovako raspišeš i ostaviš ovako divan komentar, a meni je puno srce... Hvala ti, mila moja, što uvek dođeš toplog srca i dočekaš moje napisano na ovaj način.... da ti šapnem nešto: ...Da li znaš koliko te volim, moja mušketirko, a??
  18. Zakasneli (avatar)
    Tako mi egidonoše, vidim da me čeka put na kraju kojeg me čeka besni vepar, a lepo si mi rekla da (ne) lovim divlje zveri...... a i posle kraja ima dalje s proljeća do jeseni sve ukrug, od Hada do Olimpa.
  19. Ellena01 (avatar)
    Mušketirko moja, baš sam se neki dan sjetila našeg mušketirstva.... Trebalo bi ponoviti neke stare dane... ...a i mušketirski red je opet u punom sastavu...
  20. Zakasneli (avatar)
    ??? ? ? ?
Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja