И познаћете истину и истина ће вас ослободити Јован 8:32

Тада Исус говораше онијем Јеврејима који му вјероваше: ако ви останете на мојој бесједи, заиста ћете бити ученици моји,
И познаћете истину, и истина ће вас избавити. Јован 8:31-32

Многи наводе само стих тридесетдва, пропуштајући претходни стих без којег се губи прави смисао Христових речи.
Значи: Ако останете у мојој беседи познаћете истину.
Али погледајмо овај стих па ће бити јасније шта Христос Говори:
Ко хоће Његову вољу творити, разумеће је ли ова наука од Бога или ја сам од себе говорим. Јован 7:17
Шта нам то говори Христос? Разумевање долази са чињењем Божје воље, А не са читањем многих књига како многи мисле.
Зато је свет препун духовних учитеља који лутају и заводе народ. Они немајући искуство љубави , праштања и трпљења лутају у својој мисли и не разумеју хришћанство. Зато свако ко мисли да је духован и да може да буде учитељ другима: нека упита себе. Да ли сам спреман да кад ми неко удари шамар окренем и други образ? Јесам ли спреман да се одрекнем свега? и деце и родитеља и жене? И све остало што је Христос рекао да треба чинити. Тако ће преиспитати себе и видети има ли он право разумевање или га ђаво вара. Јер истина се само на један начин може спознати.
Свака спознаја која није дошла тим путем је лаж и заблуда.
Приче типа Св. Оци, предање; може ако се иде овим путем, али ако се иде другим путем ништа не помажу ни Оци ни предање. Него се на тај начин користе св. Оци и предање да би се лепше упаковала заблуда.
 
Има једна занимљива ствар у томе да је Христос на овај начин показао како се долази до разумевња и до истине.
Он је практично на овај начин указао на сотону, као и где се он крије. Сотона се крије у интелектуалном приступу разумевању Св. Писма. Наш интелект је тај који је отац лажи који заводи цео свет.
Погледајмо како описује луцифера кроз Тирског цара. Не заборавимо да говори о интелекту:
Сине човјечји, наричи за царем Тирским, и реци му: овако вели Господ Господ: ти си печат савршенства, пун си мудрости, и сасвијем си лијеп.
Био си у Едему врту Божјем; покривало те је свако драго камење: сарад, топаз, дијаманат, хрисолит, оних, јаспид, сафир, карбункул, смарагд и злато; онај дан кад си се родио начињени ти бише бубњи твоји и свирале.
Ти си био херувим, помазан да заклањаш; и ја те поставих; ти бјеше на светој гори Божијој, хођаше посред камења огњенога.
Савршен бјеше на путовима својим од дана кад се роди докле се не нађе безакоње на теби. Језек 28:12-15
Обратимо пажњу шта је мана интелекту; Безакоње. Није ли то својствено сваком човеку који се у својој мисли ослања на интелект.
Он је херувим помазан да заклања; каже стих. Шта да заклања?
И рече Господ Бог: ето, човјек поста као један од нас знајући што је добро што ли зло; али сада да не пружи руке своје и узбере и с дрвета од живота, и окуси, те до вијека живи.
И Господ Бог изагна га из врта Едемскога да ради земљу, од које би узет;
И изагнав човјека постави пред вртом Едемским херувима с пламенијем мачем, који се вијаше и тамо и амо, да чува пут ка дрвету од живота. прва Мој. 3:22-24

Дакле наш интелект је онај који је помазан да заклања дрво живота да не окусимо и живимо вечно.
Христос нам каже да царство небеско није далеко од нас, да је оно ту у нама, у свету наших мисли у нашем уму.
Онда следи да су и рај и пакао ту у нама, у нашем уму, у свету наших мисли.
А дрво живота се налази у рају; значи и оно се крије негде у нашем уму.
Па и интелект је део нашег ума; онај део нашег ума који је здужен да заклања дрво живота.
Не наговара ли наш интелект свакога од нас да нема Бога? Одакле долазе све оне сумње у Божје постојање?
Па и кад верујемо у Бога; одакле долази онај недостатак поверења у Бога?
Много је ствари које указују да је наш интелект сотона који нас заводи да је просто невероватно како је успевао кроз векове да остане скривен и да људи не слуте одакле долази највеће опасност по наш живот.
Ко је тај који наговори човека да убије другог човека ако не наш интелект? А после нас тера да судимо том истом човеку којег је преварио варајући и нас као и њега.
Ко превари човека да изврши самоубиство?
Да се коцка?
Да се опија?
Да краде?
Да закида друштво?
Да лаже итд.?
И да се вратимо до наслова теме: ко може спознати истину?
Онај ко чини све оно шти је Христос говорио да треба чинити, а шта ће његов интелект покушати да га убеди да не чини.
 
Poslednja izmena:
Извињавам се што сам морао да обришем коментаре на овај текст!
То самучинио из разлога што се мој коментар надовезује на текст па би било незгодно да га деле три коментара.
Извињавам се Лорду Гледсону, Мизаци и Лончару и надам се да ћете имати разумевања:cvet:
 

Back
Top