LAPOT sa drugačijim metodama

Čuli ste za LAPOT ?! Običaj iz vremena prelaska iz paganstva u hrišćanstvo: ubijanje starih ljudi koji više nisu bili sposobni privredjivati i samo su bili, smatrali su njihovi potomci, teret za porodicu.
Dešavalo se to ljudima kad napune 60 godina, jer je životni vek tada bio kraći no danas. Običaj je nalagao da tu " samilost" izvrše potomci ili najbliži srodnici.
Jedna priča govori o tome,a pronašla sam je na netu, interesujući se za tu temu.

Priča ide:

"Prema legendi, sin je ubio svoga oca te pomoću kuke ga vukao do groblja. Vodio je i svoga sina. Kada su stigli do groblja on htede da baci kuku ali mu dete reče: „Ne bacaj kuku! Biće mi potrebna kad ti ostariš.“

Kažu da se običaj održao sve do 19.veka,a najduže u našim krajevima u Istočnoj Srbiji.
Da li je ovo mit ili stvarnost?

Lično mislim da se lapot održao i do današnjih dana, samo su metode drugačije, - i danas se
prema starim osobama često odnosimo kao nepotrebnim stvarima, smetnji, teretu na grbači
države. Izostanak empatije je zamenila kuke.

Volela bih da me praksa demantuje.

ca0cf11bf5690b02c0c2b544bd40355c_M.jpg


poor-old-lady.jpg
 
Suprotno lapotu u našim krajevima, starosedeoci Amerike, indijanci, žvakali su hranu i tako hranili svoje stare koji nisu imali zube da to sami urade...
Pitanje je, da li ljudska civilizacija napredkom nauke i svega što iz tog napredka proizilazi gubi jedan osnovni smisao, a to je osecaj i poštovanje prema svojim bližnjima.
 
mari 47 - Smatram da si sa svojom temom Lapot,pogodila u srz nase stvarnosti. Na zalost svih nas,Lapot se i danas sprovodi,nad starim ljudima.
Naravno,on je promenio svoj identitet,pa tako stari se ne ubijaju vise kukama i kamenom u glavu,kao u ranijim vremenima.Sada se to radi,na mnogo perfidniji nacin.Evo bas pre neki dan,objavise neki statisticki podatak,po kome 8O% od ukupnog broja penzionera u Srbiji,prima penziju ispod
25.OOO Rsd.! Dakle,sta je to nego Lapot.Poznato je da su stari ljudi,uglavnom i bolesni,pored starosti.Treba im posebna nega,posebna hrana itd.
Koliko ova Drzava ne brine o starima,govori i to,sto su im i te bedne penzije,koje su zagarantovane Ustavom,smanjili za 10%. I da bi nesreca bila
veca,nije oroceno smanjenje penzija,vec na neodredjeno vreme,bez mogucnosti povratka.Dakle,to je taj novi Lapot,koji je samo promenio svoje lice.
 
Bez obzira koliko to okrutno možda zvučalo, lapot je na neki način i bio "samilost" u odnosu na pojedine slučajeve današnjice kad stari ljudi ostanu bolesni, bespomoćni, bez sredstava za život, sami...mladost ne razmišlja o starosti, a vrijeme nas neumitno gazi...valjalo bi se podsjetiti nekada...
 
Ellena01;bt295593:
Bez obzira koliko to okrutno možda zvučalo, lapot je na neki način i bio "samilost" u odnosu na pojedine slučajeve današnjice kad stari ljudi ostanu bolesni, bespomoćni, bez sredstava za život, sami...mladost ne razmišlja o starosti, a vrijeme nas neumitno gazi...valjalo bi se podsjetiti nekada...

Da, valjalo bi se podsetiti nekada...Omaših ja naslov, trebalo je Lapot u novom odelu.
Uzgred, čitajući svakodnevno neko nekoga sekirom...:( Kao da nam sekira postade ikonografijom.
Hvala Ellena što si podelila svoje mišljenje s nama.
 
....hvala Mari , za pokretanje izuzetno važnog pitanja , koje smatram pitanjem nad pitanjima - razumevanjem i razrešenjem njegovim , rešićemo deo pitanja koji se tiče našeg opstanka na ovim prostorima.....
....o lapotu sam u nekoliko navrata na ovim našim prostorima maltretirao tastaturu , a od svog puberteta imam interesovanja za tu pojavu - od koje nije imun ni jedan svet na ovoj planeti....nije lapot naša ekskluziva , ali jeste pitanje opstanka.....
....lapot je oduvek bio oslobađanje kako porodice , tako i društva od neaktivnog , radno nesposobnog stanovništva.....spartanci su bebe koje nisu po merilima nekakvih sposobnosti bacali sa stena.....ljudi su , jednostavno da kažem , ubijali sve što je hronično neizlečivo , koje matrijalno samo troši a ništa ne doprinosi.....taj problem , koji zovemo profitabilnost , postoji i danas....tako da lapot kod nas od malja , sekire , prešao je u faze papmpers pelena za radnike i nemanje lekova za bolesne.....isti cilj postiže se drugačijim metodama i drugim sredstvima.....
....ljudi kad govore o lapotu , najpre imaju u mislima očeve , pa se on često pogrešno imenuje kao oco ubistvo......no , lapot se kreće od beba do staraca , ne štedeći polove....

....japan ga je imao kao duhovni zakon , koji je zagovarao obavezu , svetu , starih da podstrehuju mlade da ih u određenom dobu vrate na svetu planinu i ostave majki prirodi na milost i nemilost.....u Baladi o Narajami , sve je lepo rečeno.....ko ima vremena nek izgugla film / ima dve verzije / na netu !

....moje gledište u vezi tog pitanja LAPOT vide kao tabu temu , stvar o kojoj se ne priča , a koja se dešava , u kojoj se svi , od porodične zdrave populacije do državnih institucija i njenih pesonalnih postavki , na perfidan i neljudski skriven način , oslobađa o d nejači .....

....nejač je svak onaj koji ne može da se brani , ne može da se izdržava , ne može da se brine i stara o sebi u bilo kom životnom dobu bez razlike o kom je polu reč !

....nejač su i onih dvadeset pet radnika koji u kragujevačkoj zastavi štrajkuju glađu , nedeljama , a niko ne obraća pažnju na njih.....i to je LAPOT !
 
Hvala Lončar, tvoja posvećenost o bilo kojoj temi, naprosto, - zadivljuje.
Nisam dovoljno objasnila šta me ponukalo da načnem temu.
Elem, ne jednom, skoro redovito, kad pozovete hitnu pomoć, sledi pitanje koliko godina ima bolesnik.
Ne znam koje to godine limitiraju pravo da neko živi...ili preživi?
 
Poslednja izmena:
.....medecinsko pravo na život , imaju zagriženi članovi političkih klanova , bez razlike jesu li pozicija ili opozicija ; pa akoštogod pretekne vremena i para , onda njihovi vojnici - aktiviti i navijački legionari ; a za medijsku sliku , svi zdravi i pravi.....oni koji su argatovali i istrošili svoje telo , dušu - celog sebe , e za njih nema mesta nigde pa ni na listi hitne.....
....i nisu tu nešto bitni radnici - medicinsko osoblje, bitno je poštovati proceduru ministarstva....a ona sdrži i takozvani metod intervjua.....lice se ispita i popuni se meorijski upitnik , daju se obavezno saveti po principima nadri lekarstva , a na osnuvu dobijenih podataka pravi se prioritetna lista....recimo , ako hitnu pozovemo zbog pada takozvane skitnice u infraktnu komu ( a pod skitnicom podrazumevam čoveka izarčenog argatovanjem , koji je izbačen na ulicu , bez prihoda - nešto kao ovi kragujevački invalidi ) , a u isto vreme pozove je neko zbog egzibicionog skandala u kupleraju, nekog uvaženog gradskog političara , koji je zapao u impotentni amok , pa se samopovređuje - pa zna se gde se prvo interveniše.....
....i kad počneš o tome da pričaš , da stvar povezuješ , da razotkrivaš poreklo i njegovu belodanost - te njegovu institucionalnost , svi kao ono : aha , i beže što dalje od istine , pa naravno i od tebe kao nosioca te istine !

....treba razotkriti gospodare života i smrti.....one , koji mogu da uzmu i da daju - tek tako , po svom ćefu !
 

Back
Top