PUCNJI U POZORIŠTU - Blogovi - Forum Krstarice
Prikaži RSS

Soradze

PUCNJI U POZORIŠTU

Oceni ovaj blog
Tiho čavrljanje publike u fojaeu banjalučkog Gradskog pozorišta "Jazavac" prekinuto je zaglušujućim pucnjima pištolja.

- In Linie!!! - dere se muški glas.
- Schnell, schnell!!! - urla drugi glas

Publika preneražena, zanemela, ne diše. Komeša se, razmiče se, pravi prolaz naoružanim nacistima u crnom.

- Do - viče
- Und do! - prstom pokazuje u zbijenu publiku.
- Kommen!!
- Schnell! Schnell!

Iz zbijene publike izdvajaju se osmorica muškaraca.
- Skidaj se! - urla nacista vitlajući pištoljem.
Odabrani se snebivaju, gledaju u publiku, drhte od straha.
- Schnell, schnell!! - čuju se pucnji, tresu se stakla foajea. Skidaju se do gola, dobijenim krpama skrivaju sramotu.

- Odabrani ste da radite 3 meseca za nas, posle toga ćete biti spaljeni! Na vaša mesta će doći drugi! - viče nacista. - Ko se ne slaže, neka istupi! - dere se i vrti pištoljem. Svi ćute preneraženi. Jedan od osmorice se okrete i poče da beži, nacista ga stiže. Još jedan zaglušujući pucanj i ovaj pade mrtav, okrvavljen.

- Shnell, schnell!! - odzvanjaju naređenja mladih nacista zlih očiju, iskeženih zuba, dok uperenim pištoljima uteruju prestrašenu publiku u gledalište.

Sedmorica odabranih se našla na bini osvetljenoj dvema čkiljavim sijalicama, oblače dobijene rite i nalaze svoja mesta na džakovima punjenim slamom. Pored crnih zidova su ružni drveni sanduci jedino okruženje. Nebeski odred povlači prvu od 90 crnih crta na otvorenom poklopcu jednog sanduka.

Odabrana sedmorica u logoru smrti, u Aušvicu, 90 dana spaljuje ljude u pećima, a u "kupatilima" truje logoraše cijanom. Stotine hiljada ljudi za samo 90 dana! Dehumanizovan život, život u službi zla pod prisilom, promena svesti ljudi...

Muselman, Čovek pod kapom, Polen, Zeleni, Frans, Serb, Greko, Rus, prosečni ljudi i njihove sudbine, sposobnost ljudi da se sažive sa strahotama nadzločina i bestijalnosti i želja da ih preživi, čini od njih ljude "slomljene, a smele, beznadežno nemoćne, a ambiciozne, samožive, a plemenite, pokorne, a buntovne, pobeđene, a neuništive".
Metamorfoza svesti je na kraju stvorila od njih zver koja reži, laje, žvalavi, sedmoglavu zver koja kezi zube na zver nacizma i reži, reži, preteći svojim zverstvom....

Autor Đorđe Lebović, preživeli logoraš u Aušvicu, utetoviranog broja na podlaktici A-127500 svoja teška sećanja na užase koje je preživeo i koji su mu ništili psihu, ispričao je celom svetu u drami "Nebeski odred". Bio je jedan od 2.000 preživelih od 5 m i l i o n a logoraša u Aušvicu. Jedan od ljudi koji je demontirao krematorijum u čijim je pećima preko 5 miliona ljudi svih nacionalnosti pretvoreno u teški sladunjavi dim...

"Ne nameravam da napišem ono što se dogodilo u prošlosti. Hteo sam tu prošlost da otkrijem kao mogućnost sadašnjosti, kao aktuelnu pretnju, prema kojoj čovek i čovečanstvo neprekidno moraju da zauzmu stav pripravnosti." rekao je pisac Lebović.

Publika, prikovana za sedišta tri i po sata u mraku, mogla je da se iskrade na 10 minuta jedne noći, dok su logoraši spavali.

Volim pozorište. Umetnički osetljiva, lako prepuštam glumcima da me odvedu u svoju priču. Ali, ovakvu predstavu, ovakvu snažnu, užasnu ljudsku dramu, metamorfozu psihe, aktuelnost teme koja i danas zastrašuje, ovakvu interakciju glumaca i publike, ovakvo svojevrsno učestvovanje u drami, e, to nisam nikada doživela. Toliko snage, umetnosti, istinitosti u tri i po sata, koja su prošla dok dlanom o dlan!! Zaista, samo reči hvale i divljenja za glumački ansambl Srpskog narodnog pozorišta i Saveza dramskih umetnika Vojvodine iz Novog Sada, kao i za nadahnutu režiju mlade Mie Knežević, koja je uspela odličnom režijom da dovede glumce do bravuroznog vajanja u samoj metamorfozi likova, pa sve do poruke i najozbiljnije opomene današnjem gledaocu da zauzme "stav pripravnosti"

Pošalji "PUCNJI U POZORIŠTU" na Facebook Pošalji "PUCNJI U POZORIŠTU" na Google Pošalji "PUCNJI U POZORIŠTU" na My Yahoo! Pošalji "PUCNJI U POZORIŠTU" na Live Pošalji "PUCNJI U POZORIŠTU" na MySpace Pošalji "PUCNJI U POZORIŠTU" na Twitter Pošalji "PUCNJI U POZORIŠTU" na Digg Pošalji "PUCNJI U POZORIŠTU" na del.icio.us

Ažurirano 28.10.2016. u 00:45, autor: Soradze

Kategorije
Nekategorizovano

Komentari

1. sanja* (avatar)
    I treba biti pripravan. Nacionalizam buja.
  2. Konj_na_belom_princu (avatar)
    Tišina! Skidaj se!
  3. 123loncar (avatar)
    Nisam siguran da kultura , institucionalna , može da spreči nadolazeći cunami ništavila , zverske bestijalnosti - koji neki nazivaju nacionalizmom , drugi pak novim svetskim poredkom , a treći novim društvenim izrazom.....i tu lična kultura je kao i uvek bespomoćna.....
    ....mnoge stvari čovek nezna , radeći , stvarajući - vođenjem nekakvog ljudskog građanskog života....no kad stane postrance tih tokova , iz raznoraznih razloga , kad počne da vata zijala po bibliotekama , kinotekama i nekakvim arhivama - tek da nije besposlen ; tek tad baš se bukvalno opasulji u vezi prošlosti , u vezi ljudi i kulturne razine na kojoj su oni živeli u tim starim vremenima....iz mraka istine izrone zveri , i u njima prepoznajemo sve one velikane koji su nam nametani nekakvim obrazcima kao uzorne i visoko moralne ljude....kad tamo , zveri grđe od svake krvoločne životinje !...
    ....neki kaži da u takvim trenucima zapadamo i otrežnjenje....ko zna !?

....pre neki dan čitam , kao ruše Hićinu kuću.....oće da mu zatru tragove , mnim.....a i on je hteo evropu bez granica ; bez nacija i nacionalnih manjina , entiteta i ostalih varijateta ; bez nacionalnih valuta ekonomije i industrije ---- hteo je nemačku evropu.......pa zar to nije to , danas - samo u perfidnijoj formi , koja iznad svega stavlja moć i logiku novca sa pravnim sistemom koji uspostavlja vladavinu sodomizma !....

....konačno , možda je ova kultura - rijaliti prajdovisana , iskorak u budućnost !
  4. Soradze (avatar)
    Citat Original postavio sanja*
    Odavno ti pokazuješ da budno pratiš taj problem. Plaši me činjenica da se istorija ponavlja.... Hvala...
  5. Soradze (avatar)
    Citat Original postavio Konj_na_belom_princu
    Tišina! Skidaj se!
    Neverovatan je osećaj da predstava počne u foajeu pozorišta, tako brutalno, da publika ostane bez daha. Publika je toliko involvirana u događaj, da je slično logorašima, "uterana" vikanjem i pretnjom pištoljima u gledalište (barake)...Da, baš se taj osećaj razvio u publici...Predstava je za pamćenje, jaka, dinamična, ozbiljna i maksimalno aktuelna...
    Lepoto, šaljem ti veliki zagrljaj!!!
  6. Ellena01 (avatar)
    Drago mi je da si nam dočarala bar dio atmosfere sa predstave. Iako je osjećaj stvaran, mislim da nitko od nas ne može ni zamisliti što su ti ljudi proživljavali tada, a i kasnije, jer sjećanja ponekad mogu biti gora i od same stvarnosti. Zato, ne ponovilo se više nikad.
    Pozdravljam te, draga moja....
  7. Jennifer Jennin (avatar)
    Citat Original postavio sanja*
    Kako biti pripravan na tako nesto?
  8. Soradze (avatar)
    Citat Original postavio 123loncar
    Nisam siguran da kultura , institucionalna , može da spreči nadolazeći cunami ništavila , zverske bestijalnosti - koji neki nazivaju nacionalizmom , drugi pak novim svetskim poredkom , a treći novim društvenim izrazom.....i tu lična kultura je kao i uvek bespomoćna.....
    ....mnoge stvari čovek nezna , radeći , stvarajući - vođenjem nekakvog ljudskog građanskog života....no kad stane postrance tih tokova , iz raznoraznih razloga , kad počne da vata zijala po bibliotekama , kinotekama i nekakvim arhivama - tek da nije besposlen ; tek tad baš se bukvalno opasulji u vezi prošlosti , u vezi ljudi i kulturne razine na kojoj su oni živeli u tim starim vremenima....iz mraka istine izrone zveri , i u njima prepoznajemo sve one velikane koji su nam nametani nekakvim obrazcima kao uzorne i visoko moralne ljude....kad tamo , zveri grđe od svake krvoločne životinje !...
    ....neki kaži da u takvim trenucima zapadamo i otrežnjenje....ko zna !?

....pre neki dan čitam , kao ruše Hićinu kuću.....oće da mu zatru tragove , mnim.....a i on je hteo evropu bez granica ; bez nacija i nacionalnih manjina , entiteta i ostalih varijateta ; bez nacionalnih valuta ekonomije i industrije ---- hteo je nemačku evropu.......pa zar to nije to , danas - samo u perfidnijoj formi , koja iznad svega stavlja moć i logiku novca sa pravnim sistemom koji uspostavlja vladavinu sodomizma !....

....konačno , možda je ova kultura - rijaliti prajdovisana , iskorak u budućnost !
  9. faraonn (avatar)
    ...pozorise je postalo stvarnost
    a stvarnost ga pokusava pridobiti
    molbama
    da se okane umjetnickog
    ne zavredjuje obradjivati strahote
    koje se moraju zaboravljati
    ako zaboravi budu tako napredovali...
    ...pozoriste se cesto svoje publike stidi
    jer
    sto je god istini blize
    to publika napusta
    cini joj se da to neko njih spionira...
    ...nekad,
    kad sam zaljubljenik 'dasaka ' bio
    cesto sam nastavljao predstavu poslije kraja
    sve dok u snu ne pocne
    ona Unamunova,
    ...pustite me da sanjam
    ako je taj san
    moj zivot
    ne budite me..."
    ...Sora,-
  10. Soradze (avatar)
    Citat Original postavio Ellena01
    Drago mi je da si nam dočarala bar dio atmosfere sa predstave. Iako je osjećaj stvaran, mislim da nitko od nas ne može ni zamisliti što su ti ljudi proživljavali tada, a i kasnije, jer sjećanja ponekad mogu biti gora i od same stvarnosti. Zato, ne ponovilo se više nikad.
    Pozdravljam te, draga moja....
    Draga Ellena, sigurna sam da bi i ti uživala u predstavi, da si kojim slučajem bila u prilici da je gledaš.... U Novom Sadu je na repertoaru već 4 godine, a u Banja Luci je prikazana u okviru pozorišnog festivala...Grlim te puno!!
  11. Soradze (avatar)
    Citat Original postavio Jennifer Jennin
    Kako biti pripravan na tako nesto?
    Draga JJ, identično pitanje sam i ja sebi postavila.... Hvala na komentaru..
  12. Soradze (avatar)
    Citat Original postavio faraonn
    ...pozorise je postalo stvarnost
    a stvarnost ga pokusava pridobiti
    molbama
    da se okane umjetnickog
    ne zavredjuje obradjivati strahote
    koje se moraju zaboravljati
    ako zaboravi budu tako napredovali...
    ...pozoriste se cesto svoje publike stidi
    jer
    sto je god istini blize