Šta se sve mulja u obrazovanju - iza savamalske "patke" ! - Blogovi - Forum Krstarice
Prikaži RSS

123loncar

Šta se sve mulja u obrazovanju - iza savamalske "patke" !

Oceni ovaj blog
Pročitah ovih dana konstataciju jednog religijskog , katoličkog predstavnika , kako obrazovne institucije proizvode ljudska radnička bića , koja sve manje služe čovečnosti i bogu , a sve više kapitalizmu i njegovoj profitabilnoj potrebi ! Rekao bih da je nacrtao biološkog robota u ljudskoj figuri , koji se kao proizvod isporučuje kapitalistima na ekspla taciono arčenje i gotovo besplatno argatovanje ! Reče mi jedan seoski gazda , kako je jevtinije uzimati dnevnog nadničara , za teške poslove u planini gde se mehanizacija ne probija , nego imati tegleću marvu , za tu vrstu poslova ! Kaže , problem čine samo oni nadničari koji su završili nekakve škole !
Koliko je u pravu ovaj veseli moj besednik , potvrđuju predstavnici naše privredne komore , koji ovih dana biju bitku , lobiraju i kupuju zakonodavnu naklonost - hoće da prekroje i ovako mizerno skrojen obrazovni sistem , pa kažu da je : „превише високошколских, а премало нискошколских радника“ . Vele , treba im još niže obrazovana radna snaga , sa veštinama strikno projektovanim za radno mesto - koje , uzgred je poodavno linijsko , od načina organizovanja pa do načina opsluživanja visokoautomatizovanih mašina i postrojenja !
Kako stvari stoje , mi smo poodavno imali školstvo koje je proizvodilo ljude-radnike i ljude-mislioce. Ljudi-radnici kao proizvod obrazovnog sistema , smatrani su nisko obrazovnim proizvodom školskog sistema , koji je imao ikakve šanse da se prekvalifikacijama , doškolovavanjima izbore za sebe i pređu obrazovni prag koji deli visokoškolce od niskoškolaca . Hoću da kažem , da je obrazovni sistem bio prohodan i na neki način omogućavao je svakoj ličnosti da programira svoj intelektualni razvoj , a sa njim i duhovni opstanak , razvoj i rast ! Ljudi su mogli u bilo kom životnom dobu da oplemenjuju , usavršavaju svoja znanja , veštine i umeća - da stiču moći koje ne brinu o golom opstanku , već nehajno i slobodno rade na razvoju i rastu svake ličnosti , kako intelektualno tako i ekonomski socijalno - svak je imao šanse da kreira preko svojih moći životni standard !

Ako se novim obrazovnim sistemom ograniči , pa i spreči ova obrazovna mogućnost , kojom bi nivo niskoškolskih radnika bio takav da je nemoguće nastaviti dalje obrazovanje , ne samo što bi bio nehuman zahvat vlasti , već bi njim za vjeke vjekova bila definisana jasna granica između većine siromašnih , manjine bogatih ! Zapravo , država bi bila proizvođač i čuvar sudbine definisane za buduće vekove !

Pošalji "Šta se sve mulja u obrazovanju - iza savamalske "patke" !" na Facebook Pošalji "Šta se sve mulja u obrazovanju - iza savamalske "patke" !" na Google Pošalji "Šta se sve mulja u obrazovanju - iza savamalske "patke" !" na My Yahoo! Pošalji "Šta se sve mulja u obrazovanju - iza savamalske "patke" !" na Live Pošalji "Šta se sve mulja u obrazovanju - iza savamalske "patke" !" na MySpace Pošalji "Šta se sve mulja u obrazovanju - iza savamalske "patke" !" na Twitter Pošalji "Šta se sve mulja u obrazovanju - iza savamalske "patke" !" na Digg Pošalji "Šta se sve mulja u obrazovanju - iza savamalske "patke" !" na del.icio.us

Kategorije
Nekategorizovano

Komentari

1. Dušica D. (avatar)
    Pa ti si brate Lončar kanda izmislio toplu vodu. Sve što nam se dešava poslednjih 25-30 godina vodi ka tome.
    Čak i ti (mada uvijeno) priznaješ da je Titino vreme bilo itekako bolje no išta pre i posle njega, a očigledno ni u bliskoj nam budućnosti nema šanse da se išta promeni.
    Dolazimo u američki sistem školovanja, nema domaćeg, sportisti koji obećavaju će dobiti za pomagače odlikaše da im odrađuju ono što je potrebno, a nadasve iliti najgore što nas je snašlo, samo bogata deca će moći da se školuju do mile volje. Neke tamo cece, seke i tamo neke svoju decu upisuju u prestižne inostrane škole, fakultete, dok im škola traje one/oni se provode po beogradskim splavovima i naravno, završavaju te "visoke" škole sa svim odlikama, mašala.
    Siromašna a pametna deca ili završavaju u nekoj buregdžinici ili se nekako uspeju izboriti da svoje znanje plasiraju u neki beli svet i naravno, odlaze, pa neka i odlaze, šta će nam, nama nikad pameti nije nedostajalo, uvek smo bili najbolji, najpametniji, bla, bla, bla, vidi se gde smo, ma kakvi smo, ni za di smo nismo.
    O kakvoj nehumanosti ti govoriš brate Lončar, pa mi smo najjeftinija radna snaga na Balkanu, ko će pa nas ozbiljno da shvata kad nam otvaraju fabrike i onoliko se diče istim, a u tim fabrikama radnici moraju da nose pelene jer nemaju prava da piške kad im je potreba, no kad im sat otkuca za dozvolu.
    Skurcali smo se mi brate Lončar poodavno, ali ako ti to nisi skapirao, e, baš si me razočarao, tebe brine novi sistem školstva, mene ne, mene brine što nam svaka peta kuća u gradu prazna, odselili se ljudi a kuću ostavili, neko roditeljsku, neko kupljenu na kredit, one roditeljske još neko i obiđe, one kupljene na kredit moj matori i ja procenjujemo da se prodaDU za sitne pare, da banke ne dao Bog ne bi ostale kratke za neke novce, ebiga, školstvo i sistem školstva je kod nas kanda najmanji problem, uzdravlje
  2. 123loncar (avatar)
    Slatka sestro Dušice - zdravo....nedostaješ na ovim prostorima.....želim ti sve najbolje !

A sad da ti kažem , da ja volim svoj život , pa volim i vremena koja su vezana za onu bivšu YU-gu....taj jedan život imama , šta da se lažemo - pa tako ono što je upoređivanjem bolje od onog što se favorizuje , ruku na srce mora se reći....ja ne tvrdim da je sistem obrazovanja u tom mom životu bio idealan , ali bolji je od takozvanog "šuvarovog" , a daleko je humaniji od ovog buržoasko kapitalističkog - na srpski način i za potrebe današnjih gospodara ušta spadaju i religijski velikodostojnici - koji uzgred još u prvom razredu sluđuju decu još u prvom razredu ; jer sve male istine naučne koje im učiteljica zasadi preko nedelje , veroučitelj počupa , zastraši ih i zasadi nebuloze....to se zove destruktivno obrazovanje .....ovo je posebna stvar u obrazovnom sistemu....hoću da kažem , i stojim iza toga da ovo što napisah , da u moje vreme deca koja su iz bilo kog razloga stekli nisko obrazovanje , imali su takozvanu drugu šansu , da steknu i više ili visoko obrazovanje...a toga danas nema....čak i ljudi sa visokim obrazovanjem , uglavnom , ako nisu partijski animirani , rade poslove za koje nije potrebna ikakva kvalifikacija....
    ...i sad da se pohvalim , kod komunjara , ja kao i cela jedna ekipa momaka , bogato odelenje , kao domorodci , bili smo zapošljeni kao radnici bez zanimanja , polu kvalifikovana radna snaga bila je za nas elita industrijska u svemu , poslovođa nam je bio nepismen , rukovodilac opančar , a upravnik sarajevski partizanski kursista...svak od nas imao je više razreda škole nego što je bio školski prosek cele radne zajednice.....toliko o lepoti kumunizma u mom zaseoku...a gotovo tako je bilo svugde...domorodci su prolazili kroz katarzu , a dođoši internacionalno - kosmopolitski nagrađivani....nek se zna : poslovođa je bio kosovar , rukovodilac prekodrinaš , a upravnik tromeđaš - falio se svakog dana kako je iz fine crnogorske porodice - parizanske!....aferim.....
    ...no to nije bitno.....okreni obrni problem obrazovanja je povezan sa takozvanom ponudom tržišta rada....jedno je diskriminacija ( pa makar i ova komunistička - " pozitivna" ) , drugo je nemanja radnih mesta u ponudi i besperspektivnost , treće je zapošljavanje parijskih vojnika ( koga je bilo i kod komunista , ali je brojnije bilo zapošljvanje stanovništa - i gle čuda po konkursu , što danas kao instucionalno upošljavanje ne postoji ni na jednom nivou u državi )....hoću da kažem da je YU-ga imala razvojnu putanu koja je imala visoku ponudu radnih mesta....moglo se priuštiti i promena firme....ne sviđa ti se ovde , šef , menjaš firmu.....mnogi su promenili u svom radnom veku 5-6 firmi.....plus , postojao je zaštini radno pravni sistem....a danas em nemaš radnu sigurnost , em možeš dobiti i batine , od raznoraznih spodoba pa i kosookih......
    .....u ovakvoj situaciji , obrazovani ljudi mogu biti problem vladajućoj a i kapitalističkoj eliti.....u tome je "PATKA" beogradska.....!

....inače volim toplu vodu....ti slatka sestro trebalo bi da znaš zašto ljudi vole toplu vodu ! ?...ajd ptico , golubico - gukni !
  3. Dušica D. (avatar)
    Ma i ja volEm toplu vodu, ne dao Bog da je nema, ma grejala sam je onomad na smederevcu,al' mi prijala neviđeno, no, nije tema dal se ti i ja poštujemo il ne, tema je da si ti IPAK priznao na bilo koji način, da je ono vreme bilo jedino pravo vreme za nas "mlade, nadobudne, lude i ni u jednu kategoriju neklasifikovane" danas u vreme demokratije i višepartijskih nebuloza, evo ti ga na dragi brate Lončar, danas deca roditeljima i učiteljima lupaju šamare, pa se još smeju tome, a u moje i tvoje vreme (Titino), bogami se znalo ko kosi a ko vodu nosi, idi begaj brate Lončar
  4. 123loncar (avatar)
    Deca koju su pojeli skakavci !

Ovo je naslov teksta , koji potresa pučanstvo , skroz na skroz - zdravo dobro . Vredi ga pročitati ! Konačno , povezan je sa ovom savamalskom "patkom" o obrazovanju ! Ceo tekst nalazi se na ovoj adresi autorovog bloga - pa izvolte :

http://ljubinkabobanedic.blogspot.rs....html?spref=fb

Interesantni su i novinski tekstovi , dnevnih žutara - to može lako da se izgugla !
    Možda kasnije stvar prokomentarišem , no da se posvetim razgovoru sa slatkom sestrom Dušicom , koja poodavno nije boravila na krsti , ili sam ja propustio te lepe trenutke njene besede , meni drage !
    E pa slatka moja sestro Dušice , izbegla si odgovor na direktno postavljeno pitanje ! Rećiću ti da on čuči u tebi celog tvog života !

Naime , svi ljudi vole toplu vodu , gde ovo toplo podrazumeva temperaturu nešto lečke iznad telesne , koja opušta , uspavljuje - rekao bih potire stvarnost , sve brige , probleme i životne nedaće . Celokupno biće u takvoj vodi lavitira ! Tad je naše biće ima osećaj sigurnosti , večne bezbednosti - koja zrači srećom .
    Da , nema čoveka koji nije napunio kadu , ispružio se i potonuo u sreću ! Može se reći , da sreća ima svoj temelj u osećaju sigurnosti i sveukupnoj bezbednosti !
    Postavlja se pitanja porekla tog osećaja !? Otkud to u nama , kad ceo život je ispunjen opasnostima , pretnjama , strahovima i neznanjima ! Pa otkud nam u tom haosu taj osećaj , koji budimo u toploj vodi !? Zašto i uopšte upotrebljavamo taj izraz : otkrio toplu vodu - misleći , verovatno da je otkrivena istina , cela , skroz na skroz !
    U vezi ovoga , ja mnim , da smo taj osećaj poneli iz majčine utrube - da je to zapravo sećanje na poslednje dana života u njenom telu , kad smo bili ušuškani , uljuljkani , sigurni , bezbedni , i gotovo nemoguće voljeni . Kad nam je majka , celim svojim bićem , svojim životom garantovala i davala apsolutnu božanstvenu sreću .
    To je jedini raj u svim galaksijama ! U njemu je apsolutna sreća ! Sve ostalo posle toga , po rađanju , ruinira tu sreću , razgrađuje je i pretvara život u pakao , u odnosu na život u majčinoj utrubi !

E ovo saznanje je tek topla voda !
    Sve ostalo je folirancija !
  5. Dušica D. (avatar)
    Ma volim da te čitam i šlus:
  6. 123loncar (avatar)
    Hvala Dušice - meni nedostaju tvoja ovdašnja kazivanja !
    Zaista , svrati kad god i ostavi što teksta - protresi nas , ispraši , ispaj ; možda štogod zdravog bude od te rabote !

Pozdrav !
  7. 123loncar (avatar)
    Milenijumci, šta?

" američki politikolozi i drugi društveni naučnici odavno vole da grupišu svoje stanovništvo u demografske kohorte i dodeljuju im zgodna i seksi imena ("Bejbi bumeri", "Generacija Iks" itd.), tako da ovo nije ništa novo pod kapom demografskom "
    http://www.danas.rs/dijalog/kolumnis...2c+%c5%a1ta%3f

Mladost je potencijalnija , pa je zbog toga perspektivnija i njoj se ostavlja , blanko , budućnost sveta ! To je očigledna istina !
    Naravno da ima onih , koji bi tu istinu da zatamne , zamrče , i izkošaraju štogod za svoju stvar , iz te tame svesti pučanstva ! Stvarajući tako nekakav privid vladavine matoraca , koja bi bila navodna , vladavina mudraca - nacionalnih patriota !
    To smo već videli sa svetom kravom naše književnosti , srpsko atinskim akademizmom i novom socijalnom pravdom - tad rođenom , nad šerijatskom egzekucijom mrskog narodnog neprijatelja - kome , kad su ga otkopali , fali jedan pršljan na vratu , i zglobovi šaka ( muslimani za to jednostavno kažu , za razliku od naših sudskih organa - žrtvi su po Alhovoj volji odsečene šake i glava ) . No da se manem te prošlosti mračne , a tako bliske - slobizma , šešeljizma i svega što se tad izrodilo i neće da umre - kao da ima večan život međ nama !
    Ipak, zaista moram da kažem , ima mnogih životnih situacija u kojima sto mladih ruku štogod pokvari , a jedna matora "budala" , poštena i časna , popravi - no , uglavom u nas biva drugojačije - da jedna matora budala štogod pokvari , pa da to niko ne popravi , a generacije ispašatju li , ispaštaju i krvave !
    Naša nesreća je ta , što se nekako vazda na vlasti ustoliče matori ponavljači , pokvarenjaci i ništaci , koji pokatkad isture mlađe u prve ešalone , kao fikuse , pa stvar tako urede da generacije i generacije ispaštaju i propadaju - jer to je nepopravljiva stvar za vjeke vjekova !
    Tad u tim vremenima , živi se od i na fraza i frazologiji .
    No , mnim da fraza ima svakakvih , kratkih , srednji , dugačkih - pa se prostiru i kroz nekakve naučne analize , sve do navodnih ozbiljnih studija ; koje da zlo bude veće , objavljuju naučne institucije , pa i akademije ! Verovatno su to sva naučna dostignuća , koje vredi ovekovečiti !

A ova stvar sa skakavcima - decojedcima , dibila je frazološkog maha- neviđenog !
    Postala je bulevarski intelektualni amok ! Komentara na pretek ! Sav se rod serbski ibreti - onoliko !
    Duhovna propast naroda dolazi , mnim , od obrazovnih institucija !
    Rećiće naši vrli učitelji , nastavnici , akademici , veroučitelji - pa i umetnici svih fela . što da ne , sa celom medijskom elitom - dakle , rećiće svi oni : a gde su roditelji , porodica , familija komšiluk !?
    A brajko , moj !
    Samo ti perfitni pokvarenjaci , fanarioti , koji takva pitanja postavljaju , zaboravljaju da je njihov esnaf i te roditelje , celu tu porodicu - familiju sa celim komšilukom , tako obrazovao zdravo dobro , da u sadejstvu sa njima , "prosvetiteljima" , zaglupljuju se sve mlade generacije , od kojih se očekuje da sutra to isto učine svojoj deci .
    Tako se pravi uboga sirotinja , poslušna i trpeljiva - tako se sistematski vrši dezalijenacija - razčovečenje .

Samo taj deo nauke o razčovečenju , zato što je forsiran od strane marksista , nije poželjan - ma šta nije poželjan , sproteran je ka svaki smrad iz kapitalističke sociologije i nauke o društvu , Sad na ovakvim temama , lagano i sakrito - mučki , naučna sociološka jevrejština sa viberovskom protestaštvinom , podgerva generacijske ntrpeljivosti i sukobe ! To je balkanski trend - kul stvar !
    Mora se , pravimo iz ratno profiterskog zločina novu elitu i njenu buržoaziju !
  8. 123loncar (avatar)
    "Када се ма одузме могућност да детету понуде штап или шаргарепу, они више не могу да за децу буду било какав ауторитет или могући медиј преко којих ће деци бити пренесено нешто од породичних прича иа родитеља, зашто би неко уопште имао децу.Штап који је одузет родитељима сада је у рукама мултинационалних Када се родитељима одузме могућност да детету понуде штап или шаргарепу, они више не могу да за децу буду било какав ауторитет или могући медиј преко којих ће деци бити пренесено нешто од породичних прича и традиције: они постају нека врста додељених слуга, који децу хране, облаче и финансирају њихове жеље. Ако је то улога родитеља, зашто би неко уопште имао децу.
    Штап који је одузет родитељима сада је у рукама мултинационалних компанија. Они дете неће физички кажњавати (можда ће га само мало зрачити осиромашеним уранијумом, што је прилично ефикасна метода ненасилног кажњавања), али ће га изложити претњи трајног психолошког насиља: над главом детета непрекидно стоји опасност да ће бити искључено из заједнице вршњака, те проглашен лузером, уколико не слуша оно што (наводно) сви слушају, не гледа оно што (наводно) сви гледају или нема оно што (наводно) сви имају (нови телефон, нове патике) дакле, уколико не пристане да жели оно што му компаније понуде. "

http://zelenaucionica.com/decu-vaspi...e/?c=y#comment

Teško je prihvatiti istinu da obrazoni sistem proizvodi robove - biološke mašine , se raznožavaju i u procesu vaspitanja svog potomstva zapravo su saučesnici i proizvodnji robova , koji skončavaju kao biološke mašine , na marginama visokih životnih standarda!
    Da roblje razume o čemu se ovde besedi , trebaće mu ceo vek ispunjen ofanzivnim prosvetiteljskim radom !
    A pošto prosvetitelja , vladajući sistem smatra đavoljskim nperijateljem , teroristom , diverzantom koji uništava njihovu masovnu proizvodnju robova - onda ih slobodno istrebljuje svim sredstvima ! Poodavno na balkanu sezona lova je otvorena nad prosvetiteljima stanovništva !
  9. 123loncar (avatar)
  10. 123loncar (avatar)
    Kakav Čovek! Sa velikim Č!
    Kako ranije nismo čuli za njega?!
    Nismo, jer su na naslovnim stranama Stoje i Cece, ubistva i lažljivi političari, a on je "samo" najcitiraniji srpski matematičar na svetu Stojan Radenović, profesor Mašinskog fakulteta u penziji.

- Vučko mi skinuo 10 odsto, platim komunalije, dam nešto unukama, i to je to - priča bez osude, sa pozitivnošću čoveka koji zna koliko je svet nesavršen.
    Bez sukoba nema opstanka

Od kraljice među naukama profesor traži odgovor zašto je čovečanstvo ovakvo agresivno.
    - Matematička pravilnost pokazuje, nažalost, da nema opstanka čovečanstva bez stalnih konflikata. Konflikt je jedan od osnovnih postulata opstanka. Nažalost, većina tih konflikata kroz istoriju je bila krvava, ali tako mora da bude. Ne može čovečanstvo da se popravi, jer bi onda propalo. Samo manjina pojedinaca može da bude bolja.

pezeto sa : http://vesti-online.com/Vesti/Drustv...-ga-ne-poznaje