NEIZGOVORENI MONOLOG - Blogovi - Forum Krstarice
Prikaži RSS

Soradze

NEIZGOVORENI MONOLOG

Oceni ovaj blog
Rano avgustovsko jutro nagoveštavalo je vreo, sunčan dan. Otegla se banatska ravnica, ljubi nebo na horizontu.

Dolma, konj upregnut u čeze kaska mekim utabanim putem.
- E, momče, ovde ću sići! Živ bio! - reče moj otac, siđe i uputi se stazicom niz dolmu, kroz svežu šumu do obale Tise, skelom na bačku stranu, pa do Hogoša uz pomoć dobrih ljudi. Žurio je da stigne do prijatelja dok još sunce nije odskočilo. U žurbi se sapleo, pao i udario glavom u betonski ivičnjak.
Narod se okupljao, glava krvava, pitaju ga ponešto, on odgovara sa "mmmmmm", oni se zgledaju, misle da je pijanac
Policija, apsana, nema dokumenata, neko ga prepoznao, hitna pomoć, VMA.
Fraktura 8cm, veliki hematom u glavi, snimanja, neurolozi, hematom pritiska centar za govor.
- Druže, šta je ovo? - pokazuje neurolog na čiviluk...
- "iiiii" --- krivi usta moj otac
- A ovo? - pokazuje na vrata..
- "aa" -- izgovara
- Memorija je najverovatnije sačuvana, ali centar za govor je uništen.. Moraće da uči sve ispočetka, kada se hematom povuče - presudi doktor na naš užas.

Pitala sam se da li će ikada da se oporavi. Predstave u pozorištu su bile na repertoaru već za mesec dana. On je igrao skoro u svim, a zamene nije bilo.

- Tatica, da li si žedna? - pitala je brižno moja majka. Odmahivao je glavom.
- Da li si gladna? Znaš, skuvao sam ono što ti najviše volela... zapitkivala je i dalje. On je još bešnje odmahivao glavom.
- "mmmm"....pokazivao je rukom na nešto....."mmmm"...lupao se ljutito po kolenu
- Tatica, ne razumem šta ti kazala! plačnim glasom je odgovarala moja majka
- "mmmmmmm" brundao je besno i mama je zabrinuto izašla iz sobe

Ušla sam u njegovu sobu, sela na ivicu kreveta i videla sedu glavu i oči koje ne mogu da se smire. Očaj i nemoć se razlila po voljenom licu.

- Tata, 'oćemo li??
Upitno me je pogledao.

- "Zatucam ti se kući onako malo" ...zastanem... "uuu" - kaže on..- "umoran, pa viknem: - "ee" - kaže on--- "Jeko, o Jeko, a Jeke .... "ea"...nema. Uđem u sobu, a Jeke ..."ea"... nema. Krenem ..."a"... dalje i zapnem ..."a".. glavom za .."ee"... za jedek, kog je .."oa"...ona raširila da ..."uu"...suši svoje tralje. Kako ..."aa"...zapnem za ...."ee"...jedek, padne mi ..."ee"...šešir. Sagnem se da .. "ae"..nađem šešir, kad .."e" tres glavom o ..."aa"...astal. "uuu"... Uuu, ta nije da sam .."oo"...'sovo, ta nije da sam ..."oo"...'sovo, al' k'o Turčin. ..."ui"...
Kad, ..."u"... u neko ..."oa"...doba noći..."e"... eto ti Jeke..."iii" Di si bila, viknem ..."a"...."o".... ja njoj.... Šta sam ..."a"...ja tebi kaz'o, da je ...."o" tvoje da po ..."e"...mene ..."oe" dođeš, a?? A, ona će ..."e"...meni ko ...."o"...zolja u oči: Šta se ..."ee"... dereš ko ..."oaa"...pomaman, ko da ..."a"...sam ti ..."uu"...kuću po'arala, a imala bi šta i ..."aai"....'arati, te rite što ti je ..."ooa" ...pokojna ..."ea" Pela ostavila, ...."iauo"....pijanduro!!"

- Setio si se, tata!!! Počeo si i da govoriš!!!...Suze su nam sijale u očima.. Klimali smo glavama i grlili se.
Radost na našim licima je sijala. Smejali smo se naglas.. Monolog iz jedne njegove uloge je oživeo i memoriju i govor i pokrenuo isceljenje.

Svakodnevno smo ređali monologe, dijaloge, svakodnevno smo se radovali jedno drugom i isceliteljskom činu kome smo bili svedoci.
Moje najlepše druženje sa ocem je bilo tih mesec dana, kada smo zajedno prizvali njegovo sećanje i govor da se ponovo nastani u njegovom biću.

Ja, devojčurak, nastavila sam svakodnevno da idem u pozorište sa njim, tekstove svih predstava sam znala napamet, tekstove svih glumaca. U mojoj porodici pozorište je oduvek bilo Kuća kulture i umetnosti, koje i snaži i okrepljuje i leči.

Pošalji "NEIZGOVORENI MONOLOG" na Facebook Pošalji "NEIZGOVORENI MONOLOG" na Google Pošalji "NEIZGOVORENI MONOLOG" na My Yahoo! Pošalji "NEIZGOVORENI MONOLOG" na Live Pošalji "NEIZGOVORENI MONOLOG" na MySpace Pošalji "NEIZGOVORENI MONOLOG" na Twitter Pošalji "NEIZGOVORENI MONOLOG" na Digg Pošalji "NEIZGOVORENI MONOLOG" na del.icio.us

Kategorije
Nekategorizovano

Komentari

1. hakim bej (avatar)
  2. Soradze (avatar)
    Citat Original postavio hakim bej
    Lepoto od Čoveka Hvala na čitanju i smajlićima.
  3. LJILJA MMM (avatar)
    Ponekad, čudne stvari leče, ai ljubav je uvek lek
  4. Soradze (avatar)
    Citat Original postavio LJILJA MMM
    Ponekad, čudne stvari leče, ai ljubav je uvek lek
    Nikad ne znamo kako će nam deca uzvratiti vaspitanje koje smo ulili u njih... Ja sam, na sreću, znala i taj monolog, kojim smo započeli njegovo spasenje. Monolog je bio iz predstave "Saćurica i šubara", Ilije Okruglića - Sremca, predivna, vesela predstava uz igranje, pevanje i tamburice, hit predstava u kojoj su igrali predivni glumci Jugoslovenskog dramskog pozorišta...Ne znate Vi tu predstavu!! Niste se još ni rodili ...Što se ljubavi tiče, znam da je čudotvorna...I zato: puno Vas grlim, onako odistinski, toplo, prijateljski
  5. 123loncar (avatar)
  6. Konj_na_belom_princu (avatar)
    Ja moram jednom mesečno da pročitam neki vaš tekst ili ću izgubiti dodir sa sobom.

Kako je ovo nežno i iskreno i dirljivo. Kako je puno ljubavi.. Oh gospo Soradze..ljubim ruke i hvala vam jos jednom.
  7. Soradze (avatar)
    Citat Original postavio 123loncar
    Sreća je kada imamo nečeg lepog da se setimo....
  8. Soradze (avatar)
    Citat Original postavio Konj_na_belom_princu
    Ja moram jednom mesečno da pročitam neki vaš tekst ili ću izgubiti dodir sa sobom.

Kako je ovo nežno i iskreno i dirljivo. Kako je puno ljubavi.. Oh gospo Soradze..ljubim ruke i hvala vam jos jednom.
    Ja ću tebe, lepoto, da usvojim!!! Biraj šta hoćeš da budeš meni: sin, unuk, brat...
  9. 123loncar (avatar)
    Citat Original postavio Soradze
    Ja ću tebe, lepoto, da usvojim!!! Biraj šta hoćeš da budeš meni: sin, unuk, brat...
    .....život zna ponekad tako da nas istreska , pa neviđeno nakon toga obraduje i učini srećnim....tad nam se učini , da samo zbog takvih stvari vredi živeti....naravno život ima toga još , lepog i neponovljivog , ali povratak u život je nešto neviđeno...čudo !
  10. Soradze (avatar)
    Citat Original postavio 123loncar
    .....život zna ponekad tako da nas istreska , pa neviđeno nakon toga obraduje i učini srećnim....tad nam se učini , da samo zbog takvih stvari vredi živeti....naravno život ima toga još , lepog i neponovljivog , ali povratak u život je nešto neviđeno...čudo !
    Svakojakih čudesa smo bili svedoci, pa kako smo stariji, a ona sama isplivavaju do nas...ovo čudo se dogodilo pre pola veka!! Čudesa je bilo više u mom životu. U pravu ste, mogu reći da je vredelo živeti moj život! Mada sam apsolutno sigurna da je svačiji život čudo i dragocenost. Život, to čudo, lepi naš "životić", kako mu je tepala naša velika tragetkinja Marija Crnobori.
  11. sanja* (avatar)
    Predivno
  12. Soradze (avatar)
    Citat Original postavio sanja*
    Predivno
    Kad ti, pametnice moja, ostaviš ovakav komentar, meni je srce puno. Znam da sam napisala pravu stvar.
  13. iamblond (avatar)
    ::
  14. Soradze (avatar)
    Citat Original postavio iamblond
    ::
    15 srdaca od moje lepe, plavooke prijateljice!!! Hvala ti, lepoto mila!!