U magli - Blogovi - Forum Krstarice
Prikaži RSS

Nemilosrdnosti

U magli

Oceni ovaj blog

Svako ko piše pesme bar jednom se okušao sa maglom.
Ona poseduje čarobni element, sadržaja svih mogućnosti i odsutnosti svih mogućnosti koje mnogi nazivaju "usamljenost".
Kako ni magle nisu iste i samoća ima različitih.

Postoje , one jutarnje što padaju pored reka i snenih stabala kao velovi, vilinski tragovi pastelnih zora koje ja neobično volim. Kada moj noćni glas prestane sa šaputanjem i moja usamljenost sa prvim tragovima svetlosti biva povučena sa obećanjem jesenjeg jutra da će se vratiti. Ona odlazi na počinak između korenja vrbaka i visokih žutih trava, lelujavih, tankih - dok ih kosi prvi napad zlatonosnih strela. Poslednji cvrčak zove svoju ljubav.

Ali ja sam odrasla. I znam u magli nije moja samoća nego glas -putokaz.
Koja odgovornost!
Izmedju oblaka palih sa ogromnih visina tražiti oči koje čuju, uši koje vide a ostati samo običan čovek, obična žena, majka, ljubavnica, drugarica čija mašta i ljubav prevazilaze sve a ipak na sopstvenom ukletom jedrenjaku luta, vezana za jarbol Vremena.

Svega toga sam setila slušajući glas Hermana Hesea koji mirno, staloženo recituje njegovu pesmu Im Nebel ( " U magli"; "In the Mists").

In the Mists

Wondrous to wander through mists!
Parted are bush and stone:
None to the other exists,
Each stands alone.

Many my friends came calling
then, when I lived in the light;
Now that the fogs are falling,
None is in sight.

Truly, only the sages
Fathom the darkness to fall,
Which, as silent as cages,
Separates all.

Strange to walk in the mists!
Life has to solitude grown.
None for the other exists:
Each is alone

Pošalji "U magli" na Facebook Pošalji "U magli" na Google Pošalji "U magli" na My Yahoo! Pošalji "U magli" na Live Pošalji "U magli" na MySpace Pošalji "U magli" na Twitter Pošalji "U magli" na Digg Pošalji "U magli" na del.icio.us

Ažurirano 18.09.2016. u 16:31, autor: Gloriana

Kategorije
Nekategorizovano

Komentari

1. Gloriana (avatar)
  2. sanja* (avatar)
    Pazi, ja znam koliko su moje strogo racionalne offtopic opaske iritirajuće, ali jbg, imam tu kompulsivno opsesivnu potrebu da ih ipak stavim...
    Dakle, nije se baš svako ko piše pesme okušao s maglom, jebga, žao mi je, ali nije.

Odlična je ova Heseova.

Iskupljujem se za opasku pesmicom:

3. wirdz (avatar)
  4. Gloriana (avatar)
    Sanja* nikada se ne pravdaj nikome cak ni pred Bogom jer ako ga ima on zna tvoje razloge a ako ge nema -nema ni razloga!

Wirdz- Genijalno.
  5. Soradze (avatar)
    Predivna tema, moj omiljeni Hermann Hesse, omiljeni stihovi Im Nebel...Prosto, moram da dodam prevod!!

U MAGLI

U magli sve čudno se čini!
    Samotan svaki žbun i kam,
    dub ne vidi dub u blizini,
    svako je sam.

Drugova beše tma i tušta
    dok svetao život mi bio;
    sad, kada se magla spušta,
    svako se skrio.

Niko mudar ne biva
    dok tminu ne pozna što njega
    neumitno skriva
    i odvaja od svega.

Magla sve menja toliko!
    Život je samotan plam.
    Nikog ne poznaje niko,
    svako je sam.
  6. 123loncar (avatar)
    U magli

U magli sve čudno se čini!
    Samotan svaki žbun i kam,
    dub ne vidi dub u blizini,
    svaki je sam.

Drugova beše tma i tušta
    dok svetao život mi bio;
    sad, kad se magla spušta,
    svaki se skrio.

Niko mudar ne biva
    dok tminu ne pozna
    što njega neumitno skriva
    i odvaja od svega.

Magla sve menja toliko!
    Život je samotan plam.
    Nikog ne poznaje niko,
    svako je sam.

....problem staračke samoće , naročito problem nerazumevanja svrhe pstojanja , neizbežan je - jer u tom dobu , mladalačke životne radosti same po sebi izčiljuju , tope sw kao vašarska lizalica , a za uzvrat stiče se nekakava istraživačka pamet , koja predpostavljam , sve u takozvanom zrelom dobu uvodi u svet , koji jedino pojmom magle možemo objasniti , kao kakav svet nerazumevanja i otkrivanja besmislenosti , predhodnih životnih doba.....zaista , tad "nikog ne poznaje niko, svak je sam" !
  7. hakim bej (avatar)
    Ažurirano 18.09.2016. u 17:25, autor: hakim bej
  8. 123loncar (avatar)
    Soradze , predohitrila si me- čestitam !

....spor sam , nema šta....staračka magla ili nesnalaženje.....no ovaj problem staračkog lutanja kroz nejasnoće života - kroz životna zamaglenja , jedan ovdašnji pesnik , balkanski , video je i u mladalačkoj zaljubljenosti i o tome ostavio nam i ove stihove....upućeni smatraju da je to bilo povećeno njgovoj mladalačkoj neostvarenoj ljubavi....tek , i takvo životno doba i njegova stanja , zaodenuta su nekakvim maglama nerazumevanja i nejasnih a opet beskrajno čistih i velikih osećanja :

Uhapšen u svojoj magli

Uhapšen u svojoj magli,
    zakopčan u svojem mraku,
    svako svojoj zvijezdi nagli,
    svojoj ruži, svojem maku.
    I svak žudi svetkovine
    djetinjastih blagostanja,
    sretne mrene i dubine
    nevinosti i neznanja.
    I na oblak koji tišti,
    i na munju koja prijeti,
    naša blaga Nada vrišti;
    biti čisti. Biti sveti.
    I kad nema Našeg Duha
    među nama jednog sveca,
    treba i bez bijela ruha
    biti djeca, biti djeca.
    Augustin Tin Ujević
  9. Gloriana (avatar)
    Hakim bay!!!ojhaaa!!
    Hvala Soradze na divnom prevodu.I
    Loncaru!!!Hvala, Hvala! Ah Tin Ujevic...
  10. Kiki_GNR (avatar)
  11. Sfyontull (avatar)
    Pesma je divna, a vaš mali esej i više od toga...
  12. 123loncar (avatar)
    ....magla je mistično u ljudskoj svesti povezana sa gubljenjem orjentacije u vremenu i prostoru.....veliki putnici , hodočasnici , nisu voleli maglu zbog ovog svojstva - a naročito su se nje plašili kapetani i mornari duge plovidbe.....a život , svaki , gotovo je duga plovidba po bespuću neizvesnosti - pa kad se još zabasa u maglovita područja , zaista čovek postaje dezorjentisan , bez izlaznih repera vidljivih ; nekako biva izgubljen !
  13. Gloriana (avatar)
    Kiki_GNR i draga Sfyontull Hvala!
  14. Gloriana (avatar)
    Citat Original postavio 123loncar
    ....magla je mistično u ljudskoj svesti povezana sa gubljenjem orjentacije u vremenu i prostoru.....veliki putnici , hodočasnici , nisu voleli maglu zbog ovog svojstva - a naročito su se nje plašili kapetani i mornari duge plovidbe.....a život , svaki , gotovo je duga plovidba po bespuću neizvesnosti - pa kad se još zabasa u maglovita područja , zaista čovek postaje dezorjentisan , bez izlaznih repera vidljivih ; nekako biva izgubljen !
    Idealan trenutak da covek pogleda unutar sebe. Ali magla kao da zatvori to oko ka unutrasnjem a sve unutrasnje projektuje kroz svoju belinu.
    A tacno je to o putnicima i kapetanima.
  15. Dragoljub69 (avatar)
    Magla-murija!