Sta je to profesionalna orijentacija?

Šta je profesionalna orijentacija?

Pogledajte prilog 402471
Osnovni cilj profesionalne orijentacije je podrška u izboru zanimanja. Izbor zanimanja je važna odluka od koje zavisi zadovoljstvo i uspeh pojedinca. Ukoliko ste u dilemi koju školu ili fakultet da upišete, želite da promenite posao, ali ne znate da li je to dobra odluka za vas, profesionalna orijentacija će vam pomoći da bolje upoznate sopstvene sposobnosti i nedostatke.

Profesionalna orijentacija može biti primarna i sekundarna. Primarna profesionalna orijentacija odnosi se na savetovanje prilikom izbora prvog zanimanja.
Uglavnom se odnosi na mlade ljude koji su i dalje u procesu školovanja ili traže svoje prvo radno mesto. Sekundarna profesionalna orijentacija je namenjena osobama koje menjaju profesiju.

Kada se odlučiti na test profesionalne orijentacije?

Ako ste u dilemi koja je srednja škola-fakultet najbolji za vaše dete
Želite biti sigurni da je izabrana srednja škola-fakultet dobar izbor
Želite saznati koje je zanimanje odgovarajuće za vas
Želite znati koje su vam sposobnosti najrazvijenije
Želite promeniti zanimanje
 
Gornji blog je lepo i strucno napisan. Ali on,nema blage veze,sa situacijom u nasoj zemlji.Nikakva profesionalna orijentacija,ovde nije moguca.

Bilo koju orijentaciju da srenjoskolac izabere,nema sanse da se zaposli ikada,. Ma koji fakultet zavrsio,sa ma kakvim uspehom.Ono sto treba

nasa drzava,mora da odredi pravu orijentaciju.Mora konacno da resi, "kome ce se carstvu privoleti".Mi danas u Srbiji,imamo realnu situaciju,da

Predsednik drzave,iz sve snage, "vuce" zemlju u narucje Putina.Premijer pak istom snagom "vuce" zemlju ka Zapadnom bloku.O kakvoj

orijentaciji,u takvoj zemlji,mi pricamo ??? U medjuvremenu,na biroima imamo stotine hiljada nezaposlenih.Koja je to "orijentacija".
 
Poslednja izmena:
....preko ovih metoda , komunjare su htele da programiranim procesima proizvode i raspolažu sa takozvanim ljudskim resursima....proizvodnja radne snage , trebala je da obezbedi mirnu i pouzdanu eksploataciju i u pošljenost stanovništva - po onoj narodnoj : uposli vojsku da ne pravi pizz***darije.....no stvar se otrgla kontroli , pa su komunci izvršili kontra revoluciju , oslobodili glupost preko buđenja nacionalne aždahe i a rulju disciplinovali preko trbuha - ratnoprofiterskom pljačkom.....
...sad je fora u sveri orjentisanja : DA DIPLOMIRAM PA DA EMIGRIRAM....klinci očas izguglaju koji inžinjerski , lekarski , zanatski i nekvalifikovani kadar treba zapadu ovdašnjem i prekookeanskom , za dvogodišnji , petogodišnji , decenijski period i piče po tim saznanjima ( obrazuju se ).....
...druga grupa klinaca profesionalno se uključuje u partijski život....nema dilema oko profesionalne orjentacije , ne prijavljuje se na biro rada , već se učlanjuje u partiju , postaje partijski vojnik , bot i sve što treba....partija se brine o svom kadru kako intelektualnom tako i vojničkom....semenkar može biti direktor , a ako treba i zvanje izvolte...kupi se....šta tu ima da se čovek brine i bakće sa šuvarizmom......
.....ostali nesnađeni zna se - pamper u ranac pa na arbajt za parče leba , ako pretekne za trpeze demokratskog patriotskog kapitalizma !
 
Lorde , zaboravljaš da ta dva tipa su tadem izašao iz šešeljevog šinjela....ta trojka radi samo za lični svoj imetak , svoje porodice , a mrvice bacaju svojim vernim satrapima i njihovim vojnicima....njihov politički moto , je : što svetini gore i gore , to nama i našima sve bolje i bolje....krajem osamdesetih bili su puževi golaći , a sad su prestoni lavovi....stavili su oni nas u te valjke , istok/zapad , pa melju li melju !
 
Lord Gledston;bt294434:
Gornji blog je lepo i strucno napisan. Ali on,nema blage veze,sa situacijom u nasoj zemlji.Nikakva profesionalna orijentacija,ovde nije moguca.

Bilo koju orijentaciju da srenjoskolac izabere,nema sanse da se zaposli ikada,. Ma koji fakultet zavrsio,sa ma kakvim uspehom.Ono sto treba

nasa drzava,mora da odredi pravu orijentaciju.Mora konacno da resi, "kome ce se carstvu privoleti".Mi danas u Srbiji,imamo realnu situaciju,da

Predsednik drzave,iz sve snage, "vuce" zemlju u narucje Putina.Premijer pak istom snagom "vuce" zemlju ka Zapadnom bloku.O kakvoj

orijentaciji,u takvoj zemlji,mi pricamo ??? U medjuvremenu,na biroima imamo stotine hiljada nezaposlenih.Koja je to "orijentacija".

O tome sam i ja razmisljala dok sam pisala ovaj tekst. Situacija je strasna. Mnogo je faktora... Hvala na iskrenom komentaru.
 
Umesto da klinci uce ono sto vole, da se strucno osposobljavaju za ono za sta imaju predispozicije,
oni vise ne gledaju svoje potrebe,
nego potrebe (urusenog) drustva.
I kada zavrse skole, nece raditi ono u cemu su dobri, nego ono sto trzistu treba.
Bice nezadovoljni i nesrecni. Bice neuspesni u poslu koji preko volje rade. Bice i zenu i decu.
 

Back
Top