Vaške - Blogovi - Forum Krstarice
Prikaži RSS

sanja*

Vaške

Oceni ovaj blog
Volim vaške.
Nije to želja da ih lično uzgajam i da uživam u čarima gamizanja po glavi i sporadičnim ujedima koji izazivaju svrab. Nisam vegan aktivista, te moja ljubav nije demonstracija superiorne brige o nejakima i ljubavi spram svih živih bića.
Vaške volim kao ideju. Kao pojavu. I kao sredstvo manipulacije ljudima.
Ja, u stvari, nikada nisam imala vaške, iako sam objektivno imala sve potrebne uslove za uzgoj. Izgleda im nešto ne odgovara ili na mom temenu, ili u mojoj krvi.

No, to što nemate vaške neće sprečiti neke ljude da vam svakako prebiraju po kosi u potrazi za istima.
To sam prvi put saznala u obdaništu, kada su došli sanitarci u belim mantilima, zaposeli busiju u sobi moje predškolske grupe, a nas, decu, poređali u kolonu koja se kroz vrata sobe protezala na prostranu terasu vrtića.

Bila sam prva u koloni, i nije mi baš bilo jasno šta traže. Čika u belom mantilu mi je rekao da priđem, a njegova teta koleginica mi je rukama pognula glavu i počela da prebira po kosi.

Ah, kakvo blaženstvo!
Nema ničeg lepšeg nego kad ti neko čeprka po kosi.
Ritual maženja "drage glave" sam upražnjavala kod bake, tako što bih joj se prišunjala i stavila joj glavu na krilo, a onda je ona svojim toplim, čvornovatim rukama milovala "lepu kosicu" celom dužinom, počevši od korena pa sve do kraja vlasi.

Ovo čeprkanje, međutim, činilo se čak prijatnije od bakinog milovanja.
Problem je bio jedino što je kratko trajalo. Taman se unjonjiš - ono gotovo.

Ništa zato, rešenje sam ugledala čim su mi pokazali da odem u deo sobe s igračkama.
Igračke su bile ispod prozora.
Prozor je bio otvoren.
I vodio je na terasu.

I tako ja lepo kroz prozor izađem napolje, proguram se nazad u kolonu, sačekam svoj red i... mmmmmm, milina!
I tako nekoliko puta.

Doveli već drugu grupu, ja i dalje na preskok uskačem u red.

Mislim da su, otprilike, peti ili šesti put primetili da nešto nije u redu.

- Mislim da je ova već bila. - kaže čika.
- Jesi li ti već bila?- pita teta. Ja nedužno odmahujem glavom.
- Ma bila je, bila. - uporan je ovaj. Ja saginjem glavu i molećivo je guram prema teti. I onda su, naravno, umrli od smeha.
Ali me nazad u kolonu nisu pustili.

Prošle su mnoge godine do mog sledećeg susreta s dragim vaškama.
Naime, sedim tako za katedrom u maloj seoskoj školi, devojčica mi donosi svesku na pregled, sagne glavu dok joj objašnjavam, i tup - iz glave pravo na otvorenu svesku padnu dve vaške i razmile se po listovima.
Ijaoj. Beše to prvi put da sam videla vašku, i ne krijem da sam bila zgrožena prizorom.
U stvari, nije groza prvo što sam osetila.
Prvo što sam osetila bio je svrab.
Zaređam po razredu da pogledam koliko ima nastanjenih glava. Rezultat: 15 od ukupno 17.
Svrab poče da se pojačava, i ja krenuh da se drapam.
Odem na odmoru kod tetkice Stanije da pogleda imam li ih (sigurno imam!) i da ih povadi. I da nauči i mene da vadim, treba to trebiti kod dece.
Posedne me Stanija na stolicu, stane mi iza leđa, rukama mi zabaci glavu, pa krene najpre da prebira po oblasti iznad čela.
Mmmmmm... odjednom ponovo preživljavam divne trenutke svog detinjstva.
Završi s čelom i temenom, pa pomeri glavu na jednu, a zatim na drugu stranu. Prebira iznad ušiju.
Mmmmmmm!
Onda mi pogne glavu unapred, pa se baci na potiljak. Neka ovo traje večno!

Međutim, nije trajalo.
- Čista ko suza! - kaže Stanija i odlazi da naloži peć.
Majkumu, prekide taman kad je bilo najlepše.

Odem popodne kod Dragice na kafu.
Požalim se na svrab, objasnim kako ceo razred ima vaške pa imam sigurno i ja, ako može, nek pogleda.
Hoće, što da neće.

Jaooo, ljudi, kad biste samo znali kakav je Dragica majstor za traženje vaški! Vrlo je temeljna.Što je najvažnije, radi polako. I to traje, i traje i traje...

Elem... ni jedan moj kasniji odlazak na kafu negde u selu nije prošao bez žaljenja na svrab i traženja vaški.

Nedavno sam to probala da izvedem i u Beču.
Pijem kafu s Nego kod koje sam odsela, i ona najavljuje da će uskoro doći i Minka iz sela.
- Minka! - oduševim se. - Kako ona divno traži vaške!
- Da! - kaže Nega. - I ja obožavam da mi čačka kosu... mislim, da mi traži vaške.
- Pa jel imaš stvarno? - pitam.
- Kad dođe Minka, imam.
Maltene mi suze nisu pošle na oči. Evo srodne duše!
- I ja imam. - dodajem nežno. - Kad dođe Minka.

Pošalji "Vaške" na Facebook Pošalji "Vaške" na Google Pošalji "Vaške" na My Yahoo! Pošalji "Vaške" na Live Pošalji "Vaške" na MySpace Pošalji "Vaške" na Twitter Pošalji "Vaške" na Digg Pošalji "Vaške" na del.icio.us

Oznake: vaške
Kategorije
Nekategorizovano

Komentari

1. red riding hood (avatar)
    Haha ovo je divno!! Sva sam se najezila u vise navrata al kod onog opisa gde vaske ispadaju na svesku stresoh se Mada mozda bi i ja trebala da krenem da se vajdim na taj nacin,kako se ne setih
  2. sanja* (avatar)
    Da, samo je stvar u tome da ne smeš to prečesto da tražiš od iste osobe, moraš da šaraš po komšiluku, inače te provale.

Recimo, kad je Minka došla na kafu, i kad smo se namestile da pretres, samo nas je mrko pogledala i rekla:

- More, šta serete, što odmah ne kažete da hoćete da vas drapam po glavi!

I onda nam je učinila jednom. Ali posle se više nije dala
  3. red riding hood (avatar)
  4. Vitezkojaa (avatar)
    Ех те жене, мене то пребирање по глави није баш привлачило, али моја баба баш као да је уживала да ми главу истражује
  5. sanja* (avatar)
    Mislila je da ti čini uslugu
  6. Vitezkojaa (avatar)
    Citat Original postavio sanja*
    Mislila je da ti čini uslugu
    Uživala je baba u tome i volela me bezgranično, samo sam ja imao preča posla u kome me u to doba ni vaške nisu mogle omesti
  7. wirdz (avatar)
    super je
  8. gost 382857 (avatar)
    Super priča :D:heart:
  9. RiadaT. (avatar)
    Zadivljujuće je kako ti od svega umiješ napraviti dobru priču.
  10. sanja* (avatar)
    Priče se pričaju same, ja samo prenosim dalje
  11. Soradze (avatar)
    Svaka tvoja priča je "za priču", zaista nezaboravne. Milima je čitati ih....