RAZMAŽENA MAMA - Blogovi - Forum Krstarice
Prikaži RSS

Soradze

RAZMAŽENA MAMA

Oceni ovaj blog
Podne je. Pravoslavna i katolička crkva, jedna za drugom,započinju pesmom zvona
otkucavanje dvanaest puta. Banjalučke ptice prhnu u plavetnilo neba i razlete se na sve strane u pravcu izmaglice namreškanih planina, koje grle pitomi grad.

Banja Luka mi je osvojila srce. Miran gradić, obavijen sladunjavim mirisom lipe, čist, tih, u kome živi palanački mentalitet u svom najlepšem obliku.

Gospodska ulica, popločana, podsetila me na Stradun. Mladi šetaju bebe u kolicima, izlozi stranih prodavnica na obe strane, butici, ljubazni prodavci, dežurni pevač sedi na stoličici, peva balade i prati sebe na gitari.

Vrućina je. Ljudi čekaju u redu ispred "Boske" da kupe ukusne kugle raznovrsnog sladoleda. Malo dalje, bašta restorana-poslastičarnice mami svojim šarenim suncobranima i žardinjerama prepunim šarenih cvetova. Čuje se razgovor, žamor, čavrljanje, smeh...

- Mama, evo još malo, blizu smo mosta.... Da li možeš da izdržiš? - upita moj sin.
Premeravam svoje snage, laku vrtoglavicu i shvatam da sam se već pregrejala. Ulica ispred nas je bez senke, most je dalje...

-Hajde da sednemo na onu klupu, da se ohladimo - reče on i mi skrenusmo levo u debelu hladovinu višedecenijskih platana. Razbistri mi se pogled od lekovitosti moćnog hlada.

- Možda ti to smisliš, to da ti smeta vrućina, pa ti onda zaista i smeta? - upita me.
Preosetljiva, okrenuh glavu da mi ne vidi lice, a suze same pojuriše. Odao me lelujavi stomak.
- Mama, nemoj da plačeš!! Mama, molim te!! Šta ti je?? Mama!!! Hoćeš li da odem da ti kupim sladoled?? zavapi on.
Odmahnula sam glavom.
- A vodu? Da ti kupim hladnu vodu?? Hoćeš li da idemo negde na ručak??- zapitkivao je. Meni su i dalje tekle suze.
Stavio je glavu na moje rame. Okrenula sam se i poljubila prosedu kosicu koju sam rodila.
- Mama, kada si kod mene, možeš da budeš razmažena - rekao je tihim glasom. - Kaži šta želiš, izmisli, sve ću da ti ispunim

.Zastala sam, zanemela u lepoti reči, koje čuh prvi put.. I znala sam: vratio se bumerang ljubavi godinama livene i utkane u biće deteta. Vratio se bumerang i pogodio me pravo u srce. Milina ljubavi dečije me je preplavila.

- Bože, hvala Ti!!! Bože, vredelo je!! Vredelo je toliko voleti i toliko dati!! Vredela je svaka rana na Putu! Sve je vredelo!! Hvala Ti, Bože!!!

Potrešena sasvim, osećala sam koliko sam silno voljena.

Polako smo krenuli dalje sunčanom ulicom, pa preko usijanog kamenog mosta. Zeleni Vrbas je hučao, patke su plivale po plićacima, Kastel se šepurio svojim zidinama i presijavao na suncu, vrbe su kvasile svoje kose u ledenoj vodi, a mi smo
grabili sigurnim korakom, ruku pod ruku.
Sunce je nemilosrdno peklo. Ošamućena od siline uzvraćene dečje ljubavi, utkane u čarobnu rečenicu, nisam osećala žegu, već lepotu Raja, koji mi se načas ukazao.

Pošalji "RAZMAŽENA MAMA" na Facebook Pošalji "RAZMAŽENA MAMA" na Google Pošalji "RAZMAŽENA MAMA" na My Yahoo! Pošalji "RAZMAŽENA MAMA" na Live Pošalji "RAZMAŽENA MAMA" na MySpace Pošalji "RAZMAŽENA MAMA" na Twitter Pošalji "RAZMAŽENA MAMA" na Digg Pošalji "RAZMAŽENA MAMA" na del.icio.us

Kategorije
Nekategorizovano

Komentari

1. Konj_na_belom_princu (avatar)
    Da, ništa lepše nema.. Nije džabe jedna od Božijih zapovesti..poštuj i voli roditelje svoje.. da i tebi dobro bude..
    Kakav čudesan efekat vaše priče imaju na mene o gospo Soradze.. Raznežim se i dotaknem nešto nevino u sebi.
  2. LJILJA MMM (avatar)
    Naterali ste mi osmeh na lice, onaj široki što dugo ostaje da se šepuri, pa načas nestane i odnekud se, nenadano opet pojavi. Hvala Vam na tome i na prelepom podsećanju da se majčinski voleti uvek isplati (kao što rekoh u prethodnom blogu). Eto, čemu služi pisanje. Da se ovekoveči život. Sa ovim lepim osećajem idem da odmaram ponosni osmeh.
  3. Soradze (avatar)
    Citat Original postavio Konj_na_belom_princu
    Da, ništa lepše nema.. Nije džabe jedna od Božijih zapovesti..poštuj i voli roditelje svoje.. da i tebi dobro bude..
    Kakav čudesan efekat vaše priče imaju na mene o gospo Soradze.. Raznežim se i dotaknem nešto nevino u sebi.
    Hvala ti, lepi moj, na divnim rečima... Divno je što prepoznaješ tim nevinim u tebi moja duboka osećanja.. Mislim da svi vi, velika deca, koji imaju mame, treba da požure da im uzvrate ljubav, dok su mame još tu... kažu mudri: ono što si dao, ostaje uvek tvoje....bumerang ljubavi nepogrešivo leti....
  4. Soradze (avatar)
    Citat Original postavio LJILJA MMM
    Naterali ste mi osmeh na lice, onaj široki što dugo ostaje da se šepuri, pa načas nestane i odnekud se, nenadano opet pojavi. Hvala Vam na tome i na prelepom podsećanju da se majčinski voleti uvek isplati (kao što rekoh u prethodnom blogu). Eto, čemu služi pisanje. Da se ovekoveči život. Sa ovim lepim osećajem idem da odmaram ponosni osmeh.
    Draga Ljiljo, znam da Vaše i moje srce biju istim ritmom, raduju se istoj ljubavi i žive za decu dok traju. Pokušala sam da ovekovečim život, snažan trenutak ljubavi i da tu sliku pošaljem u astral da tamo nastavi da živi i širi svoju lepotu. Volim što je bumerang ljubavi izmamio široki osmeh na Vašem licu. Hvala Vam na čitanju i divnom komentaru, koji mi uvek mnogo znači, jer je od Vas!!
  5. Ellena01 (avatar)
    Naša draga Soradže sakuplja plodove svoga truda...dugogodišnjeg tkanja u kojeg je utkala svu svoju ljubav, sve ono najljepše što jedna majka može pružiti svom djetetu....i na kraju je dobila potvrdu da su djeca zaista ogledalo svojih roditelja....
    Hvala Ti za ovaj divan tekst i emocije koje je on pobudio.
    Ažurirano 28.06.2016. u 22:16, autor: Ellena01
  6. LJILJA MMM (avatar)
    Citat Original postavio Soradze
    Draga Ljiljo, znam da Vaše i moje srce biju istim ritmom, raduju se istoj ljubavi i žive za decu dok traju. Pokušala sam da ovekovečim život, snažan trenutak ljubavi i da tu sliku pošaljem u astral da tamo nastavi da živi i širi svoju lepotu. Volim što je bumerang ljubavi izmamio široki osmeh na Vašem licu. Hvala Vam na čitanju i divnom komentaru, koji mi uvek mnogo znači, jer je od Vas!!

Naravno da bije. Odavno znam da nisam sama na ovom Blogu kada pišem o Ljubavi i njenim raznim oblicima.
    Davno sam Vam rekla da možete da pišete. Svaka čast. Samo nastavite kad dođe emocija, kakva god da je, jer sve je to život. Teška, bolna Vas oslobađa i posle nekog vremena i ne izgleda tako strašno spram Vaše snage i volje. Vremenom oblici se menjaju, a sa njima i snaga, te sebe i svet oko sebe drugačije doživljavamo, smirenije. To je sudbina bolne emocije. Lepa ostaje zauvek lepa, čak i lepša kako korača kroz vreme, zrelija, kao nar puna. Bitno je da naslikate sebe rečima i to je za vek, vrednost, neprocenjiva vrednost, nada, podstrek, snaga. I ljubav, uvek ljubav bez interesa. Majčinska je takva, kod većine žena.

Laka Vam noć a ja ću sa osmehom leći ...i dalje je tu, zahvaljujući Vama
  7. Soradze (avatar)
    Citat Original postavio Ellena01
    Naša draga Soradže sakuplja plodove svoga truda...dugogodišnjeg tkanja u kojeg je utkala svu svoju ljubav, sve ono najljepše što jedna majka može pružiti svom djetetu....i na kraju je dobila potvrdu da su djeca zaista ogledalo svojih roditelja....
    Hvala Ti za ovaj divan tekst i emocije koje je on pobudio.
    Draga moja devojčice , divno si rekla to da su deca zaista ogledalo svojih roditelja. Prava je sreća razumeti to na vreme, roditi svoje potomke i uložiti u njih najlepši deo sebe. Hvala Bogu, ja sam imala sreću da se to meni obistini. Ljubav je jedina snaga i lepota života. Hvala ti, mila moja, za ovako lep komentar. Šaljem ti veeeeeeelike zagrljaje.
  8. Lord Gledston (avatar)
    Zaista,konacno da procitamo,nesto tako lepo i dirljivo.U danasnje vreme,kada zloba i pohlepa za novcem,za poltickom moci koja eazara

sve ispred sebe.Danas cuti,takve slatke reci,o ljubavi prema roditeljima.Sve je napisano sa puno emocija,sa takvim slatkim osecanjem ljubavi

prema roditelju.Zeljni smo,da se uverimo,da dobrota i divna osecanja,ljubavi prema bliznjima,jos postoje medju nama.
  9. gost 382857 (avatar)
    Divna je priča. :heart: :zag:
  10. Soradze (avatar)
    Citat Original postavio Sfyontull
    Divna je priča.
    Kada majstor priče da ovakav komentar, nemam razloga da ne verujem ...
    Hvala, draga Sfyontul
  11. faraonn (avatar)
    ...jedna Slika i zivotnog trena i zivotnog prostora
    jedne zelje oslikane
    i misli ostvarene
    jednoj Majci je Dar
    za sve sto je davala bez misli o uzdarima i retur_davanjima
    ali
    kad dodju Plime
    pozeljene
    odemo u prostore
    vanvremene...

...a, treba i znati
    Dar 'uhvatiti'
    i takvoga i raspoznati...mama,- sretna Mama...
  12. andrriano (avatar)
    Pa Banja Luka i nije baš gradić...velik je to i lijep grad...dva puta sam u njemu ručao u zadnjih mjesec dana...na tamošnjoj TV bit će iz moje zadnje knjige pročitani neki dijelovi...koji su nagrađeni ma 6. Međnurodnom festivalu proze i poezije...
  13. Soradze (avatar)
    Imala sam sreću da čitam "Satovi u majčinoj sobi", knjigu Tanje Stupar Trifunović, za koju je 1. juna o.g. dobila evropsku nagradu za književnost, koja se dodeljuje svake treće godine u Briselu... Inače je Tanja urednica časopisa "Putevi", časopisa za književnost, kulturu i umjetnost, najboljeg časopisa te vrste koji sam imala prilike da čitam ... i koji, nažalost, ne zna svoju sudbinu zbog finansijskih poteškoća...
    Volela bih da imam i Vašu nagrađenu knjigu, koju bih sa velikim zadoboljstvom pročitala, jer sam odavno Vaš fan..Koristim priliku da Vam čestitam na nagradi!!. Da li ste bili kod čuvenog Muje, na banjalučki čevap?? Poštovanje!
  14. Soradze (avatar)
    Citat Original postavio faraonn
    ...jedna Slika i zivotnog trena i zivotnog prostora
    jedne zelje oslikane
    i misli ostvarene
    jednoj Majci je Dar
    za sve sto je davala bez misli o uzdarima i retur_davanjima
    ali
    kad dodju Plime
    pozeljene
    odemo u prostore
    vanvremene...

...a, treba i znati
    Dar 'uhvatiti'
    i takvoga i raspoznati...mama,- sretna Mama...
    Volim Prijatelja kada dođe u moj atar i ostavi nešto napisano...a ja čitam... i ponovo čitam i uživam...i čujem mu glas.. i ponovo čitam ..i uživam u napisanom, u smislu, uživam u lepoti prijateljstva, uživam u pojavi čarolije etra...
    Eto, i ovome služe Prijatelji...