GOVOR - Blogovi - Forum Krstarice
Prikaži RSS

hakim bej

GOVOR

Oceni ovaj blog
Oblaci su najpre sakrili Sunce, a zatim i celo Nebo. Opet neće pasti, kiša već danima tako preti. Drvene stepenice uz koje smo se penjali su bile tako strme da su me dvojica sve vreme pridržavala. Drveni ram, nekakav čekrk, alat... i ljudi, mnogo ljudi. Sa visine od nekoliko metara nisam nazirao kraj golim glavama. Gladni znanja, željni istine, po ko zna koji put prevareni, glasno su vikali. Proslava je, nema sumnje biće i pobuna.
Znao sam i koga zovu, iako nisam razgovetno čuo ime. Znao sam i da sam zbog toga na ovoj improvizovanoj bini, izdignut iznad svih. Uzdignutih brada gledajuci uvis, ka meni, izgledali su hrabriji nego što jesu.
Valjalo je pozdraviti toliki okupljeni narod. Ipak, obično mahanje rukom, ili banalno "zdravo", činili su se nedovoljnim. Toliki skup zaslužuje govor.
Nikada pre nisam držao govor. Nisam voleo ni da ih slušam. Prevrtao sam po glavi pročitane knjige, novinske naslove, svađe sa ženom, tuče u kafani... i ništa. Prazno. Ni reči.
Neko je doneo praznu korpu od pruća i prekinuo moje boljoglavljenje.
Osećajući ukočenost zbog neprirodnog položaja na improvizovanoj bini podigao sam glavu i uzviknuo:

- Rat i mir, zarada i profit kroz prodaju životinjske farme mladog Vertera!

Ne znam zašto sam ovo poslednje dodao, ali je gomila postala mirnija. Nisam imao nikakav cilj, ovo nije bilo iz mozga, nego iz kičme, spontano.

- Zločin i kazna za lovca u žitu! Proces Fausta i Zaratustre! Odisej je maznuo moj sir!

Zbunio sam ih nekako, nečim. Zar se ne drže tako govori? Par nepovezanih naslova i jakih reči, a zatim svako čuje upravo ono što je želeo čuti, iako nikada nije izgovoreno. Logika, sigurno traže logiku. Ako je ne ponudim, stvoriće pogrešnu. Razmišljaj!

- Umeće ratovanja slikano čajem! Cveće zla na dobrom drvetu!

Naglasio sam ovo poslednje nadajući se reakciji. I zaista, počeli su da viču u mom pravcu, mašući stegnutim pesnicama. Poentirao sam u prvom govoru u životu.

- Pogledaj dom svoj glupane! Hamletova stepska avlija od sedam do tri! Put kojim država ređe ide! Stranac, alhemičar i idiot preobražaja, derviš i smrt Demijana!

Ljuti su, sada je sasvim sigurno. Zašto bi inače držali visoko pesnice? Možda bi trebalo da se uspravim i blagonaklono mahnem? Da, sigurno to očekuju. Iz nekog razloga ipak ne uspevam, osećam slabost, kao da sam obamro. Ili čak vezan.
Gledam čoveka pored, zbog kapuljače ga ne prepoznajem. Zateže neki primitivan čekrk, drven i nazubljen, i teško ga, sa obe ruke, drži zakočenog. Gde je baš sada našao da popravlja binu, u ovom trenutku? Pomogao bih, ali sada svakako nije prilika, mnoge oči su uprte u mene. Gomila se približava, sada ih mogu jasnije čuti. Disonantno viču "giljotina, giljotina". Naravno, giljotina, razume se, traže drugu reč. Pokušavam da se setim reči koju bih nadovezao, koju bih im ponudio, ali mi, kao za nesreću, ni jedna ne pada na pamet.
Možda treba tražiti rimu? Sa čime se rimuje giljotina? Karenjina? Ne, kontekst je drugačiji. Eh, da sam barem pesnik.
Moj prijatelj je nekako ispustio čekrk, što je na trenutak stvorilo zujav zvuk odmotavanja. Kao kada teško sečivo pada.
Pogledao sam ponovo u korpu od pruća i pitao se zašto su je doneli praznu.

http://forum.krstarica.com/showthread.php/759379-Glasanje-na-temu-SE%C4%8CIVO

Pošalji "GOVOR" na Facebook Pošalji "GOVOR" na Google Pošalji "GOVOR" na My Yahoo! Pošalji "GOVOR" na Live Pošalji "GOVOR" na MySpace Pošalji "GOVOR" na Twitter Pošalji "GOVOR" na Digg Pošalji "GOVOR" na del.icio.us

Kategorije
Nekategorizovano

Komentari

1. gost 382857 (avatar)
    Odlična priča :klap:

Čestitke na pobedi :D
  2. 123loncar (avatar)
  3. zxy (avatar)
    Hm...ha ,osećam se i ja ko ona publika
  4. shonery (avatar)
    Odlična je priča...
  5. RiadaT. (avatar)
    Možda ne bi bilo u potpunosti u kontekstu,ali ja bih na pozadinu bine okačila sliku Dorijana Greja
  6. sanja* (avatar)
    Odlična je Kolebala sam se između nje i Bajrona, Bajron preteg'o za trepavicu.
  7. mizaca (avatar)
    Dobra ideja.Dobro ispricano Hakime......
  8. zxy (avatar)
    Podsetio si me ovom pričom na nešto što sam i sam doživeo,ne sećam se samo da li u snu ili na javi,ali bilo je i jednog i drugog menščini..Bilo je to u vreme onih sankcija,kad nije bilo redovnih plata ali je bilo tzv.zborova radnih ljudi ,sličnih ovoj tvojoj gomili,koji su uvek tražili nečiju glavu,najčešće nevinu.Čovek nije mogao znati šta će ga snaći ako bi ga iznenada na tapet stavili,a bilo je toga mnogo puta pa se posle i noću sanjali ti košmarni snovi,tako da iako priča izgleda nadrealna mene je podsetila na to vreme koje je bilo realno i trajalo nekoliko godina a repovi mu se vuku i sada.
    Zato tvoja inače odlična priča meni ,što više o njoj mislim,izgleda sve odličnija
    Ažurirano 17.06.2016. u 09:01, autor: zxy
  9. sanja* (avatar)
    Vidiš, zanimljivo je koliko ljudi generalno gledajući nisu svesni vlastite smrtnosti i giljotine koja im visi nad vratom. Naš odnos prema postojanju je mahom govornički.
    Rozenkranc i Gildenštern su mrtvi već na samom početku priče, ili ne?

10. zxy (avatar)
    Citat Original postavio sanja*
    Vidiš, zanimljivo je koliko ljudi generalno gledajući nisu svesni vlastite smrtnosti i giljotine koja im visi nad vratom. Naš odnos prema postojanju je mahom govornički.
    Rozenkranc i Gildenštern su mrtvi već na samom početku priče, ili ne?
  11. faraonn (avatar)
    ...jedna fina plejada Naslova...prikaz Gernike
    u mirnodopskim uslovima
    ili Grekovo izvirujuce Sunce
    niodkuda
    ali po svuda...
    ...Hakim je hakovao svoje fajlove izvlaceci
    nepovezanosti
    ali nije zbunio nikoga
    jer se zna,- ko je Hakim_beglerbeg...
  12. 123loncar (avatar)
    Citat Original postavio zxy
    Podsetio si me ovom pričom na nešto što sam i sam doživeo,ne sećam se samo da li u snu ili na javi,ali bilo je i jednog i drugog menščini..Bilo je to u vreme onih sankcija,kad nije bilo redovnih plata ali je bilo tzv.zborova radnih ljudi ,sličnih ovoj tvojoj gomili,koji su uvek tražili nečiju glavu,najčešće nevinu.Čovek nije mogao znati šta će ga snaći ako bi ga iznenada na tapet stavili,a bilo je toga mnogo puta pa se posle i noću sanjali ti košmarni snovi,tako da iako priča izgleda nadrealna mene je podsetila na to vreme koje je bilo realno i trajalo nekoliko godina a repovi mu se vuku i sada.
    Zato tvoja inače odlična priča meni ,što više o njoj mislim,izgleda sve odličnija
    " Rozenkranc i Gildenstern su besmrtni "

13. hakim bej (avatar)
    Citat Original postavio sanja*
    Hvala svima. Razmisljate bolje nego ja. Ziveli!