IZNENAĐENJE nije svaki put OTKROVENJE - Blogovi - Forum Krstarice
Prikaži RSS

123loncar

IZNENAĐENJE nije svaki put OTKROVENJE

Oceni ovaj blog
Književni panađur , nije sajam blaga , kako bi rekao srpski domaćin za stoku - već knjiga , a to zna i čuveni Stojković , koji basariše . Šta basariše , e to u celosti biće na književnom panađuru prezentovano čitalačkom knjževnom publikumu ! Ovde može se tek po koji brk , čitalački omrsiti o ekskluzivnim tračevima , doduše datih u knjževnoj formi , za koju se ne može reći da poseduje skladan tekst u odnosu na margine - jerbo bavi se prezimenom , koje se može učiniti nekom da je nacionalno dobro , jerbo nije baš bilo na marginama prošlovekovnih događaja , pa da utuži zbog klevete , mislim ako je književna istina predaleko otišla i zašla u klevete i laži . A ono opet , ovo se štampa , pa može da bude to književna istina iskopana iz realnih događaja !
Bilo kako bilo , to književno iznenađenje , svakako je otkrovenje za mnogi publikum , koje se piše kao :

Andrić i pčele

Tačno je da me je tokom Prvog svetskog rata Austrougarska monarhija na izvesno vreme strpala u mardelj, a potom oterala u podnošljivu konfinaciju, ali ne zaboravite, Stojkoviću, rekao je Andrić, da sam ja u vremenu o kome govorimo de iure i de facto bio terorista, intimni, nešto manje eksponirani, prijatelj ubice austrougarskog prestolonaslednika i da smo Princip i ja & Co u Austrougarskoj bili ono što su danas u Nemačkoj Andreas Bader i Ulrike Majnhof, možda čak i nešto gore - i da bih, da sam danas ono što sam u ono vreme bio, dakle terorista - zauvek zaglavio na Golom otoku, a možda i na nekom gorem mestu.

A najverovatnije bih bio likvidiran po kratkom postupku, rekao je Andrić, da bi potom, u nešto višem registru, rekao da se njemu u životu apsolutno sve isplatilo - čak i tuberkuloza, čak i terorizam - i da mu, ako hoće da bude iskren, uopšte nije jasno zašto je tako teško podnosio život. Tamnovanje u austrougarskom kazamatu, reče potom Andrić, reče Stojković, posle Velikog rata pripisano mi je u zaslugu, moj teroristički dosije stavljen je ad acta, baš kao što su posle Drugog svetskog rata komunističke vlasti - zbog činjenice da nisam potpisao zloglasni Nedićev Apel srpskom narodu i da tokom okupacije ništa nisam objavljivao, a nisam objavljivao jer mi se moglo i jer sam bio pun para - potpuno zaboravile (i masoni su tu, istini za volju, malo pripomogli) da sam bio kraljevski ambasador, da sam u više navrata ručavao, večeravao i - kako se to u diplomatskom žargonu kaže - srdačno i prijateljski razgovarao sa Hitlerom i Geringom i da sam - ovo je najintrigantnije - komunizam mrzeo iz dubine duše.
Što naravno - rekao je Andrić, onako, en passant, dodade Stojković - oprezan, obziran i uzdržan kakav sam oduvek bio i zauvek ostao, nikada javno nisam rekao.
Zaista, reče Stojković, Andrić nikada nije govorio o politici, ne znam šta mu je bilo tog dana, Andrić u stvari nikada ni o čemu nije govorio, bar ne javno, a pogotovo ne razgovetno, ograničavao se na mumlanje, na "da", "da", "ne", "ne", na "možda", na "verovatno" i kada bi ga recimo - s predumišljajem ili iz nehata upitali, a često su ga zapitkivali - šta mislili o ovom ili onom piscu, Andrić bi s teškom mukom i kroz zube procedio da dati pisac ima lep rukopis, mnogi je naš pisac, reče Stojković, stekao ime, ugled i imetak zahvaljujući tome što je Andrić pohvalio njegov rukopis; konačno, rekao je Stojković, Andrić je govorio suštu istinu, lep rukopis je u pravilu bio (i ostao) najviši domet spisateljske veštine naših pisaca a većina ih se nikada nije vinula ni do čitkog. Stavljen pred svršen čin, upitan za sud o nekom konkretnom romanu, Andrić je diplomatski odgovarao da dati roman krasi - lep, čitak slog. Mnogi su ondašnji romani, reče Stojković, postajali must read i bivali štampani u milionskim tiražima samo zato što se Andrić pohvalno izrazio o - kako se to stručno kaže - knjižnom bloku i skladnom odnosu teksta i margine.

http://104.41.209.122/danasrs/kolumnisti/andric_i_pcele_10.881.html?news_id=321771

Pošalji "IZNENAĐENJE nije svaki put OTKROVENJE" na Facebook Pošalji "IZNENAĐENJE nije svaki put OTKROVENJE" na Google Pošalji "IZNENAĐENJE nije svaki put OTKROVENJE" na My Yahoo! Pošalji "IZNENAĐENJE nije svaki put OTKROVENJE" na Live Pošalji "IZNENAĐENJE nije svaki put OTKROVENJE" na MySpace Pošalji "IZNENAĐENJE nije svaki put OTKROVENJE" na Twitter Pošalji "IZNENAĐENJE nije svaki put OTKROVENJE" na Digg Pošalji "IZNENAĐENJE nije svaki put OTKROVENJE" na del.icio.us

Kategorije
Nekategorizovano

Komentari

1. 123loncar (avatar)
    " Sve u svemu, rekao je Andrić, svedoči Stojković, jugoslovenstvo i prve dve-tri Jugoslavije - buduće, a biće ih još, nažalost neću doživeti - meni su se lično debelo isplatile, ne treba grešiti dušu, a isplatile bi se i drugima, samo da su umeli da se ponašaju, razmišljaju i postupaju odmereno, povučeno, mudro, a opet fleksibilno kao ja, ali jedan sam, izgleda, bio ja. "

- See more at: http://104.41.209.122/danasrs/kolumnisti/andric_i_pcele_8.881.html?news_id=321700#sthash.aLdwgAB6.dpuf