P. Coelho - Blogovi - Forum Krstarice
Prikaži RSS

Ljubav prema mudrosti

P. Coelho

Oceni ovaj blog
Paolo Coelho: “Samo oni koji se plase da zauzmu neki stav u zivotu prihvataju na sebe ulogu dobre duse. Uvek je neuporedivo lakse verovati u sopstvenu dobrotu, nego se sukobiti sa drugima i boriti se za svoja prava. Sigurno je lakse otrpeti uvredu ne uzvrativsi je, nego smognuti hrabrost i upustit se u borbu sa jacim od sebe, uvek mozemo reci da nas baceni kamen nije pogodio, a onda tek nocu, u samoci, dok nas sustanar ili supruznik spava, oplakivati, u potaji, svoj kukavicluk.”

- Ocigledno je da Coelho nije svestan razlike izmedju dobrog coveka i kukavice pa, zato dobrog coveka predstavlja kao kukavicu. Medjutim, izmedju njih postoji ogromna razlika. Kukavica nema jasne granice tolerancije, dok ih dobar covek ima. To mu i omogucava da zauzima odlucan stav kada se one prelaze. Da smelo ukaze na to, bilo kome. Pa, i da se bori, ako je neophodno, da bi zastitio i svoja i tudja prava.

Dobrota nije uloga vec, autenticnost i iskrenost koja proistice iz sustinskog razumevanja. Dobar covek prevazilazi strah, cime mu se omogucava da pravi slobodan i svestan izbor kojim ostaje dosledan svojim najvisim principima. Kukavica nema takvu mogucnost izbora, posto ostaje samo u domenu nizeg nagona straha, iz kojeg i reaguje.
---------------------
Jovan Ducic: “Lukavstvo je inteligencija neinteligentnih i snaga nemocnih. Prostak smatra da je lukavstvo jedina velika pamet. On ne moze ni da zamisli da prava pamet znaci samo kristalizovanu dobrotu i duboko covekuljublje.”

- Sta reci na ovo? Osim, pun pogodak.
----------------
Rumi: “Sve sto vidite u meni-to nije moje-vase je. Moje je to sto ja vidim u vama!”

-Tacno. Ipak, ima nesto i zajednicko. A, to je gledanje koje nam omogucava uzajamni razvoj. Bez vas ne bi bilo ni moga gledanja o vama, kao sto ni bez mene ne bi bilo vaseg gledanja o meni. A, bez toga ni, vi ni, ja ne bi mogli biti ono sto smo sad. Zahvaljujuci vama, ja spoznajem sebe, dok vi preko mene spoznajete vas. To je dovoljan razlog da tezimo ka ljubavi i razumevanju a, ne mrznji.
--------------------
Erih From: "Šta jedna osoba daje drugoj? Ona daje od sebe, od najskupocenijeg što ima, ona daje od svog života. To ne znači nužno da ona žrtvuje svoj život za drugu osobu – već da joj daje od onoga što u njoj živi; ona joj daje od svoje radosti, svog interesovanja, razumevanja, znanja, humora, od svoje tuge – sve izraze i manifestacije onoga što u njoj živi. Aktivni karakter ljubavi ogleda se u činjenici da ona uvek sadrži određene osnovne elemente, zajedničke svim oblicima ljubavi. To su: briga, odgovornost, poštovanje i znanje. Ljubav je aktivna zainteresovanost za život i rast onoga što volimo. Čovek voli ono oko čega se trudi i trudi se oko onoga što voli."

Pošalji "P. Coelho" na Facebook Pošalji "P. Coelho" na Google Pošalji "P. Coelho" na My Yahoo! Pošalji "P. Coelho" na Live Pošalji "P. Coelho" na MySpace Pošalji "P. Coelho" na Twitter Pošalji "P. Coelho" na Digg Pošalji "P. Coelho" na del.icio.us

Kategorije
Nekategorizovano

Komentari

Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja
  1. 123loncar (avatar)
    ...pojam DOBRO , nije definisan tako , da se može koristiti u svakodnevnoj upotrebi . čak šta više , malo se mislilaca i osudilo da ga definiše , a svi ga koriste....po nekima dobro je sve ono što je svakom razumnom čoveku lepo pa i svakom korisnu , a njemu ne možeš ništa dodati da ga dopuniš ili uvećaš , nit možeš mu išta oduzeti da ga popraviš ili pak pokvariš.......kažu da je život kao pojava dobar , ali nije dobar svakom živom stvoru....
    ....pojam dobar čovek , trebalo bi da je izveden iz pojma DOBRO , te usaglašen sa njegovim značenjem....ako se recimo prihvati pojmanje DOBRA kao ispred izrečen smisao , teško da se može u čovečanstvu naći ijedan dobar čovek.......recimo da je spasilac davljenika u hladnoj zimskoj rečnoj vodi , dobar čovek , jer je u nenormalnim uslovima skočio u nabujalu vodu ledene reke da spase jedan život - ali on nije dobar prema sebi i svom telu , svom zdravlju i svom životu - on je zapravo žrtva svoje dobrote....( ovaj ekstremni slučaj , a da ne pominjem još ekstremnije , kad se izgubi sopstveni život zarad tuđeg , nepoznatog - kako je teško definisati pojam dobrog pa samim tim stvar preneti i na definisanje pojma dobar čovek )....

......svetina pod pojmom dobar čovek , podrazumeva žrtvu okoline , koja je u svemu predusretljiva koristi drugog ne vodeći računa o svojoj štetnosti , ćutljiva i trpeljiva osoba , miran i u svim okolnostima poslušna - robovski i sažanjski stvor , sluga gorima od sebe....a ovakav stvor ne samo da je kukavica , već je i sužanj bez sopstvenog "ja"....

...podaništvo koje svremenom prelazi u sužannjstvo , nije vrlina , već mana - velika negativnost.....ima t stav o ovome , početak je očovečenja !

....da se vratim na pojam DOBRO , pa da kažem da je on u univerzalnom smislu ne definisan i koristi se kao idealna etička mera , kojoj se teži i čije se pojmanje zamišlja iz dana u dan ....
    ....sledstveno ovome , nemoguć je dobar čovek , jer je on apsolutno idealan.....on je božanstven i njemu svak svestan svoga "ja" teži , a nikad ne stiže !

....u svakodnevnom životu , naročito u dugotrajnim tiranijama , svetina koja trpi sužanjstvo , pre će sebe proglasiti dobrim ljudima , nego kukavnim sužnjevima....treba biti pošten prema ideji o čoveku , a lukavstvo kao inteligenciju glupaka , ostaviti ništarijama !
  2. zxy (avatar)
    Čudi me ovo od Koelja,mora da je pošao od sebe i svog iskustva a onda se postavlja pitanje kakav je i šta uopšte zna.
    Mada čini mi se da je i Niče polazeći od svoje nežne i hrišćanske duše došao do natčoveka ...kao kompenzacije valjda
    Ma život je čudo teško je razabrati ko je ko i šta je šta.ali si ti povodom ovoga dobro rekla...
  3. zxy (avatar)
    Erih From,čestit , jasan i dobronameran,kao da je već prevazidjen ..jer je svet postao brlog jedan u kome ništa nije sveto a poštenje naročitoi sve to neko forsira...namerno
  4. zxy (avatar)
    Citat Original postavio 123loncar
    ...pojam DOBRO , nije definisan tako , da se može koristiti u svakodnevnoj upotrebi . čak šta više , malo se mislilaca i osudilo da ga definiše , a svi ga koriste....po nekima dobro je sve ono što je svakom razumnom čoveku lepo pa i svakom korisnu , a njemu ne možeš ništa dodati da ga dopuniš ili uvećaš , nit možeš mu išta oduzeti da ga popraviš ili pak pokvariš.......kažu da je život kao pojava dobar , ali nije dobar svakom živom stvoru....
    ....pojam dobar čovek , trebalo bi da je izveden iz pojma DOBRO , te usaglašen sa njegovim značenjem....ako se recimo prihvati pojmanje DOBRA kao ispred izrečen smisao , teško da se može u čovečanstvu naći ijedan dobar čovek.......recimo da je spasilac davljenika u hladnoj zimskoj rečnoj vodi , dobar čovek , jer je u nenormalnim uslovima skočio u nabujalu vodu ledene reke da spase jedan život - ali on nije dobar prema sebi i svom telu , svom zdravlju i svom životu - on je zapravo žrtva svoje dobrote....( ovaj ekstremni slučaj , a da ne pominjem još ekstremnije , kad se izgubi sopstveni život zarad tuđeg , nepoznatog - kako je teško definisati pojam dobrog pa samim tim stvar preneti i na definisanje pojma dobar čovek )....

......svetina pod pojmom dobar čovek , podrazumeva žrtvu okoline , koja je u svemu predusretljiva koristi drugog ne vodeći računa o svojoj štetnosti , ćutljiva i trpeljiva osoba , miran i u svim okolnostima poslušna - robovski i sažanjski stvor , sluga gorima od sebe....a ovakav stvor ne samo da je kukavica , već je i sužanj bez sopstvenog "ja"....

...podaništvo koje svremenom prelazi u sužannjstvo , nije vrlina , već mana - velika negativnost.....ima t stav o ovome , početak je očovečenja !

....da se vratim na pojam DOBRO , pa da kažem da je on u univerzalnom smislu ne definisan i koristi se kao idealna etička mera , kojoj se teži i čije se pojmanje zamišlja iz dana u dan ....
    ....sledstveno ovome , nemoguć je dobar čovek , jer je on apsolutno idealan.....on je božanstven i njemu svak svestan svoga "ja" teži , a nikad ne stiže !

....u svakodnevnom životu , naročito u dugotrajnim tiranijama , svetina koja trpi sužanjstvo , pre će sebe proglasiti dobrim ljudima , nego kukavnim sužnjevima....treba biti pošten prema ideji o čoveku , a lukavstvo kao inteligenciju glupaka , ostaviti ništarijama !
    Kako nije definisano bre šta je dobro evo sad ću ja,odmah dodje;dobra je rakija od šljive ranke,još bolja od požegače,a ako se peče bez košice još je bolja nema sumnje,a dobro je i ako uz nju ima neko meze.Tako se zna šta je dobro za sve..ako ovo nije konkretno i praktično ne znam šta je
  5. Lavitta (avatar)
    Koeljo je očigledno pobrkao lončiće oko dobrote i kukavičluka,a da zbrka bude još veća spetljao se i u rečenici u kojoj tvrdi da je lakše otrpeti uvredu ne uzvrativši je,nego...etcetc;
    Čovek mora biti lavovski jak da otrpi uvredu,a da ne uzvrati.Borba je stvar izbora.Neke borbe su unapred osuđene na propast.To dobar i razuman čovek zna, zato i ne uzvraća."Oprosti im Bože, ne znaju šta rade",evo ovaj citat kao potkrepa mojih razmišljanja na ovu temu kojim sam možda od glavne teme odlutala i ja,a kad može Koeljo što ne bih i ja:lol:Pozdrav za autoricu dobrog bloga.
    Ažurirano 29.05.2016. u 15:11, autor: Lavitta
  6. 123loncar (avatar)
    Citat Original postavio zxy
    Kako nije definisano bre šta je dobro evo sad ću ja,odmah dodje;dobra je rakija od šljive ranke,još bolja od požegače,a ako se peče bez košice još je bolja nema sumnje,a dobro je i ako uz nju ima neko meze.Tako se zna šta je dobro za sve..ako ovo nije konkretno i praktično ne znam šta je
    ...konzumiranje alkohola , kao i opijata nit je korisno pa ne može ni biti dobro , ma šta mudro mislili da je dobro kad hoćemo da opišemo jednom rečju idealnog čoveka - u čovečnom smislu....

...opijati ubijaju žive ćelije , a ponajviše one koje su zadužene za svest / pamet i tako to !
    ...a o opijanju i prežderavanju , imaš podosta poučnih stvari kod Lestvičanina - samo ako uspešno izbaciš ortodoksnu religijsku doktrinu !

...što se mene tiče , probaj ponovo sa nekim primerom da definišeš dobro !
  7. webmen (avatar)
    Reči u ovom svetu treba posmatrati kao dinamiku , na nešto što se može popraviti .
    Ažurirano 29.05.2016. u 20:53, autor: webmen
  8. zxy (avatar)
    Citat Original postavio Lavitta
    Koeljo je očigledno pobrkao lončiće oko dobrote i kukavičluka,a da zbrka bude još veća spetljao se i u rečenici u kojoj tvrdi da je lakše otrpeti uvredu ne uzvrativši je,nego...etcetc;
    Čovek mora biti lavovski jak da otrpi uvredu,a da ne uzvrati.Borba je stvar izbora.Neke borbe su unapred osuđene na propast.To dobar i razuman čovek zna, zato i ne uzvraća."Oprosti im Bože, ne znaju šta rade",evo ovaj citat kao potkrepa mojih razmišljanja na ovu temu kojim sam možda od glavne teme odlutala i ja,a kad može Koeljo što ne bih i jaPozdrav za autoricu dobrog bloga.
    " Velika je snaga u onoga čoveka koji može da oćuti i kad je u pravu"-zaboravio sam autora ove maksime ali odgovara hrišćanskom moralu ,samo ne znam gde ima danas hrišćana...
  9. zxy (avatar)
    Citat Original postavio zxy
    Računao sam zasigurno da ćemo se oko ovoga složiti a sad mi dodje da pojedem onaj moj komentar,ali nema veze ,možda drugi put kao meze
    Ako ga Sofija ne izbriše
  10. Lavitta (avatar)
    [QUOTE=zxy;bt291218]" Velika je snaga u onoga čoveka koji može da oćuti i kad je u pravu"-zaboravio sam autora ove maksime ali odgovara hrišćanskom moralu ,samo ne znam gde ima danas hrišćana...;):D[/QUOTE]

Pa kako ćeš da znaš kad " je svet postao brlog jedan u kome ništa nije sveto a poštenje naročito i sve to neko forsira...namerno"
    Ovaj ti je autor sigurno poznat;):D
  11. 123loncar (avatar)
    ...svi smo skloni da mudrijamo , naročito kad su premise na osnovu kojih izvlačimo zaključke neargumentovane jer su nedefinisane....hoću da kažem , ovde ne možimo da vodimo raspravu o pojmu "dobar čovek" kad nam je premisa šuplji pojam....sa takvom premisom nit mogu zaključci da se obore , a ponajmanje mogu da se dokažu......tad i ne mogu da se uzmu kao argument....
    ....u smešnoj smo situaciji.....komentari se svode kako je svet ljudskoga roda ogavan , a ovamo prepun je dobrih ljudi....

...nek neko da definiciju dobrog čoveka , ili nek ustvrdi , taj i taj je dobar čovek - pa da povedemo raspravu o pojmu i njegovoj postojanosti u ljudskom svetu , ili o konkretnim svojstvima dotičnog , pa da vidimo našta će se stvar izvesti.....

.....moraju postojati nekakva pravila za raspravu....a možemo kao dobri sofisti da stvar zabašurimo i maskiramo još kojim šupljim pojmom , kao novom premisom iz koje ćemo izvući nove zaključke....konačno , tako se to radi u svetu gde novac caruje !
  12. wirdz (avatar)
    lepo je to oziman objasnio:

"Pa sta je onda temeljni izvor moralnosti ?
    Odgovor je .... SAZALJENJE !

SAZALJENJE
    To je nesto veoma zivo u nama i svako ga nalazi u sebi. To nije neka fantazmagorija , apstrakcija ili nesto iskrslo iz nicega. To nije ni kategoricki imperativ ili nesto sto se poziva na neke maksime koje moramo slediti itd.itd .. vec je to nesto sasvim realno, neposredna cinjenica svesti.
    Ono sto u sebi nalazimo kao "Sazaljenje" jeste dakle izvor sveukupne moralnosti koja se suprostavlja "knezovima tame": egoizmu i zlobi.
    Iz njega izviru dve "reke":
    1) vrlina pravicnosti
    2) vrlina covekoljublja

PRAVICNOST
    Svako zivo bice pokretano je egoizmom i da bi njegove zelje (usmerene na sopstvenu dobrobit) bile ispunjene, cesto zahtevaju da dobrobit drugog zivog bica bude narusena. Tada se odjednom javlja osecaj sazaljenja poput nekog policajaca koji kaze STOP. Kao kordon postavljen ispred drugoga stitetici ga od rusilackog naleta naseg egoizma.

COVEKOLJUBLJE
    Pored pravicnosti postoji jos jedna moralna pobuda koju mnogi filozofi nisu ni primecivali a to je covekuljublje.
    Pravicnost se sastoji u nedelatnosti. Dovoljno je da zaustavimo nalet svog nadiruceg egoizma kako bi izbegli TUDJU patnju i bol koji bi bio izazvan njime. Covekoljublje se za razliku od pravicnosti ne sastoji u nedelatnosti.. u suzdrzavanju, vec u akciji kojom ne samo sto ogranicavamo svoj egoizam, vec i pokusavamo da dobrobot drugog zivog bica uvecamo tako sto cemo delovati ili sto cemo mu dati svoj rad, svoja dobra, pa cak i svoj zivot a da pri tome ne obracamo paznju na sopstvenu korist.

Da zakljucimo da postoje samo tri osnovne pobude volje.
    1) Egoizam -koji hoce sopstvenu dobrobit.
    2) Zloba - koja hoce tudje zlo
    3) Sazaljenje - koje hoce tudje dobro

Svaka ljudska radnja mora biti pokretana nekima od ove tri pobude volje. Najcesce se susrecemo sa egoizmom i zlobom kao pokretacima ljudske aktivnosti , delovanje iz moralnih pobuda je najredje ali itekekao postoji."
  13. mizaca (avatar)
    Srdacan i dubok pozdrav autorki i svima koji su svratili ili ce to uciniti na ovoj temi......
  14. 123loncar (avatar)
    Citat Original postavio mizaca
    Srdacan i dubok pozdrav autorki i svima koji su svratili ili ce to uciniti na ovoj temi......
  15. sanja* (avatar)
    Paolo Coelho: “Samo oni koji se plase da zauzmu neki stav u zivotu prihvataju na sebe ulogu dobre duse
    Samo uočavam ključnu reč.
  16. sofija06 (avatar)
    Loncar,cinjenica je da razliciti ljudi imaju razlicito shvatanje dobrote, odnosno razlicito odredjivanje neceg sto je funkcionalno, korisno (dobrobitno), skladno, harmonicno ili lepo. Time se doslo do brzopletog zakljucka da ne postoji univerzalno dobro ili univerzalni red/sklad/smisao.

Takav zakljucak je proizasao kod ljudi koji su se prilikom rasudjivanja oslonili samo na svoje realizovano, samim tim i ograniceno razumevanje. Medjutim, pored njega u svakom od nas, kao i u svemu izvan nas, postoji visi ili “zivi”, potencijal koji je sustina, ne samo realizovanog ili svesnog nivoa nase svesti vec, apsolutno svega sto postoji. Za takav potencijal se koriste razliciti nazivi kao na primer, Bog, Allah, Tao, itd. Opet, u zavisnosti od samog tumacenja ili, tacnije, nemogucnosti njegovog potpunog shvatanja i odredjivanja.

Naime, takav potencijal u nama postoji kao nadsvesni nivo koji predstavlja samu nasu sustinu ili koji omogucava nasem svesnom nivou njegovu aktivnost, dinamicnost ili razvoj. U njemu je sadrzano vrhunsko dobro ili univerzalni sklad, harmonija, smisao ili mudrost. Zato je mudost u izvesnom smislu sinonim za dobro. Mudar covek je uvek dobar, za razliku od lukavog.

Vasiona sama po sebi predstavlja dokaz postojanja univerzalnog dobra. Iako se ona sastoji od nezamislivog broja individualnosti ili razlika (planete, zvezde, galaksije, itd.) sve su one uskladjene visim smislom. Bez njega jednostavno ne bi moglo biti kontinuiteta.

Naravno, mi nikad ne mozemo u potpunosti shvatiti ili razumeti funkcionisanje toga smisla vec, ga mozemo samo delimicno otkrivati, i to samo onda kad nas svesni nivo vrsi interakciju s nasim nadsvesnim (duhovnim) nivoom. Takva interakcija je uslov duhovnog razvoja ljudi. Sta je duhovni razvoj?

Poznato je da dobrota zauzima centralnu, ili bar znacajnu, temu u mnogim duhovnim i filozofskim ucenjima, kao i u svakodnevnom zivotu. Ona je uvek najbolji pokazatelj necijeg psihickog razvoja, preko kojeg se uocava duhovni razvoj, ili stepen postignutog unutrasnjeg sklada i reda, tj. smisla.

Sto god neko ostvaruje visi stepen duhovnog razvoja, njegovo ponasanje i delovanje postaje konstruktivnije, iskrenije i funkcionalnije jer, se njegov unutrasnji red (smisao) reflektuje i u njegovoj aktivnosti. I obrnuto, zaostao duhovni razvoj odaje unutrasnju dezintegralnost, neiskrenost, lukavstvo i manipulativnost. Shodno tome, svaki covek daje ono sto ima. Da bi neko bio u stanju da ostvaruje red i sklad u svojoj okolini, on ga mora najpre ostvariti u samom sebi. Kako se to postize?

Kao sto sam vec napomenula, duhovni razvoj je moguce ostvariti samo onda kada nas svesni nivo stupi u interakciju s nasim najvisim, sustinskim/nadsvesnim nivoom. U takvim momentima covek ostvaruje svesnu celovitost ili koristi svoj puni potencijal posto objedinjuje razlicite nivoe ili razlicite aspekte svoje svesti.

To su momenti potpune iskrenosti ili jasnoce (mudrosti) u kojoj neko postaje svestan svojih nizih nagona i samoobmana, kao i potrebne aktivnosti/ponasanja da ih prevazidje. Nizi nagoni se mogu razumeti i prevazici samo visim, duhovnim. Bez duhovnog razvoja nema autenticnosti, ni slobode izbora jer, svesnost ostaje ogranicena samo nizim nagonima.

Razlicit duhovni razvoj ljudi uslovi i njihovu razlicitu procenu dobra/korisnog/lepog. Dok duhovno razvijen covek ima uvid i u sustinsko/duhovno, i u pojavno/fizicko/ograniceno dobro, dotle covek sa zaostalim duhovnim razvojem ima uvid samo u ograniceno ili pojavno dobro.

Prema tome, duhovno razvijen covek je mudar, dok je covek sa zaostalim razvojem lukav. Mudorost je dublja ili kompleksnija od lukavstava. Ona moze razumeti lukavstvo ali, lukavsto nikad ne moze razumeti mudrost. Lukavi ljudi, koji se koncentrisu na zadovoljenje svojih sebicnih, egoisticnih potreba ili beskrupuloznoj akumulaciji materijalnih dobara, nisu u stanju da razumeju ljude koji deluju po sustinskim, duhovnim principima i savesti.

Naravno, da nema niceg loseg u akumilaciji materijalnih vrednosti ili fizickom zadovoljstvu, sve dotle dok ne dodje u sukob s duhovnim vrednostima. Tada se i javlja iskusenje jer, je covek prinudjen da vrsi izbor. Od njegovog izbora zavisi da li ostvaruje svoj duhovni proges ili regres, odnosno kakav karakter stvara.

Iskusenje se manifestuje kao unutrasnji sukob protivrecnih nagona, zelja ili htenja. Nizi nagoni teze zadovoljenju egoisticnih, sebicnih potreba, bez obzira na posledice po druge. Dok se nadsvesni, sustinski nivo javlja u vidu ljubavi i savesti. Njima prevazilazimo vlastitu individualnost ili nize, sebicno dobro/korist, tako sto prihvatamo, uvazavamo i razmatramo potrebe drugih. Izjednacavamo ih s nasim, sto nam i omogucava da delujemo plemenito ili posteno.

Ipak, potoji znacajana razlika izmedju ljubavi i savesti. Ljubav je instinktivna pa, je zato izvan naseg domena uticaja. Mi ne odlucujemo o tome sta volimo. Mada mozemo odluciti kakav odnos zauzimamo prema tome sto volimo. Savest je jasnija. Njome nam se jasno ukazuje razlika izmedju sustinskog i pojavnog/sebicnog dobra.

Od naseg izbora u takvim momentima zavisi da li cemo ostvariti daljnji duhovni progres ili cemo ga spreciti, odnosno degradirati. Dakle, mudrost, konstruktivnost ili dobrota je odlika duhovno razvijenih ljudi, ili ljudi koji se trude da svoj karakter grade prema univerzalnom, sustinskom dobru, za razliku od lukavih i bekskrupuloznih ljudi.

Kada covek u potpunosti “ugusi” savest i plemenita osecanja, on se otudji od vlastite sustine i univerzalnog sklada/dobra. Na taj nacin se ogranici ili “urone” samo u sferu nizih nagona (zla). Iz toga proizilazi lukavstvo ili niza destruktivna logika koja prouzrokuje nesklad/zlo, ne samo u njegovoj okolini vec, i u samom coveku. Problem je u tome, sto on toga nije svestan. Tako, na primer, mnoge psihopate koje ucine najgnusnija dela nemaju ni malo grize savesti, niti svesnosti o tome da su ucinili nesto lose. U njihovom sebicnom, otudjenom svetu i umu to je noramalno i opravdano.

Nije slucajno sto hriscanstvo pridaje veliki znacaj pokajanju. Covek koji se pokaje pokazuje da je “prosirio” svoju svesnost ili razumevanje. Da je u stanju da donosi konstruktivnije izbore, posto je postao svestan dualnosti u vlastitoj svesti, cime je dobio sansu da pravi svesnije/konstruktivnije izbore ili da ima vecu kontrolu nad svojim nizim strastima i nagonima.

Ne postoji apsolutno mudar ili dobar covek vec, samo ljudi s visim ili nizim stepenom dobrote i mudrosti, iz prostrog razloga sto se nas svesni nivo nalazi u neprestanom procesu razvoja. Taj razvoj nije uvek progresivan vec, isto tako moze biti i regresivan. Sve zavisi od nasih izbora ili reakcije u razlicitim situacijama i iskusenjima.
  17. sofija06 (avatar)
    Zxy, Coelho, je dobar primer zasto se nista ne treba uzimati “zdravo za gotovo.” Zasto covek neprestano mora preispitivati, i svoje i tudje misljenje, i na taj nacin dostizati dublji nivo spoznaje.
    Taman posla, da brisem ono sto nisam pisala. Jos mi samo to fali. Nekad ne stignem da uradim i ono sto trebam, a ne radim ono sto ne trebam.
  18. sofija06 (avatar)
    Pozdrav Lavitta i hvala za utisak o blogu. U potpunosti se slazem s tim sto si napisala, i drago mi je sto si skrenula paznju o ispravnosti zauzimanja inicijativnog ili “borbenog” stava. Ja sam u vise navrata isticala da je za postizanje sklada i balansa neophodna i pasivnost i aktivnost. Sve zavisi od situacije ili slucaja. Kroz takvu fleksibilnost nam se omogucava da dublje spoznajemo/otkrivamo i razvijamo vlastitu sustinu i autenticnost.

Tako na primer, ukoliko je neko ljubomoran ili zavidan pa, pokusava da nas omalovazi i isprovocira, u takvom slucaju se ne treba upustati u prepirku vec, se treba udaljiti ili prekinuti odnos s takvom osobom. Ljudi nam mogu uciniti samo ono sto im dozvolimo da nam ucine. Ne vidim razlog, zasto bi neko mirno stajao i slusao necije obscene kad ima mogucnost da se udalji?

Opet, u slucaju kada covek maltretira ili cak i tuce zenu, ona nece uciniti uslugu ni sebi, ni njemu, ako to tolerise, cuti i trpi. U takvom slucaju ona treba preduzeti inicijativu. Ukazati mu na to da takvo ponasanje nije ok. i da mu je potrebna pomoc. Ukoliko je on odbije, u tom slucaju je najbolje da preduzme potrebne mere da ga napusti. U protivnom cini greh prema sebi jer, zasluzuje bolje. Nije redak slucaj da takvi ljudi ubiju zene. Svaki covek je odgovoran sam za sebe. Niko ne moze pomoci onom ko nije spreman da pomogne samom sebi.
  19. sofija06 (avatar)
    Ne samo reci, webman vec, samo nase znanje ili razumevanje.
  20. sofija06 (avatar)
    Hvala wirdz za navodjenje ozimanovog izlaganja. Ja ne mogu u kratkim postovima da izrazim sve sto bih htela ili, sto je relevantno za ovu temu, tako da ostane dosta toga nejasnog i nedorecenog. Verujem da ce ozimanov komentar u mnogome doprineti da se i moje izlaganje bolje shvati.
Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja