John F. Kennedy - Blogovi - Forum Krstarice
Prikaži RSS

Ljubav prema mudrosti

John F. Kennedy

Oceni ovaj blog
John F. Kennedy: „Promjena je zakon života i oni koji gledaju samo na prošlost ili sadašnjost sigurno će propustiti budućnost.“

- Proslost, sadasnjost i buducnost su isprepletene niti zivota. Zato puna svesnost ili razumevanje, pored proslosti i sadasnjosti, u sebi takodje sadrzi i viziju buducnosti.

---------------

Ivo Andric: "Ono što je prošlo za mene je, u stvari, jedino jasno i jedino – moje. Minuli životi i događaji jedini su koji uistinu postoje, jer imaju sve svoje dimenzije i ne mogu slagati ni prevariti; može se samo ljudski sud o njima menjati, ali oni sami ostaju takvi kakvi su, verni i jasni, nepromenljivi i večiti, posvećeni smrću i nestankom, a vezani za život zauvek i nerazdvojno."

-----------------------------

Meša Selimović: "Postoji li prošlost, ili je sadašnjost zatrpava, kao korov? Ili postoji samo prošlost, jer sadašnjosti nema; spoznaćemo je tek kad prođe.”

- Sta je sadasnjost? Nista drugo, nego moment svesnosti ili bitisanja sopstva u ovoj dimenziji. To bitisanje nije nikada isto, posto se sopstvo neprestano menja i razvija integracijom iskustava. Prema tome, svesna ili koherentna sadasnjost ne moze postojati bez proslosti ili iskustava koja su u njoj integrisana. Medjutim, isto tako, da bi sadasnjost zadrzala koherentnost ona u sebe mora ukljuciti i potencijal buduceg momenta kojem postaje iskustvo. Jedino sadasnjost koja u sebi spaja iskustva proslosti s potencijalom buducnosti dobija jasan uvid delovanja u svakom datom momentu.

-----------------

Tolle: “Izbor podrazumijeva svijest – visok stupanj svijesti. Bez nje vi nemate izbora. Izbor nastupa onog trenutka kada prestanete da se poistovjećujete s umom i njegovim programiranim obrascima, onog trenutka kada postanete prisutni.”

- Ova izjava je dosta komfuzna jer, um nije nezavistan od svesti. On se nalazi u samoj strukturi svesti kao njen svesni nivo. Zbog toga je upravo um taj koji pruza mogucnost svesnog izbora. Bezumna bica nemaju mogucnost izbora vec, deluju nesvesno ili po nagonu. Sto god je neciji um kompleksniji, njemu se pruza i visa mogucnost izbora.

Ono sto izdvaja inteligenciju ljudi od ostalih bica na ovoj planeti ili sto joj daje narocitu kompleksnost je moralna dimenzija njihovog uma, tj. sposobnost da razlikuju dobro od zla.

Izbor moze postojati samo u razlikama i dualnosti. U apsolutno istom nema izbora. Shodno tome, covek mora postati svestan dobra i zla ili konstruktivnog i destruktivnog nagona u vlastitoj prirodi.

Tek takva svesnost mu omogucava izbor ili opredeljenje da cini ono sto je konstruktivno ili dobro i za njega i za njegovu okolinu. Ukoliko nema jasnu predstavu dobra i zla njegova aktivnost ce imati karakteristike nesvesnog, bezumnog nagona s destruktivnim posledicama.

Pošalji "John F. Kennedy" na Facebook Pošalji "John F. Kennedy" na Google Pošalji "John F. Kennedy" na My Yahoo! Pošalji "John F. Kennedy" na Live Pošalji "John F. Kennedy" na MySpace Pošalji "John F. Kennedy" na Twitter Pošalji "John F. Kennedy" na Digg Pošalji "John F. Kennedy" na del.icio.us

Kategorije
Nekategorizovano

Komentari

1. zxy (avatar)
    Tolle: “Izbor podrazumijeva svijest – visok stupanj svijesti. Bez nje vi nemate izbora. Izbor nastupa onog trenutka kada prestanete da se poistovjećujete s umom i njegovim programiranim obrascima, onog trenutka kada postanete prisutni.”
    Ja to razumem tako da smo prisutni intuicijom u kojoj učestvuju čula i razum( to imaju i životinje) a um je nešto drugo i ima ga samo čovek.U njemu su a priori uma koje je Kant dokazao i skup apstraktnih pojmova koji su znanje .Dosad nisam sreo definiciju svesti i voleo bih da mi neko kaže šta je to;po meni bi to trebalo biti um i razum zajednoJer um pomaže razumu a razum daje materijal umu za izgradnju pojmova tako da su duplo vezani,menščini
    A izbor ...hm ...ha,to je stvar lanca uzroka i posledica ..i motiva, tako da tu nema vrdanja oću reći izbora.
    A slobodna volja ? E tek tu vlada zbrka odgovora ,al to nije ni pominjao niko menščini,pa bolje da to ostavim po strani
    Ažurirano 09.05.2016. u 13:54, autor: zxy
  2. zxy (avatar)
    John F. Kennedy: „Promjena je zakon života i oni koji gledaju samo na prošlost ili sadašnjost sigurno će propustiti budućnost.“
    Što se promena tiče zna se šta je voleo da menja a što se budućnosti tiče, hm ...ha,eto desila mu se.Ali menščini,karma nasledjena je bila pregolema..
  3. 123loncar (avatar)
    ...Tolle: “Izbor podrazumijeva svijest – visok stupanj svijesti. Bez nje vi nemate izbora. Izbor nastupa onog trenutka kada prestanete da se poistovjećujete s umom i njegovim programiranim obrascima, onog trenutka kada postanete prisutni.”

...intreresantna misao, u kojoj nalazim da pod umom se podrazumeva spoljašnja pamat , koja funkcioniše u svakom trenutku stvarnosti i stara se prevashodno za bezbedno i uspešnonjeno realizovanje- već utvrđenim modelima odlučivanja za predpostavljene modele događaja , koje svojim promišljanjima naš unutrašnji um sa svojom unutrašnjom pameću formuliše i tako formira neka naša nova znanja i saznanja !...
    ...oću reći da naše unutrašnje ja ima na raspolaganju svoju umnost , koja se stara da obezbedi umnost našeg spoljašnjeg ja , sa već gotovim opštim modelima / programskim obrascima , po kojima će u spoljašnjem svetu praviti izbor i donositi odluke o našim postupcima i postupanjima u svakom trenutku stvarnosti , koji moraju biti takvi da nam obezbeđuju sigurno i bezbedno življenje u svakom tom trenutku , koji juri iz budućnosti prema nama u nepreglednom i neizvesnom trenutku....

...primera radi uzmimo reli vozača kros stazama , koje su divlje i nepoznate vozačima...on nema vremena da upotrebi svoja saznanja pohranjena u svojoj svesti , pa da porazmisli i napravi izbor na stazi po kojoj se kreće izuzetno velikim brzinama...kako da kažem , njegova ja mora da donosi brze , munjevite odluke kako voziti auto na svakom santimetru staze koja je prepuna prepreka...a to je moguće samo ako njegova spoljašnjost ima već pripremljena programska rešenja za dati ili sličan slučaj !...neki to zovu iskustvo , neki zovu iskustvena pamet , a neki pamet koja vlada sposobnostima i veštinama za date sutuacije na visko moćnom nivou ( to je nekakav sklad i harmonija u biću sa kojima prolazi kroz stvarnost u datim životnim uslovima....sposrtisti imaju ove moći izražene - rekao bih predimenzionisane )....

...lično ne doživljavam ovu izjavu zbunjujućom , niti pak izaziva kakvu smutnju kod mene u razumevanju ljudske svesti i njene umnosti - onako kako je ja vidim !
  4. RiadaT. (avatar)
    John F. Kennedy: „Promjena je zakon života i oni koji gledaju samo na prošlost ili sadašnjost sigurno će propustiti budućnost."
    Gledali ili ne, htjeli ili ne...panta rei...pa u kom pravcu nas odnese...i ne zavisi isključivo od nas,ima tu raznih tokova.
  5. 123loncar (avatar)
    ....ne postoji nikakvo prirodno dobro , pa samim tim ne postoji ni prirodno zlo....kad kažem prirodno , mislim na sve ono što postoji u našoj svesti čije postojanje ne zavisi od nje....oću reći da u velikom prasku sve je rođeno , sve što je postojalo , sve što postoji i sve što će postojati - sem nekakvog dobra i njegove suprotnosti zla....tako nema dobrog prostor vremena , kao što nema ni zlog prostor vremena....nema zlih galaksija , kao što nema ni dobrih galaksija....nema u kosmosu dobre materije-energije i obrnuto , kao što nema ni zle energije-materije i obrnuto.....

...dobro i zlo su ljudska izmišljotina , kao : geometrija , aritmetika , fizika , metafizika i šta ti ja znam - a naročita etika i njena marginalizovana moralnost....i nepostoji nikakva inteligencija koja je superiornija od bilo koje u kosmosu , a naročito superiornost nekakvu ne daje nekakva intelektualna moralnost.....čovek je dvojno , pa i više slojno amoralno biće i to ga čini nečovekom....

...ako prihvatimo uslov da je čovečnost duhovno stanje ( a ne fizičko biološko definisano ljudskom kožom ) , koje je uspostavilo definiciju dobra i zla , te etičke norme sa kojima možemo meriti dobro i zlo u svakom trenutku...tad možemo reći , analizirajući svaki događaj u tekućoj stvarnosti da je uperen protivu ove duhovnosti , a to znači da smo manje više lažni , licemerni i podli....jedni čto čine zlo svakavo , a drugi što ne čine nišat da spreče ove prve , ili u tom činjenju rade u kosrist štete duhovnosti !
  6. sofija06 (avatar)
    U svakom slucaju, zxy, da je svest neiscrpna tema jer, se nalazi u sustini samog postojanja i zivota. Takva univerzalnost je jedan od razloga sto ne postoji njena univerzalna definicija i pored intenzivnog proucavanja u filozofiji i psihologiji, kao i u ostalim oblastima. Ipak, da bi se uopste moglo govoriti o njoj neophodno je dati neka osnovna usmerenja ili pravila koja se baziraju na cinjenicama a, ne na proizvoljnosti.

Mada Tolle ima dubljih, intuitivnih uvida, njegovo ucenje takodje ima proizvoljnosti, koja paradira pod plastom misticizma, sto cesto vodi u nedoslednost i protivrecnost. Primer te proizvoljnosti je njegovo odvajanje uma od svesti. On posmatra um, shodno tome i misli, kao nesto sto sprecava ljude da ostvare punu svesnost ili sustinsko razumevanje zivota.

Medjutim, koliko se takvo tvrdjenje stvarno podudara s iskustvom i cinjenicama? Koliko je on njime razotkrio pravi karakter svesti? Frojd je jedan od najznacajnijih psihijatra koji je ukazao pa, u izvesnoj meri i dokazao, kompleksnost svesti uocavanjem svesnog i nesvesnog nivoa, odnosno njihovu uzajamnu vezu i uslovljenost.

On je pokazao da svesni nivo ljudi ne funkcionise nezavisno od nesvesnog tj., da misli kojima ljudi odredjuje sebe (samim tim i sve oko sebe) ne nastaju slucajno vec, da uvek imaju dublji uzrok u sferi nesvesnog ili potisnutim konfliktima/dogadjajima, kao i razlicitim osecanjima. Ja sam detalnjije pisala o svesti pod naslovom “Intenzitet i aktivnost svesti”.

Dakle, svesni nivo svesti (um ili razum) nije nesto izdvojeno od svesti vec, se nalazi u samoj njenoj strukturi kao znacajan element koji omogucava ljudima da imaju kompleksniji dozivljaj ili razumevanje postojanja. Dokaz tog tvrdjenja su ljudi koji izgube svesnu funkcionalnost (um, razum) ili sposobnost koherentnog misljenja usled demencije, ludila, itd. Kod njih ne nastane “prosvetljenje” ili neka vrsta viseg razumevanja vec, naprotiv, dolazi do regresa.

Nasa svest naprosto ne moze da funkcionise bez uma. Zato se ne treba koncentrisati na to kako da dodje do eliminacije uma ili procesa misljenja vec, kako da se otkrivaju zakonitosti funkcionisanja uma. Odnosno, da se otkrivaju zakonitosti koje dovode do nefunkcionalnog, kao i funkcionalnog nacina misljenja. Dok nefunkcionalan nacin misljenja stvara iluzije i zablude, dotle nas funkcionalan nacin misljenja vodi ka dubljem, svesnijem ili progresivnijem razumevanju zivota.

Nasa realnost ili svesnost je u neraskidivoj vezi s mislima. Cak, i kada imamo izrazito intuitivan dozivljaj ili kad u njemu dominira snazan intenzitet osecanja, neophodno je svesti taj dozivljaj na misli da bi shvatili njegov smisao ili ostvarili razumevanje.

Ono sto Tolle naziva “prisutnoscu”, ja bih nazvala svesnom integralnoscu ili svesnim jedinstvom koje se ostvari onog momenta kada covek uspe da dopre do sustine svoga bica tako sto prodre kroz iluzorna ili niza, destruktivna osecanja. Time ih shvati kao zabudu pa ih prevazidje dubljim razumevanjem/svesnocu, sto se manifestuje kao mudrost u mislima ili umu. Kad se dusa otvori covek celim bicem misli i oseca isto.

Dokle god postoji unutrasnja razjedinjenost i neiskrenost covek nece biti u stanju da ostvari funkcionalan nacin misljenja koji rezultira mudroscu vec, ce u njegovom umu dominirati zabluda. Naravno, ovde je neophodno napomenuti da se svesna integralnost ne moze ostvariti jednom za svagda, posto je svest sam zivot koji se neprestano razvija.

Zbog toga nas um ima karakteristike neprestane svesne aktivnosti preko koje se nastoje uskladati ili osmisliti unutrasnji i spoljasnji nadrazaji u svakoj situaciji ili svakom momentu naseg bitisanja u ovoj dimenziji. Um je “pokretacki tocak” svesnog razvoja koji neprestano stvara ali, i rastvara mir, ravnotezu i smisao i time produbljuje spoznaju.
  7. sofija06 (avatar)
    ...a to je moguće samo ako njegova spoljašnjost ima već pripremljena programska rešenja za dati ili sličan slučaj !...neki to zovu iskustvo , neki zovu iskustvena pamet , a neki pamet koja vlada sposobnostima i veštinama za date sutuacije na visko moćnom nivou ( to je nekakav sklad i harmonija u biću sa kojima prolazi kroz stvarnost u datim životnim uslovima....sposrtisti imaju ove moći izražene - rekao bih predimenzionisane )....
    ...lično ne doživljavam ovu izjavu zbunjujućom , niti pak izaziva kakvu smutnju kod mene u razumevanju ljudske svesti i njene umnosti - onako kako je ja vidim !
    Loncar, tvoja izjava se nalazi u protivrecnosti s Tolovom izjavom pa, mi nije jasno sta je tu jasno? Dok kod Tola puna svesnost ili prisutnost koja omogucava izbor nastupa onog momenta kada se covek odrekne programiranosti uma, kod tebe upravo nekakva spoljasnja programiranost uma daje izbor ili omogucava potrebno delovanje u nepredvidjenim situacijama.

Medjutim, slazem se s napomenom o skladu i harmoniji u bicu. To je upravo ono o cemu sam i ja govorila kao svesnoj integralnosti ili jedinstvu. Da bi neko postao dobar sportisata on pored fizickih kvaliteta (snaznih misica, kondicije, dobrog refleksa, itd.) takodje mora posedovati odredjene psihicke kvalitete kojima ce biti u stanju da objedini telesnu i umnu sposobnost i time koristi svoj puni potencijal.
    Odgovor na tvoj drugi komentar cu dati drugi put.
  8. sofija06 (avatar)
    Pozdrav Riada T. Drago mi je da te opet “citam” posle duzeg vremena. Slazem se s tobom da su promene u zivotu posledica razlicitih tokova. Zato i nije sve u domenu naseg uticaja. Postoje neke zivotne situacije ili okolnosti koje naprosto ne mozemo promeniti pa, ne vredi “lupati glavom o zid.” Ono sto mozemo promeniti u takvim situacijama je nasa reakcija ili stav u odnosu na te okolnosti jer, nas to jedino moze odvesti do psihickog olaksanja ili pronalazenja unutrasnjeg mira.
  9. 123loncar (avatar)
    ....jednostavno um telim na spoljašnji i unutrašnji....kad kažem spoljašnji , ne mislim na nešto izvan mene , nego mislim na deo mog uma koji se non stop brine o meni štaću i kako ću u svakoj sekundi mojih dnevnih aktivnosti....no pošto su one uslovljene događajima koje ja ne planiram pa sa njima i ne rukovodim, moj spoljašnji um nema vremena da razmišlja , promišlja , istražuje , traži rešenja i pravi optimalnu kombinaciju...mora momentalno da reaguje , stoga mora da ima izabran način ( opšti model / opšti program sa procedurama , da se tehnološki izrazim ) rešavanja date situacije i njega da sprovede kroz realizaciju ( šahovski rečeno , mora se imati bar nekoliko poteza unapred za svaku protivničku mogućnost )....e ta moguća rešavanja problema , našem , mom spoljašnjem svakodnevnom umu , isporučuje moj unutrašnji um - unapred ( svermenom ih revidira , proverava , analizira i testira njihovu optimalnost )....te stvari naš unutrašnji um radi dok spavamo , kad smo u polu snu , ili kad se odmaramo i blejimo neodređeno - ili kad kao meditiramo....

...ljudsko aktivnosti u realnom svetu , su poverene spoljašnjem umu svakoga čoveka i njegovoj percepciji....no , svojstvo tog uma je između ostalih da se nameće i uzdiže iznad celokupnog našeg bića , pa između ostalog želi sebi da podredi i našu svesnost , čak ide dotle da potire i njen značajan deo , svog starijeg brata , naš unutrašnji um....on se nikad ne zapita odkud mu neka znanja o kojima nikad nije svesno razmišljao....jednostavno ih ima i prima zdravo za gotovo to imanje - čak zaključuje da je zbog toga genijalan , božanstven.....

.......neki tu " umišljenu " božanstvenost ljudsku vide u nakakvom kosmičkom logosu , sa kojim su ovi genijalci povezani , te iz koga crpe svu svoju genijalnost , koju opet vide kao njihovo oboženje......populistička pamet !

....obarzovni sistemi , svojom obrazovnom dresurom / treninzima , programski nastoje da stvore taj privid našem spoljašnjem umu , te da ga unutar svog bića dovedu na presto neprisnovenog gospodara...zašto ?...naprosto , naša spoljašnjost je podložna manipulaciji , jer njene reakcije u mnogome zavise od brze percepcije ( gde caruju vid i sluh ) ...u svakodnevnici , recimo kad prelazimo pešački prelaz , mi smo prevashodno okativci pa posle toga sluhisti....za ratliku od spoljašnjosti , naša unutrašnjost više je umnija , racionalnija , promišljenija , saznajno i logički moćnija - jer radi za našu eventualnu daleku budućnost...ne radi za sad i odmah...pa je zato i svesnija - unutrašnjost....
    ...a svesnost , tuđa , u svetu manipulacija manipulatoru nije potrebna......magija i njena cirkuzarija , uglavnom je predstava za našu spoljašnost i jedino je pred njom moguća....

....pa ako želimo svesnost kao dominantnu stvar , onda moramo umnost , naročito ovu spoljašnju da ukrotimo i tad ćemo integralno biti prisutni u mnogim sverama.....pa stoga mislim da pod "prisutnošću" misli se na izvesno razumevanje , koje proističe iz određenih saznanja o svemu i svačemu.....imati stav o svemu....naravno , to isto obavezuje da se stavovi razmenjuju , analiziraju , produbljuju , proširuju , menjaju - da se neprestano saznaje....a opet moram da kažem , da je spoljašnji um , koji je preuzeo svu vlast nad sopstvenim bićem , sklon ne menjanju stavova----ravanski je povrašan !
  10. sofija06 (avatar)
    Loncar, zbog duzine odgovora na tvoj drugi komentar objavicu ga u vidu novog posta “O dobru i zlu”.