VRBICA - Blogovi - Forum Krstarice
Prikaži RSS

123loncar

VRBICA

Oceni ovaj blog
" Vernici danas obeležavaju praznik Vrbicu ili Lazarevu subotu, pripremajući se, u poslednjoj sedmici posta, za najveći praznik, Uskrs. Ovaj praznik mnogi u Srbiji slave kao svoju krsnu slavu.

Subota svetog pravednog Lazara, uoči Cveti, posvećena je vaskrsenju Lazara iz Vitinije, koga je Isus Hristos posle četvorodnevnog prebivanja u grobu vaskrsao iz mrtvih. Ovaj praznik je ustanovljen u Jerusalimu krajem IV veka. Posle vaskrsenja, Lazar je bio episkop na Kipru.
Hrišćanski praznik Lazareva subota praznuje se kao poseban, vrlo živopisan običaj poznat pod imenom Vrbica. Ovog dana bralo se olistalo pruće od vrbe preko koga se prenosila snaga zelenila na decu i odrasle. U ovom običaju sačuvani su ostaci verovanja u kojima vrba zbog svog bujnog rasta ima veliki značaj u narodnom životu. "

U mom zaseoku , bivao je običaj da na današnji dan idu mlade devojke , ciganke , ukrašenih glava , vencima od poljskog cveća , u raškošnim cvetnim suknjama - višeslojnim , pevajući divne pesme šorom . Znale bi da sa muzičkom pratnjom zastanu na zelenim livadama u takozvana vilina kola , odigraju koje kolio uz pesmu - a nakon toga ih domaćice iz komšiluka darivaju , novcima , kokošijim jajima i ponečim od hrane , pa ih dokite baštinskim cvećem i isprate dalje ! Ove devojke zvali smo Lazaricama , i bile su sastavni deo prolećnog buđnja života !

Kažu da Bogovi postoje sve dok ih ljudi pominju i mole im se , a običaji sve dok ljudi ih praktikuju i o njima pričaju !

Lazarica više nema , ali neka amaterska kulturno umetnička društva izvode njihova vilinska kola , pa tako i one žive kroz ovaj nov vid praktikovanja , pa i net pominjanja !

Pošalji "VRBICA" na Facebook Pošalji "VRBICA" na Google Pošalji "VRBICA" na My Yahoo! Pošalji "VRBICA" na Live Pošalji "VRBICA" na MySpace Pošalji "VRBICA" na Twitter Pošalji "VRBICA" na Digg Pošalji "VRBICA" na del.icio.us

Kategorije
Nekategorizovano

Komentari

1. 123loncar (avatar)
  2. 123loncar (avatar)
  3. 123loncar (avatar)
  4. 123loncar (avatar)

Milo moje gledaj
    srce svoje predaj
    ovaj dan se pise
    sad i nikad vise

Sve se menja, znam
    i brzo prolazi sve
    zato gledam te
    hocu da pamtim sve

Ref.
    Zaborav krije lice Lazarice
    zaborav krije sunce i zvezdice
    ona je kao stena od kamena
    traje do kraja sveta i vremena

Milo moje pogledaj
    srce svoje predaj
    jer ovaj dan se pise
    bas sad i nikad vise

Kad nadjes ljubav, nadjes sve
    i vidis drugi sto ne vide
    i zato gledam, gledam te
    hocu da pamtim bas sve

Gledam te i otkrivam lice Lazarice
    gledam te i otkrivam sunce i zvezdice
    s tobom sam jaka k'o stena od kamena
    s tobom idem do kraja sveta i vremena

Milo moje gledaj
    srce svoje predaj
    ovaj dan se pise
    sad i nikad vise

Ref.

Gledam te i otkrivam lice Lazarice
    gledam te i otkrivam sunce i zvezdice
    s tobom sam jaka k'o stena od kamena
    s tobom idem do kraja sveta i vremena
  5. zxy (avatar)
    Lepo si ovo priredio i mene podsetio na davne uspomene vezane za te običaje koje sam bio skoro zaboravio
  6. gost 320781 (avatar)
    jes vala.. ovo je i svih vestica najomiljeniji sabat...
  7. gost 382857 (avatar)
    Vrlo lepo od vas... Hvala na lepom tekstu i slikama... :D:bye:
  8. zxy (avatar)
    Daklem ovako;u selu odakle vodim poreklo ja ovako se vikalo dok su se deca vrbovim prućem udarala"rasti ko vrba goj se ko svinja".To ne čudi kad se zna da nije bilo debelih ljudi po selima,to se vidi sa starih fotografija,i biti debeo bio je ideal svakoga.I čim bi se selja nekog položaja u gradu dočepao to mu je bilo prvo,da se ugoji i stomak dobije da se vidi da se zna da je uspeo.Još ako bi mu se i glava ugojila i porasla važila bi i kao pametna
    Ažurirano 24.04.2016. u 13:29, autor: zxy
  9. 123loncar (avatar)
    Citat Original postavio Gloriana
    jes vala.. ovo je i svih vestica najomiljeniji sabat...
    Englezi se fale , kako su i u XVIII veku imali plaćene lovce na veštice i veštce....prokaže nekoga neka bedna duša , za koji bakrenjak , za veštičarenje - kao zaboga zna da čita i to još čita naopačke , u ogledalu ; sotonska posla , jeli - pa ga ovi uz pompu okuju i bace u reku.....ako ga voda ne izbaci , znači prihvatio ga obred i sveta tajna krštenja - nevin je....a ako ga voda izbaci , siguran je znak da je veštica ili veštac , jer ga nije prihvatio obred i sveta tajna krštenja....a takovog su kamenovali , do smrti - kolektivno , ili po trgovima vešali....

....danas ima suptilnijih lovaca na veštice i veštce....prvo počne se sa relativizacijom svega u vezi ciljane osobe , pa nastavi sa neargumentovanim osporavanjem , javno , svega u vezi ciljane osobe , pa se nastavi sa izvrćanjem ruglu i pa opanćavanjem , zlonamernim kliktaškim osporavanjem , pa lažnim optuživanjem za ovo i ono i pripisivanjem sumnjivih psihičkih stanja , koja se iskazuju kroz skraćenice - da što strašnije zvuče....tako se žrtva izoluje , socijalno i ekonomski uništi , potisne iz javnog života , a ne retko i likvidira u prometnim i sličnim nesrećema - a kadgod se objavi da je izvršila samoubistvo....
    ...ovaj poslednji scenario ruski komunističko jevrejski lobi primenio je u slučaju Jesenin , koji je smetao jer je počeo du svojim delima iznosi krvavi obračun vlasti sa stanovništvom...danas se to zove genocid nad sopstvenim stanovništvom......i kad pominjem njega , interesantna stvar je da su većina njegovih komunističko jevrejskih prijatelja - egzekutora , skonačla grđe nego on....uglavnom čistom likvidacijom !

...ova strategija , koja se u engleski svet dugo zadržala , svoje korene vuče iz kulta otpadničkog judeizma , poznata je kao jevrejština...englezi sa svojim otpadničkim protestantizmom , za svoje potrebe uredili su je do savršenstva , tako da danas svak može da kaže sačuvaj me bože milosrdne protestanštvine.....

....običaj da se uništavaju vešti ljudi , učeni - koji vladaju mnogim znanjima i veštinama , star je koliko sveta i veka.....verovatno to običajno pravo baštinila je jevrejština kad je svetog učitelja intrigama , spletkama , opanćavanjima i sličnim ništačkim zlodelatnostima izvala na Golgotu i živog razapela...krivica njegova je u veštinama izlečenja svih bolesti pa i smrti....
    ...smrt je najveće porobljivačko oružje , koje funkcionišekao pretnja - naročito kao pgledna pretnja i predstava pred porobljenim svetom.....onaj koji je pobedio smrt , neprijatelj svakoj vlasti i njenoj vladavini....

...svtkovanje Lazarove subote , većina ljudi doživljavaju danas najmanje dvojako...većina kao pretnju , koja ih podseća na razapinjanje na krst , svakog koji se suprodstavi njoj , toj pretnji i tom oružju za porobljavanje...manjina , retki , kao podstreh i dokas da smrt može da se pobedi , a samim tim i strah od nje - te treba ustati ljudski protivu svake tiranije !

...koliki su veštci i veštice ovi poslednji , koji ne žele da žive u strahu , naročito ne od obesne i ništavne sile ljudske vlasti , govori vojni arsenal , svakodnevno ubijanje nevinih u ime slobode - a naročito sredstva za masovno uništenje....

...veliki broj veštica i veštca tvrde , da bacanje atomskih bombi nije bilo potrebno , jer je japanski kralj i njegova vlada uspostavila sa amerikom kontakte za bezuslovnu predaju....o tome ima pisanih dokumenata , koji sve češće prodiru u javnost...no ubijeno je u dva navrata na desetine hiljada ljudi u sekundi , samo da se zastraši i strahom porobi svetsko radničko stanovništvo , moćima kapitalističke vlasti....

...no bilo kako bilo Lazareva subota , značajna je za svet , čak da je i izmišljena priča !
  10. zxy (avatar)
    Hm ...ha.izgleda vestac sam i ja,dovidjenja na Harzu Gloriana....
  11. 123loncar (avatar)
    ...pa svak ko se oslobodi straha vešt je u toj raboti...a kako ćeš imenovati zajedničkim imenom vešte ljude....VEŠTCI....predpostavljam da je jednina - vežtac , a jednina u ženskom rodu - veštica !

...e sad , jest da ovdde nije jengleska nit je protestantizam , ali ovdi je fanaritizam , a koliko je stvar ostala zapisana , oni su intenzivno radili na masovnom zaglupljivanju svetine zarad lakšeg uspostavljanja vlasti nad njom , pa su mrzeli i uništavali prosvetitelje i prosvećene ljude....nebih da pominjem načine kako su se obračunavali sa njima , ima o tome dosta zapisa - tek nije za pametno ovde da se čovek hvali kako je vešt u ovome ili onome , pa još da se hvali kako se oslobodio straha od smrti , te da mu niko ništa sa takvom pretnjom ne može ; a naročito da oslobađa druge od takvih strahova.....jerbo takvog , još ako je pošten i častan , naročito ako je vešt da takvo stanje održava - ima da pojede mrak !

...ovakve se stvari i u zezanju kod nas sebi ne pripisuju !,,,dugačke su fanariotsko zilotsko patriotske ruke !
  12. 123loncar (avatar)

...naše religijske rituelne radnje imale su pored paganskih zamolnica i praktične radnje , koje su od zajednice do zajenice imale svoj specifičan pojavni oblik...tako u mom zaseoku bivao je običaj , da se deca za vrbicu prenavljaju garderobom...najsrećnije je dete bilo ono , koga roditelji garderobom prenove od glave do pete....ama baš sve novo novcijato....nema veće sreće u životu takovog deteta....
    ...moja porodica bila je sa , za današnje pojmove velikim , prevelikim brojem dece - a onda je to bilo, malo manje od dosta , kao kakva zlatna sredina...u njoj sam dva-tri puta bio prenovljen od glave do pete...i dan dani ponosan sam na te trenutke , nikad nisam smeo ih sa uma i nikad nisam bez ponosa pominjao ovaj praznik....njega sam doživljavao kao dečiji praznik i još ponešto sa nekom svetom mističnom magijom koju sam , onda nekako na svoj način iskonstruisao....verovatno zato što ni moji nisu mnogo poznavali religijske biblijske događaje , valjalo je sirotinju prehraniti , a opet , popovi su službe vršili na njima nerazumljivom i posve stranom jeziku , tako da su se više plašili tih pojanja nego što si išta razaznavali i naučili iz liturgija....jednostavno , religijske radnje su se prenosile generacijski , po principu , nikom mom nije škodilo pa neće ni meni , pa može samo da koristi....

...tako što zbog darova , što zbo pesmi i igri lazarica , osta meni velika ljubav usađena za ovaj praznik , iz detinjstva !
  13. hakim bej (avatar)
    Ove godine Beltan i Vaskrs se poklapaju.
  14. 123loncar (avatar)
    ...magijske ritualne radnje , prelivale su se iz religije u religiju , tako da je kalendar prepun sa njihovim datumima....interesantna je podudarnost ovih keltskih ritualnih radnji , sa slovenskim , koje su prelivene u hrišćanstvo....lično volim ove naše prolećne manifestacije u vezi sa buđenjem prirode i ritualnih zamolnica koje se izvode kao molba prirodi da zaštiti nas , naše ukućane , naše imanje i naše blago ( stoku)...nekako , sve ove ritualne radnje , kod nas , kulminaciju dosežu sa Đurđevdanom - nakon koga može da se krene u goru i otpočne nova berićetna godina !

...moj detinji misticizam , Lazarice , neznam zašto , ali nekako tajnovito je povezivao sa Svetim Carem Lazarom - srpskim pogibeljnim velikanom....dugo sam živeo , kao dete , u ubeđenju da one sve svoje pesme , svu svoju igru , svu svoju lepotu posvećuju i podsećaju na neki tajenstven način na njegovu pogibelj i sva naša stradanja koja su posle nje sledila....
    ...verovatno je porodično i narodno vaspitanje u meni usadilo tu nejasnu mitološku sliku , koju sam ja identifikao sa narodnim imenom ovih devojaka koje su izvodile ritualne plesne radnje na dan Vrbice....
    ...svakako da je ovo vaspitanje moje , izuzetno vešto izvedeno , preko porodične pa i komšijske edukacione uloge , koja može biti kao vešta stvar i imenovana kao veštičarenje - no , nezavisno od mojih današnjih saznanja i mišljenja o svemu tome , ipak ostala je u meni neka lepa slika , smeštena u jastuk groba mog , koju krase devojke lazarice kao kakva nestvarna vilinska bića....
    ...često , rekao bih prečesto , možda još iz tih detinjih dana , rađa mi se želja , da kad me spuste u grobno mesto , voleo bih da te devojke Lazarice , onako lepe iz mog pamćenja , zaigraju kolo i zapevaju koju god svoju pesmu - za pokoj moje duše , napaćene !

...a sad ću da pustim koju suzi - vi ne morate !