Manipulacija stranačka nasušna

Dakle, reakcija na ovo:


Negde 2012. pred izbore ovo je statistika o kojoj sam - da se pohvalim - prva počela da govorim ja. Naravno, ne koristeći priču za manipulaciju, nego čisto ukazujući na besmislenost "narod je izabrao" parola i na činjenicu da narod nema pravo glasa.

Sad se ta moja priča zloupotrebljava za manipulaciju - laž se najbolje prodaje ako se umota u oblandu činjenica: pokažeš neke činjenice, a zatim ih misinterpretiraš.

Realno, manje stranke imaju samo dve opcije da privuku veći broj glasača: da kao svoju ciljnu grupu izaberu dosadašnje neglasače, ili da kao svoju ciljnu grupu izaberu preletače.

Na ovaj način se privlače preletači.
Neglasači se svakako odbijaju, jer neglasači nisu idioti.
Mislim, ako te neko godinama laže jednu istu stvar, i ti znaš da je laž, i onda ti neko prodaje to isto "zašto izaći na izbore" sa apsolutno jednakim promašenim argumentima - to je apsolutno isto kao "climbing out of our trenches and walking slowly towards the enemy, doing precisely what we have done 17 times before" iz Crnog Guje.



Ovaj filmić je, dakle, sastavljao neki Melčet :mrgreen:

Činjenica je da neglasači ne glasaju jer nemaju pravo glasa - ukinuo im ga je DS 2004, promenivši izborni zakon na način da isti sada onemogućava efikasnu smenu vlasti. Kada kažem "vlast", mislim neselektivno na sve koji su uvalili dupeta u skupštinske fotelje. Dakle, Iznogudi se vrte ukrug, i nema šanse da ih se otarasimo.

Zašto?
Kao što rekoh, zato što nam je DS 2004. ukinuo tu mogućnost promenivši izborni zakon: pre 2004. narod je imao zakonsko pravo da neglasanjem izrazi nezadovoljstvo. Zakon je predviđao donji prag izlaznosti ispod kojeg izborni ne bi bili legitimni. Tako su 2004. lokalni izbori zbog masovnog i aktivnog bojkota izneverenog naroda pukli, DS se uplašio da će se isto desiti i na parlamentarnima i promenio izborni zakon na način da je sada dovoljno da na glasanje izađu samo oni koji se nalaze na listi i niko drugi - i izbori se važe.

Ono što je paradoksalno je da prema načinu manipulacije iza ovog videa prepoznajem istu onu ekipu (samo sada možda preletelu?) koja je upravo odgovorna za to što se aktivnim izražavanjem nezadovoljstva neglasanjem vlast više ne može oboriti. Upravo su oni krivi za nesmenjivost vlasti, a pokušavaju to da svale na ljude kojima su de facto oduzeli pravo glasa dve hiljade četvrte.

Dok se ne pojavi neko ko se ne služi ovakvim manipulacijama, ko uvažava neglasače i ne tretira ih kao idiote i ko je spreman da promeni izborni zakon na način da omogućava smenjivost vlasti, umesto što LAŽE da su neglasači odgovorni za izborni rezultat (jer nisu, ta mogućnost im je oduzeta 2004) - izbore će bojkotovati sve više ljudi.
A ja ću dosledno biti među njima.
 
Pa ni ja ne znam ko, ali znam šta bi taj neko trebalo da radi.

Prvo bi, naime, trebalo da se izbori za vraćanje zakona na staro.

Time bi postavio kamen temeljac za poverenje.
E sad, kamen temeljac nije dovoljan, jel, treba nešto da se sagradi i iznad toga.

Ali to bi bio prvi korak.

Jer u ovakvom sistemu glasanje apsolutno nema nikakvog smisla.

Osim, naravno, ako nisi član partije koji zbog lične koristi ulazi u sve to.
 
Najbolji deo izbora je izborna tišina i čim počnu neki izbori ja dovodim svoj um u tu fazu.
To znači da prestajem da mislim o izborima i samim tim sve izborne kalkulacije u mom umu prestaju da rade
Ulazim u stanje tišine i ona traje sve dok izbori ne prođu.
Zameraju mi posle što nisam glasao, a ja im kažem da sam bio u fazi izborne tišine i da sam u tom stanju potpuno zaboravio da treba i da se glasa. :mrgreen:

Edit: Za mene izborna tišina postaje izborna nirvana.
 
Poslednja izmena:
Pritom, šta god da ispričaju u kampanji (bilo ko ) ne verujem, a kad dođe na vlast je kasno. Kako znati da će ono što kaže i da uradi? Skoro da bih više volela da imamo nekog doživotnog vladara, pa nek radi šta hoće. Ionako rade ko šta hoće u celom svetu. Ovako smo kao mi "krivi" jer smo nekoga "izabrali"... Dobiješ izbor između nečije leve i desne ruke - pa ti biraj... :(:roll:
 
Aman bre. Idemo danas popodne, oko ,15,15 sati kod Svica. Oni stanuju kod Arene. Ama bre, reka ljudi ide bul. Z.Djindjiža. Ne prekida se.....ljudi.....ljudi.....ljudi.....kola, kola, kola...ljudi, ljudi, ljudi.....da ne sretosmo komšiju koji je krenuo negde pa se isparkirava, ne bi našli mesto za parking. Kad sam izvela Svica napolje, u našem parkiću (i svim ostalim) sve klupe su bile zauzete. Ljudi su jeli, telefonirali, pričali....ljudi,ljudi :eek:
I kako da nam bude bolje kad je toliki broj ljudi zaluđen svim politikama i lažima :eek:
Zaluđenost je glupost.
Svaka politika je varku. Naravno, one su različite, a li taj najstariji zanat im je zajednička suština.
 
Poslednja izmena:
Sfyontull;bt289844:
Pritom, šta god da ispričaju u kampanji (bilo ko ) ne verujem, a kad dođe na vlast je kasno. Kako znati da će ono što kaže i da uradi?
Nije stvar u tome.
Ja potpuno obrnuto gledam na stvar - kad bi postojao neko za koga ne znam šta će da uradi, glasala bih za njega.

za ove ne glasam jer tačno znam šta će da rade.

Kada neko prežvakava jednake parole, kada je naštimovan na stranački mindset koji je identičan kod svih "drugova članova" u poslednjih trideset godina - onda si potpuno blesav ako izađeš i glasaš, jer unapred znaš da će taj neki "novi" biti apsolutno isti kao i onaj "stari".

Kada bi se pojavio neko nenaštimovan na stranački mindset, dakle, neko ko razmišlja normalno - i kada bi se taj neko angažovao oko, pre svega, istraživanja javnog mnjenja Srbije (koje, mnjenje, čine neglasači jer nas je najviše), kada bi neglasače uzeo kao ciljnu grupu za koju je zainteresovan (sve stranke sa dosadašnjih i sa sadašnje liste imaju preletače kao ciljnu grupu), i kada bi kao svoj glavni cilj imali promenu izbornog zakona na način da se uvede donji prag izlaznosti ispod kojeg se izbori poništavaju, a onima koji su izbojkotovani zabranjuje učešće na ponovljenim izborima - ja bih za tog nekog glasala.
Kao i, pretpostavljam, ogromna većina dosadašnjih doslednih neglasača.

Skoro da bih više volela da imamo nekog doživotnog vladara, pa nek radi šta hoće. Ionako rade ko šta hoće u celom svetu. Ovako smo kao mi "krivi" jer smo nekoga "izabrali"... Dobiješ izbor između nečije leve i desne ruke - pa ti biraj... :(:roll:
Oni koji izlaze na izbore zaista i jesu krivi.

Samim izlaskom se daje ligitimitet onome ko na kraju bude izabran, ma ko to bio.
Tako da su za to što je Vučić danas na vlasti krivi apsolutno svi oni koji su izašli na prošle izbore, uključujući i "bele listiće." ("Beli listić" pod navodnike zato što je beli listić u stvari jako dobra stvar onda kad je legitiman - ali je loša kad nije. A kod nas nije.)

Međutim, kada bi se pojavio neko goreopisan (i to bez stranačke prošlosti) - ja bih rizikovala i na izbore izašla.

A ovako, bez takvog nekog, izlazak je uvreda za intelekt.
 
kad bi postojao neko za koga ne znam šta će da uradi, glasala bih za njega.
Pa naravno... Mislim da ćemo pre sresti jednoroga po danu na sred Bulevara, nego videti takvog kandidata...

Oni koji izlaze na izbore zaista i jesu krivi.
Da, kapiram kad se tako gleda da jesu... Međutim, sa ovim zakonom čak i da ih samo 1000 izađe na izbore, i to će biti "volja naroda"... Znam, apsurd... Toliko me ustvari nerviraju sve te teme jer ne vidim ni način da popravim nešto ni da uklonim zlo i naopako... Samo se nerviram... :(
 

Back
Top