DNEVNIK JEDNOG DEVOJČURKA - Blogovi - Forum Krstarice
Prikaži RSS

Soradze

DNEVNIK JEDNOG DEVOJČURKA

Oceni ovaj blog
..."Mak, mak, makovi
rujni, rumeni,
la, la, la, la, la, la..."
30.V 1964.

"Upoznaj samog sebe".. nekada i negde je neko rekao. Stvarno, lepa misao i lepo rečeno. Duboko promišljeno. Da, u mom životu će doći jednom taj dan, dan preokreta, dan u kome ću se izmeniti, kada ću nešto saznati, dan u kome ću upoznati samu sebe, mnogo doznati. Da, doći će jednom taj dan, kada će svetlost moći duboko da prodre u moju dušu, u moja osećanja, dan u kome ću mnogo otkriti. Doći će taj dan, kada ću saznati da li sam još uvek samo veliko dete, koje ne ume da voli. Zaista,da li ja umem da volim? To je pitanje na koje ću odgovoriti kada dođe taj dan. Ali, da li će uopšte doći taj dan? Da li će doći kada bude bio najpotrebniji, ili će doći kada već sve bude palo u zaborav? Da li će ikada doći taj dan? Mora doći! Mora!

...."Voleti - to je ništa.
Biti voljen - to je nešto.
A, voleti i biti voljen
- to je sve!"

2. VII 1964.

...."Ruže su crvene,
tajne su skrivene,
slatka je muzika,
al' nije kao ti!"..

Boban me strašno voli. Užas!
- Imam jedno pitanje vrlo ozbiljno za tebe, Meco,- rekao je. - Šta ti misliš koliko dugo ti i ja treba da se zabavljamo?
- Pa, to je malo neozbiljno pitanje! Ko zna šta se sve može desiti - odgovorila sam. Uostalom, šta ti misliš?
Gledao me je u oči. Držao me je za ruke. Rekao je:
- "Sedamdeset i dve godine! To je dovoljno da čovek živi. Meco, želeo bih da si uvek moja. Ne možeš da shvatiš koliko te volim. Volim te kao nikoga do sad. Čini mi se da bez tebe ne bih mogao da živim. Meco, ako ti ne želiš ništa, toga neće biti. Sve ću za tebe da učinim, Sve! Ti sada polaziš u gimnaziju, ja sam već diplomirani ekonomista, radim. Uvek ću ti stajati na raspoloženju. Meco, kroz četiri, osam, deset, petnaest, dvadeset,pedeset godina, ako hoćeš, u svako doba, kod mene možeš doći i reći mi: "Bobane, hoću da budem tvoja žena." I bićeš mi žena. Možda ti ovo sve ne izgleda tako pametno, ali, Meco, ti si toliko slatka, nežna, ženstvena, meka, toliko lepa i privlačna, da te ja prosto obožavam.I ne samo zbog tvog izgleda! Tvoj karakter se potpuno slaže sa tvojim izgledom. Strašno mi se dopada što mi ti ne daš da te "pošteno" poljubim, već u obraz, ovako... Svi tvoji maniri, tvoj govor, tvoje ćutanje, tvoje osobine, sve to čini tebe da si neko božanstvo, a ne žena. Volim te, veruj mi, volim te! Niko te nikada nije do sada voleo kao ja, a neće te ni voleti ovoliko! Meco, ti to ne možeš shvatitit, ti si, ustvari još suviše mlada, da bi me shvatila onako kako ja to želim. Zašto mi nismo jedno stvorenje? Voleo bih da smo jedno, da se utopimo jedno u drugo, da budemo isto. Poludeću zbog tebe! Gledaj me, Meco, ja sam iskren! U kancelariji pravim greške, jer si mi samo ti u mislima, ti, "debeli mali"! Kada si me uhvatila ispod ruke u šetnji, osetio sam se tako uzvišen, ponosan. Niakada nisam mogao sebi dočarati, niti zamisliti da ćeš mi možda jednog dana biti devojka. A, to je zato što si ti, Meco, ne devojka, nego neko božanstvo. Trebalo bi da budeš idol svake devojke...." sve je to izgovorio svojim dubokim glasom, gledao me je plavim očima iza stakala naočara i smejao se divnim nizom belih zuba...
Stajala sam zabezeknuta i dok sam gledala u jednu tačku,u ušima su mi odzvanjale Bobanove reči. Meni to do sada niko nije rekao. Ne razumem šta se u ovakvoj situaciji očekuje od jedne petnaestogodišnje devojke. Bila sam zabezeknuta, nisam znala šta da mislim o Bobanu. Čini mi se da bi bilo bolje da mi to nije rekao. Sada sam sigurna u njegovu ljubav i da ga neću izgubiti u sledeće sedamdeset i dve godine.
No, ipak, još uvek ne znam da li volim Bobana, ili ne. Trebalo bi da ga volim. Ipak, volim ga. Najozbiljnije!!!

19. IV 2016.

"Voda nas je nosila kroz bokore perunika i tu se zaglavismo. Bože...Bože... kako su ti cvetovi tonuli.
Ležali smo na dnu čamca nepokretni, dok se ispod nas sve kretalo i pokretalo nas same blago gore, dole, s' jedne na drugu stranu...

Bila je tišina kao da zemlja nije nastanjena.

Budi opet, budi, budi....
Prođe ovaj dan
i bliži se noć,
šunjaju se senke..
...i bliži se noć...

Možda su mi najbolje godine prošle, ali ne bih želela da mi se vrate.
Ne, ne bih, ne bih želela da mi se vrate...." (Semjuel Beket)

Pošalji "DNEVNIK JEDNOG DEVOJČURKA" na Facebook Pošalji "DNEVNIK JEDNOG DEVOJČURKA" na Google Pošalji "DNEVNIK JEDNOG DEVOJČURKA" na My Yahoo! Pošalji "DNEVNIK JEDNOG DEVOJČURKA" na Live Pošalji "DNEVNIK JEDNOG DEVOJČURKA" na MySpace Pošalji "DNEVNIK JEDNOG DEVOJČURKA" na Twitter Pošalji "DNEVNIK JEDNOG DEVOJČURKA" na Digg Pošalji "DNEVNIK JEDNOG DEVOJČURKA" na del.icio.us

Kategorije
Nekategorizovano

Komentari

1. 123loncar (avatar)
    Hvala na poverenju....ipak je dnevnik lična stvar !

Pozdrav !
  2. Soradze (avatar)
    Citat Original postavio 123loncar
    Hvala na poverenju....ipak je dnevnik lična stvar !

Pozdrav !
    Htela sam sa vama da podelim čudo ćitanja dnevnika posle pola veka... Velika zelena sveska, tvrdih korica.... Pomislila sam čitajući: "Ma, da li je moguće da sam ovo mislila, pisala, živela..? Da li je moguće da sam uopšte živela tada?? Da li je moguće da sam posedovala ovakve čiste i divne misli i osećanja ? Divno je bilo živeti vreme čestitosti i petnaest godinica, kada smo čistim srcem živeli, sve voleli, a bogme, voleli su i nas!!
    Pozdravljam i ja tebe, dragi Lončar i hvala na komentaru.
  3. sanja* (avatar)
    Hm, nisam se slagala s tobom kad sam (verovatno) bila istih godina kao ti kada si to pisala.

"Voleti - to je ništa.
    Biti voljen - to je nešto.
    A, voleti i biti voljen
    - to je sve!"
    Po mome je bilo: voleti, to je sasvim dovoljno.
    Biti voljen je ok, osim ako te ne voli smor i stalker, ali onda to i nije ljubav.
    Voleti i biti voljen je bonus track.

Nekako sam zadržala stav po dotičnom pitanju do dan danas.
    (a i čika from se slaže sa mnom )
  4. Soradze (avatar)
    Mila moja, ja sam tu, ko zna čiju misao zabeležila i stavila pod znake navoda... Tu nečiju misao nisam nikada razmatrala u svom dnevniku, mada sam uvek znala da je voleti neopisivo važno, pa onda to "to je ništa" pada u vodu...Eto, danas bez tog "voleti" ne bih mogla da živim.... i bez "biti voljen"....Ta lepa ljubav je pokretač mog života i uvek je bila i ostala prisutna. Hvala ti na čitanju i komentaru
  5. Tamišarka (avatar)
    Lepo je vratiti se u doba mladosti
  6. Soradze (avatar)
    Citat Original postavio Tamišarka
    Lepo je vratiti se u doba mladosti
    Lončar misli da je dnevnik "lična stvar", što i jeste...ja mislim da su i Vaši stihovi v Tamišarka, Vaša veoma "lična stvar", pa mislim da je njegovo pljuckanje po svemu i svačemu isto njegova veoma lična stvar..uostalom, sve ovde na blogu napisano je veoma lično nečije.... Meni je bilo pravo zadovoljstvo da se sretnem sa mislima i zapisom petnaestogodišnje devojčice i čistotu tih misli da podelim sa vama, mojim prijateljima.. To je za mene bilo ono lepo...Na kraju sam dodala moj današnji stav prema tadašnjem životu, citirajući Semjuela Beketa ("Poslednja Krapova traka") .Hvala Tamišarka na čitanju i komentaru
  7. faraonn (avatar)
    ...sjecati se
    nije lako
    ali
    kako odoljeti
    Nekom
    ko je znao voljeti
    i povijati glavu za koracima kao suncokreti
    a biti njihovo Sunce
    govorio sam i ja isto
    za dvadeset godina opet sam Ovdje
    i to Ovdje
    zaista postoji i sada
    a
    bjese isto mlada
    cvjetasta i drska
    iskusna i lijepa
    a njezna ka trska
    Faraonn odraslo dijete
    i 'neznanje ga omete'
    nikad sebi oprostio nijesam
    a ,
    kome to ljubav ista oprasta
    kome traje
    do traja njegovog
    ...Tebi i Bobanu
    desilo se i desava
    i ne trazis
    da te sjecanje spasava
    hoces samo
    da postoji nekakva Slika Dorjana
    Greja
    i njegova slavuj_onomatopeja
    da kola kuda se smjestaju Tvoje
    i arterije
    i zuci
    kao kad vjetar preko Prerije
    cistinom i vizijom Indijanaca
    zahuci...
    ...Eto,
    moja Prijateljica
    ovako srete
    dolazece Ljeto...

P.S.
    ...B o b a n eee...bjese jedna pjesma ,
    O.Mandica...
    Ažurirano 21.04.2016. u 19:43, autor: faraonn
  8. Soradze (avatar)
    Hvala ti, Prijatelju,na razumevanju, hvala na ovim divnim rečima...
    ..."hoćeš samo
    da postoji nekakva Slika Dorijana
    Greja
    i njegova slavuj_onomatopeja"....
    Divim se tvom raskošnom osećaju i razumevanju drugih, divim se tvojim divnim rečima koje su i uteha i pažnja... Inače, dotičnog Bobana nikada više nisam srela...ostale su samo njegove reči na stranicama dnevnika odrasle devojčice...Prijatelju dragi, tvoje reči mi znače više nego što misliš
  9. Konj_na_belom_princu (avatar)
    Da dodam kako sam ja to negde čuo...

Upoznaj samoga sebe.. i spoznaćeš svog Gospoda. Jer sve ono što jeste u nama se već sadrži. A vi ste gospo Soradze već duboko u meni.
  10. Soradze (avatar)
    Citat Original postavio Konj_na_belom_princu
    Da dodam kako sam ja to negde čuo...

Upoznaj samoga sebe.. i spoznaćeš svog Gospoda. Jer sve ono što jeste u nama se već sadrži. A vi ste gospo Soradze već duboko u meni.
    Volim ovu tvoju naročitu ozbiljnost. Moram da dodam: živim zbog tvoje lepote koja je u meni! Živim zbog ovakvog razumevanja među nama.