Sakura

sakura-night.jpg
 
Poslednja izmena:
Uljepsali ste mi vece............:klap::klap::klap:
Dragi moj F i L

Taj bozanstveni narod iz zemlje izlazeceg sunca:heart:

Imam jednu salveticu i kod komsije neku narandzastu tresnjicu......:)
 
...Mizaca,
salvetice kad vidis
iz kimona Samuraja,
ide uciniti,-Sepuku.../ hara_kiri/

...no...uvij ti tresnjicu
a i uskoro ce i da rascvjetaju se...
...Mizaca,-hvala ti :hvala:
 
...prolećna pesma , pa i njena muzika , slave trešnjin cvet -a zapravo slavi se početak novog životnog ciklusa i samim tim slavi se život - koji se preporađa u tom novom ciklusu....
...život , misli te o tome....njegovoj večnosti i njenoj lepoti !

...samurajci ne slave život , već slepu pokornost i poslušnost - lojalnost ; te , veštinu oduzimanja života , kako neposlušnima , nepokornima - nelojalnima , tako i sebi , kao neuspešnom.....oni , samurajci , njihova slava , suprotnost je slavi života , koji je vezan za slobodu rasta , razvoja i beskonačnih mogućnosti - a samim tim i beskraja lepota !

...sve u svemu , samurajci tek su bleda senka sakura pesme - pa i kulture Sakura !...da kultura umeća življenja !
 
Počastili ste nas svom ovom lepotom... Umesto u radost, padoh u duboku setu... Što sam ovde, a ne tamo i sad, a ne u neka davna vremena... Ali uz ovakve, božanstvene slike i muziku kojom je Loni dopunio ukus duha dalekog istoka, i duboka seta je radosna...
:hvala::heart:
 
...kult života nalaže da se uživa u životu na svakom mestu , gde se čovek zadesi....pa tako možemo proleće da pozdravimo i sa našim bademom....njegov cvet je prekrasan....a tek, plod koliko je koristan...o tome tek treba besediti....oni koji nemaju badem , mogu proleće da pozdrave sa cvetovima breskve , kajsije - pa i migavca...sve su to tivni vesnici proleća u našim baštama....o trešnji ne treba govoriti.....
...ljubitelji prirodnih sloboda i šumskih lepota , mogu proleće da pozdrave sa cvetom planinske trešnje....to je prekrasan doživljaj u slavu života - pronaći planinsku trešnju u cvetu , sesti ispod njene krošnje , razgovarati sa njenim cvetovima i otpevati koju zanosnu ljubavnu pesmu.....
Eh što je život lep , bogat za one koji znaju da žive i da život slave !
 
I seta je svojevrsno slavljenje života kroz lutanje i let duše po unutrašnjim prostranstvima. Posle nje cveće se preliva u više boja, a miris zanosi u blagoslovenost. Seta je predvorje preporoda.
Bar za mene... :) Pozdrav Loni
 
...može biti , ako posle nje , sete , procveta život u čoveku - onda je to zimsko spremanje i pripremanje za prolećno bujanje.....to je u duhu ove istočnjačke poezije - mislim !

Pozdrav !
 
Moj ozeleneli vrt krase procvetale jabuke, trešnje i višnje..Kruške i kajsije su već precvetale, pa im se krošnje zelene nekim blagim zelenilom...Loza je napupila, čeka zakasnelo orezivanje...trava mekušica se prostrla kao najmekša zelena mreža po zemlji...iz nje raste lišće irisa, krina narandžastog, zumbuli, poneka lala i bokori mladih božura crvenoga lišća...ovčice se bele u grupama, sa strane raste već visoka detelina i sočna kopriva...narcisi pognuli svoje osušene žute glavice...Čoko i Žuća ne daju pticama da slete ni na jedno drvo, laju i skaču oko drveta ukoliko se neka veća ptičica prevari pa mi dođe u vrt...Jedino noću, negde oko 4 sata, čuju se noćne ptičice i njihova zanosna pesma...jedna u mom vrtu otpeva svoju pesmicu, druga, udaljena joj uzvrati jedva čujnom pesmom, pa opet ova iz mog vrta i tako dok ne počne da sviće..Tada se čuje: ćiju-ći, tuk,tuk...zvuk udarca oblutka u oblutak.. pa tajac....ćiju-ći, tuk-tuk...desetak puta mala ptičica svojom pesmom i zvukom kamena o kamen budi svoje usnulo ptičije društvo. Na svu sreću, Čoko i Žuća u to vreme spavaju u gnjezdu napravljenom od suvih grana već rascvetalog velikog grma ruzmarina.. Kada sunce odskoči, mene bude grlice sa krova..Najlepša su mi jutra kada ugledam veverice u njihovom spiralnom begu prema vrhu belih borova, koji kao stražari stoje na istočnoj strani vrta. Tada mi se čini da će moj vrt zapevati, jer raskoš prirode i lepota življenja sijaju u njemu u svoj svojoj raskoši.
Dragi prijatelju, na nestvarnu lepotu koju si nam podario večeras, mogu samo da ponudim delić one lepote koju prepoznajem oko sebe. Odavno nisam bila očarana ovolikom lepotom oko sebe, koja zaista postoji i koju treba da poštujemo i proslavimo time što ćemo je gajiti u sebi za sebe i za druge.
Hvala ti, Prijatelju, za veče procvata lepote u nama. :cvet:
 
Loni,
Samuraji su olicenje postovanja
sto im se ukaze
poznato je samoubistvo 40. Samuraja
kad je Sogun nepravedno uvrijedio njihovog Daimja...
Sakura je sintetizovana svekultura Japana
od prastanovnika do danas....nama nije Japan poznat
u onome sto je njegov duh
vise smo tamo prisutni iz nasih radoznalosti i sipatija...
Samurali i Nindje su ratnici
ali zapamceni kao Crno-Bijeli,
to se tako ne safledava tamo...
Samuraj ima pravila kodexa
ali moze da proma kvalitet katane
da izadje van 'radnje'
i zamahom da osijece glavu prolazniku
i to je kao odsjeceni list drveta...a , Samuraj je...
Ronin je samuraj kojem je gospodar ubijen ili obescascen
i takvi Samuraji su za mene casniji u ponasanju...
No,-to je svijet D.T. Suzukija...:bye:
 
Soradze,
Japan je preuzeo od Indije preko Kine Koreje,
Budizam vec mijenjan
i u Japanu je to zen-budizam...
koji karakterisu
ikebana
Haiku
Macevanje
Kaligrafija
...nije napusteno Kami_postovanje
duhova mjesta, kuce
tj. to su duhovi zatitnici i mirenje s njima
kad dolazimo
...naprimjer kad udjemo u neku sumu,
prvo odamo postu kamiju sume
da spokojno uzivamo u svemu sto suma daje...itd...
 
..Sanja,
..imali smo na FF...pozoriste 'Sakura'...savjetnik nam je bio atase za kulturu Japana gospodin Kameda
i sad me to pravi sjetnim
odavno nista o njemu ne znam
kao i o mnogo cemu iz vremena
kad sam vise bio u kimonu
nego u tijelu...

.
2411326001_bf7792bbb7.jpg
 
Poslednja izmena:
....poštujem svaku kulturu , njene kultove , mitove i mitološke kanone - čisto da bih dopro do sopstvene pripadnosti.....stojim na stanovištu , da ne može tuđa kultura i njeno poštovanje , da smeta poštovanju sopstvene kulture....stoga , sklon sam da uzmem za razumevanje svaga onog što me shodno mojoj kulturi uzdiže , a odbacim svega onog što me unižava , prevashodno u tuđoj , pa i u svojoj....tako stvari stoje.....

....za jugoistočne kulture , tamošnjih , takozvanih "naroda drevnih civilizacija" , mogu da kažem da važi kult matičnjaka...taj kult , dominantno , čak surovo sankciono važi za mnoštvo , bezličnu svetinu....suverena individualnost , samobitnost i njena samosvojstvenost se istrebljuje , ako nije ratnički posvećena matičnjaku i neprikosnovenoj matici.....tamo vukovi samotnjaci su kuće za polu bogove....
...zbog ovakvog pojmanja , u sebi lično , ubeđen sam da nisam božanstven , nit sam nešto što može da se oboži , pa stoga nisam nikakavo bogomladunče , stoga svi kanoni koji služe ovoj doktrini , pa i svi slepi poštovaoci tih doktrina mili su mi na daljini....jer meni su moje lične slobode dragocene , pa stoga očekujem da i drugi svoju slobodu drže iznad svega , pa i nekih tamo kanona , kultova i drevnih kultura !

....kad sam svojevremeno iz namere da razvijem dijalog i ukažem na raznorodnost ubeđenja , jednom našem religijsko propagadnom zilotu , koristiljubivom mantijašu , parirao sa duhovnim kanonima drevnog istoka ( od budizma do šogunizma ) , zabrađenom se učini da gubi poziciju opijata kod svetine , u tim sudbonosnim devedesetim , on se brecnu na mene pa reče : svi ti istočnjački velikani , išli su poradi sebe , bukvalno , kao i mi božiji ljudi ovdašnji ...rekoh , baš bukvalno...da baš bukvalno , brecnu se mantijaš - samo su imali one koji im debelo meso peru , da svoje ruke ne upogane , pa doda : otuda njihova tolika svetost i uzvišenost , sad bi svak da bude šogun , mandarin ili buda !

...sad su takva vremena , kad svak u sebi prepoznaje kakvu god božanstvenost , pa ako nemož biti bog , bogče - onda daj i to , da se bude , šogun , mandarin , može i živi buda !...a ja opet , ko o čemu , ko baba o čepu , hoću da budem običan ali samo svoj , svojstven , sa onim što zovemo "ja"....zato se radujem proleću i veličan japanske pesme toj pojavi....a nameran sam da odem negde u planine što belinom rude , da porazgovaram sa kojom planinskom trešnjom i ovog proleća...konačno , moji preci , ili bar oni koje baštinim , bili su ljubitelji prirode i razgovarali su sa drvećem , šumama , rekama , planinama - drumoviva , mnogo pre nego što su japanci postojali , pre nego što su na Narajami ostavljali svoje majke i očeve stare i iznemogle da ih zveri i lešinari rastrgnu.....a i to su znali !
 
...da pocnem od kraja,
nasa Narajama je poznata oddavno na istoku Srbije kao Lapot,
a da smo stariji od najstarijih tamo japanaca, ne bih znao jer nijesam ni etnolog niti
K.L.Stros a ni Kastaneda...znam da se boluje od vremena aktuelnosti lamaizma od
izvornog Budizma ali znam sigurno da Sogunat nema nista ni sa religijom a ni sa filosofijom zivljenja
kao sto je budizam...buda je samo pojam upucenosti a Buda Sakjamuni je prvi krenuo putem prosvjecenja tj. teznje Nirvani/ utrnucu/...
Mandarinstvo kao i njihov jezik , ne znam sta bi bio uputno negativan ili udaljavajuci od sopstva bilo koga od nas ili Njih...idolopoklonstvo ili kucno bozanstvo je izbor kao i sva uvjerenoispovijest i nema nista sa 'drevnim civilizacijama' koje se mora biti oprezan jer 'drevnost' je upitna oznacenost kao i 'primitivan'...'istocni velikani' su takodje to samo za one koji naslucuju 'velikanstvo' bilo koje vrste ali tu treba imati i nerv zacet od svojih predstavnika u 'velikanstvu'...
Na Narajamu su japanci svoje ostarjele samo ostavljali i sami odbolovali zavjetni cin a nas Lapot je bio 'efikasniji',- udarili bi ostarjelu osobu batinom po glavi da bi bili sigurni 'kako je primljen na Onaj svijet'...a i to su znali...moj Prijatelju...
Mi smo djeca svijeta i po 'prihvacenoj' obznanjenosti ostavljena nam je sloboda izbora , tako da nema ,- neko tamo umanjuje svojim velikanima nase ovamo...tako ja nesto sada u momentu mutim po glavnim djelovima u glavi...:bye:
 
Poslednja izmena:

Back
Top