Jebla te priča, evo ti je na! - Blogovi - Forum Krstarice
Prikaži RSS

sanja*

Jebla te priča, evo ti je na!

Oceni ovaj blog
Udubiš se, tako, u pisanje ekspozea za odbranu naučnog rada, fokus treba da ti je na temi, strukturi, metodama, ali jok, u najnepriličniji mogući trenutak, štoćereći, usred jedne ključne rečenice, ona blentava zaljubljenost se promeškolji među rebrima, žmirkne na jedno oko, pa na drugo, protegne se i zevne širom razjapivši čeljusti, a zatim, onako čupava i krmeljava, krene da drma kavez iz sve snage i dernja se koliko je grlo nosi.
- Hoću napoljeeeee! Hoću napoljeeeee!
- Nema sad napolje - derem se i ja na nju, u sebi, razume se, naglas bi moglo da izazove neprijatne reakcije okoline - Mora se napisati ekspoze, mora se odbraniti ovo sutra, sedi tu di si, ni za di si nisi. Mesto! Mirna!
Al malo sutra, ta je moja zaljubljenost neukroćena goropad, grudnokošni kavez to nit' zauzdava nit' smiruje, o prevaspitavanju ni govora... Izbečila se na mene, plezi se, lupa besno nogom o dijafragmu i ne priznaje prvenstvo ekspozeu.
- Ja! - viče zaljubljenost. - Ja! Ja! Jajajajajajajaja...JA!
Gurnem kažiprste duboko u uši, buljim u skicu ekspozea i nastojim da je ne primećujem. Ali, hoćeš, vraga! Ugledala, valjda, onaj silni maslačak napolju, zagolicao je miris jasmina, zapljusnuo je talas zelenila, uzbunile je ptice, pa bi i ona da izleti, raskrili se i procveta, da zamiriše i prekrije svet u talasima. Hvata vazduh, duboko, pa se nadima, gura mi srce pod bradu, pa još više, pa još više, mozak hoće kroz teme da mi istisne.
E, nećeš, vala!
- "U trouglu autor-delo-publika, poslednje ne predstavlja samo pasivni deo, lanac pukih reakcija, već i energiju koja tvori istoriju" - dernjam se, sad već glasno, gušeći je što vikom što raciom, a komšiluk verovatno znatiželjno naslanja uvo na zajedničke nam stambene zidove u nastojanju da utvrdi ko to koga, zašto, kako i čim. - "Istorijski život književnog dela nezamisliv je bez aktivnog učešća njegovog adresata. jer tek njegovim posredovanjem delo stupa u promenjivi iskustveni vidokrug jednog kontinuiteta u kome se vrši stalno transponovanje jednostavnog primanja u kritičko razumevanje, pasivne recepcije u aktivnu, priznatih estetičkih normi u novu produkciju koja ih prevazilazi."
- Ti mene ne voliš. - šćućurila se sada ona tamo unutra, vidi se da je konačno slomio manjak pažnje. Ili to, ili samo folira, bezobraznica.
- A zašto da te volim. - kažem ja. - Dosadna si. Hirovita. Remetiš mi unutrašnji mir. Ujebavaš mi racionalno promišljanje. Brkaš mi planove. Skrećeš me na stranputice, podmećeš mi nogu, turaš mi belutke u cipele. Dušu mi u čvor vezuješ, živce mi zatežeš da bi igrala lastiš. Neozbiljna si. Goropadna. Razmažena. Samoljubiva. Ne treba mi da se bakćem tobom sada. Imam preča posla. "Odnos književnosti i čitaoca ima koliko estetičke toliko i istorijske implikacije"

Pokušavam da ne obraćam pažnju na to što je glavu pogla, a pogled podigla, i posmatra me tugaljivo. Nastavljam da se preispitujem o značaju čitaoca za estetičko i istorijsko saznanje, ali ne uspevam da krajem oka ne primetim kako se transformiše, vezuje onu čupu kose u kikice, zarozava sokne, uzima formu devojčice krupnih očiju i dugih trepuški, pa trepće, trepće, a kroz trepke prosijava suzice.

Stanem, šta ću. Ne vredi.
- Dobro, a šta bi ti? - pitam.
- Napiši mi priču. - kaže.
- O čemu?
- O meni.
- I posle ćeš da budeš mirna?

Klima glavom i nadlakticom briše obraz.

Dobro. Jebla te priča. Evo ti je.
A sad lepo da me pustiš da radim.

Pošalji "Jebla te priča, evo ti je na!" na Facebook Pošalji "Jebla te priča, evo ti je na!" na Google Pošalji "Jebla te priča, evo ti je na!" na My Yahoo! Pošalji "Jebla te priča, evo ti je na!" na Live Pošalji "Jebla te priča, evo ti je na!" na MySpace Pošalji "Jebla te priča, evo ti je na!" na Twitter Pošalji "Jebla te priča, evo ti je na!" na Digg Pošalji "Jebla te priča, evo ti je na!" na del.icio.us

Ažurirano 03.04.2016. u 16:02, autor: sanja*

Oznake: zaljubljenost
Kategorije
Nekategorizovano

Komentari

1. DOC HOLLIDAY (avatar)

ja znatiželjnim komšijama puštam roken roll

nego treba i meni jedna priča za takmičenej greh
  2. wirdz (avatar)
    inner child
  3. gost 382857 (avatar)
    :klap: sjajno... :heart:
  4. faraonn (avatar)
    ...citam ove redove,- oni te...tako da kaze...
    ...citam i idu mi setalice po glavi sta mi je ovdje poznato,
    poznato mi je, sad znam...red misli, stroga disciplina i skeniranje
    'unutrasnjeg' neprijatelja
    kojega nikad nijesam ja otarasio se...
    onda,vodjenje bezgresno u duhovne veze onoga sto pise i o onome sto pise,-i onome sto pise...
    Udzbenicki bih rekao ali Sanja bi popizdila sto je u kabinete 'smjestam' a sto bi i bila u pravu...
    ...pa se sjetim prof. Lompara, koji ispred nekog pulta izrukavise krvotoke rijeci
    bez sumnje u momentu rodjene ,
    a, mislis ,- da je to vec naucio napamet...
    Ovdje Sanja napisala i ,- otisla...
  5. sanja* (avatar)
    @DOC: pa napiši
    @ SF:
    @wirdz: obradovao si me Našao si značenje potpuno drugačije od onoga na šta sam mislila, i to je super, jer je ovo tema o kojoj ne volim da pišem. Ali ako mogu da pišem, a ljudi misle da pišem o nečemu drugom, to je tako super . Lepo meni, lepo čitaocu
    @faraon: ako je isti unutrašnji neprijatelj, ne otkrivaj koji je

Inače, citati u kurzivu su iz Jausove "Estetike recepcije".

Držite mi fige sutra, svi
  6. faraonn (avatar)
    ...prof. Jaus na Uniju Friburg ?
    ...ili Konstans...
    Knjiga mi je ****** mozak
    dok sam ukapirao taj nesretni pojam 'recepcije'..
    ...dok sam se lati te knjige 'znao' sam gdje recepcija ili pitao...
    a svjeze mi je bilo citanje Swedenborga kao i R.Reich Ranicki...
    ...da poludi se bez potrebe
    ali ti s potrebom si to sve skuvala
    i sjutra ,- S R E T N O ...
    ...Da slavimo uvecer...
    ...
  7. sanja* (avatar)
    Nemam pojma šta je unija friburg niti ko je konstans

Hvala za pesmuljak i za fige.
  8. sanja* (avatar)
    Inače, od bliskoistočnih izvođača najvolem njega:

9. faraonn (avatar)
    Univerziteti u tim gradovima Sanja@
    gdje je Jaus bio docent
    onda profesor...
    Sretno tebi sjutra...
  10. sanja* (avatar)
    Eto vidiš To me uopšte nije zanimalo - to, gde je radio
    Ali me recepcija zanima

Hvala
  11. faraonn (avatar)
    ...Sanja@,
    pocela si istu 'fil;osofiju
    Ganijevu....
    Sretno sjutra i oprosti,
    za moja,- trabunjanja...
  12. sanja* (avatar)
    Pa nisam mislila da nisi trebao reći jer me nije zanimalo, nego da prvi put čujem za gradove (vezano za Jausa) jer sam njegove biografske podatke tendenciozno preskakala pri čitanju
    Nek si napomenuo.

Živ bio
  13. gost 382857 (avatar)
    Držaćemo fige, ne brini... Bićeš :super:
  14. sanja* (avatar)
    Fala na figama! Delovale su!
  15. gost 382857 (avatar)
    [QUOTE=sanja*;bt289020]Fala na figama! Delovale su! :super:[/QUOTE]

Bravo! :klap:
  16. faraonn (avatar)
    ...da li ste Vi , gospodja Primus Sciencie...?
    ...Vidim i znam i ,-znao sam...
    Ažurirano 06.04.2016. u 00:33, autor: faraonn (obrisi)
  17. zxy (avatar)
    Jest nezgodna al tako ti je to,svak svoju volju ima i traži da joj udovolji i dobro si joj rekla al sumnjam da će samo priča biti dovoljna