SLAVNI SRPSKI KONJI- ISTORIJA I LEGENDA… :) - Blogovi - Forum Krstarice
Prikaži RSS

The Lady D

SLAVNI SRPSKI KONJI- ISTORIJA I LEGENDA… :)

Oceni ovaj blog
[B][SIZE=3]D[/SIZE]amjanov [COLOR="#008000"] ZELENKO[/B][/COLOR]
[url=http://postimage.org/][img]http://s16.postimg.org/o7bmb040l/konj_zelenko.jpg[/img][/url]
[B]KONJ D. JUGOVIĆA[/B]

Iz knjige „Slavni svetski konji“ – Nikole Devure
Preuzeto sa neta .

[B]D[/B]amjanov [COLOR="#008000"]Zelenko[/COLOR] je konj čiji vrisak za poginulim gospodarem odjekuje kroz vekove i ne prestaje da nam pritiska dušu i um.
Taj konjski vrisak je onomatopeja tuge, nezaceljena rana, sećanje na nesreću.
Damjanov Zelenko je iz carske konjušnice, kao i ostali konji braće Jugovića.
Ergela, osnovana još u doba cara Dušana, negde između dveju Morava, davala je carskoj konjici nekoliko hiljada konja i bila izvor rasnih grla s pedigreom. Suvlasnik te ergele, u doba kneza Lazara, bio je njegov kancelar i tast Jug-Bogdan (knez Vratko).
Damjan Jugović je pre Zelenka, promenio mnoge dobre konje i s mnogima je pobeđivao u važnim dvobojima na viteškim turnirima. Zelenko mu je bio poslednji konj u životu.
Damjan je znao da ima neobičnog konja, pa se trudio svim silama da mu pronikne u dušu i narav.
Koliko puta mu se učinilo da njegov Zelenko ima ljudska osećanja: jednom, posle poraza u nekom dvoboju, video je suze u njegovim očima.
Damjan je najviše vremena provodio sa svojim konjem: nije dao da ga hrane i timare njegovi konjušari već je to sam radio, što nije bio običaj onog vremena da se visoki plemić bavi takvim poslovima. Trenirao je s njim svaki dan. `
Kosovsku tragediju, kažu, preživeli su svi konji braće Jugovića. I svi su se vratili u Kruševac. Niko ne zna kako i na koji način je uspela ta kljusad da napusti krvavo razbojište, a da ih Turci ne pohvataju i ne odvedu sa sobom. To je jedna od velikih tajni Kosova. Kažu da je jedna monahinja u Ljubostinji, na margini svog trebnika, zapisala da su konji Jugovića sami došli s Kosova i da je pred njima išao Damjanov Zelenko. Taj konj je kalauzio ostalima.
Legenda kaže da je Damjanov Zelenko vrištao za svojim gospodarem godinu dana. A onda je, jedne noći nestao, iz kneževe konjušnice. Dugo se o njemu nije znalo ništa, a onda se, tri godine posle Kosovskog boja, uoči Vidovdana tačno u podne, čulo njegovo vrištanje u planini Goču.

A odakle izreka “što vrištiš k’o Damjanov Zelenko”
Pogledajte i ovde :)

[URL="http://vukajlija.com/damjanov-zelenko"]http://vukajlija.com/damjanov-zelenko[/URL]

[url=http://postimage.org/][img]http://s12.postimg.org/thiij0tl9/konj_damljanov_zelenko.jpg[/img][/url]

“…zakukalo devet udovica,
zaplakalo devet sirotica,
zavrištalo devet dobri konja,
zalajalo devet ljuti lava,
zakliktalo devet sokolova;
i tu majka tvrda srca bila,
da od srca suze ne pustila.
Kad je bilo noći u ponoći,
al zavrišta Damjanov zelenko,
pita majka Damjanove ljube:
„Snao moja, ljubo Damjanova,
što nam vrišti Damjanov zelenko?
Al’ je gladan pšenice bjelice,
ali žedan vode sa Zvečana?“
Progovara ljuba Damjanova:
„Svekrvice, majko Damjanova,
nit’ je gladan šenice bjelice,
niti žedan vode sa Zvečana,
već je njega Damjan naučio
do ponoći sitnu zob zobati,
od ponoći na drum putovati;
pak on žali svoga gospodara
što ga nije na sebi donio“.
(“Smrt majke Jugovića“)

Pošalji "SLAVNI SRPSKI KONJI- ISTORIJA I LEGENDA… :)" na Facebook Pošalji "SLAVNI SRPSKI KONJI- ISTORIJA I LEGENDA… :)" na Google Pošalji "SLAVNI SRPSKI KONJI- ISTORIJA I LEGENDA… :)" na My Yahoo! Pošalji "SLAVNI SRPSKI KONJI- ISTORIJA I LEGENDA… :)" na Live Pošalji "SLAVNI SRPSKI KONJI- ISTORIJA I LEGENDA… :)" na MySpace Pošalji "SLAVNI SRPSKI KONJI- ISTORIJA I LEGENDA… :)" na Twitter Pošalji "SLAVNI SRPSKI KONJI- ISTORIJA I LEGENDA… :)" na Digg Pošalji "SLAVNI SRPSKI KONJI- ISTORIJA I LEGENDA… :)" na del.icio.us

Kategorije
Nekategorizovano

Komentari

Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja
  1. The Lady D (avatar)
    [B]JABUČILO – PEGAZ SRPSKI[/B]

[url=http://postimage.org/][img]http://s22.postimg.org/bc8mxwinl/konj_jabucilo_pegaz_srpski.jpg[/img][/url]

[B]KONJ VOJVODE MOMČILA [/B]

U plejadi slavnih srpskih konja, Jabučilo, konj Vojvode Momčila, po mnogo čemu, zauzima prvo mesto.
    To je u Srba, kao u Helena Pegaz, jedini mitološki konj sa krilima, koja se vide, koja Jabučilo svakog dana, u zoru, pušta sebi do kopita.
    I, to je, hronološki, prvi opevani konj u Srpskoj epskoj poeziji.
  2. The Lady D (avatar)
    [B]ŽDRALIN[/B]

[url=http://postimage.org/][img]http://s8.postimg.org/fa2nx7s9x/konj_visoki_zdralin.jpg[/img][/url]

[B]KONJ MILOŠA OBILIĆA[/B]

Ždralin, konj Miloša Obilića, bio je junak kao i njegov gospodar. Čak je s njim zajedno i poginuo. To je jedini legendarni srpski konj, koji je poginuo u boju.
    A pratila ga je slava, jednako kao i njegovog gospodara.
    O Ždralinu ima malo podataka i priča, a to je možda, zbog toga što je njegov dorpinos u Miloševom delu ogroman, a o velikim i svetim stvarima se ne govori mnogo.
    Poznato je da je Ždralin bio visok konj. To ističe i narodni pevač i to ne bez razloga. Kažu da je Ždralin bio toliko visok da je medu drugim konjima izgledao kao džin.
    I plašili su ga se. Zato je Miloš imao malo dvoboja.
  3. The Lady D (avatar)
    [B]ĐOGIN[/B]
    [url=http://postimage.org/][img]http://s21.postimg.org/p4lnkcy1z/konj_djogin_konj_ljudske_pamet.jpg[/img][/url]

[B]KONJ BANOVIĆ STRAHINJE [/B]

”Netko bješe Strahinjicu bane”, kaže narodni pevač.
    Netko, a ne bilo ko.
    Svako od nas može biti neko, ali Banovic Strahinja netko! I taj “netko” ne može imati bilo kakvog konja, već samo – najboljeg, najlepšeg, najpametnijeg.
    Konj prema junaku!
    Đogin, tako je bilo ime slavnom konju junaka Banović Strahinje, nije imao premca po onome što je bio, što je znacio i što je ostao u srpskom epu.
    Đogin je bio, po mnogo čemu, ispred svih srpskih, legendarnih konja: lepote neizmerne, pameti ljudske. Mnoge, od svojih čuvenih megdana, Banovic Strahinja je dobio uz pomoć svog Đogina. Taj pametni i snažni konj spašavao je svoga gospodara i onda kada je ovaj bio totalno izgubljen.
    “Uzmahuje i snagom i glavom, te u sedlo baca gospodara!”.
  4. The Lady D (avatar)
    [B]KUŠLJA[/B]

[url=http://postimage.org/][img]http://s30.postimg.org/zc9uyu5lt/konj_kuslja_konj_hajduk_veljka.jpg[/img][/url]

[B]SLAVNI KONJ HAJDUK VELJKOV[/B]

Kušlja je bio slavni konj slavnog Hajduk Veljka Petrovića, čuvenog junaka Prvog srpskog ustanka. Letopisi kažu da je Kušlja najbolji srpski konj posle Kosova.
    Ušao je u slavnu plejadu legendarnih srpskih konja, izjednačivši se po svom umeću i hrabrosti sa Ždralinom Miloša Obilića i Đogom Banović Strahinje.
    Hajduk Veljko je pre Kušlje promenio mnogo konja, ali ni jedan mu nije bio po volji, nije bio vičan boju.Tek kada je dobio Kušlju, Hajduk Veljko je znao da ima pravog borbenog konja.
    I Veljko je tek tada postao pravi junak i čuveni megdandžija.
  5. The Lady D (avatar)
    [B] ŠARAC[/B]

[url=http://postimage.org/][img]http://s27.postimg.org/cemhxo003/konj_sarac.jpg[/img][/url]

[B]KONJ KRALJEVIĆA MARKA [/B]

Najslavniji Srpski konj je legendarni Šarac Marka Kraljevića.
    Kao što je Marko najveći junak u predanju Srba, tako je i Šarac u tim pričama (i pesmama) konj nad konjima, mitološko čudo, božansko bice.
    Šarac je, iako konj, možda, najlepša metafora srpskog epa.
    Srpski pesnički genije dao je Šarcu ljudske osobine, čak osobine jednog kralja, njegovog gospodara, što je zadivilo velikog Getea, koji je, jednom, ushićen tom duhovnom parabolom, rekao, da su svi svetski legendarni konji, u odnosu na Šarca, samo obična ždrebad…
  6. 123loncar (avatar)
    Sve , sve - ali šarac ti je tursku kljuse , koje je nosilo turskog junaka...zajedno su stradili kao turski borci kod Sofije....to su istorijske činjenice.....to , taj kvazi mit o šarcu , vređa Damnjanovog Zelenka - to lažno poistovećivanje...zato između ostalog on vrišti da se čuje i dan dani ....
    .....postoje osnovane predpostavke , koje unutrašnji neprijatelj deseterački , neda da ugledaju svetlost istine , da je Marko kao turski pretor , na nekim teritorijama bivše očeve kraljevine , učestvovao u tom kosovskom boju , ali kao neprijatelj braći jugović....
  7. The Lady D (avatar)
    Hvala na 3P Čika Lončar :)
    Poželela sam vas se.

Nema ovde (za promenu moje reči,komplet je preuzeto sa neta
    ono sto je moje jeste:

ljubav prema konjima
    a i ljubav prema junaštvu( a i mitu o Kraljevicu)

...moze neki sledeći put i Kosovska tema i "istorijske činjenice" :)

Puno pozdrava i lep vikend vam želim :)
    :hvala:
    :bye:
  8. 123loncar (avatar)
    ...nema na čemu Gospo...no , vrištaće ovde , vidim , večno Damnjanov zelenko....nije majka rodila junaka , još , za vilovita konja !

...a da rečem , diletantizam , kao ljubav prema istini , kad istinu menja sa mitom , opaka je rabota sa nakanom da u nečemu lažno profitira.....a da me bolje razumete , podeliću svama jedan članak , koji ovih dana publikum lista sa nekakvom zebnjom , jer razotkriva neke belodanosti o nabujalom sveopštem dilentatizmu ...

" Дилетантизам неминовно води у деградацију, пропаст професије. А затим почиње да се ланчано руши и све остало "

Дилетантска дружина

http://www.politika.rs/scc/clanak/352255/Pogledi/Diletantska-druzina
  9. mizaca (avatar)
    Gde si lekovita travo za napacenu srpsku dusu?

I ja ti obozavam srednji vek....Onaj jedan film o hrabrom muzu......A ti mi sad i konjica iz Banjske pred oci stavi.....

Dobro nam dosla i puno toplih od tvoje citateljke M
  10. The Lady D (avatar)
    [QUOTE=123loncar;bt288935]...nema na čemu Gospo...no , vrištaće ovde , vidim , večno Damnjanov zelenko....nije majka rodila junaka , još , za vilovita konja !

...a da rečem , diletantizam , kao ljubav prema istini , kad istinu menja sa mitom , opaka je rabota sa nakanom da u nečemu lažno profitira.....a da me bolje razumete , podeliću svama jedan članak , koji ovih dana publikum lista sa nekakvom zebnjom , jer razotkriva neke belodanosti o nabujalom sveopštem dilentatizmu ...

" [COLOR=#0000ff]Дилетантизам неминовно води у деградацију, пропаст професије. А затим почиње да се ланчано руши и све остало[/COLOR] "

[h=1]Дилетантска дружина[/h]http://www.politika.rs/scc/clanak/352255/Pogledi/Diletantska-druzina[/QUOTE]
    ______

Videcu sta moze ova moja Kleopatra da uradi za "vilenjackog konja"...ne treba sve od drugih u zivotu ocekivati :)
  11. The Lady D (avatar)
    [QUOTE=mizaca;bt288937]Gde si lekovita travo za napacenu srpsku dusu?:bye:

I ja ti obozavam srednji vek....Onaj jedan film o hrabrom muzu......A ti mi sad i konjica iz Banjske pred oci stavi.....:heart:

Dobro nam dosla i puno toplih :zag: od tvoje citateljke M:ljub:[/QUOTE]
    ______

O, verna moja kritizerko Mizo,
    vrsna predstavnice roda svoga,
    i ja sam se tebe pozelela,
    dobro mi dosla i dobrim me kao i uvek ti veselila ! :)
    ps.
    Valjalo je pronaci valjanoga zoba ai travke da pokriju se niske reci"nacionalke" :)
  12. 123loncar (avatar)
    ...sad mi pade napamet , ono što je međ srbljima zabranjeno da se govori , da evropa nije videla većeg viteza megdandžiju od Despota Stefana Lazarevića...kažu istoričari , evropski , da je harao po srednje evropskim turnirima... ne beše leošeg viteza megdandžije , nit lepšeg ata koji je nosio prvog međ najboljim evropskim vitrzovima.....konstantinopoljci su ga cenili , ne samo kao viteza megdandžiju , već kao i velikog vojskovođu....kad se vrađao iz rata , vodeći sa sobom tri hiljade vitezova ratnom slavom ovenčani , sa ruskim narodima , u kome je predvodio i komandovao turskom armijom - te osvojio silne teritorije za turksko carstvo ; konstantinopoljci su mu u znak poštovanja njegove slave , poklonili tri galije , do vrha darovima natovarene....
    ....samo , o tome mora da se ćuti , jer onda kosovska bitka gubi na značaju - mitološkom pa i duhovnom ... onda mora da se priča istina , da su turci jedina "pobednička" vojska , koja se iz "pobedničke" bitke povukla podvijenog repa , kao svaka poražena u bekstvu armija - te da na balkan nije posle toga stupila , nogom poganom , oha ha - gotovo ceo vek...i sigurno nebi tu ni kročila , da nije našla saveznika , međ čuvenim bosansko patriotskim srpskim plemstvom - pa kupila za suvo vizantijsko blago Despota Stefana Tomaša sa celom bosanskom familijom , koji joj je izravno predao teritorije današnje , srpske , do dunavskih voda ; a zatim i sve bosanske teritorije , preko drinske....
    ...kakvog je kljuse jahala , ta bosanska "viteška veličina" , ostaće neupamćeno - ali je zabeleženo , da je rastrgun učetvoro međ četiri arapska ata - bela....zbog istine i pravičnosti ; vele da je tako , jedan časni paša , zapovedio...
    ...zbog svega ovog , nesme se ni govoriti o atu evropski slavnog viteza , Despota Stefana Lazarevića , kojem su veliki austrogarski vladari grad Beograd na poklon dali , da u njemu stoluje....
    ,,,Beograđani , da slaviet ovog viteza !
    Ažurirano 02.04.2016. u 18:19, autor: 123loncar
  13. The Lady D (avatar)
    Nema Čika Lončar nista od ratovanja...sloboda.. samo sloboda...svih ljudi i naroda.
  14. The Lady D (avatar)
    Jel moze neko da mi kaze kako se zvala ona domaca serija u kojoj s[B]e
    magare [/B]
    zvalo [B]Zel[/B][B]enko[/B],htela bih da je nadjem.
  15. 123loncar (avatar)
    Citat Original postavio The Lady D
    Nema Čika Lončar nista od ratovanja...sloboda.. samo sloboda...svih ljudi i naroda.

...ček bre - pa sad kao ja sam kakav god zagovornik ratovanja....ispada da ovde u našim atarima istina treba oružjem da se brani....pa majkumu , kakvo je to novo vreme...pa kakvi su to ovi novi ljudi , kakav je to njihov vakat ....

( hakim bej - 20.03.2016. 21:1

Vreme u kome laž postaje istina je prošlost.

Došlo je novo vreme, u kome sila, bezobrazluk, galama i nevaspitanje polažu pravo na istinu.
    Čak i novac, ali i to je oblik sile. )

...izgleda da je ovaj Hakim Bej debelo u pravu....a htedoh samo da ukažem na historijsku nepravdu u kojoj se naši neprijatelji ističu i veličaju do nebesa , a pak naši vitezovi sa svetskom slavom guraju u zaborav , negiraju i nipodištavaju...
    ...šteta....velika dalekosežna šteta , čini se našoj budućnosti sa ovom neljudskošću u vezi Despota Stefana lazarevića.....mnogi "patriota bukadžijsko mitološki" nije čak ni vredan priče o njegovom maču , koji je dobio ka prvi međ velikim evropskim vitezovima , na dar ...malo raj kukavno izdajnički patriotizam - alabukasti zna i o sudbini tog mača !

.... " За само неколико година, обнављајући земљу, градећи палате, цркве и школе, реформишући војску и законе о рударству и трговини, подићи ће млади српски деспот своју државу у статус економски најстабилнијих земаља тадашње Европе. Мудро располагање богатим рудницима у Новом Брду и Сребреници, разумни уговори са утицајним дубровачким трговцима, дипломатска вештина у односима са Угарима и Венецијом, али и са јако ослабљеном Византијом и Бајазитовим наследницима, омогућиће Стефану Лазаревићу да без проливања крви поново територијално прошири Србију од Дунава до Јадранског мора.
    Деспотови савременици не скривају најдубље поштовање према његовом војничком јунаштву, јер он је поред краља Сигисмунда и још двадесет двојице угледних европских аристократа, другопотписани оснивач витешког Реда змаја, и онај владар од кога већина западних ритера очекује да их баш он произведе у витешки чин. Но, оно што нарочито пада у очи у старим списима, а крајње је необично са становишта уобичајеног садржаја ове врсте средњовековних докумената, јесте општа очараност њихових састављача и физичком лепотом деспота Стефана.
    Хроничари бележе да је током Сигисмундовог крунисања за Римског краља у Ахену било толико угледних и виђених племића, али да је међу њима српски деспот био „као месец међу звездама”. Сигисмундов дворски службеник, трговац из Мајнца Еберхарт Виндеке, изреком каже да је деспот Стефан „необично леп човек, искрен, праведан и мирољубив”. А, када се Дубровчани обраћају Стефану Лазаревићу као „господару високом телесно и умно”, и поред све уобичајене дипломатске слаткоречивости карактеристичне за ову врсту средњовековне коресподенције, не претерују, јер је деспот заиста био натпросечно висок човек, па је и данас међу Србима познат као Стефан Високи.
    Колика је била деспотова умна висина показује његова нарочита љубав према знању, књижевности и лепим уметностима. У својој задужбини, цркви Свете Тројице у Ресави – Манасији (1408–1418), Стефан Лазаревић је основао јединствену преписивачко-преводилачку Ресавску школу, опремио је изванредном библиотеком и у њој окупио водеће интелектуалце свог времена. Лично је преводио са грчког и латинског језика, свом биографу Константину Философу је наложио да изради граматику српског језика познатију као „Сказаније о писмених” (Повест о словима), а ондашњу Србију узео да упознаје са стваралаштвом античких мислилаца попут Платона и Аристотела, делом Хермеса Трисмегистаса и Питагоре, алхемијом и медицином, савременим европским романом и музиком. "

http://www.poreklo.rs/2012/05/10/dnk-poreklo-despota-stefana-lazarevi%C4%87a/

...može još mnogo štošta , značajnog , da se izgugla , sem deseteračkih nebuloznih manipulacija - koje skorašnja inteligincija prima za istorijske istine !
  16. andrriano (avatar)
    zanimljivo
  17. The Lady D (avatar)
    Pozdrav za pominjanog Hakima,
    i sama volim posetiti njegove stranice,
    nadam se da imam dovoljno šarma na raspolaganju da mi on to i oprosti :)

Pozdrav i za teb[B]e Andrriano[/B],dobro mi dosao...
    navraticu nekad da se malo oprobamo ti i ja u nekom "dvojcu"(nadpevavanju) :)
  18. The Lady D (avatar)
    Kad pomenuste Hakima
    setih se da ovde sacuvam njegov omiljeni rad...da ne moram "da mu dosadjujem" :)

"Pogresno ste procitali.
    Nije rec o nacionalizmu, nego o nacizmu. Iako slicno zvuce, ne znace isto.
    Nacizam je svaka vrsta iskljucivosti, kritikovanja, diskriminacije i izopstavanja zbog onoga sto jeste.
    Kada bi rekli da sam napisao glupost, to se odnosi na ono sto je izvan mene, na ono sto sam uradio. To sto je izvan mene moze biti popravljeno, promenjeno, odbranjeno, mogu se zbog toga kajati, ljutiti, obrisati, boldovati.
    To je izvan mene, i kritikovanje ucinjenog nije nacizam.
    Kritika onoga sto jesam, diskriminacija, iskljucivost i izopstavanje zbog onoga sto jesam, jeste temelj nacizma.
    Nacizam se ne mora odnositi na Hitlera i Jevreje. Moze na pusace, nepismene ili pismene, dobre, zle, dosadne. Ne prodje dan a da covek ne prepozna u sebi nacistu.
    Boriti se protiv naciste u sebi zahteva znanje. Mudrost. Prepoznavanje uzroka i razlikovanje od povoda.
    Boriti se protiv nacizma na forumu ne moze neko ko je nacista. Zato sam kritiku uoblicio u "mudru misao", da je nacisti ne bi izbrisali. Zato sto nacist ne moze biti inteligentan, apriori.
    Necu ni ubuduce propustati priliku da opljunem po nacizmu tamo gde ga prepoznam. Cena protesta protiv nacizma je uvek manja od dobiti.
    Trebalo je sa vise paznje odslusati hitlerov govor. Mnogo se vise moze nauciti o nacizmu, nego zatvaranjem ociju i brisanjem. Govor jednog ludaka koji je danas porastao do dvestapedesetmiliona ludaka, je izuzetno poucan.
    Ako nekoga lecite, morate ga saslusati. Isto je sa drustvom i sa blogerima.
    Ako ne zelite da ih lecite, dobro je da ih makar razumete. Da bi nekoga razumeli, potrebno je saslusati ga.

A onaj dodatak mudroj misli mogu da iskarikiram:
    -nasli ste g0vno na podu sobe,
    -pitali glasno ko je tu spustio g0vno
    -a onda su Vas kaznili i izbacili jer ste rekli g0vno.

Da li je time g0vno uklonjeno?
    Nije.
    Smrdi i dalje.

Neko je na pogresnom mestu uveo strogocu i disciplinu, ne koristeci mozak.
    Moguce da je od smrada.

[B][COLOR="#FF0000"][SIZE=3]Ako sam zvucao nejasno, izvinite, pokusacu da pojasnim.
    Ako sam Vas uvredio, onda bi trebalo da se zabrinete. Jer ja to nisam pokusao.
    Pozdrav i hvala.
    [/SIZE][/COLOR][/B]

p.s. Iako zivimo u nacistickom drustvu, ne znaci da mu se treba prilagoditi. Treba ga menjati. To kosta i boli.
    Nacizam se ne ukida brisanjem reci "nacizam", nego ponistavanjem vrednosti koje zagovara.
    Nije tesko biti iznad naciste, jer je on po sopstvenom izboru ******. Zato se ne treba spustati na nivo guzice i bilo sta objasnjavati.
    Samo obrisati. Papirom ili kritikom, svejedno. "

____________-

Ja bih samo dodala:

Napolje nacisti i njihovi"moćni" zastitnici!
  19. shonery (avatar)
    Dans konji nisu toliko plemeniti i obitavaju po skupštinama, odobrima, savetima...

Inače, ako voliš epskog Marka, pročitaj Kosingas, Aleksandra Tešića..
  20. The Lady D (avatar)
    Hvala od srca Shonery ,na 3P :)
Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja