Himna uništenoj mladosti - Blogovi - Forum Krstarice
Prikaži RSS

123loncar

Himna uništenoj mladosti

Oceni ovaj blog
Ratovi su porušili ono što su trebali da poruše , zapalili ono što su trebali da popale , pobili one koje su trebali da ubiju , jurili i proganjali one koje su trebali da zajure , unesrećivali one koje su trebali da razčoveče , pokrali one i ono što su trebali da oplačkaju , osiromašili i u bedu zavili one koje su trebali da porobe i u bedu zaviju , obogatili one koje su trebali da okapitale , ustoličili one koji su ih zapodenuli . Došao je mir !

Kako sad spavaš ?!

Ah , kako spavam !?

Više ne vrištim bezglavo - ne plašim ukućane , ako za to pitaš !
Nakljukam se tako , pa teram do kasnu unoć - ekran . Sad imamo i kablovsku !
Tamo u neko , gluvo doba , uzmem i čitam , sve što mi dođe pri ruci .
Nedam oku da se sklopi !
A kad kapci počnu da padaju , kao da su od olova , pogasim svetla , ostavim čkilju - pa zevam u plafon , izgubljeno ! Čekam ! Tako iz noći u noć !
Tamo pred petlove , počnu - spočetka nevidljivo , a kasnije razaznatljivo - da ispunjavaju sobu !
Nadolaze ćutke , tiskaju se oko kreveta i zure u mene !
Tik uz postelju , sve su mi znana lica , mojih drugova !
Po njima, mnoštvo , u poznatoj mi odori !
Iza njih , oni koji su vazda bivali protivu nas !
Stoje nadamnom tako, u miru ćutke , sve do prvih jutarnjih zraka !
A onda odu kao što su i dušli - bezšumno , jedan po jedan !
Više se ne bojim !
Samo , nekako ne mogu oka da sklopim , od nekog samoprezira koji me obuzme i ispuni . Nagrne na grudi , nekakva teskoba , nelagodnost , šta li ?
Kao da sam ih , prodao , izdao - šta li !?
Možda u toj agoniji - magnovanju, i odspavam koji tren !
Tek , svetlost više neda mira - ustajem !
Opet se nakljukam i izađem napolje , na drvljenik , da cepam drva !
Eto , tako - tako ti spavam posle deceniju ipo , moj doktore !

Dobro , dobro ! Sad uzmi ovo i pi , obavezno !
Bez toga nikud !
I znaj , svi mi preživeli imamo kakav god osećaj krivice , valjda što smo posle svega još uvek živi !
Mora da je tako , rođeni !
A sad idi !

Sledeći !

Pošalji "Himna uništenoj mladosti" na Facebook Pošalji "Himna uništenoj mladosti" na Google Pošalji "Himna uništenoj mladosti" na My Yahoo! Pošalji "Himna uništenoj mladosti" na Live Pošalji "Himna uništenoj mladosti" na MySpace Pošalji "Himna uništenoj mladosti" na Twitter Pošalji "Himna uništenoj mladosti" na Digg Pošalji "Himna uništenoj mladosti" na del.icio.us

Kategorije
Nekategorizovano

Komentari

Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja
  1. Tamišarka (avatar)
    Ostaje pitanje, zbog cega svi ti ratovi? Tuga
  2. 123loncar (avatar)
    Citat Original postavio Tamišarka
    Ostaje pitanje, zbog cega svi ti ratovi? Tuga
    ...možda zbog onog rečenog na početku , u prvoj rečenici - možda !?...sigurno nisam pametan u vezi toga , ali možda je bilo sve zbog toga !
  3. Soradze (avatar)
    "I znaj, svi mi preživeli imamo kakav god osećaj krivice, valjda što smo posle svega još uvek živi!"...pitanje svih pitanja pada u vodu posle ove rečenice... Bravo, generacijo!!
  4. 123loncar (avatar)
    Hvala !
  5. faraonn (avatar)
    ...i opet ti isti ljudi ocekuju da im aplaudiramo ili prepoznamo po nekakvim 'mudrim' izrekama
    ocekujuci opravdanje svoje superiornosti jer smo im bili zaledjina ili pasivnoscu ili distancom ili ucescem,
    ali sigurno imaju odgovore na sve...samo nemoj da ispunja nasu psihu misao o opravdanju ili neopravdanju...pokusajmo da mislimo na mladje generacije koje idu u nekakve skole, traze zaposlenja i ulaze u emocijalne veze sa planovima nekakvih buducnosti koje mi treba da opravdamo ali kako ...lijepo je ovo moj Prijatelju oslikano retoricki ali kad nastupi momenat 'otreznjenja' i ispuni nam oci ...kako bi bi bilo da nije bilo...
  6. Gloriana (avatar)
    Ko je doziveo rat, pa i kraj rata, nikad taj rat u tom coveku ne prestane.Kao i snovi sto nemaju vreme u sebi, niti znamo kada spavamo koji je sat, tako ne znaju ni prezivljeni ratovi za ljudski mir i san, te se vracaju.Samo poginulima prodje rat.
  7. Soradze (avatar)
    Citat Original postavio faraonn
    ...i opet ti isti ljudi ocekuju da im aplaudiramo ili prepoznamo po nekakvim 'mudrim' izrekama
    ocekujuci opravdanje svoje superiornosti jer smo im bili zaledjina ili pasivnoscu ili distancom ili ucescem,
    ali sigurno imaju odgovore na sve...samo nemoj da ispunja nasu psihu misao o opravdanju ili neopravdanju...pokusajmo da mislimo na mladje generacije koje idu u nekakve skole, traze zaposlenja i ulaze u emocijalne veze sa planovima nekakvih buducnosti koje mi treba da opravdamo ali kako ...lijepo je ovo moj Prijatelju oslikano retoricki ali kad nastupi momenat 'otreznjenja' i ispuni nam oci ...kako bi bi bilo da nije bilo...
    Dragi faraonne, ja ne smem da mislim "kako bi bilo da nije bilo"...trudim se da nađem snage u onome što je ostalo...verujem u mlade generacije koje nisu osetile krah sudbine i ne nose pečat gubitnika..sve je u mladima i njih treba da gajimo i podržimo...
  8. faraonn (avatar)
    ...Loni to zna , zato opisuje sredisnjicu danasnjice i pokusava datirati one koji su ti 'Treci'
    koji bi morali imati zdravu vodilju za nove Generacije
    koje moraju brisati sva sjecanja
    i ako su gledana djetinjim ocima
    sto je i najopasnije...
    ...u djece su oci siroke i otvorene za sve performanse...
    Soradze,-moja Prijateljice...
  9. gost 382857 (avatar)
    Ne znam da li sećanja smeju da se brišu... Ratovi se uvek vraćaju, pre ili kasnije... Mislim da je iluzija verovati da su danas manje mogući nego ikada ranije. Pre bih učila dete da bude spremno na sve i upoznato sa svim što je do sada bilo...
  10. Mačka_Zagrebačka (avatar)
    Sviđa mi se ono što je rekao Balašević: "Za pametnog čovjeka svaki je rat izgubljen"...
  11. Ellena01 (avatar)
    "obogatili one koje su trebali da okapitale , ustoličili one koji su ih zapodenuli "

Ovo je suština svih ratova...ali narod dok progleda, obično mu nametnu neki drugi rat da opet privremeno oslijepi...i tako u krug.
  12. Ellena01 (avatar)
    Citat Original postavio Sfyontull
    Ne znam da li sećanja smeju da se brišu... Ratovi se uvek vraćaju, pre ili kasnije... Mislim da je iluzija verovati da su danas manje mogući nego ikada ranije. Pre bih učila dete da bude spremno na sve i upoznato sa svim što je do sada bilo...
    Sjećanja je nemoguće izbrisati, pogotovo sjećanja onih koji su osjetili svo zlo koje rat nosi...ali treba naučiti živjeti sa tim i ne trovati generacije koje dolaze otrovima koji su zasijani u prošlosti.
    Djecu treba prvenstveno učiti da razmišljaju i da istražuju, a ne da vjeruju svemu što im se servira, da ne postanu jednog dana dio razjarenog krda koje samo čeka ratni poklič da krene u nova razaranja.
    Na ovom našem brdovitom Balkanu vrlo je malo potrebno da razum po tko zna koji put nanovo izgubi bitku i da se sve izgubi u novom kolapsu...
    Ažurirano 24.03.2016. u 07:59, autor: Ellena01
  13. gost 382857 (avatar)
    [QUOTE=Ellena01;bt288307]Sjećanja je nemoguće izbrisati, pogotovo sjećanja onih koji su osjetili svo zlo koje rat nosi...ali treba naučiti živjeti sa tim i ne trovati generacije koje dolaze otrovima koji su zasijani u prošlosti.
    Djecu treba prvenstveno učiti da razmišljaju i da istražuju, a ne da vjeruju svemu što im se servira, da ne postanu jednog dana dio razjarenog krda koje samo čeka ratni poklič da krene u nova razaranja.
    Na ovom našem brdovitom Balkanu vrlo je malo potrebno da razum po tko zna koji put nanovo izgubi bitku i da se sve izgubi u novom kolapsu...[/QUOTE]

[QUOTE]Djecu treba prvenstveno učiti da razmišljaju i da istražuju, a ne da vjeruju svemu što im se servira, da ne postanu jednog dana dio razjarenog krda koje samo čeka ratni poklič da krene u nova razaranja.
    [/QUOTE]
    Na to sam i mislila... :) Baba mi je Hrvatica čija je majka poluItalijanka, deda sa druge strane Slovenac sa austriskim i češkim poreklom, drugi deda ima mađarske i nemačke krvi i ostaje jedna baba (koliko znamo???) Srpkinja... Nikad nisam mogla da shvatim nacionalne ratove... Ali deca moraju da znaju da su se ratovi događali i da budu spremni da mogu i sutra. Baš zato da razmišljaju, imaju svoj stav i da ne može niko njima da manipuliše...
    :zag::)
  14. mizaca (avatar)
    Citat Original postavio Sfyontull
    Slazem se sa ovim.Ali najtragicnije u svemu tome jeste sto smo i mi sami dopustili da nam obrasce zivota i ponasanja kreiraju mediji i da tako zivimo evo vec cetvrt vijeka.Da li je tako i vani i da li i tamo ljudi tako zive,voljela bih da znam......Ko je pametan stavice tacku i krenuti dalje....."Idemo dalje"-kao sto rece skoro pocivsi dragi nam glumac......
  15. Lord Gledston (avatar)
    U bezumne necovecne,zlikovacke ratove,idu samo oni,koji nisu uspeli da se odupru nacio-klerikalnoj histeriji,oni
    kojima su pokvareni politicari,pomutili razum.Nema opravdanja,ni za jedan rat.Ne postoji taj od politicara,nazvan
    "pravedan rat".Pravedni ratovi ne postoje.A sto se tice,neke krivice,bilo licne,ili kolektivne,ja taj osecaj NEMAM.
    Nisam ucestvovao ni ukakvom ratu.Uvek sam govorio protivu rata.Prema tome,nemam apsolutno nikakvu grizu
    savesti,i mogu mirno da spavam.Onaj ko je ucestvovao,u nekom krvavom sukobu,ma bilo cijoj strani.sada ima
    nocne more,i somnabulisticke snove.Takve tipove,uopste ne zalim.Na protiv,nikada takve ljude,ne bih mogao da
    nazovem,ni poznanikom,a kamoli prijateljem.
  16. shonery (avatar)
    Mnogi u tim ratovima nisu učestvovali svojevoljno, već su pokupljeni u gomili, na legalu... Pre nekoliko dana sam sanjao neki rat i nikako mi se nije dopalo... Neko je već spomenuo Balaševića, pa da dodam: Samo da rata ne bude...
  17. faraonn (avatar)
    ...ne razumijem ovo naklapanje i friziranje fals cistunasko,
    kad se zna za ovaj uvezeni rat i ko je profitirao na razne provizije i
    i pomagao uhvacen tj. uhvaceni i ralje stranih zvijeri jer sa vukovima slabo ko prodje dobro a zrtve su vec se zna...
    ..osudjivati mucenicke narode Balkana nesretno je i neznalacki...
  18. gost 382857 (avatar)
    [QUOTE=faraonn;bt288323]...ne razumijem ovo naklapanje i friziranje fals cistunasko,
    kad se zna za ovaj uvezeni rat i ko je profitirao na razne provizije i
    i pomagao uhvacen tj. uhvaceni i ralje stranih zvijeri jer sa vukovima slabo ko prodje dobro a zrtve su vec se zna...
    ..osudjivati mucenicke narode Balkana nesretno je i neznalacki...[/QUOTE]

Da... I svi oni jadni ljudi, koje je ni krive ni dužne, rat zatekao na pragu sopstvene kuće i koji su morali da brane svoje porodice... U svakom ratu najviše strada nedužnih ljudi, a nije neka tajna ko profitira i zašto...
  19. 123loncar (avatar)
    ....ima u onoj mudrosti , koja kaže , da je dovoljno bilo čije postojanje , za krivicu - dosta filosovske etičke misli...ako je čovek po postojanju kriv za stanja u sebi i oko sebe , onda on jeste dominantno , samo svesno , duhovno društveno biće....tad je i odgovoran....a onda moramo znati da krivica za jedan te isti događaj , kod svakog ponaosob je različita....jedna je krivica kod počinioca , druga kod naručioca , treća kod saučesnika , četvrta kod posmatrača , a ponajmanja kod žrtve....
    ...tad , sa ovakvom mudrošću govorimo da je nevino samo biološko biće , koje nije svesno sebe i sopstvenog postojanja...pa kao što seme nezna kakva će biti klica , a klica nezna kakvo će biti drvo - tako ni novorođenče nezna u kakvog će čoveka se izmetnuti ono samo , pa je zato nevino od ovog i onog boga...samo tad i više nikad...jer nije svesno ni sopstvenog postojanja....oću reći , samo prvi plač je nevin , svaki sledeći je smišljena svesna reakcija !
    ...sledstveno ovome , balkanski narodi jesu žrtve , ali nisu nevini kao novorođenče , ni pred ovim ni pred onim bogom...a da sam u pravu , poslednji događaji govore sami za sebe , naročito da halabuka - narodna , koja hoće svoje žrtve da sakrije i iskopa tuđe....a žrtava je bilo međ svima narodima....
    ...čak i ovi što halabuče , preživeli , svojevrsne su žrtve - čak i oni koji ništa nisu činili , ničim nisu odmagali i pripomagali...čak i takvi su krivi....
    ...sa krivicom treba živeti i za nauk pametno , čovečanski postupati i svako zlo časno i pošteno predupređivati...
    ...no problem je tu ljudsko dostojanstvo , čast i poštenje....njegovo pomanjkanje je strašan društveni problem...onda se primenjuje prostačka taktika sa kvarnim zubom....razdrmava se sve u korenu....a kad se sve razdrma , onda je sve izjednačeno ( boli cela vilica ) , stvar se relativizuje i sa tim sve postaje jednako...tako se izkorenjuje čast , poštenje i na kraju ljudskost....pa se kaže i za zločince da su ljudi....e tu je problem...živeti sa takvima je najveća krivica nevinih ...zato su i žrtve !
  20. 123loncar (avatar)
    Citat Original postavio shonery
    Mnogi u tim ratovima nisu učestvovali svojevoljno, već su pokupljeni u gomili, na legalu... Pre nekoliko dana sam sanjao neki rat i nikako mi se nije dopalo... Neko je već spomenuo Balaševića, pa da dodam: Samo da rata ne bude...
    ...nisam siguran da lala sa svojim stihovima , latentno , na početku mutljavine , nije profitirao na toj temi...a kad su potoci , neprirodni , počeli da teku , nekako pre Vuka se internacionalizovao i povukao iz dakve kampanje....

...a ovi nevoljnici , možda su po onoj da vuk na ovcu svoje pravo ima ka tiranin na slaba čoveka , bili učesnici tih ratnih događaja...ali kažu da rad gotovo sve promeni i očeliči , pa su mogli da stanu na pravu stranu , kad im je izčilela bezvoljnost - a ne u vukove da se izmetnu...

...da ne bude zabune....krivica postoji...nisam ja tu nekakav sudija , pa nisam ni nevin , bar kao i svaki drugi nevoljnik , koji : ni luk jeo ni luk mirisao , a opet je nekako kriv....
    ...hoću da kažem da taj osećaj krivice , sam po sebi je bolest nekakva...a priznavanje , a kasnije i razumevanje porekla bolesti prvi je korak ka izlečenju.....jer , nija svaka krivica za kažnjavanje , nit svaka krivica rasčovečuje.....ima krivice kod đaka trećaka koji nezna takozvanu tablicu delenja....no ta krivica nije za njegovo rasčovečenje i strogo kažnjavanje...ona je takva da on shvati , trećak , da kaska za vršnjacima i da treba da spregne sve u sebi da nauči to što nezna , a učiteljovo je da mu pomogne pod bilo kojimokolnostima....mislim da me razumete !
Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja