Z A P I S N I K I Z 1 8 3 0. godine - Blogovi - Forum Krstarice
Prikaži RSS

Soradze

Z A P I S N I K I Z 1 8 3 0. godine

Oceni ovaj blog
Moj dragi prijatelj, novinar iz Vojvodine, preturajući staru arhivu otkrio je dokument koji potiče iz 1830. godine i glasi:

Z A P I S N I K

ZAPISNIK VOĐEN U CRNU BARU U NAŠU PRAVOSLAVNU CRKVENU ŠKOLSKU OPŠTINU 1830. GODINE.
GORE KAO I DOLE - PUNKT.

POD JEDAN

REŠENO JE DA SE POKUPE SVI DUDOVI PO SOKACI I DA SE SNJIMA PODUPRE ŠKOLA I TAKO ĆE JOŠ KOJU GODINU POSLUŽITI.

POD DVA

NAŠA BRAĆA OPŠTINARI OBLIGIRALI SU SE DA ĆE DU KAD DOĐEDU U EPARHISKU SKUPŠTINU PONOVO SAZIDATI ŠKOLU. E PA I PRAVO JE. PUNKT.

POD TRI

REŠENO JE DA SE DA ACI FERENCU PET VORINTI DA DIGNE ZVONA NA KOZARU. A NEKI LAJEDU PO SELU DA ON ŽDERE. A ŠTA SE NAS TO TIČE. GLAVNO JE DA ON NAMA LEPO I POŠTENO URADI POSO. PUNKT.

POD ČETIR

REŠENO JE DA MAMIKA UVUČE NJENU DEBELU JEZIČINU. A TATIKA DA NE ZNA SRPSKI ČISTO BI MORO LAJATI.. PUNKT. A MI ĆEMO NAŠOJ DECI DOVESTI UČU PAMETNOG IZ SENTOMAŠA, KOJI IMA SRPSKU I MADŽARSKU KVITU. TO MU JE KOGOĐ ONAJ MARVENI PASOŠ.

POD PET

DOK JE NAŠ PUPOŠ UČA BIO U OROSLAMOŠ, KAZO JE DA SMO MI OPŠTINARI KOGOĐ MAGARCI, A POPA KOGOĐ VELAC. PUNKT. E, MOJ UČO, KAD ĆEŠ TI TAKO, ONDA ĆEŠ "KARA UPUJ U KANJIŽU".

POD ŠEST

USTANOVLJAVA SE UČITELJSKA PLAĆA. UČITELJI ĆE DOBITI DESET VORINTI U NOVCU, TRI METERA LEBNA BRAŠNA, DVA PARA NAGLAVAKA ZA CIPELE, PET KILA LOJANI SVEĆA SA CRVENIM FITILJOM, ŠEST KUTIJA VIKSA ZA CIPELE, BRIJANJE VRAJ I KAD OPSUJE BOGA ONDA MU JE GODINA DANA VRAJ. PUNKT

Potpis nečitak

Veliku radost mi predstavlja činjenica da je Vuk Isaković, junak "Seoba", Miloša Crnjanskog, rodom iz Crne Bare, sela na severu Banata i da je njegovim zalaganjem podignuta i crkva i škola u Crnoj Bari još davne 1732. godine. Možemo biti ponosni.

Pošalji "Z A P I S N I K      I Z      1 8 3 0.    godine" na Facebook Pošalji "Z A P I S N I K      I Z      1 8 3 0.    godine" na Google Pošalji "Z A P I S N I K      I Z      1 8 3 0.    godine" na My Yahoo! Pošalji "Z A P I S N I K      I Z      1 8 3 0.    godine" na Live Pošalji "Z A P I S N I K      I Z      1 8 3 0.    godine" na MySpace Pošalji "Z A P I S N I K      I Z      1 8 3 0.    godine" na Twitter Pošalji "Z A P I S N I K      I Z      1 8 3 0.    godine" na Digg Pošalji "Z A P I S N I K      I Z      1 8 3 0.    godine" na del.icio.us

Kategorije
Nekategorizovano

Komentari

1. 123loncar (avatar)
  2. Gloriana (avatar)
    jao pa ovo je ..hvala...
  3. Soradze (avatar)
    Citat Original postavio 123loncar
    E, volim kada me generacija poseti!! Lončar,
  4. Soradze (avatar)
    Citat Original postavio Gloriana
    jao pa ovo je ..hvala...
    Baš volim što Vam se dopalo!! Specifično je, a i za sladokusce baš, baš..
  5. 123loncar (avatar)
    ...ama , skoro uvek sam ja tu - vrlo često , kao nem posmatrač...mnogi i ne veruju da i ja to umem !

Pozdrav i prijatno veče !
  6. gost 382857 (avatar)
    Soradze nas svojim odabranim tekstovima izvlači iz tehnološkog i virtuelnog ludila i vraća korenima... Hvala...:heart::bye:
  7. mizaca (avatar)
    Predivno.Da se podsjetimo kakvim je jezikom pisano......
  8. Soradze (avatar)
    Citat Original postavio Sfyontull
    Soradze nas svojim odabranim tekstovima izvlači iz tehnološkog i virtuelnog ludila i vraća korenima... Hvala...
    Draga Sfyontull, Vaše zapažanje nije daleko od istine... uverena sam da dobra dela naših predaka treba da osvežimo u našem sećanju, jer ta dela imaju moć da nas obodre i ozdrave. Hvala na lepom komentaru
  9. Soradze (avatar)
    Citat Original postavio mizaca
    Predivno.Da se podsjetimo kakvim je jezikom pisano......
    I ne samo jezikom!! Stil pisanja, sklop rečenice, mentalitet autohtoni jezik....meni je bilo uživanje......hvala, mizaca, na poseti...Volim što Vam se dopalo!!
  10. sanja* (avatar)
    Da mi je znati kako su sproveli u delo ovo rešenje koje se tiče Mamike
    Eto, i u devetnaestom veku su imali tabloide, samo u formi zapisnika crkvene školske opštine
  11. Soradze (avatar)
    Citat Original postavio sanja*
    Da mi je znati kako su sproveli u delo ovo rešenje koje se tiče Mamike
    Eto, i u devetnaestom veku su imali tabloide, samo u formi zapisnika crkvene školske opštine
    E, uvek me nasmeješ, onako naglas, od srca... Ne znam šta su radili sa debelom jezičinom, ali me interesuje kako je Aca Ferenc podigao zvono u zvonik, kada je stalno "ožderan", tj. pijan.... a za tabloide si genije!! Bravo, mila moja!!
  12. faraonn (avatar)
    ...dodjem i vidim
    sve je u redu
    na Okupu
    ka na Trgu Akademskom
    ali mnogo svecanije
    i jednakostnije...
    Kad bih mogao da ne dolazim nekoliko dana
    da od ovih utisaka se hranim
    ali,- moze se to...
    Soradze,- pero sokolovo
    na papirus osudjeno...
  13. shonery (avatar)
    Zabavan tekst, uvek mi je zanimljivo da vidim kako se kod nas ništa ne menja decenijama i vekovima...
  14. Soradze (avatar)
    Citat Original postavio shonery
    Zabavan tekst, uvek mi je zanimljivo da vidim kako se kod nas ništa ne menja decenijama i vekovima...
    Shonery, volim da te vidim!! Nasmejao me je tvoj komentar, ali se dosetih da i ja nešto dodam...na sve to što kažeš treba dodati kompjuter i fejsbuk i to je neviđeni
    kineski vatromet našeg mentaliteta..
    Ustvari, mene je fascinirala činjenica da je u banatskom selu davne 1830. godine postojala škola (već stara)...prošle godine na Sajmu knjiga je tv voditelj pitao dve devojke da li znaju ko je Tolstoj, one nisu znale da odgovore...a, koliko škola imamo??..Hvala na čitanju i komentaru, dragi Shonery