PODIGNUTA ZAVESA 3. deo

DA NIJE BILO NJIH -- NE BI BILO NI NAS

Neki mlad glumac sretne na groblju slavnog Milorada Gavrilovića, sa beležnicom u ruci i upita ga:
- Gospodine Gavriloviću, šta to pišete?
- Tražm grobove naših glumaca i zapisujem njihova imena. Da nije bilo njih, ne bi bilo ni nas.


JESTE, KAŽU DA JE BIO GLUMAC


Čiča Iliji Stanojeviću su popustile moći i telesne i umne. Gazdarica, kojoj se isplaćivala penzija za njegovo izdržavanje, nije htela više da ga pušta nečistog i dronjavog u belu posteljinu.
Zimi je spavao u budžaku ispod stepeništa za tavan, a leti u šupi.
Kada nije mešao paradajz, ili cepao drva, lunjao je okolo i plašljivo se prikradao gomili ispred Narodnog pozorišta u Beogradu.

Đaci su čitali plakat naglas i ime glumca koji je igrao Kalču. Iz čiča Ilijine mutne i zapaljene glave, nehotice se otela plašljiva rečenica:
- To sam ja igrao.
Neobrijan i musav, pružio je prst na plakat.
Deca, podgurkujući se, smejući se, stavljajući prste na čelo i vrteći, kao znak da je malo šenuo, okretali su mu leđa.
- Ja znam ko je on.....kažu da je bio glumac..reče jedan dečak..
Dok se gomilica razilazila, Čiča Ilija ostade posramljen, nemo gledajući za njima.

Poslednja uloga Milorada Gavrilovića, Starog gospodina, je bila uloga cara Samuila u drami "Jovan Vladislav", Momčila Miloševića.. U poslednjoj predstavi koju je Gavrilović odigrao, posmatrao ga je Mata Milošević iza kulisa.
- Uvek sam voleo da ga čujem. Zastao sam da pogledam njegovu scenu. Gavrilović je stajao pred prestolom i pred vlastelom govorio monolog u stihovima. Kada je izgovorio: "Ja sam lađa koja polako tone," svima nama koji smo ga tog trenutka čuli, učinilo se da Gavrilović govori svoju sopstvenu misao. Bio je to onaj trenutak kada gluma u pozorištu prestaje da bude umetnost i pretvara se u život...napisao je kasnije u časopisu "Pozorišni život"

Par minuta uoči smrti, on je još jednom bio kraj prozora, progovorio par reči sa prijateljem u prolazu, pogledao pred kućicom to parče Skadarlije, prazne i puste u nedeljni dan po podne, pogledao preko puta "Tri šešira". Vratio se, seo na postelju i klonuo bez glasa. Otišao je prvak Drame, stub kuće Narodnog pozorišta, otišao je Ričard III, Makbet, Šajlok, Kin, Arman Dival, Gabrijel Borkman, Orsat, Nik Amerikanac..

Branislav Nušić mu je na sahrani održao govor: (26. aprila 1931.)
"....... Kraj jedne epohe, jednog doba naše kulturne istorije. Ova smrt je poslednja reč jedne gloriozne epopeje i taj kovčeg koji leži pred nama, u stvari je tačka na kraju jedne sjajne i pune sadržaja rečenice. Taj je kovčeg sklopljena knjiga u kojoj je ispisano pedeset godina istorije naše dramske umetnosti."


NIKAKAV GLUMAC

Sedi Gavrilović kod "Tri šešira" i neće ni da pogleda susedni sto, za kojim sedi Čiča Ilija sa društvom.
_ Što sam noćas sanjao čudan san!! - priča Čiča Ilija. - kao ja umro.
- Hajde pričaj! zagrajalo društvo.
- umro ja i dođem na nebo. I tamo stoji tabla: "Glumcima ulaz zabranjen". Ja probam da uđem na silu, ali me Sveti Petar zgrabi za jaknu. Zvirnem ipak kroz jednu rupu i vidim kako po nebu mirno šeta Gavrilović. Tad ja dreknem Svetom Petru: "Zar i na nebu ima protekcije?? Eno ga jedan glumac!!" A Sveti Petar me odgurnu i reče strašnim glasom:
- Taj nije nikakav glumac!!

U KOJE OKO JE ČIČA ĆORAV

Zemun je nekada pripadao Austrougarskoj, ali Čiča je i tamo imao svoje društvo i kafane u kojima je srdačno dočekivan.Dozvole za odlazak u Zemun i povrata u Beograd izdavao je Savski komesarijat, a pisao ih je službenik koji se zvao Ljubiša Glavonja.

Jednog dana Čiča se našao pred Glavonjom.

- Kako se zoveš?
- Čiča Ilija Stanojević.
- Po zanimanju?
- Glumac.
Kada je Glavonja zbog ličnog opisa digao glavu da bi video kako Čiča izgleda, video je čoveka zatvorenog desnog oka.
Glavonja je zapisao: "Glave okrugle, kratke prosede kose, širokog nosa, ćorav u desno oko".
Zatim je ponovo digao glavu, zbog daljeg opisa, a pred njim je sada stajao čovek otvorenog desnog i zatvorenog levog oka. Dok je opis promenjen "na štetu" levog, desno oko se ponovo zatvorilo, a levo otvorilo.

- Pa u koje si oko ćorav, oca ti glumačkog?

DUG KRČMARU

Gavrilović, Stari Gospodin je stanovao u Skadarliji preko puta "Tri šešira" i tu je bio stalni gost. Imao je svoj sto i kredit kod gazde Stojana Krstića.
Jednom, gazda Stojan priđe Gavrilovićevom stolu i upita ga:
- Gospodine, pregledao sam knjigu dužnika. Vaš dug je veliki. Kada ćete platiti?
Stari gospodin se naljuti:
- Nikome nisam ostao dužan, pa neću ni Vama. Platiću.
Ustade i ode.

Prošla je nedelja dana, nema Starog Gospodina kod "Tri šešira" Gosti dolaze i pitaju gazda Stojana:
- Gde je Stari Gospodin? Da nije bolestan?

Stojan ode u stan Gavrilovića.
- Gospodine Gavriloviću, šta je sa Vama? Nema Vas. Da niste bolesni?
- Nisam. Zamenio sam u pozorištu bolesnog kolegu, pa sam bio zauzet.
- Oprostite, ja sam pogrešio kada sam pregledao knjigu dužnika. Vi niste ništa dužni, gospodine Gavriloviću, nego gospodin Mika. Dođite, čeka Vas Vaš sto!!
- Doći ću, gazda Sojane! odgovori Stari Gospodin.

..... nastaviće se .....
 
Hvala draga Sfyontull na čitanju i lepom komentaru u ovako kasni sat...
Čudesna je ta rečenica Starog Gospodina: "Da nije bilo njih, ne bi bilo ni nas".. Ponosna sam na nas, poštovaoce tih ljudi, njihove umetnosti i života i vremena u kome su živeli, nas, koje slova ova napisana umeju da podstaknu i podsete da to što se klanjamo senima plejade velikana opisanih, da to govori o nama i našem plemenitom srcu otvorenim da korača utabanom stazom naših predaka i njihovih umetničkih dotignuća. Lepo je što smo oberučke zagrlili te naše pretke i zavolevši ih shvatili da oni pripadaju svima nama.
 
Bas lepe i tuzne price. Svidela mi se recenica: "Taj nije nikakav glumac." Ja je cesto koristim za glumce i glumice sa nase estrade, koji su postali popularni preko udbaskih veza. Nisam imala priliku da gledam tog glumca Iliju, pa da strucno ocenim njegov rad, zato necu da gresim dusu. Ipak, kakav god glumac bio, nije zasluzio takva ponizenja.
 
Vrela Cica;bt286817:
Bas lepe i tuzne price. Svidela mi se recenica: "Taj nije nikakav glumac." Ja je cesto koristim za glumce i glumice sa nase estrade, koji su postali popularni preko udbaskih veza. Nisam imala priliku da gledam tog glumca Iliju, pa da strucno ocenim njegov rad, zato necu da gresim dusu. Ipak, kakav god glumac bio, nije zasluzio takva ponizenja.
Oba glumca su u privatnom životu bili veliki prijatelji i to prijateljstvo je i bilo garant da ovakva međusobna zadirkivanja i pričice pređu u sferu anegdota i šaljivih događaja, kojima su zasmejavali i "publiku" u kafani...Rivalstvo postoji među sujetnim umetnicima, pa i glumcima i ono je korišćeno i tada, pa i u novije vreme između glumaca Milana Ajvaza i Milivoja Živanovića, koji su prosto gajili tu vrstu odnosa kao neku vrstu drage igre, jer je njihovo prijateljstvo bilo garant nevinosti takvih šala....Hvala Cico na poseti i komentaru
 
Šta mi znamo o drugima Soradze ? Jedva da znamo šta i o sebi kako valja a tekstovi ovi samo su zabava za one koje to zadovoljava.Ali da se živi mora a to znači ispuniti vreme kako ko zna i ume.:think:
 
...mora da su te nekakvi komentari 'posjekli' Prijateljice moja te ovako ubrzavas 'radnju'...molim te ostaj na sceni i ne prelazi tako u isforsirano Miholjsko ljeto...zivot glumaca , slikara i pjesnika ...kao i toliko boema koji su obiljezili svoje kvartove grada a sada su ostale samo velike obaveze hronicarima da u izrazu istancanog poznavanja i tog zivota kao i posjedovanje tona uzivljavanja i ozivljavanja trenutka koji se ne smije pomijesati s maglama i nestati u vremenu...Soradze, veliki zadatak si odpocela na najljepsi nacin i naoruzaj se i na oadekvatne komentare a i na zajedljovosto koje su mi zaista starne ali evidentne...ima nas dovoljno koji cekamo nastavke a oni koji posjeduju ijed bezrazlozni umirice se ovakvim ljepotama jer u Lijepo se ,- mora vjerovati...:hvala:...Prijateljice moja...
 
Poslednja izmena:
Nadam se da su svi posjetioci ovog bloga svjesni da prisustvuju svojevrsnom času istorije i da nas je sve zajedno naša Soradže povela u neko skoro zaboravljeno vrijeme i upoznala nas sa ljudima koji su svojim životima i radom ostavili pečat tog vremena.
Svi mi, zaokupljeni svakodnevicom i problemima koje ona nosi, rijetko razmišljamo o ljudima koji su postavili temelje mnogih današnjih zbivanja. Veliko ti hvala draga prijateljice što ne dozvoliš da taj dio nas padne u zaborav. :zag:

p.s. ...i naravno, očekujemo nastavak... ;)
 
faraonn;bt286836:
...mora da su te nekakvi komentari 'posjekli' Prijateljice moja te ovako ubrzavas 'radnju'...molim te ostaj na sceni i ne prelazi tako u isforsirano Miholjsko ljeto...zivot glumaca , slikara i pjesnika ...kao i toliko boema koji su obiljezili svoje kvartove grada a sada su ostale samo velike obaveze hronicarima da u izrazu istancanog poznavanja i tog zivota kao i posjedovanje tona uzivljavanja i ozivljavanja trenutka koji se ne smije pomijesati s maglama i nestati u vremenu...Soradze, veliki zadatak si odpocela na najljepsi nacin i naoruzaj se i na oadekvatne komentare a i na zajedljovosto koje su mi zaista starne ali evidentne...ima nas dovoljno koji cekamo nastavke a oni koji posjeduju ijed bezrazlozni umirice se ovakvim ljepotama jer u Lijepo se ,- mora vjerovati...:hvala:...Prijateljice moja...
Dragi Prijatelju, ...volim kada ti napišem to izlizano "Dragi Prijatelju", a da se odnosim prema svakom slovcetu sa posebnim poštovanjem i da mi smisao svaki put nanovo bude nov, jak postojan osećaj prijateljstva i poštovanja prema ljudskosti i toplini koju nosiš u sebi. Svaki put kada ti napišem "Dragi Prijatelju" možeš čuti otkucaje srca u kome si se nastanio i svojom lepotom osnažio moju veru u Lepotu Ljudi. :heart:
 
Ellena01;bt286839:
Nadam se da su svi posjetioci ovog bloga svjesni da prisustvuju svojevrsnom času istorije i da nas je sve zajedno naša Soradže povela u neko skoro zaboravljeno vrijeme i upoznala nas sa ljudima koji su svojim životima i radom ostavili pečat tog vremena.
Svi mi, zaokupljeni svakodnevicom i problemima koje ona nosi, rijetko razmišljamo o ljudima koji su postavili temelje mnogih današnjih zbivanja. Veliko ti hvala draga prijateljice što ne dozvoliš da taj dio nas padne u zaborav. :zag:

p.s. ...i naravno, očekujemo nastavak... ;)
Draga Ellena01, uživam što mogu da kažem jedno, a to je da za takve kao što si ti pišem ovo što sam započela, a za mene je tema glumaca u nas više nego tema, više nego napisano, puno je emocija, uspomena, puno života, između ostalog i mog života koji pripada tom miljeu. U temi koju sam započela će živeti moja silna ljubav prema njima i pohvala do neba životima kojima su živeli samu Umetnost. Za tebe Lepoto u Boga i druge, koji umeju da vole druge ljude ću pripremati i sledeće nastavke... Grlim te puno toplim prijateljskim rukama :zag:
 
Koliko sam shvatila, ovi tekstovi su sećanje u slikama na jedno drugačije, možda i srećnije vreme. Situacije, istinite ili ne, ilustruju duh tog vremena i imaju za cilj da bar mali njegov deo prenesu i u današnjicu. Soradze, samo napred, još bar 3 dela!!! :heart::zag:
 
zxy;bt286823:
Šta mi znamo o drugima Soradze ? Jedva da znamo šta i o sebi kako valja a tekstovi ovi samo su zabava za one koje to zadovoljava.Ali da se živi mora a to znači ispuniti vreme kako ko zna i ume.:think:
Obzirom da komentari koje pošaljemo na na nečiji blog najviše govore o nama, nije teško shvatiti tebe i videti da si potonuo u neka sumorna razmišljanja...Iako mi je žao što te takvim vidim, ne mogu da odolim misli koja mi se nameće, a to je ona dečija i divna : "NIJE TEŠKO BITI FIN"..Pa da potvrdim lepu misao, reći ću i ovo: Hvala, ZXY, što si navratio kod mene i ostavio komentar.....Pozdrav :):bye:
 
Sfyontull;bt286846:
Koliko sam shvatila, ovi tekstovi su sećanje u slikama na jedno drugačije, možda i srećnije vreme. Situacije, istinite ili ne, ilustruju duh tog vremena i imaju za cilj da bar mali njegov deo prenesu i u današnjicu. Soradze, samo napred, još bar 3 dela!!! :heart::zag:
Kada vrsna slikarka i poetesa filosofske misli napiše ovakav komentar, ja, obezoružana sa vetrom u leđa, ostajem bez reči i nastavljam dalje. Draga Sfyontull, trudiću se da najlepše obojim moja sledeća pisanija u nadi da ću zadovoljiti Vaše vrhunske kriterijume. Hvala još jednom na pažnji kakvu ukazujete...:heart::zag:
 
...kako to bjese divan i prijatan Dolazanik,- ZXY...da li je to samo usljed loseg vina...
to je kao kad na El Grekovu sluku, koja svijetlo izslikava padne sjenka i ne moze sebe da ukloni a,
uklonila bi...
P.S.
...ne pitaj sta sam htio reci Soradze...htio sam opravdati xyz,-bilo je nemoguce...Sory...
 
Poslednja izmena:
Soradze;bt286819:
Oba glumca su u privatnom životu bili veliki prijatelji i to prijateljstvo je i bilo garant da ovakva međusobna zadirkivanja i pričice pređu u sferu anegdota i šaljivih događaja, kojima su zasmejavali i "publiku" u kafani...Rivalstvo postoji među sujetnim umetnicima, pa i glumcima i ono je korišćeno i tada, pa i u novije vreme između glumaca Milana Ajvaza i Milivoja Živanovića, koji su prosto gajili tu vrstu odnosa kao neku vrstu drage igre, jer je njihovo prijateljstvo bilo garant nevinosti takvih šala....Hvala Cico na poseti i komentaru

Ja se grozim sujete. Od drugih ucim i rado prihvatim savet, ako je iskren i bez zlobe. Zvezda sam, pa sam svesna da su mnogi ljubomorni. Ja nisam ni na koga ljubomorna, jer moj rad govori i moja svetska vrtoglava popularnost. Ove price su mi zanimljive. Ja imam mnogo anegdota iz moje karijere i mojih ljubavnih veza, ali sam po prirodi skromna, pa ne pricam toliko.
 

Back
Top