Tuča, prase, i dobar razlog za vegetarijanstvo - Blogovi - Forum Krstarice
Prikaži RSS

sanja*

Tuča, prase, i dobar razlog za vegetarijanstvo

Oceni ovaj blog
Izbi tuča u selu.
Najsvežija prepričana verzija vesti bila je štura, i glasila je ovako:

Miš (nadimak) dobio batine od Vite (nadimak) , jer je na večeri pripremljenoj za majstore koji grade novu crkvu kukao na organizatore večere sto neće da mu plate prase za koje su se pogodili, a koje je, sticajem nepoznatih okolnosti, pobeglo.
Viti je dopizdio pa ga je udario u facu, nakon čega ga je Miš gađao biciklom, a o tome kako se cela stvar završila nije bilo sigurnih podataka.

Elem, sledećeg dana odem kod Dragice na kafu kako bih čula priču u celini i sa svim pojedinostima.

Dakle:

U našem selu se gradila nova crkva jer je stara u stanju raspadanja. Crkva se gradi da bi bila bolja i lepša od crkava susednih sela, a ne iz nekih drugih razloga kako bi neko možda mogao pomisliti, jer na službu ide samo pet-šest baba iz sela sa oko dvesta domaćinstava.
Majstori koji grade crkvu su profesionalci, i nisu iz našeg sela.
To ne znači da u našem selu nema profesionalaca. Naši profesionalci samo suviše dobro poznaju predsednika opštine koji je majstorima obećao pare za rad.
Znači, mi im dajemo privremeni krov nad glavom, hranimo ih, a nije isključeno da ih možda neka od neudatih (ili ne daj bože udatih) ženica i mazi i pazi.
Došao red na Vitu da večeraju kod njega, te se Vita i jos neki pogode s Mišem da im ovaj proda prase.
Negde oko podneva, Miš nahvata prase, nakon junačke borbe ugura ga u džak, uprti na leđa i krene ka Viti.
Sticajem okolnosti, sredinom puta koji je vodio ka Vitinoj kući širio se opojan miris iz rakijskog kazana. Jedan od komšija je pekao šljivovicu.
Sad, red je da se komšijama pomaže, a Miš je poznat kao predusretjiv čovek, te je procenio da ima dovoljno vremena da komšiji ponudi svoje degustatorske usluge na neki minut. Ili dva minuta. Ili pola sata. Ili na par sati, kao što je na kraju ispalo.
Dakle, prihvati se Miš rakije, pa je ne pušta, ali je džak s prasetom spustio, i to negde blizu ograde.
S božjom pomocu, ili pak pomoću inteligencije inače nesvojstvene prasićima, ili, što je najverovatnije, vođeno predosećajem skore pogibije, prase se iznutra odvezalo i pobeglo iz džaka kroz kapiju pa niz put.
Njegovo odsustvo u džaku je primećeno tek kad je dečurlija grajom i cikom objavila njegovo prisustvo na ulici.
Miš potrča za prasetom, pa su se jurili sve do drugog kraja sela gde je prase uletelo kroz Srđaninu baštu u Mirjanino dvorište, pa u njen svinjac, gde je uzbunilo prisutne životnje. Srđana i Mirjana začuše Miša kako se dere, pojuriše za prasetom, te ga opkoliše u svinjcu.
Tada prase pokaza nadpraseću, ili čak nadljudsku hrabrost, zalate se pravo na dušmane i protrča im kroz noge, a zatim izlete kroz Mirjaninu kapiju, preskoči ogradu jarka, i sruči se u potok.
Komšija Selja, koji je tada slučajno stajao oslonjen na dotičnu ogradu, vođen refleksom iskusnog borca s prasićima - još i ne znajući šta se u stvari desava - skoći u jarak i potrča za prasetom.
Ukoliko se informacije mogu prenositi bežično s jednog mobilnog telefona na drugi, da li je moguće da se informacije o filmovima koje gledaju ljudi u selu mogu bežičnim putem stići do prasića u oborima?
Zašto ovo pitam?
Zato što je prase u maniru tipičnih krimi-filmova bežalo nizvodno i kroz vodu (znači niz potok). Možda je u svojoj glavi imalo viziju progonitelja koji ga jure s lovačkim psima, te je na taj način pokušalo da zavara trag.
Elem, pobeže prase na treći kraj sela, iskoči iz potoka, pa juriš uz put koji je pokraj nekih desetak kuća vodio u šumu.
Za njim već ozbiljna potera - nekih desetak ljudi s Mišom na čelu.

(Jel da da već navijate za prase? Ja sam negde na ovom delu priče već počela da mu drzim palčeve)

Shvativši u trenu šta se dešava, komšija koga ćemo u ovoj prilici označiti nadimkom Lovac, izlete iz kuće s puškom i nacilja prase, a ostali zastadoše i primiriše se iza njega, prestajući sa svakom vikom.
Iznenadna tišina prevari prase i ono zastade i okrenu se prema Lovcu. Srećom po njega, iz obližnje prodavnice izlete prodavačica koja je znala za ranije Lovčeve ispade s puškom, a koji su se ticali njegove žene i nekih drugih komšija, i iz sveg glasa viknu:
"Šta ćes, more,s tom puškom! Si lud?!"
To je bio znak prasetu da jos uvek nije na sigurnom!

(Aj sad svi ruke u vis, tapšite, lupatje nogom o pod i navijajte: pra-se! pra-se!)

Šmugnu prase u šumu koliko ga noge nose, zamače u onaj gustiš na obodu, i više ga niko nije video.

(jeeeeeeeee!)

Zaključak prvog dela priče:
Ćovek zaslužuje da jede samo ono meso koje je u stanju sam da ulovi.

Drugi deo priče sledi posle.

Pošalji "Tuča, prase, i dobar razlog za vegetarijanstvo" na Facebook Pošalji "Tuča, prase, i dobar razlog za vegetarijanstvo" na Google Pošalji "Tuča, prase, i dobar razlog za vegetarijanstvo" na My Yahoo! Pošalji "Tuča, prase, i dobar razlog za vegetarijanstvo" na Live Pošalji "Tuča, prase, i dobar razlog za vegetarijanstvo" na MySpace Pošalji "Tuča, prase, i dobar razlog za vegetarijanstvo" na Twitter Pošalji "Tuča, prase, i dobar razlog za vegetarijanstvo" na Digg Pošalji "Tuča, prase, i dobar razlog za vegetarijanstvo" na del.icio.us

Komentari

1. Soradze (avatar)
    Sanja, odlično!!! Čekam nastavak! Navijam za prase! Odavno nisam ovako veselu priču čitala...
  2. gost 382857 (avatar)
    :zcepanje::zcepanje::zcepanje: Živelo prase! Kad će nastavak?
  3. Sanovnik (avatar)
    Одлично. Ја реко да треба да једемо само јагњетину. Иначе, пресетину и свињетину, ми смо почели да једемо тек под отоманском окупацијом, Пре тога не. Ем се лако гаиле свиње, ем турци нису отимали свиње као порез.
  4. sanja* (avatar)
    Praseća trilogija, drugi deo

Razočaran zbog bekstva praseta, Miš odlazi na večeru kod Vite.
    Naravno, i tu se toči rakija (sezona je pečenja, ljudi, a šljive dobro rodile te godine) i svi je se prihvataju, pa i Miš, po inerciji (kad je već dan tako počeo, ne treba naglo da se prekine)
    Sede oni tako, piju, jedu (al ne prase), a Mišu kapci otežali od... tuge, recimo, te on poče da kuka kako je, eto, ostao bez praseta, a niko neće da mu plati.
    Dobro da je rekao jednom, nego počeo da ponavlja, i to varirajući rečenicu sve više u tom pravcu da ona poprimi prizvuk toga da bi prisutni trebalo da mu nadoknade štetu za prase koje je pobeglo. jer, da se nisu dogovorili, on prase ne bi stavljao u džak, pa se ono ne bi iznutra odvezivalo, a zatim bežalo s jednog kraja sela na drugi, pa na treći, i naposletku i u šumu gde mu se izgubio svaki trag.

Dosadi to Viti, te on, takođe dobro dezinfikovan alkoholom iznutra, zamahnu šakom prema Mišu; međutim, dezinfekcija grla ponekad ima za posledicu de-koordinaciju vida, motorike i centralnog nervnog sistema, te je cilj promašen i počinjena kolateralna šteta u vidu obaranja komšije Bambuija (nadimak) sa stolice, nekih pola metra dalje od Miša.
    "Ko ti je kriv, ja sam gađao njega!" zabrunda domaćin kao utehu cenjenom oborenom gostu, pa poteče za Mišom koji je već bežao prema centru sela.
    U centru ga sustiže u momentu kada je ovaj stigao do svog bicikla;
    Videći Vitu kako juri k njemu, Miš podiže bicikl i zafrljači ga na progonitelja.
    Ovaj refleksno dignu ruke, tako da je situacija, za trenutak, podsećala na neuobičajen odbojkaški meč (pripovedali očevici), ali ne uspe da elegantnim pokretom vrhova prstiju odbaci bicikl uvis i natrag prema protivniku, već mu ovaj ispade iz ruku na noge - i on se smandrlja preko njega na drum.
    Ne čekajuci da se Vita podigne, Miš potrča u pravcu škole, i na vreme se sakri u školsku šupu na neosvetljenom mestu;
    Trenutak kasnije, progonitelj protrča tuda i produži do pumpe - i tamo shvati da ga je begunac prešao, ali da će se sigurno vratiti da uzme bicikl.
    Nekako istovremeno, Mišu pade na pamet da će ovome pasti to s biciklom na pamet, i kad ga vide kako promiče nazad prema centru, potrča za njim poput Brzog Gonzalesa (takođe miša).
    Okupljeni koji su pre jednog minuta videli Miša kako beži, a Vitu kako ga goni, sada su se čudili iznenadnom preokretu situacije, jer je prema njima odjednom jurio Vita, a Miš je besomučno trčao za njim.
    U ključnom momentu (znači, na korak od bicikla) Vita napravi taktičku orfejevsku grešku i okrenu se, a Miš projuri kraj njega, naskoči na bicikl, i izgubi se u noći.

E, sad, da se sećanje na ovaj događaj evociralo svake godine uz odgovarajuće kostime, rakiju, dresirano prase i ostale rekvizite (rashodovani bicikli, napr.) to bi se možda do sada ustalilo kao jedinstven seoski običaj, i pospešilo agro-turizam u selu.
    Ažurirano 25.02.2016. u 23:06, autor: sanja*
  5. sanja* (avatar)
    Citat Original postavio Sanovnik
    Одлично. Ја реко да треба да једемо само јагњетину. Иначе, пресетину и свињетину, ми смо почели да једемо тек под отоманском окупацијом, Пре тога не. Ем се лако гаиле свиње, ем турци нису отимали свиње као порез.
    Zanimljiv podatak (a opet, sasvim logična stvar)
    Nisam ovo znala.
    Hvala.
  6. faraonn (avatar)
    ...kad lovina osjeti u lovcu samo toliko
    da jos nije na 'sigurnom'
    tj. u ovom slucaju
    cijenjeno prase
    onda je naisao eon svinjske glave
    jer tijelo u ovom slucaju
    a inace je meso
    nadislo je i viseg Lovca
    a ostalim tjeracima
    ostala je samo utjeha
    ostaci perja od Kobca...
    P.S.
    ...svako ima pravo
    samo na meso zdravo
    ali
    ako ga iskvari
    nemoj da se ljuti
    ako ostatak zemljovanja
    krvari ili krvavi...
  7. wirdz (avatar)
    (Jel da da već navijate za prase? Ja sam negde na ovom delu priče već počela da mu drzim palčeve)

(Aj sad svi ruke u vis, tapšite, lupatje nogom o pod i navijajte: pra-se! pra-se!)

(jeeeeeeeee!)

…Prigovor! Navođenje svedoka!

SIMPA.

p.s.

volim tvoje kraće pričice, u dugim se rasplinjavam. Bat dac džast mi, mkay.
  8. Soradze (avatar)
    Alal ti vera!!! Isplatilo se današnje čekanje na drugi deo!! Nadam se da ćemo u trećem delu saznati šta se dogodilo sa našim mezimcem gudom Sanja, hvala na uživanju!!
  9. gost 382857 (avatar)
    Trebalo bi da pišeš scenario za film... Razveselila si mi tužan dan (vlada grip ovde, svi bolesni)... I ja bih sutra da čujem šta je bilo sa gudom... ili piši šta god ti padne na pamet... sve je super...
  10. sanja* (avatar)
    PRASLESSI SE VRAĆA KUĆI

Sećate sam kako sam ono odbeglo prase nazvala nadprasećno inteligentnim?
    Okačite to mačku o rep.
    Ludak se vrato kući. Iz šumskih prostranstava došetao je nazad u zidove obora.
    Ušao je, kažu, u dvorište, prošao pored Miša koji je sedeo na tronošcu i doručkovao svež hleb iz furune s domaćim sirom, roknuo u znak pozdrava i uputio se prema vratancima odakle se osećao vonj njegovih sunarodnika. Ili susvinjnjika, da tako kažem.

Ovo je pouzdana informacija, kao i sve ostale koje se dobijaju kod Dragice na kafi!
    DRAGICU ZA MINISTRA INFORMISANJA! NEĆE TRAŽITI PRIVILEGIJE -POTREBNO JE SAMO OBEZBEDITI ODGOVARAJUĆE KOLIČINE KAFE!

Elem, zabrinuh se za prase.

Držala sam časove engleskog u selu za odraslu znanja željnu populaciju, a Miš bio jedan od učenika mi, pa se dosetih da mu učenje naplatim kompenzaciono, preko praseta.

Žao mi bilo da strada onakav junak.
    A opet, nisam ljubitelj glupih.

Tako su se u meni borile ljubav prema hrabrosti i averzija prema gluposti.
    To je Keler jos odavno nazvao konfliktom ambivalencije.

Prase, stoga, nisam udomila, ali sam Miša obavezala za neubijanje. Na kraju krajeva, obojica su pokazali izvanredan talenat za bežaniju, Miš je oprostio svom progonitelju jednako kao što je prase njemu, a ne bi bilo čudno da imaju i još nečeg što im je zajedničko.
    Sve u svemu, bio je to početak jednog lepog prijateljstva.

The end.

11. gost 382857 (avatar)
    [QUOTE=sanja*;bt286992]PRASLESSI SE VRAĆA KUĆI

Pa tek sam sad videla! Lep zavšetak... Možda Praslessi nije toliko glup, nego voli svog gazdu iakoje zamalo stradao od njegove ruke? I psi su takvi, a često i mi...:heart: