Ogrlica od Života - Blogovi - Forum Krstarice
Prikaži RSS

Soradze

Ogrlica od Života

Oceni ovaj blog
Stojim i gledam: desno od mene, na goloj crvenkastoj zemlji leži niska perli, nanizana na konac života koji sija i pulsira zelenkastom bojom vitaliteta. Levo od mene je kraći deo konca i šaka perli razbacanih po zemlji.

Mislim: "Ovo je moj život". Desno su proživljene godine, koje su svaka ponaosob, obojile svoju perlu drugačijom bojom. Levo su perle neobojene i nenanizane, koje čekaju da im Život koji mi predstoji utisne kolorit koji im pripada i nastave niz u redu.

Najudaljenija perla na početku konca svetli sjajno belim sjajem. Shvatam da je to boja Numena, koji me je doneo na svet.Divne pastelne boje sijaju na providnim perlama, boje moje odrastanje i upoznavanje sa svetom. Petnaesta perla sija vatrenom bojom moje prve zaljubljenosti, koja je nastavila da živi, ostavljajući deliće svog vatrenog sjaja na svakoj perli nanizanoj posle sebe. Dvadeseta i dvadesetčetvrta perla isijavaju dugine boje. To su godine kada sam rodila svoje sinove, kada sam se obojila ljubavlju majke i bila zahvalna Životu što živim. Tu su nanizane prozirne perle, svetlih boja tih nevinih godina odrastanja mojih sinova, kada su oni postali sve na svetu meni, a i ja njima. Četiri perle između tridesete i četrdesete su sive, neprozirne, godine smrti mojih dragih, kada sunce nije moglo da prodre i ukrasi tugu.

Plava sa puno žute u sebi, oranž sa zelenim prugicama i vatrenim plamičcima, zelena sa crnim pramenovima...

Evo jedne prozirno ljubičaste sa srebrnim percima u sebi. Šta je nju obojilo ovom divnom bojim? Milujem glatku površinu ljubičaste...

Zvrrrrrr, zvrrrrrrr, zvrrrrrrr....
- Halo?
- Dobar dan! Ja sam majka Dejana Grubišića. Da li mogu da govorim sa
Sašom? - pitao je ozbiljan, ženski glas.
U momentu sam se setila Gvubiše, divnog dečaka, stidljivog, koji se stalno smeškao držeći glavu spuštenu prema levom ramenu. Dejan nije umeo da izgovori slovo "R", već ga je zamenio sa "V", te dobio nadimak Gvubiša. Bio je Sašin drug iz osnovne škole i dolazio je kod nas u kuću mnogo puta. Ali, od tada su prošle godine...
- Dobar dan i vama, ja sam Sašina majka. On trenutno nije kod kuće, pa da li
ja mogu da budem od koristi?
- Htela sam da kažem Saši da se Dejan overdozirao i da je sada u bolnici.
Prikopčan je na veštačka pluća i veštačko srce. U komi je. Moja sestra je
viša medicinska sestra u toj bolnici, dobio je svu stručnu negu i preglede
konzilijuma četiri puta. Rekli su da mu nema spasa. Mi smo kao porodica
odlučili da ga danas isključimo sa aparata....
- Ne!! To ne smete da uradite!!! kriknula sam
- Danas smo bili i kupili kovčeg za njega, pa će sutra biti sahrana....
- Ne smete da ga isključite!! vikala sam u slušalicu
- Kako možete tako da mi kažete?? Nema šanse da preživi!! podigla je glas
jadna majka.
- Mlad je, preživeće, probudiće se iz kome, ne smete ga isključiti!! vikala sam
i dalje u slušalicu.... U sebi sam, bićem koje je ćutalo, slušala glas koji je
galamio.... bila sam sigurna da nas ima dvoje ...
- Kako vas nije sramota, da meni, majci, u ovakvom trenutku, govorite takve
reči?? Pa njegova koža je potpuno crna!!
- Neka je! Probudiće se! Ozdraviće! Oporaviće se!! Ne smete ga isključiti!!
vikala sam još žešće, nošena snagom neke sile iznutra.
- Sram vas bilo za ovakve reči!!!- jaukala je žena sa druge strane žice.
- Ne smete ga isključiti!!! su bile moje reči, pre nego je prekinla vezu.
U tišini koja je nastala, u nekoj mlečnoj zuki koja je postojala oko mene i pritiskala svojim prisustvom, osetila sam postojanje neke jasne sile i namere
koja je govorila kroz mene.

Prošlo je nekoliko meseci.
- Mama, pozdravio te je Gvubiša! - rekao je Saša ulazeći u kuću. _Malopre
sam ga sreo.
Zanemela sam. "Hvala ti Bože, hvala ti, Živote, što si onog dana govorio kroz mene! - mislila sam i presrećna i vidno potresena. Shvatila sam da ispod praga nama pojmovnog, znanog i opipljivog sve ključa od života i da je sve moguće.

Sada znam šta je obojilo ovu perlicu ljubičastom bojom i šta je to značajno što ona nosi u svom pamćenju.

Posmatram dalje nanizane perle. Svaka je obojena bojom nečijeg lika, događaja, lekcije, putokaza, ukrašena percima Svetog Duha, Života,
magije koja se ispunjava.

Gledam na levu stranu. Shvatam da mogu još par perli da nanižem na zeleni konac života. Volela bih da tih poslednjih par perli utisnem svu ljubav koju sam stekla u mom trajanju, da ohrabrim sve koji su zaboravili da lete i daltonistima vratim boje, da ih obojim bojama radosnim oku mom, volela bih da sijaju sjajem srebrnih peraca, da im dodam malo zlaćanog praha za kraj. Volela bih da svira nebeska muzika, kada okićena tom ogrlicom odem da se ponosna predstavim samom Životu.

Pošalji "Ogrlica od Života" na Facebook Pošalji "Ogrlica od Života" na Google Pošalji "Ogrlica od Života" na My Yahoo! Pošalji "Ogrlica od Života" na Live Pošalji "Ogrlica od Života" na MySpace Pošalji "Ogrlica od Života" na Twitter Pošalji "Ogrlica od Života" na Digg Pošalji "Ogrlica od Života" na del.icio.us

Kategorije
Nekategorizovano

Komentari

Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja
  1. Konj_na_belom_princu (avatar)
    Čudestan je taj vaš kaleidoskop. A sa čudima sve je moguće!
  2. LJILJA MMM (avatar)
    Sakrile se negde moje reči....pobegulje nijedne
    Prelep tekst koji je ispisala Duša, na divan, jednostavan način. Svaka me je perla dotakla i svaku sam prepoznala, svaku.
    Dugo da nižete Vašu ogrlicu prošaranu najlepšim bojama Vaših perli.Eto, to Vam želim najiskrenije.
    S poštovanjem.
  3. zxy (avatar)
    Da sam ja tamo gore neki bog i pročitao ovaj tvoj lepi blog ja bih ti dosudio da se rodiš ponovo i nižeš svoje perle nanovo ,i opet i opet tako do...hm...ha ,svaka siličnost sa Sizifom je slučajna
  4. Soradze (avatar)
    Citat Original postavio Konj_na_belom_princu
    Čudestan je taj vaš kaleidoskop. A sa čudima sve je moguće!
    Drago Lepo oko, ko ne bi verovao u čuda, kada se ovo zaista zbilo?? Inače, volela bih da imam kaleidoskop, samo ne znam gde da ga kupim. Lepotu tih slika, malo šta može da zameni. Hvala ti na dolasku i lepom komentaru
  5. Soradze (avatar)
    Citat Original postavio LJILJA MMM
    Sakrile se negde moje reči....pobegulje nijedne
    Prelep tekst koji je ispisala Duša, na divan, jednostavan način. Svaka me je perla dotakla i svaku sam prepoznala, svaku.
    Dugo da nižete Vašu ogrlicu prošaranu najlepšim bojama Vaših perli.Eto, to Vam želim najiskrenije.
    S poštovanjem.
    Draga Ljiljo, hvala na divnom komentaru. Isplakah se ja na Vašu iskrenu želju.
    E, da! Da nije bilo Vas da me svojevremeno ohrabrite da pišem, ove priče ne bi ni bilo..ovako, istina o Gvubiši je prestala da bude tajna u meni..uz osećaj velikog olakšanja Hvala još jednom i pozdrav
  6. Soradze (avatar)
    Citat Original postavio zxy
    Da sam ja tamo gore neki bog i pročitao ovaj tvoj lepi blog ja bih ti dosudio da se rodiš ponovo i nižeš svoje perle nanovo ,i opet i opet tako do...hm...ha ,svaka siličnost sa Sizifom je slučajna
    Znači, ti bi mene mučio!!?? Dragi zxy, volim što ti se dopada moja pričica i moram da ti kažem da ti je komentar za pamćenje. Hvala ti, dobri zxy na čitanju i lepom komentaru.
  7. sanja* (avatar)
    Lepa ti ta igra staklenih perli
  8. Soradze (avatar)
    Draga Sanja*, tvoje prelepe "Bajke iz kalendara" su bile okidač ove priče u kojoj je zaista sve moguće i u kojoj čarolija zaista postoji. Volim što ti je lepa. Hvala.
  9. 123loncar (avatar)
    Hvala ! Hvala ! Hvala !
  10. Soradze (avatar)
    Citat Original postavio 123loncar
    Hvala ! Hvala ! Hvala !
    Kad naš dragi Lončar vikne tri puta "hvala", to zaista zvuči gromoglasno!! Volim što vas je priča nadahnula za takav komentar.
  11. 123loncar (avatar)
    Zaista hvala , sve i da nije priča istinita.
    Ja se ubi od lupetanja i pričanja , da ljudima objasnim važnost života , bilo čijeg , da ih ganem tako da život stavljaju iznad svega . Ti sa ovom pričom , mislim da si učinila više nego svi borci na ovom planu . Zaista !

Zato hvala još jednom !
  12. RiadaT. (avatar)
    Vi ste Soradže jedna divna duša i želim Vam da još dugo,dugo nižete blogove.
  13. Soradze (avatar)
    Citat Original postavio 123loncar
    Zaista hvala , sve i da nije priča istinita.
    Ja se ubi od lupetanja i pričanja , da ljudima objasnim važnost života , bilo čijeg , da ih ganem tako da život stavljaju iznad svega . Ti sa ovom pričom , mislim da si učinila više nego svi borci na ovom planu . Zaista !

Zato hvala još jednom !
    Mislim da je život najlepši dar prirode poklonjen čoveku. Pomalo mislim da se sam Život svesno ulio u svakog od nas i da mi najvećim delom predstavljamo statiste na pozornici sveta
  14. Soradze (avatar)
    Citat Original postavio RiadaT.
    Vi ste Soradže jedna divna duša i želim Vam da još dugo,dugo nižete blogove.
    Milo mi je, draga RiadaT, što tako nežno doživljavate ovu priču. Hvala na lepoj želji koju bih i ja želela da je ispunim.. Poštovanje
  15. shonery (avatar)
    Dira u tanke žice...
  16. Soradze (avatar)
    Citat Original postavio shonery
    Dira u tanke žice...
    Jeste, shonery, dira.....hvala na čitanju i komentaru...pozz
  17. faraonn (avatar)
    ...liepa simbolika
    i sretno dohvacena nit misticnog
    ustvari stvarnog
    ali mi to nesretno ili nespretno nazivamo misticno
    pozeljeno Dobro bez molitve
    cesto se ispunjava nekako magnovenski
    kao kad zamislimo nekog veoma dragog stvorenja
    i,- Lupus in fabula...
    Soradze je 'teska Osoba'
    pise samo onda kad joj se pise
    a, to je tako rijetko
    kao formiranje delskog Bisera...
  18. Soradze (avatar)
    Citat Original postavio faraonn
    ...liepa simbolika
    i sretno dohvacena nit misticnog
    ustvari stvarnog
    ali mi to nesretno ili nespretno nazivamo misticno
    pozeljeno Dobro bez molitve
    cesto se ispunjava nekako magnovenski
    kao kad zamislimo nekog veoma dragog stvorenja
    i,- Lupus in fabula...
    Soradze je 'teska Osoba'
    pise samo onda kad joj se pise
    a, to je tako rijetko
    kao formiranje delskog Bisera...
    ..."obredne pjesme na Delu
    Apolonovom rodnom mjestu
    slušaju samo delski gradjani
    ostali i ne umiju"...

Možda oni koji misle srcem, prizovu u tom najsvetijem času Stvarnost
    i pomognu joj da se ostvari u raskoši svojih moći...tada i samo tada....
    - dragi moj Prijatelju...
  19. wirdz (avatar)
    "da se predstavim Životu...." najs, najs...
  20. Soradze (avatar)
    Citat Original postavio alles_gut
    "da se predstavim Životu...." najs, najs...
    Thks for yr visit and comment. Rgds
Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja