NA DANAŠNJI DAN....

Sigurna sam da mnogi od vas su čuli za ovu glumicu, Damu sa kamelijama....mnogi i gledali kultne filmove iz ex- yu...ali da li znate da je na današnji dan davne 1874 godine rođena Ljerka Šram. Samo mali uvid zagrebačkog života i priča, grada kojem pripada moje srce i duša...a takvih priča ima bezbroj...sretnih...nesretnih....jer sve je to život....


- 19.siječnja 1874.rođena je hrvatska glumica Ljerka Šram. Iako je glumila velike uloge zbog kojih je bila omiljena u svoje vrijeme te su ju zvali "Dama s kamelijama", danas je najpoznatija po jednoj od najvećih ljubavnih priča u zagrebačkoj povijesti.
U nju je zaljubljen bio Milivoj Dežman, gradski liječnik. Šram je stanovala u kući na uglu Mesničke i Streljačke (njezin otac Lavoslav, poznati odvjetnik je tu pružio privremeni dom ocu domovini Anti Starčeviću nakon izlaska iz zatvora) a Milivoj nešto više u Mesničkoj,
Ljerka je bila udana za bankara Aleksanda Isakovića koji je pobjegao zbog pronevjere i ostavio Ljerku i sina same. Milivoj je vidio tu priliku da bude sa svojom ljubavi. No, iako su živjeli skupa - ona nije osjećala ono što osjeća Milivoj tako da se nisu oženili. Milivoj je njezinog sina Sašu volio kao svog rođenog. Ljerka je oboljela od tuberkuloze a Milivoj je dao izgraditi cijelu bolnicu u kojoj bi se mogla lječiti njegova ljubav života. Iako su se mnogi uspjeli izliječiti od bolesti, Ljerka je umrla Milivoju na rukama 1913.g u 39.g.
Po njoj se zove ulica na Savici (uz tržnicu Savica)
 
Zapravo me ne čudi ta nebriga za materijalno s obzirom koliko čovjek dopušta vlastitu degradaciju....zato uvijek volim pročitati ovakve priče, tople i jednostavno ljudske....a živjet će i oni dok živi i priča o njima.
 
...ponekad treba se okrenuti budućnosti , koja će postati prvo nečija stvarnost , a posle toga i njegova prošlost , iz koje treba da izvlači nostalgična pripovedanja , o velikim ljubavima koje oplemenjju....na nama je da oplemenjujemo , svojim životnim postupanjima , koja se naizgled tiču samo nas samih - pokolenja koja tek dolaze ....
....pripovedajući plemenite ljubavi i postupke ljudi kojih više nema , samovaspitavamo se i postajemo plemenitiji....zato nemojmo da uskraćujemo onima koji tek dolaze pravo na samovaspitanje !
 
...toliko je promijenjeno imena Ulica
da je sadasnje samo tanka mahovina
koja prekriva originale
i samim tim govore o skorojevickim navikama
i vlastodrzaca
i poltrona koji omogucavaju
da Legende odlaze u neobiljezenu Vjecnost
ali,
nikad dijamanti ne,- tamne...
...ovo ti je lijepa opomena da se smije zaboravljati
na istinske i velicine i gestove...Moja ,-Prijateljice...:hvala:
 

Back
Top