" UBISTVO IZ MILOSRĐA " - Blogovi - Forum Krstarice
Prikaži RSS

123loncar

" UBISTVO IZ MILOSRĐA "

Oceni ovaj blog
EUTANAZIJA

Mediji najavljuju stručnu raspravu o takozvanom "ubistvu iz milosrđa" , koja trebalo bi ove godine da se ozakoni u okviru otvaranja poglavlja o pridruživanju !
Evropeizacija - kao "milosredni anđeo" , doneće nam sve i svašta , samo nikad neće doneti otvaranja poglavlja o čovečnosti , poštenju , časti , poštovanju života , mudrosti i sličnih svojstava u koja se zaklinjemo u vremenima blagih dana !
Uvek sam se plašio stručnog odlučivanja , jer kad god pitate stručnjake iz klanica , treba li klanje zadržati kao tehnološki postupak , kojim se oduzima život , recimo životinjama , zarad dalje obrade - oni energično brane takav postupak , to jest klanje , i navode hiljadu razloga koji se sa njim postižu , naravno u tamo nekom svetu i nekoj tamo budućnosti . O klanju , i njegovoj dobrobiti , ima toliko toga napisanog , pa ne treba trošiti reči na sve to !
No , meni nikad nije bila jasna ta mudrost , koja na tuđoj nesreći i njenoj nemoći projektuje nekakvu ljudskost u bliskoj i dalekoj budućnosti , svih ostalih koji svesrdno koriste nečiji nemoć i projektuju njegovu nesreću ili po njih u najboljem slučaju smrt "milosrdnu" !

Pitanje " milosrdnog ubistva " ,treba raspraviti potanko , bez stručnjaka koji brane svoju stručnost , kao gore pomenuti klaničari - jer , uvođenjem u život legalizovanog ubistva bolesne nejači , otvara se i tbana skriven put , takozvanom "korisnom ubistvu" .
Da , civilizacijska čovečnost , vodi neprestanu milenijumsku bitku , protivu uvođenja takozvanog "korisnog ubistva" - ili spartanizacije društva .
Za nas ovakve kakvi smo - za "poligrafsku srbiju" , svako ozakonjivanje ubistva , opaka je stvar - jerbo kod nas "pravdoljubivo bukačka patriotska burgija" , buši tamo i gde para neće .
Mi nismo raskrstili sa masovnim grobnicama nastalih kao genocid nad sopstvenim stanovništvom , u prošlom veku - koje svesno zalivamo tonama betona i brišemo iz svesti stanovništva , naročito podmladka ; a ta nedela zlotvorska , teška su krivična dela protivu čoveka i čovečnosti , za koja kod nas kao da postoji oprost - politčko klasno svesnih vođa naroda ! A evo " stručno " hrlimo u "milosrdno ubistvo" , koje neodoljivo podseća na jučerašnjeg "MILOSRDNOG ANĐELA" .

Može biti , ako nas on nije satro , da će mo se sami strti do nepostojanja !?

Pozivam sve dobronamerne ljude , nezavisno od mojih stavova o ovome , da na svakom mestu gde nogom stanu , iznesu javno stav o ovom ozakonjivanju ubijanja bolesnih - nejači , jer poligrafska srbija neće imati milosti ako se raspojasa .

Učinimo to zbog budućnosti - budimo aktivni bar u formiranju mnenija !

http://www.blic.rs/vesti/drustvo/da-li-ce-eutanazija-biti-ozakonjena-u-srbiji/8m5vf5m

Pošalji "" UBISTVO IZ MILOSRĐA "" na Facebook Pošalji "" UBISTVO IZ MILOSRĐA "" na Google Pošalji "" UBISTVO IZ MILOSRĐA "" na My Yahoo! Pošalji "" UBISTVO IZ MILOSRĐA "" na Live Pošalji "" UBISTVO IZ MILOSRĐA "" na MySpace Pošalji "" UBISTVO IZ MILOSRĐA "" na Twitter Pošalji "" UBISTVO IZ MILOSRĐA "" na Digg Pošalji "" UBISTVO IZ MILOSRĐA "" na del.icio.us

Kategorije
Nekategorizovano

Komentari

1. Ribar (avatar)
    Inspirisan sam tekstom „Pravo na nečiji život?“
    Mnogo puta sam čuo: „Život je svetinja!“ Toliko puta da se pretvorilo u još jednu od mnogobrojnih parola koje ništa ne znače.
    Naime, posle svega, postavlja se pitanje: „Šta je to život?“
    Da li je „život“ sama činjenica da neko diše?

1. Moja je tetka izvršila samoubistvo.
    I rodbina i meštani su ponavljali mantru: „Kako je mogla?“
    Jedini sam opravdavao njen postupak!
    Bila je težak bolesnik. Trpela je neopisive bolove. Nije mogla ni da spava. Jer, ako bi za kratko i zaspala, bolovi bi je ubrzo probudili. Sredstva za ublažavanje bolova više nisu delovala. Znala je da lek za nju ne postoji. Čak i da je pronađen u tom trenutku, ona ne bi doživela njegovu masovnu primenu!
    Teško pokretna smogla je toliko snage da prekine sve te muke. Nedostojanstveno! Konopcem.

2. Moj je najbolji prijatelj imao neizlečivi rak. Već kada su ga smestili u bolnicu svi su znali da živ neće izaći iz nje. Trpeo je neopisive muke. Ni kod njega se bolovi više nisu mogli bilo čime ublažiti.
    Upravo sam ja bio jedan od trojice njegovih poslednjih posetilaca u bolnici. Više ni njegovu decu nisu puštali kod njega ali smo nas trojica ušli, za kratko, preko veze.
    Videvši ga, samo sam se javio da sam tu i nisam rekao ništa. Nisam znao šta bih rekao!
    Jedan od druge dvojice, ga je upitao „Da li ti nešto treba?“
    Odgovorio je jedva čujno, jer nije imao više snage: „Otrov.“
    Da sam tog trenutka imao efikasan otrov, dao bih mu ne trepnuvši! Makar ga robijao posle. Samo da se čovek više ne muči!
    Umro posle nekih 12 sati.
    Mislite što god hoćete, iako mi je mnogo pomogao u životu i žao mi je što je umro, kada sam saznao, pomislio sam: „Dobro je, oslobodio se muka.“

Da li je to što su njih dvoje imali i što imaju mnogi, život?
    Da li je to ta svetinja o kojoj stalno slušam mantre?
    Jesu oni oboje disali (istina kao riba na suvom), jeste im radilo srce, jesu mogli da prošapuću nešto jer su bili previše iscrpeni i da bi govorili, ali, da li je to stvarno život – svetinja?

Ležao sam u šok sobi posle operacije. Naspram mene na zidu je časovnik.
    Zadremao bih i probudio se. Pogledao bih ponovo na taj časovnik – nije prošlo ni pet minuta!
    Nikada mi vreme nije tako sporo prolazilo. Onda sam shvatio pravo značenje izraza: „Kao gladna godina.“
    Pri tome nisam imao nikakve bolove!
    Mislim da malo ko može i da zamisli, kako to izgleda trpeti nesnosne bolove, znati da ni u jednom trenutku neće prestati i gledati na sat.
    Užas je previše blaga reč!

Da li je to stvarno život – svetinja?
    Ili bi baš uime te svetinje i humanosti, trebalo, onima koji žele, omogućiti da ga dostojanstveno prekinu?
    Sasvim je sigurno da ja, kada bih mogao da biram, ne bih hteo da mi se takva agonija produžuje!
    Čemu?
    Da neko posle svega kaže: „Mnogo je patio, Bog će mu dati Raj kao naknadu.“
    Ne treba mi Raj! Ne treba mi besmislena agonija!
    Hteo bih da mi se omogući da tome učinim kraj na dostojanstven način.

Razne mantre i floskule bez stvarnog smisla, prepuštam filozofima koji su zdravi i zbrinuti u svemu!
  2. mizaca (avatar)
    Da li uopste postoji slobodna volja u ovom zivotu na plavoj planeti?
    Mislim da ne.Samo nasi pogresni izbori,uglavnom..............
  3. gost 320781 (avatar)
    Ribar! Svaka cast...

Izgleda se ovde reklamiraju internet novine kao Blic. Jer vidim i citam da ljudi koji se kao interesuju za ovu veliku temu, zapravo nemaju ni zivotnog iskustva sa temom kao ni psiholosku dubinu da bi razumeli stvarnu patnju koja je u pitanju.Uglavnom ljudi ispaljju besmislene gluposti da bi "ispali" pametni i zapoceli dijalog.Lici mi na pesnike i pisce koji koriste "skupe" reci, da bi njima sakrili svoje neobrazovanje, siromasno skolstvo i plitku upotrebu inteligencije.Medjutim, ta upotreba skupih reci kao i postavljenje teme kao gore je direktno: kontraproduktivna. Iskreni ljudi se zgroze i izadju sa stranice.Mozda ostave i komentar ali kako je komentar iskren, taj komentar ne dobija odgovor.Jer primarna uloga postavljanja bloga je bila reklama ( pa cak i politicka)

P.S.
    Lord Gledston je primetio da je blog postao lirski kutak. Ne, jos gore. reklamna platforma trecerazrednih e novina.
    Ažurirano 11.01.2016. u 05:23, autor: gost 320781
  4. 123loncar (avatar)
    ...treba li odbrane od ovakvog komentara , koji je pre loše sročena podrugljivo uvredljiva javna kleveta , no ozbiljna zamerka , mudro sročena od časna čoveka....
    *...nije lepo podsmevati se bez navođenja argumenata , neukome plitke inteligencije, siromašnok školskog obrazovanja i javno isticati , podrugljivo , takva svoja zamišljanja , predpostavke i ubeđenja na osnovu njih iskonstruisana ; makar ona i bila tačna i dokazana...
    ...takovo javno nastupanje , govori više o bednoj duši i ništavnom karakteru kritičara , a ponajmanje o kritikovanom...
    ..sam pokušaj klevetanja , bedno je samouzdizanje iznad oklevetanog i nije vredno pažnje , da nije opšte društvena pojava kojom se koristi sva sila vlasti i njene personalne postavke u svim institucijama...
    ...klevetnik ne haje za tuđa osećanja , jer je sam bezosećajno stvorenje ; kome je to svojstvo kajanja , nemoguća misija...i baš zbog toga , te nemoguće misije , odlučio sam da prozborim koju....
    ...naime , tuđa lična , podvlačim , lična osećanja , koja su zašla dubolo u sveru patnje , po meni , nisu za komentarisanje i povezivanje sa bilo kojom temom , pa i od opšteg društvenog značaja...ona , osećanja , treba da se iznose , ali lično smatram da netreba sagovornici da ih koriste u raspravi - ni za za , nit za protiv....nit je humano , a nije ni etički !

...zato nisam ni komentarisao ovde ispričane slučajeve !...nadam se da ima ljudi na ovom svetu koji ovo razumeju !

*....Blic novine za mene su klasičan bulevarski list , žutara , koji nije na liniji prosvetiteljske misije , već je na liniji sveopšte fanariotske manipulacije...služi pre svega , vladajućim strukturama za duhovno uništavanje i držanje rulje u sveopštem neznanju i kontinuiranom strahu ...on kao takav , slika je našeg opšteg duhovnog i kulturnog sveprisutnog stanja , kod većinskog stanovništva , i može se slobodno reći da je njegovo ogledalo...a ogledalu u kome se ogleda svet , ne treba reklame....
    ...pa zašto ja čitam takve novine...jedno je što ja nemogu daleko od debla koje se teše , kao što ne ide iver daleko od klade...a drugo je što preko članaka mogu da naslutim kud sve ovo ide , i gde stremi...ova žutara , valdajućoj eliti služi kao neformalno lično kastijsko glasilo....u ovoj žutari , objavljuju se informativni baloni iz izvora bliskih vladajućim krugovima...tu se usmerenom stanovništvu pružaju polu informacije , da se predvide reakcije istog tog sveta...tu se nude pinkovizovani kulturni i svaki drugi sadržaji....
    ...posle ove žutare , stvar se rastrubi po alo sistemu , a nakon dve tri nedelje stvar , istu tu , objavljuju i takozvani ozbiljni visoko staležni intelektualni mediji - kao i naše pravo da znamo sve....mulja se amorfna masa...
    ...ja zasigurno ne doprinosim čitanosti ovog dnevnog lista , ili bar tako mislim , nit sam tom poslu posvećen....često sve interesantne stvari , ovde nastojim da podelim iz gotovo svih medijskih kuća...raznorodan sam u izboru - ali teme koje taj list pokreće , sa aspekta vremenske ažurnosti i značajnosti njihove za stanovnike , pa i mene , zasigurno ne mogu da stavim na teret ovom listu...
    ....u ovoj temi , naveo sam ovaj list kao medijskog prvo zbornika - ovog pitanja , ovih dana ; koje nam naši lideri povezuju sa poglavljima ( u ostalom , oni to nostop čine i sve povezuju sa evropeizacijom )...u članku koji je objavljen , stvar je poprilično razglabano iznešena , da o problemu može da se razmišlja , pa sam bio i ostao pri stavu da dobronamerni čitalac sam pročita stvar i o njoj razmišlja i formira svoje mišljenje....

*...stvar sam postavi tako , ili sam bar nastojao da tako izgleda , da dobronamernog čitaoca pokrenem iz društveno političke pasivnosti , i pozovem ga da se uključi u takozvanu javnu raspravu na svakom mestu - što nije značilo da mora da se složi sa mojim očitim stavom....
    ...ja nisam bio nameran da ovu stvar postavim na nivo mojih ili bilo čijih emocija , i pritom ostajem ...zato nisam ni govorio o ličnim doživljajima i mojim susretima sa umiranjem , koje se uvek razmatra samo iz dve krajnosti , koje zovemo filozofska ili pak zlotvorska smrt
    ...
    ...takav smo mi svet...kod nas je osrednjost neoprostiv greh...osrednji mogu samo da "ispaljuju besmislene gluposti" , pa verovatno su takve i njihove smrti , glupe i besmislene...
    ...baš zbog ovih nadobudnih , samo proklamovanih intelektualaca , koji iz razbojničko đavoljskih dubina i ništačko iskustvenih visina stvari sagledavaju i vasceli svet osrednjih nipodištavaju , nastojeći da odlučuju o njihovim rađanjima . življenjima pa i o umiranjima - moja ništavn glupost i njena plitkoumna inteligencija sa svojim jevtinim skolskim obrazovanjem

( zaista ni jednu ocenu nisam platio , nit su roditelji nosili korpe sa ponudama , a još manje išta korisno mojim učiteljima radili - zaista jevtino sam školski sistem pregazio , čak sam i novčane nagrade dobijao , i nekoliko diploma , doduše stručnih stekao ) ,

stvari ću da talas i provocira do mere sa kojom će se obratiti pažnja na osrednjost i njenu masovnost !
    Ažurirano 11.01.2016. u 21:32, autor: 123loncar
  5. 123loncar (avatar)
    TomasMor u delu „Utopija“ kaže:„ ...ako je bolest ne samo neizlečiva već bolesniku zadaje stalne i užasne muke, onda sveštenici i magistrati savetuju jadnika otprilike ovako: „Za tebe je u životu sve izgubljeno! Drugima si težak, a sebi si nesnosan pošto samo nadživljuješ svoju smrt. Odluči se da ne hraniš više tu neizlečivu kugu! Život je tvoj samo mučenje i zašto da oklevaš? Pun nade
    što ćeš se osloboditi svoje tamnice, mučilištva svog, svog čemernog života, odluči se i oslobodi se sam, ili daj odobrenje da te drugi oslobode! Samo će patnje tvoje a ne sreću tvoju prekinuti smrt, i stoga je mudro ako je ubrzaš. To ti savetuju sveštenici, tumači volje božje! Poslušaj ih, učinićeš pobožno i
    sveto delo!

˝
    ----reč eutanazija je nastala u 17. veku u grčkom jeziku od prefiksa „eu“ – sa značenjem „dobro“ i reči „thanatos“ – sa značenjem „smrt“ ----˝

eutanazija => dobra smrt

Pravo na život , spada u prirođeno pravo, iz koga se izvlače sva druga prava....bez njega nemoguće je postojanje bilo kakvog ljudskog prava....ako pravo na život osporimo bilo kom ljudskom obliku, mi zapravo rušimo pravni sistem....jednostavno , ako se suspenduje pravo na život , suspenduju se sva prava , i bilo koje pravno odlučivanje .....zbog ove činjenice , državni sistemi ukidaju u svojim ustavotvornim sistemima i smrtnu kaznu kao pravni vaspitno koristan društveni lek .
  6. 123loncar (avatar)
    DOBRA SMRT ,
    svoje korene vuče kroz istoriju čivečanstva , verovatno od formiranja prvobitne zajednice sve do ovih savremenih dana kojima dominiraju narodne i građanske države ....
    ...i kad već pominjem "DRŽAVU" , da spomenem šta o tom problemu dobre smrti , je pisao njen da kažem književni tvorac Platon :

" oni koji su po prirodi bolesni i neumereni da nemaju od svog života ništa ni sami, niti kome drugom koriste, pa lekarska veština ne sme biti radi njih i oni ne smeju biti lečeni čak ni onda kad su bogatiji od samoga Mide "

....da se zaključiti , da je ovo filozovsko mišljenje preživelo do današnjih dana , te da se život sagledava kroz korisnost zajednice....jednostavno rečeno , život nečiji nema smisla ako je porodični , pa i društveni - državni trošak....
    ....nejač - teško bolesni , kao i rođeni sa telesnim i drugim oštećenjima zbog kojih ne mogu biti prevashodno ekonomski korisni , naročito starci - bili su društveno osuđivani i odstranjivani ; osuđeni na propast !

" Lišenje života iz samilosti postojalo još u najstarijim ljudskim društvima, ali bez sankcija. Još su Spartanci ubijali svoju fizički i mentalno slabu decu. U starom Rimu ovaj običaj je kodifikovan zakonom 12 tablica, a u četvrtoj tablici je propisivao da „nakazno dete treba odmah ubiti“. Stare osobe, Nomadi su ubijali ili napuštali jer nisu mogli ni da privređuju ni da drže tempo kretanja. Aboridžini su na plemenskim svečanostima ubijali decu i starce i to kako iz verskih tako i iz ekonomskih razloga. Američki Indijanci su svoje stare i iznemogle roditelje ostavljali da umru od gladi ili su ih odvodili u šumu gde su ih zveri rastrzale. Kod Šveđana je postojao običaj da na svečan način premlaćuju i ubijaju teške i neizlečive bolesnike kao i stare i iznemogle osobe. Prusi su ubijali stare i iznemogle roditelje, ali po njihovoj izričitoj želji. I kod naših predaka postojao je običaj ubijanja starih i iznemoglih roditelja pod nazivom „lapot“, koji je bio ritualni čin olakšanja, skoro dobročinstva, ali ne kazna. Osobe nad kojima je bilo određeno da se izvrši lapot prihvatale su taj čin sa spokojstvom. Običaj ubijanja starih osoba kada napune određeni broj godina postojao je širom planete "

piše : M Živković

...ovo običajno pravo da se izvrši takozvano dobro ubistvo nad starim osobama , koji se navodno prihvatao sa spokojstvom , gotovo kao hodočašće , na jedan , rekao bih dirljiv , bajkovit umetnički način , dočaran je u filmu BALADA O NARAJAMI , snimljen 1958 , a ima i verzija iz 1983 koja je dobila nagradu u Kanu....film može da se izgugla...

....interesantna je ovaj deo rečenice : Osobe nad kojima je bilo određeno da se izvrši lapot - gde se da zaključiti da je o dobrom ubistvu predhodno odlučivano , a kad je reč o oduzimanju života , da se zaključiti da je takvim osobama suđeno i da je po suđenju izvršavana presuda....hoću da kažem , poštovala se nekakva procedura , nezavisno od običajnog prava m u kojoj možemo prepoznati sudiju ili sudije , tužioca i odbranu , pa i nakon donošenja presude , postojao je onaj koji sprovodi presudu - sudski izvršitelj , apošto je reč o smrtnoj presudi , taj izvršitelj nije niko drugi do egzekutor !
  7. 123loncar (avatar)
    ......može li takozvana dobra smrt da se izmetne u lošu smrt !?

....za "dobra smrt" kažu milosrdni humanisti , da daje korist svima....em njena žrtva ne pati i ne trpi nesnosne bolove , em familija ne traumira se gledajući voljenu osobu kako pati pod velikim bolovima , em niko oko nje se više ne bakće i uzaludno troši vreme kad može da radi društveno korisne i prfitabilne stvari , em lekari imaće više vremena da leče zalečive bolesnike , em se me troše uzaludno pare za lečenja nepotrebna , em naslednici mogu lakše da raspolažu sa imovinom žrtvo kojoj u dobroj smrti ništa ne treba- vrovatno ima još sijaset korisnih stvari.....
    ....no postavlja se pitanje šta je sa onom plejadom ljudi koja je donosila odluku - sudila i presudila da se primeni u konkretnom slučaju eutanazija / dobra smrt / ubistvo - može se slobodno reći egzekucija....jer treba imati na umu , kad se oduzima život nečiji iz bilo kog razloga , sa bilo kakvim obrazloženjem , taj mora da se ubije - a ubistvo koje se vrši po zakonitoj presudi je egzekucija.....
    ....dakle , šta reći o sudijama , sudijama porotnicima , tužitelju , braniocu , veštacima ( uža familija , lekari , žrtva koja svesno pod bolovima podnosi zahtev za eutanaziju , stručnjaci / specijalisti iz oblasti neizlečive kao i iz psihologije , te specijalisti lekari za bezbolno oduzimanje života ) , kakve koristi oni imaju...oni hteli ne hteli znaju da oduzimaju život , nezavisno od zahteva samoubice , jer i sama pomoć iz bilo kog razloga, bilo kome , pod bilo kakvim okolnostima da se oduzme život je saučesništvo u ubistvu....njihova lična korist može se reći ne postoji , nije sve jedno biti saučesnik u ubistvu....čak i da postoji korist , ubistvo je ubistvo....taj saučesnički čin biće im celog njihovog života pred očima - kako se to kaže...biće sami sebi Sv. Arhangel i vagaće celog svog života sopstvenu dušu , čak i u samrtnom času....a to vaganje , nije ništa drugo nego krnjenje sopstvene duše.....a okrnjana duša , nije ništa drugo nego okrnjena čovečnost...takve sudije i izvršioci biće manji ljudi za to ubistvo....
    ...ako neko bude više puta učestvovao u takvom ubistvu i bude prouzrokovao svojim delanjem takozvanu dobru smrt , pa recimo u najgorem slučaju ogugla , biće to znak da se u svom milosrdnom delanju rasčovečio - baš kao i onaj ratnik koji je ubija previše ljudi svojim rukama....okreni obrni sa ubistvima bilo koje vrste ruke postaju krvave .....
    ...zasigurno se može reći da ljudi koji se bave egzekucijom vremenom se razčoveče....

...pa kakva je to korist od koje postoje opasnosti da se jednom broju ljudi okrnji duša ili se rasčoveče....može li nečija korist biti dobra ako se zasnuje na ubijanju nečije duše !

...hoću da kažem , da eutanazijom , ili pomaganjem u samoubistavu pa i njegovim izvršenjem vrši se višestruko ubijanje...ne samo što se ubija čovečnost u već pomenutom krugu ljudi , već se lagano vaspitno ( prevaspitno ) deluje i na stanovništvo , pod pretnjom zakonske sile , te se ono razčovečuje...uništava se njegova duhovnost...verovatno sporije nego ratnim dejstvima , ali dostžni su ti efekti kroz vreme !...stanovništvo se sprema da prihvati i model korisnog ubistva !
  8. svetlost duse (avatar)
    Ja mislim da svako od nas odredjuje duzinu trajanja svog zivota pa i njegov kraj da ne kazem. Slobodnom voljom odlucujemo da li cemo prihvatiti zabludu ZDRAVLJE a samim tim i bolest . Na zalost deca funkcionisu na osnovu svesti i duhovnosti roditelja i u tom smislu su zavisni od istih tj. od njihove ljubavi.
    Ne , nije nacin da neko nekoga ubije osim ako on to sam hoce i zeli svesno. Svakako ce to sam izazvati pre ili kasnije . Poznavala sam zenu koja nije mogla da preboli smrt svoga sina i htela je da umre. Bila je izricita u tome , legla u krevet i umrla za nedelju dana !
    Jedan mudrac je rekao ... MNOGI UMRU SA 50 ili manje a SAHRANE IH SA 70 recimo. Tacno je da KRETANJE ne znaci zivot pa ni disanje .
    Covek umire kada ga dusa zauvek napusti ... sama neizleciva bolest jeste jasan znak da je dusa otisla a jos jedino sto je moguce jeste postojanje kroz onaj materijalni deo nas a to je UM tj. program od ranije koji uz izvesno dodavanje energije i dalje funkcionise. ali bez osecaja i dodira sa zivotom.
    Posto svaki covek ima slobodnu volju mislim da na sebi jedino ima pravo da je primenjuje . Patnja i bol su opomena koja se tice pojedinca , prirodni balans pa ako neko nije u stanju da sam sebi prekrati zivot verovatno je to sa nekim razlogom ... mozemo samo pruziti osecaj ljubavi i na taj nacin sasvim sigurno pomoci .
    Poznato je da su osobe koje su bile okruzene ljubavlju pobedjivale sve bolesti pa i one naj teze zato sto se kroz osecaj ljubavi ustvari povezujemo sa zivotom.
    Na zalost covek danas veruje aparatima i novcu... tuzno je to.
  9. 123loncar (avatar)
    ...pravo na samoodlučivanje , bazira se na suveronosti čoveka i nepovredivosti kako biološkog , telesnog ; tako i duhovnog integriteta....svak je neponovljivi životni događaj u kosmičkim razmerama - pa samim tim je i neprocenjiva kosmička vrednost....no , ipak lični suverenitet i integritet baziraju se na pravu na život...oću reći , ako nemamo život pred nama , onda nemamo ni suvereniteta , integriteta - pa se nemože ni odlučivati o ničemu , jer nemamo živog ljudskog stvora...
    ..ova logika , gore izrečena , samo je za realan svet i ne bavi se onostranostima....
    ...konačno , logika potiče od živog čoveka i njegovo je sredstvo promišljanja....
    ...pravo na bilo šta , je čovekov sistem , njegova umotvorina , duhovna , kao čovekovo zaštitno sredstvo koje uređuje odnose između ljudi....pravnim sistemom čovek isključivo štiti život....sve u pravnom sistemu je povezano sa ljudskim životom , te u krajnjem cilju posvećeno zaštiti života - u opštem a samim tim i u pojedinačnom smislu...
    ...novac , kao merilo svega , lagano ruinira logiku , a sa njom , tako razčovečenom , menja i pravna načela koja su posvećena zaštiti života....
    ..nekad je zaštita života bila integralana - sveobuhvatna....
    ...danas se nastoji , da se razdvoji zaštita tela od zaštite duše...
    ..ovome se teži , recimo kod hrišćana , dominantno i intezivno , posle takozvane religijske filozofije , koju je plasirao Jovan Lestvičanin u svojim lestvicama - gde jasno izdvaja telo od duše , te za sva duševna stanja i karakternu ništavnost njenu , optužuje telo...po tim spisima , ljudsko telo je izvor ljudskog zla , pa i patnji....
    ... oslobođenje duše od tela , koje je izvor njenih patnji , a samim tim i njenog rasčovečenja , vidi se kao hrišćansko milosrđe....spasenje u ubijanju tela....takvo spasenje smatra se korisnim ubistvom....

...ako uvedemo predpostavku , da slobodan čovek , sam sebi i može oduzeti život , postavlja se pitanje , kakav efekat to ubistvo , koje zovemo samoubistvo izaziva kod bližnjih i daljnjih ljudi , koji su čovekoljubivi...?...

...na ovo pitanje može se potražiti odgovor i u onoj fami koja latentno kruži o samoubistvima , pa i o ubistvima ....naime , zašto trgovci koji prodaju zaostavštinu samoubice ne objavljuju tu činjenicu , da je stvar učestvola na neki način u oduzimanju života ( ubio se u stanu , obesio za luster ; ustrelio lovačkom puškom na fotelji , ugušio u garaži u tom i tom autu )....svak iole duševan , kako se to kaže , prestao bi da se interesuje za tu stvar (kuću , pušku , nameštaj , auto i sl.) i odustajao od kupovine...
    ...doduše , ima ljudi koji bi nastojali sa tim saznanjem da cenu stvari srozaju u bescenje - te njih obično nazivamo bezdušnicima ).....hoću da kažem da osećajni ljudi , u svoj svojoj naivnosti , naprosto beže od stvari koje je koristio samoubica , pa makar tu stvar dobijao i džabe - kao da u njoj ili sa njom ide i takozvana loša energija samoubice....

...sve u svemu , moja slobodna volja ne može se prostirati apsolutno slobodno , nekažnjeno , u svim mogućim sverama delanja...mnoga delanja meni nisu dozvoljena , ne samo kroz moralne , etičke , verske , običajne , pa i pravne norme , već i čovečnim stremljenjima ka očuvanju ljudskog oblika života...
    ...hoću da kažem , da mnogo štošta svojom ljudskom prirodom neću da činim zbog čovečnosti , čovekoljubivosti i dobra koje želim svima i na svakom mestu , pa i sebi !
  10. svetlost duse (avatar)
    Slobodna volja ljudskog bica se odnosi samo na njegov zivot a ne na to da svojom slobodnoom voljom nanosi bol i patnju drugome coveku. i uskracuje mu njegovu slobodnu volju. To je onda ropstvo
    Slobodna volja je boziji dar samo uz SVEST a to je ustvari MOC nad svojim sopstvenim zivotom.
    LJudi srodnih dusa su povezani emocijama i cesto su jedni drugima iskusenja kroz zivot. Ponekad je kljuc ozdravljenja bas u ponasanju nekog bliznjeg i mozda je to bas njegov ispit a ujedno i ozdravljenje onome ko je u patnji.
    Slobodna volja ne znaci ubijanje i porobljavanje drugog coveka . Na zalost mnogi toga nisu svesni....
  11. 123loncar (avatar)
    ...razumem o čemu govoriš , naročito o moćima ljubavi bližnjih....no , ima , kako da kažem , izvitoperenih svesti , koje pod slobodom i sa slobodnom voljom bi da čine kako sebi , tako i drugima šta ima napamet padne - iz ovih i onih razloga.....
  12. 123loncar (avatar)
    "U proteklih petnaestak godina na jugu Srbije registrovano je deset čedomorstava. U Vladičinom Hanu, Surdulici, Vranju i drugim mestima ubice su pretežno bile majke koje su već imale dvoje, troje ili više dece."

http://www.blic.rs/vesti/hronika/monstruozno-nozem-ubola-bebu-i-bacila-u-jarak-majka-pod-istragom/019zmj9
  13. Ribar (avatar)
    "svako ozakonjivanje ubistva , opaka je stvar - jerbo kod nas "pravdoljubivo bukačka patriotska burgija" , buši tamo i gde para neće ." Ovo je suprotno tvojim kasnijim citatima Tomasa Mora i Platona.
    Zloupotrebe su moguće uvek i svuda! Biće ih sve dok je sveta i veka!
    Baziramo li svoja razmišljanja na mogućim zloupotrebama, činimo zločin - priznavao to ko ili ne.

""U proteklih petnaestak godina na jugu Srbije registrovano je deset čedomorstava. U Vladičinom Hanu, Surdulici, Vranju i drugim mestima ubice su pretežno bile majke koje su već imale dvoje, troje ili više dece." Ovo nije eutanazija!
  14. 123loncar (avatar)
    "Озакоњење пасивне и активне индиректне еутаназије много ће значити лекарској професији у целини, јер ће им дати правну сигурност у погледу правног основа и опсега права за поступање."
    Аутор: Весна Клајн Татић
    Научни саветник Института друштвених наука у Београду

Milosrdna smrt, korisno ubistvo - svakako da je nekad ovakav vokabular bio govor zla, protivu koga je ustajala svaka časna, poštena i ljudska duša. Danas, u vremenima IT, kad se masovna pogubljenja munjevitom brzinom, prenose svetom, kao kakav sportski događaj, život kao kosmička pojava, pa onda kao jedinstven događaj za svakog pojedinca, nema tu veliku vrednost u ljudskoj svesti- panajmanje je vredan, taj život, običnog izarčenog ljudskog argatora za vodeću elitu, koja vlada tom ruljom, biološkom argatorskom masom. Čemu održavati život i trošiti novce za jednog izanđanog, izarčenog vola, kad pristižu nove voline, mlađe, snažnije, gluplje i željnije jarma. A kad je reč o kočijašima, rabadžijama i ostaloj eliti- pa za njih ima mesta i leka u privatnim bolnicama, po inostranstvu. Oni ne skončavaju na klanicama! Pa zašta rmbače toliko ove volovske mase! Tako to biva sa srpštinom , koja caruje "patriotski". Poruka:
    Ne gurajte se ispred božijih vrata, doćiće on po svoje!