Hese - Blogovi - Forum Krstarice
Prikaži RSS

Ljubav prema mudrosti

Hese

Oceni ovaj blog
Herman Hese: “Mnoge bi se stvari desile, da ste samo izgovorili naglas sta zelite.”

-Da. Bog nam dade reci s razlogom.
-----------------------
Oskar Vajld: "Da li odista smatrate da je slabost popustanje pred iskusenjem?
A, ja vam kazem da postoje uzasna iskusenja koja zahtevaju snagu i hrabrost da bi im se covek prepustio.
Staviti citav zivot na kocku zarad samo jednog trenutka, sve rizikovati u magnovenju - bilo da se radi o uzitku ili moci - ne , u tome nema nimalo slabosti."

- Nema tu ni hrabrosti, ni slabosti vec, ludosti. Mi zivimo u dimenziji u kojoj nije moguce napraviti izbor ili uciniti nesto bez posledice, sto su Spanci lepo izrazili njihovom narodnom izrekom: “Uzmi sto god hoces-rekao je bog-uzmi i plati.” Pa, ko sta voli, nek izvoli.
-----------------
Vladeta Jerotic: "Лако је ратовати са другим људима, са другим народима, најтеже је ратовати са самим собом."

-Ko ratuje sa samim sobom ne ratuje s drugima. Naravno, pod ratom se podrazumeva proces stalnog samoispitivanja ili samousavrsavanja koji osposobljavaju ljude da dopiru do dubljeg, progresivnijeg razumevanja i na taj nacin povrate unutrasnju ravnotezu i ostvare duhovni mir. Miran covek ne ratuje vec, samo nezadovoljan.
--------------------------------
Bukowski: “Muka mi je da mi govore da treba da razumem zlo.”

-Razumeti ne znaci prihvatititi ili odobriti zlo. Dok se nesto ne razume, dotle nismo u stanju da pronadjemo efikasan nacin da to prevazidjemo, tako da to vlada nama i nasim zivotom. Tek kada se zlo shvati, tek tada postoji realna mogucnost da se oslobodimo njegovog stetnog uticaja, cime postizemo visi stepen autenticnosti, samim tim i sposobnosti da kreiramo sretniju egzistenciju.
------------------------
“Biti srecan ne znaci da je sve savrseno. To znaci da ste odlucili da ignorisete ono sto ne valja.”

- Bas tako. Tajna sretnih i zadovoljnih ljudi nije u tome sto je oko njih uvek sve idealno vec, u tome sto ne dozvoljavju onome sto nije, da im kvari raspolozenje.
---------------------------------
“Ukoliko zelis nesto, uradi to odmah jer, kasnije moze postati nikad.”

-Ali, pre toga dobro razmisli kakva je tvoja zelja? Ponekad se mogu imati lakomislene i destruktivne zelje s veoma neprijatnim posledicama, ako se ispune. Zato se ne kaze bez razloga da covek treba da misli o onom sto radi, da ne bi mislio sta je uradio.

Pošalji "Hese" na Facebook Pošalji "Hese" na Google Pošalji "Hese" na My Yahoo! Pošalji "Hese" na Live Pošalji "Hese" na MySpace Pošalji "Hese" na Twitter Pošalji "Hese" na Digg Pošalji "Hese" na del.icio.us

Kategorije
Nekategorizovano

Komentari

1. The Lady D (avatar)
    [B]"Herman Hese: “Mnoge bi se stvari desile, da ste samo izgovorili naglas sta zelite.”

-Da. Bog nam dade reci s razlogom. "[/B]

:(
    Ja govorim od prvog dana,
    da želim da se igram rimama,
    ovde vladaju druge želje,
    al to mi ne kvari raspoloženje, :)
    usput po nesto lepo vidim, naučim
    i dalje tražim talentovane redove,
    a i može da mi pomogne, onaj ko mi pošalje linkove,
    gde postoje takve igrice
    a jos bolje neki pesnik dobre volje,
    da napadne me stihom svojim
    još noći ove :)
    :whistling:
    :bye:
    ps.
    Postovana Sofija hvala za lep blog
    ja samo poslusah odmah red iz blaga tog:

[B]“Ukoliko zelis nesto, uradi to odmah jer, kasnije moze postati nikad.”[/B]
    :)
  2. mizaca (avatar)
    Prekrasno.......Procitati vise puta prije odluke da se nesto ucini ili ne.......
  3. sofija06 (avatar)
    Ja se obicno ljudima uvek zahvalim na njihovom komentaru ili komplimentu, posto cenim kulturu i lepo ponasanje i smatram da svacija dobra namera i volja treba biti priznata. Mozda to nekom moze izgledati da podlezem laskanju, da pisem zbog aplauza, sujete ili ko zna cega jos? Sto se mene tice, svako ima pravo da misli sta hoce. Svacije misljenje se najbolje proveri u praksi (u ovom slucaju, ponasanju i reakciji) pa, ce imati prilike da se uvere u ispravnost svoga misljenja.

Ime moga bloga jasno govori o tome zasto sam ovde. Mozda ce zvucati cudno ali, ja sam jos kao dete pocela razmisljati kako je sve ovo nastalo? Sta je nista? Sta je nesto? Kako se od nista moze stvoriti nesto? Ne samo sto ta pitanja nisu nestala vec, su se godinama produbljivala tako, da s pravom mogu reci, da skoro citav zivot proucavam filozofiju i duhovnost i znam da cu to ciniti dok sam ziva.

Mozda ce se nekom ovo uciniti kao nesto mukotrpno. Medjutim, upravo je suprotno. Momenti razmisljanja, proucavanja i obzervacije o ovoj temi mi pruzaju ogromnu radost i zadovoljstvo. Pored toga, dosla sam do nekih spoznaja koje su mi veoma mnogo pomogle u prevazilazenju teskih momenata kao i drugacijem pogledu na zivot/smrt.

Mada ja nisam toliko aktivan clan na Krstarici, ovde sam vec veoma dugo. Dosla sam svojom voljom i svojom voljom cu i otici. Mene nicije provociranje odavde ne moze isterati. Ja ovde nisam videla nikakvu “masu” nego inteligentne, dobronamerene pa, i talentovane ljude s kojima mi je uvek bilo zadovoljstvo da “procaskam” kada sam bila u mogucnosti da to ucinim.

Moje pisanje nije rukovodjeno aplauzom vec, sledim istinu sto, znaci da nista ne prihvatam olako ili bez argumenata vec, stalno preispitujem i svoje i tudje misljenje. Takodje se ne rukovodim ni sujetom, tako da sam zahvalna ljudima ukoliko mi ukazu na neku moju nedoslednost, zabludu ili gresku. Trudim se da sam sto manje pristrasna pa, se slazem s Aristotelom kad kaze: "Drag mi je Platon, ali mi je istina draža!"

Kao sto sam vec ranije napomenula, mi zivimo u dimenziji dualnosti. Shodno tome, za mene postoji dobro u vidu iskrenosti, reda, sklada, harmonije, postenja, pristojnosti, postovanja, itd., kao i zlo u vidu destrukcije, anarhije, haosa, bezobrazluka, prevara, zlostavljanja, nepostenja, dvolicnosti, i da ne nabrajam dalje, posto verujem da vecina ljudi, hvala bogu, zna razliku.

U psihologiji se zna da je sposobnost pravilne procene moralnih vrednosti osnova zdravog psihickog zivota, odnosno misljenja i ponasanja ljudi. Zato, nije slucajno sto psihopate imaju potpuno odsustvo savesti i nesposobnost saosecanja s drugima. Ali, to je vec tema za sebe.

Ja postujem slobodu misljenja i zato smatram da svaki covek ima pravo da iznosi svoje misljenje. Ne vidim nikakvu pretnju u tome ako neko ne misli kao ja, ili ako se ne slaze sa mnom. Takodje ne vidim razlog zasto bi se bilo ko osecao ugrozen ukoliko se misljenja razmimoilaze?

Razlike u misljenju postoje, i uvek ce i postojati, posto je svaki covek jedinstven, individualan i posto se svaki nalazi na razlicitom stepenu razvoja. To je u redu sve dotle dok se ne prekoraci granica lepog ponasanja i ne predje u maltretiranje i provociranje drugih ljudi.

Ovde je svako dobrodosao da na kulturan, civilizovan nacin iznese svoje argumente tako sto postuje licnost i dostojanstvo sagovornika. Ovde nema mesta provociranju, podcenjivanju, izrugivanju ili vredjanju. Naravno, sala je u svako doba dobrodosla ali, tako da je dobronamerna i da se s njom niko zlonamerno ne omalovazava ili podcenjuje. Ko god postuje-bice postovan. Ko dolazi s namerom da ovde pravi cirkus i provocira bice ignorisan.
    Ja ne idem u niciji blog i nikom ne “naturam” svoje misljenje, niti svoja pravila ponasanja. Svako ima pravo u svom blogu da pise sta hoce. Ja imam pravo da u svom kutku pisem sta ja hocu. Ne vidim razlog da razlicita misljenja ili razliciti blogovi ne koegzistiraju uporedo i da svako prema svome nahodjenju i interesovanju posecuju blog koji mu najvise odgovara. Kome ne odgovaraju ova pravila, jednostavno, ne mora dolaziti ovde.

Ja sam i ovaj put iznela svoje misljenje i ocigledno je da i Lady i mizaca imaju njihovo. Sve je to stvar ukusa i ubedjenja kao i prava, pa mislim da tu nema mnogo sta da se diskutuje jer, kao sto se kaze: da se sve pameti po polju puste, svako ce potrcati za svojom.

Zivot je kretanje koje ima svoje zakonitosti. Zbog toga smo mi neprestano prinudjeni da se krecemo tako sto pravimo izbore da idemo prema progresu, konstruktivnosti, skladu, redu (dobru) ili da idemo prema regresu, destrukciji, haosu, anarhiji (zlu) ili sto se kaze: “Ne mozes u isto vreme sluziti i Bogu i djavolu.”

Ko to pokusa, nece daleko stici vec, ce tapkati u mestu. Korak napred, korak nazad ne vodi daleko vec, zadrzava na jednom mestu. Ako si odabrao akciju, odabrao si i njenu posledicu. Ako sadis tikve, tikve ce i niknuti. Niko jos nije posadio tikve a, da su mu nikle ruze. Samo se budala moze tome nadati.
  4. The Lady D (avatar)
    [url=http://postimage.org/][img]http://s29.postimg.org/ph8qr6jmf/konj_saruzom.jpg[/img][/url]
  5. Nina (avatar)

Svaki blog u kome se blogeri budu naizivali nacistima, budu li se postavljali nacisticki gorvori, i budu li blogovi sluzili za vasa medjusobna razracunavanja, bice brisani ,a blogeri koji budu krsili Pravilnik bice banovani.

Ovo obavestenje ostavljam, na ovom blogu iako vazi za sve blogove, jer sam ovde obrisala komentare o nacizmu, youtube sa hitlerovim govorom protiv jevreja, sto je nedopustivo, kao i komentare sa provokacijama.

Molim da ovo obavestenje prenesete i drugim ucesnicima,a znate medjusobno na koga se sve odnosi ovo obavestenje,

U cilju normalnog i sto boljeg funkcionisanja blogova,od danas je tolerancija nulta na ovakva desavnja

hvala svima na razumevanju
  6. hakim bej (avatar)
    Promasila si temu.
    Neces ukinuti nacizam banujuci one koji ga prepoznaju,
    koi se na njega zale,
    koji ga jasno imenuju.

To je moja mudra misao za danas.

I jos da dodam misao velikog americkog prijatelja nasim vladarima: "Manje crnaca - manje rasizma".
    Ažurirano 18.12.2015. u 18:25, autor: hakim bej
  7. The Lady D (avatar)
    Meni se kod korisnika [B]Sofija 06[/B],dopada :
    [B]
    Imidz i pristup blogovanju[/B]...Fotografila tipa L.K., nick/ime predpostavljam lično...
    [B]kategorizacija bloga[/B] ... dobra,lepo osmišljena smernica "[B]Ljubav prema mudrosti"[/B]

[B]način izražavanja i tehnika izražavanja[/B] ... tekstovi koji znaju biti suvoparne duge konstrukcije,
    ovde su nam poklonjeni na vrlo poseban način koji mu unosi dinamiku i uvlači nas tako vešto u dalju priču,kao sred neke dijalog-predstave koja se poželi odgledati.
    Tehnika – indirektnog dijaloga autora i misli i ideja velikana, je vrlo smela, interesantna, primer je težnje razvijanja i širenja misli oko postavljenih tema bloga, sa ciljem da se misli prenose i dopunjuju, razmenjuju,nadogradjuju...

Nosim ljubav prema mudrosti i rado posećujem ovaj blog ,
    a osecam „duh korisnika“ koji kroz večnu igru spoznaje, istražuje....deli ,pa se ne dosadjuje, niti se nameće.
    :hvala:
    :bye: