O Jiskalarima - Blogovi - Forum Krstarice
Prikaži RSS

sanja*

O Jiskalarima

Oceni ovaj blog
Odlomak iz "Beskrajne priče", Mihaela Endea:

Pošalji "O Jiskalarima" na Facebook Pošalji "O Jiskalarima" na Google Pošalji "O Jiskalarima" na My Yahoo! Pošalji "O Jiskalarima" na Live Pošalji "O Jiskalarima" na MySpace Pošalji "O Jiskalarima" na Twitter Pošalji "O Jiskalarima" na Digg Pošalji "O Jiskalarima" na del.icio.us

Oznake: jiskalari
Kategorije
Nekategorizovano

Komentari

Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja
  1. sanja* (avatar)
  2. sanja* (avatar)
  3. faraonn (avatar)
    ...370.....
  4. sanja* (avatar)
    Citat Original postavio faraonn
    ...370.....
    Stvarno?

Ali ako dam dalje, onda ćeš tražiti prethodnih tristotinjak

Sutra, sad idem leći.
    Laku noć, još jednom
  5. faraonn (avatar)
    ...laku noc, Sanja @...
  6. Konj_na_belom_princu (avatar)
    Ebeš život bez svađe.
  7. sanja* (avatar)
    Citat Original postavio Konj_na_belom_princu
    Ebeš život bez svađe.
    Nije stvar u svađi, svađati se mogu i kokoške.
    Stvar je u ljudskosti. Stvar je u dolaženju do saglasja usaglašavanjem, a ne jednakošću.

Najgore što čovek može da učini po svoju dušu je da čezne za istomišljenicima i traži iste.
    Ako ih nađe, definitivno je najebao, jer tad kreće bezumni krug uzajamnog tapšanja po ramenu, koji nije ništa drugo nego upravo ovo što je Ende opisao: samo naizgled harmonična plovidba. Ali svakako plovidba kroz beskrajno more magle. Ništa više od toga.
  8. sanja* (avatar)
    Јискалари представљају снагу колектива. Они су, између осталог морепловци који плове Магленим морем, на бродовима који немају ни једра, ни весла, ни елисе ни кормила, и покретани су једино хорском песмом и удруженим ритмичним њихањем посаде, једино снагом њихове колективне свести. Међутим, онда када Бастијан намерава да сакрије свој идентитет представивши се као Неко, сазнаје да у овој заједници имена не постоје, баш као што не постоји ни лични идентитет њених чланова (...)
    Уљуљканост у крило заједнице, међутим, не траје дуго јер након првобитне зачуђености због тога што нико ништа не ради самостално, и пријатности коју је осећао посматрајући беспрекорну сарадњу Јискалара, Бастијан бива суочен са стравичном чињеницом о безначајности појединца. За страдалима нико не жали – њихово постојање, просто, није битно за заједницу, онда када јој више не доприносе. Као што смо у претходном поглављу имали прилику да видимо бесмисао логике онда када се одвоји од духа, сада се срећемо са бесмислом заједнице онда када у њој нема индивидуа (...)
    Ово ново освешћивање изазива у Бастијану рађање нове жеље: сада му је била потребна љубав, чезнуо је за тиме да буде вољен. Заједништво у љубави је супротност јискаларском заједништву управо по томе што претпоставља постојање другог и другачијег, индивидуе која је вредност сама по себи (...)
    Iz mog eseja o Endeu
  9. sanja* (avatar)
    Evo nastavka, jer je faraon tražio - tu je još jedno poglavlje, za celu knjigu - uzmite knjigu

10. sanja* (avatar)
  11. sanja* (avatar)
  12. sanja* (avatar)
  13. sanja* (avatar)
  14. sanja* (avatar)
  15. sanja* (avatar)
  16. sanja* (avatar)
  17. coco bill (avatar)
    Citat Original postavio sanja*
    Nije stvar u svađi, svađati se mogu i kokoške.
    Stvar je u ljudskosti. Stvar je u dolaženju do saglasja usaglašavanjem, a ne jednakošću.

Najgore što čovek može da učini po svoju dušu je da čezne za istomišljenicima i traži iste.
    Ako ih nađe, definitivno je najebao, jer tad kreće bezumni krug uzajamnog tapšanja po ramenu, koji nije ništa drugo nego upravo ovo što je Ende opisao: samo naizgled harmonična plovidba. Ali svakako plovidba kroz beskrajno more magle. Ništa više od toga.
    Je li ovo neki njuejdžerski roman?

Nisam primetio da je neko nekog tapšao po ramenu među ovim Jiskalarima.
    Do tapšanja bi došlo kada bi svako među njima imao svoje Ja i kada bi se ta Ja međusobno počela uvažavati kao nešto posebno.
    Međutim, u njihovom svetu svako bi trebao da je svestan sebe i da je svestan da ga to Ja čini posebnim samo u svojim očima, zato su i odbacili taj svoj ego.
    Tada je i logično da nema žaljenja za nekim iz grupe kada umre, jer tugom i žaljenjem za umrlim oni neće njega vratiti u život, samo će hteti da opravdaju svoj ego koji se vezao za neki drugi ego.
    Empatija i saosećanje se pruža prema živima, a ne prema mrtvima i baza joj je u razumevanju drugih, a ne u vezivanju za druge.
    Ista stvar je i sa ljubavlju. Ljubav je davanje sebe drugom, a ne očekivanje ljubavi od drugih. To je trgovina, a sa trgovinom ljubavi ima veze Ego, kojeg su se ovi Jiskalari odrekli. Prava ljubav se zasniva na nevezivanju.
    Teško je da ljudi kojima se čitav život sastoji u bildanju svog ega, a to su manje više svi ljudi na planeti, shvate život bez svoga Ja.
    Nevezivanje za svoje Ja je budistički princip i pisac je očigledno pokušao da zamisli kako bi to izgledalo u stvarnosti. Samo što se i sam moraš osloboditi svoga Ja da bi zaista shvatio kako taj proces radi u tebi, ovako je ispalo samo njuejdžerski san.
    Interesantan je pokušaj da se dočara kako kolektivni um može da pokrene stvari (brod). Njuejdžeri pate za takvom realizacijom.
  18. faraonn (avatar)
    ......i tako,
    ostadoh
    kao dijete
    kad ga probude
    a opet u krevet ne moze
    mora u skolu...
    ...kad sam bio tj. u ljeto
    kad sam zavrsio iii. razred gimnazije
    sanjao sam da sam se ozenio
    i imao troje djece
    a zena mi je bila iz plemena Maori
    za to pleme nikad nijesam cuo do tada...
    ..i sad imam njen lik u glavi...
    Otac me razbudio morao sam da kosim...
    ...posao sam na livadu i bacio kosu...legao sam opet u hladovinu van livade i zaspao, otac je to tolerisao jer sam cudno izgledao...
    ...nastavio sam isti san i to je ostalo kao Oaza moga zivota ...u Svajcarskoj sam slucajno na jednom programu posmatrao novogvinejsko Pleme/ tako nesto/ Maori i to je bilo to...nije mi bilo bas prijatno pricati o tome tamosnjoj Supruzi ali sam pricao...
    Sad citam , znam za Ende_a ali nijesam Ovo citao ...jos.../ i mijesa mi se sve a mota mi se i Mali princ i Numanci...
    Sanja@,- ovo mi nije trebalo bas sad
    kad imam zavrzlama dosta ovozemaljskih
    ali ...bilo je Ovo,- na mom Putu...
    Zaista ti ,-Hvala...:
  19. faraonn (avatar)
    .....Cokobil,
    ...pripada onoj grupi diskutanata
    obavezno napadaca
    nametaca svojeg Ja
    tj. svojeg stava o necemu , kod tebe svjeze aktuelnog i tretiras ga u momentu nepodesnom i neprimjernom
    ...mozda bi se Vorhol s tobom slozio sve dok bi mora se rasloziti ...
    Ovo o Ljubavi sto pises , to je neka antiljubavna predstava...da je davanje a ne ocekivanje povratnosti...tj ...samo sipanje u jednom pravcu ,- pa , to rade samo rijeke i zmije...
    ...O Ende_ovom djelu i Sanjinom predstavljanju ne mogu nista reci osim veliku zahvalnost a o tom cu kad procitam Djelo i sve onako , kako i treba...
    Cokobil,
    ako ovo shvatis kao moje civava_isanje
    ili sl. pisanje
    nijesi u pravu
    ali mislim da neces jer cini mi se da nijesi iz redova 'plave krvi'...
    ...
  20. Napast (avatar)
    Mislim da nije problem u tome što je neko istomišljenik. Problem je kada taj istomišljenik prečesto nema šta da doda na ono što kažemo/mislimo.
    Šta ima lepše od dva čoveka koji gledaju u istom smeru? Problem je kada gledajući u tom smeru vide samo iste stvari.
Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja