"NEMAM NERAVA" - Blogovi - Forum Krstarice
Prikaži RSS

Soradze

"NEMAM NERAVA"

Oceni ovaj blog
Dragi blogeri, znamo da smo jedno veliko, šareno društvo, okupljeno ovde iz ko zna kakvih šarenih razloga, tako da se na blogu mogu naći od zaista kvalitetne proze i poezije,prijateljskog ćaskanja, ljudskog razumevanja, pomaganja, do preglabanja, prepucavanja, razmišljanja "malog Mikice" i nonsensa zavredelih da uđu u antologiju gluposti.... Očigledna je "žarka želja" pojedinih blogera da se bave temama o kojima malo znaju, te njihovi tekstovi oduzimaju dah upućenom čitaocu.

Naš dragi bloger se juče pitao zašto mi ne bi snimili film, pa je dodavši desetak bombastičnih pitanja i tema, gradacijski poređanih, njegovih genijalno zamišljenih projekata, stigao do našeg ministra kulture, Ivana Tasovca, sa pitanjem: "Kakvu frizuru treba da ima ministar kulture da bi se ostvario bilo koji od ovih projekata?" Ne ulazeću u pitanje ukusa, zapitala sam se da li bi naš dragi bloger voleo da vidi ćelavog, debelog, matorog makroa, okruženog zacopanim kuravama na mestu ministra kulture.....Jer, tada njegova frizura ne bi bila povod za teška razmišljanja našeg člana.

Inače, moj omiljeni ministar kulture, čovek izazovne frizure i ogromne lične kultivisanosti, Ivan Tasovac, je sin doajena srpsog glumišta, Predraga Tasovca i profesorke klavira, pa je , naravno, diplomirao klavir na Konzervatorijumu "P.I. Čajkovski" u Moskvi u klasi profesora Sergeja Doranjskog, te kao prefinjeni pijanista i umetnok vršio i funkciju direktora Beogradske filharmonije.. Ono za što je jedva uspeo da se izbori kao ministar kulture u našem nemoralnom društvu i u ovom mraku našeg bitisanja je to da rijaliti programi na televiziji počnu da se prikazuju posle 23h.
Zlo u ljudima je i tada progovorilo: "Ljudi koji su uveli zabranu za rijaliti programe, zbog toga neće postati veća gospoda"...

Na sve ovo imam da dodam reči Srđana Karanovića, našeg svetski poznatog filmskog reditelja: "Film više ne postoji.Danas se ustvari proizvode digitalni video-produkti koji su vrlo površni. Teško ih gledam. Jer, kad gledam filmove, bitno mi je da ih makar poštujem ako mi već ne osvoje emocije"

Na pitanje zašto se povukao iz javnosti, odgovorio je: "NAŠA JAVNOST MI JE TOLIKO BANALNA I ZAPRAVO ODVRATNA. NEMAM NERAVA."

Dragi prijatelji, ovaj tekst je za mene višeznačajan i veoma važan, primenjiv na razne sfere našeg interesovanja, života i ponašanja.... Za sada bih se zaustavila samo na velikoj molbi upućenoj vama, da probamo da zaživimo i održimo osećanje poštovanja ovog mesta u astralu,kao i da podignemo nivo lične odgovornosti za sopstveni nastup na blogu, pošto nam se sve više urušava realni svet, koji preti da prestane da postoji kao mesto poželjno za pripadanje.

Pošalji ""NEMAM NERAVA"" na Facebook Pošalji ""NEMAM NERAVA"" na Google Pošalji ""NEMAM NERAVA"" na My Yahoo! Pošalji ""NEMAM NERAVA"" na Live Pošalji ""NEMAM NERAVA"" na MySpace Pošalji ""NEMAM NERAVA"" na Twitter Pošalji ""NEMAM NERAVA"" na Digg Pošalji ""NEMAM NERAVA"" na del.icio.us

Kategorije
Nekategorizovano

Komentari

1. sanja* (avatar)
    Hm, nisam baš sigurna koliko su kulturni delatnici zadovoljni Tasovcem kao ministrom.
    Onoliko koliko sam ja uspela da vidim - nisu.
    "Rialitiji" imaju svoju publiku, i daleko bi veći domet bio da je učinjeno nešto dobro na polju promovisanja kulture, umesto labavog sankcionisanja nekulture. Nekultura ima svoju publiku, oduvek ju je imala, i njeno micanje iz udarnih termina programa ima smisla samo ukoliko se ti termini ispune nečim kvalitetnim.
    A kvaliteta - nema, jer kvalitet zahteva sredstva, a za vreme Tasovca, sredstva za kulturu su svesrdno rezana (opet, govorim o reakcijama ljudi iz kulture, između ostalog i članova filharmonije koji nastupaju sa Nemanjom Radulovićem)

Što se tiče filma - kvalitetnih filmova u svetu ima, jer se za njih nađe sredstava.

Grad Beograd jeste izdvojio ogromnu količinu novca za snimanje filma pre neku godinu - radi se o drugoj po visini sumi, par miliona evra, čini mi se, a "srećni dobitnik" je niko drugi do Boris Malagurski, jeftin manipulant (na kojeg se neupućeni masovno lože). Dobio je lovu za snimanje nastavka "Težine lanaca".

A sad malo vedrine u crnilu - preporuka za zaista sjajan (mada ne domaći) film:
    http://www.imdb.com/title/tt1924396/

Meni ga preporučio ovdašnji blogeraš (a stari fb popznanik) Paolo Gigli
  2. LJILJA MMM (avatar)
    Urušavanje kulture nekulturom rialyti šoua kao izvora prihoda raznim televizijama, je još jedan razlog da ovo lepo mesto stvaranja održimo i dalje lepim i stvaralačkim. Naravno, to podrazumeva i osnovnu kulturu ophođenja, neophodnog u reali i u virtualnom postojanju. Zato stalno govorim da je ovo jedno od retko lepih mesta i da ga ne treba prljati vređanjima, svađama i ostalim jeftinoćama realne nekulture, koja, kako reće Sanja, i u pravu je, uvek je imala i imaće svoje stvaraoce i potrošače.
    Što se Tasovca tiče, teško je biti ministar kada nema para, a još teže u tim uslovima dati kvalitet. Svaki oblik kulture je unikatan, a unikati su oduvek bili skupi.
    Na svu sreću, nama ovde ne treba novac da bi ovaj naš kutak bio i dalje lep i mesto odmora i druženja a ne umora. Lepo i prijatno mesto gde se želi doći, kao što je godinama unazad. Treba nam, u ovom šarenišu, samo tolerancija i volja, kao i samokontrola.
    Ažurirano 11.12.2015. u 18:10, autor: LJILJA MMM
  3. sanja* (avatar)
    Citat Original postavio LJILJA MMM
    Urušavanje kulture nekulturom
    Al ja mislim da ovo nije moguće.

Onaj koga zanima kultura neće se baktati nekulturom.
    Pitanje je samo koliko je kultura dostupna, a to je, opet, pitanje odgovornosti ministra kulture (mada ne samo njega, ali značajan je)
  4. LJILJA MMM (avatar)
    Moguće je Sanja...moguće

Urušavanje kulture nekulturom......Skratila sam, da ne bih bila preopširna. Ako kultura nije dostupna večini ljudi, zbog finansija uglavnom, ti ljudi, ne svi, ali velika većina, će vreme pokušati da nahrani na neki drugi način. Pošto su nam je net i tv postali sastavni deo života, koje opcije imaju ti ljudi? Uzimaju ono do čega mogu doći, a to što se nudi znamo kakvo je. Polako, njihova želja za kulturom koja gladuje crkava.
    I ne mislim da je ministar kulture, bilo koji, odgovoran za nemaštinu. Država je kriva. Sećaš se onog ogrooomnog reda za karte po 100 din. ili koliko su već bile? Zar misliš da ovi iz kulture ne bi hteli to da ponove? Verujem da bi hteli, ali im ne daju. Možda grešim......mada, ne bih rekla.
    Ažurirano 11.12.2015. u 18:20, autor: LJILJA MMM
  5. Tamišarka (avatar)
    Nije ovde bitan ministar kulture Milan Tasovac ni reditelj Srđan Karanovic, bitno je kako se mi kao individue ponašamo. Sa koliko odgovornosti se odnosimo prema pisanoj reci koju ovde plasiramo. Šta želimo postici onim što pišemo, da li širimo dobrotu ili zlo. Ono što pišemo može i ne mora imati smisla ali ne sme vređati ni indirektno a još manje direktno.
    Blog je mesto gde postavljamo svoje umece, a oni koji citaju mogu i ne moraju se složiti sa procitanim. Svaki komentar koji svojim kritickim stavom ima cilj da uputi na boljitak, je dobro došao. Sve suprotno od toga je želja da se uvredi a to nije opravdano ni u kom obliku.
    Kultura, ponašanja, govora, i svega što cini kulturu ne zavisi od ministra ni od novcanih sredstva koja se za kulturu izdvajaju iz državnog buđeta. Kultura je ono što mi svojim primerom prezentiramo. Svi imamo mogucnost izbora kako cemo se ponašati. "Nemam nerava" baš tako, i ne citam tekstove u kojima se autori trude da svoje znanje ili neznanje prospu kako bi izazvali negativne reakcije kod citaoca.
    Kao što rece Ljilja, "tolerancija i volja, kao i samokontrola".
    Soradze, hvala na ovom tekstu
  6. Soradze (avatar)
    Citat Original postavio sanja*
    Hm, nisam baš sigurna koliko su kulturni delatnici zadovoljni Tasovcem kao ministrom.
    Onoliko koliko sam ja uspela da vidim - nisu.
    "Rialitiji" imaju svoju publiku, i daleko bi veći domet bio da je učinjeno nešto dobro na polju promovisanja kulture, umesto labavog sankcionisanja nekulture. Nekultura ima svoju publiku, oduvek ju je imala, i njeno micanje iz udarnih termina programa ima smisla samo ukoliko se ti termini ispune nečim kvalitetnim.
    A kvaliteta - nema, jer kvalitet zahteva sredstva, a za vreme Tasovca, sredstva za kulturu su svesrdno rezana (opet, govorim o reakcijama ljudi iz kulture, između ostalog i članova filharmonije koji nastupaju sa Nemanjom Radulovićem)

Što se tiče filma - kvalitetnih filmova u svetu ima, jer se za njih nađe sredstava.

Grad Beograd jeste izdvojio ogromnu količinu novca za snimanje filma pre neku godinu - radi se o drugoj po visini sumi, par miliona evra, čini mi se, a "srećni dobitnik" je niko drugi do Boris Malagurski, jeftin manipulant (na kojeg se neupućeni masovno lože). Dobio je lovu za snimanje nastavka "Težine lanaca".

A sad malo vedrine u crnilu - preporuka za zaista sjajan (mada ne domaći) film:
    http://www.imdb.com/title/tt1924396/

Meni ga preporučio ovdašnji blogeraš (a stari fb popznanik) Paolo Gigli
    Drago mi je, Sanja, da smo se složile oko poente: koliko para, toliko kulture...Beogradska pozorišta se finansiraju iz gradskih, ili državnih kasa, glumci, opera, balet, filharmonija su na minimalcima, nemaju sredstva za nove premijere...ministar Tasovac nije, nažalost, čuvar tih kasa, a i da jeste, one su prazne...filmovi se ne snimaju, spomenuti Malagurski je dobio novac da snimi dokumentarni film, koji je 2014. prikazan u Johanesburgu, a bavi se posledicama "neoliberalnih reformi na politiku, ekonomiju, vojsku, kulturu, obrazovanje i medije na prostorima bivše Jugoslavije"... Da li ti zvuči kao naručena tema??
    To što kažeš da su za vreme Tasovca sredstva za kulturu svesrdno rezana, mogu da ti kažem da nisi u pravu!!! Nema šta da se reže, jer nema sredstava!!! Dobro je da neki vremešni umetnici primaju nacionalnu penziju, inače bi smo ih viđali pored kontejnera. Inače, sada se pozorišne sale u aule izdaju za korišćenje promocija novih numera raznim pevaljkama, koje imaju novac da uđu u pozorište...

Hvala ti na filmu i komentaru
  7. Soradze (avatar)
    Drage moje Ljiljana i Tamišarka, znam da ću izneveriti tradiciju, ali ću vam se obratiti obema u isto vreme, sa zahvalnošću što ste obe svojim komentarima dopunile moje napisano i dubokim shvatanjem suštine nastavile da širite glas razuma. Imajući vas u vidu, verujem da se redovi nas istomišljenika umnožavaju i sa optimizmom i radošću dočekujem vreme koje dolazi... Hvala vam, drage prijateljice
  8. Tamišarka (avatar)
    Citat Original postavio Soradze
    Drage moje Ljiljana i Tamišarka, znam da ću izneveriti tradiciju, ali ću vam se obratiti obema u isto vreme, sa zahvalnošću što ste obe svojim komentarima dopunile moje napisano i dubokim shvatanjem suštine nastavile da širite glas razuma. Imajući vas u vidu, verujem da se redovi nas istomišljenika umnožavaju i sa optimizmom i radošću dočekujem vreme koje dolazi... Hvala vam, drage prijateljice
  9. LJILJA MMM (avatar)
  10. faraonn (avatar)
    ...i kad zrene vrijeme
    za rijeci
    nece moci ni tad
    oponente apriorne
    niko da sprijeci
    ...volja za put svojoj rijeci
    ...volja je za moc."
    ...nemanje zelje za pitanjem
    saglasjem
    to je kao kad bi se vodio ravnopravan duel
    medju vjetrom i klasjem...
    ...okrenut' se sredistu
    medjubivstva
    poletom zelje da se misli sretu
    odgovorima da odgovor
    trazi se pravi
    a ne
    da se drugom
    zamuti u glavi...

P.S.
    ...Soradze,
    moja prijateljice draga
    vrijeme je snjegova
    i kisa
    otresti samo s revera pahulje
    kao suzu djevojka
    s haljine od plisa...

...ostace u vremenu
    samo vanvremensko."
    H.H.Borhes
  11. Soradze (avatar)
    Citat Original postavio faraonn
    ...i kad zrene vrijeme
    za rijeci
    nece moci ni tad
    oponente apriorne
    niko da sprijeci
    ...volja za put svojoj rijeci
    ...volja je za moc."
    ...nemanje zelje za pitanjem
    saglasjem
    to je kao kad bi se vodio ravnopravan duel
    medju vjetrom i klasjem...
    ...okrenut' se sredistu
    medjubivstva
    poletom zelje da se misli sretu
    odgovorima da odgovor
    trazi se pravi
    a ne
    da se drugom
    zamuti u glavi...

P.S.
    ...Soradze,
    moja prijateljice draga
    vrijeme je snjegova
    i kisa
    otresti samo s revera pahulje
    kao suzu djevojka
    s haljine od plisa...

...ostace u vremenu
    samo vanvremensko."
    H.H.Borhes
    Hvala ti, dragi prijatelju, na komentaru, na divnim rečima, a nadasve ti hvala što si večeras ovde. Tvoje prisustvo označava utehu i snagu za mene Istina je da lepota prijateljstva pripada vanvremenskoj strukturi .
  12. Dušica D. (avatar)
    To što ti voliš Tasovca i poštuješ njegov rad i rad njegovog oca, ne znači da i mi ostali moramo da ga poštujemo. Dok nije bio ministar kulture, sećam se da je vrrrrlooooo negodovao protiv tadašnjeg ministra kulture, ali, kako kažu, daj mu da vlada da vidiš koliko vredi, danas on vredi koliko i svi oni pre njega, danas i njegova plata određuje njegov način razmišljanja, pih...
    Kad je već mesecima ćutao k'o riba na suvom, mogao je i dalje da ćuti, ili je bar mogao ovu mutljavinu od rialiti programa da svede na neku kolko tolko normalnu meru, pa da taj "zakon" koji nikad donet nije (da se ta sranja emituju posle 23h) sprovede u delo, ništa učinio nije, ništa ne čini, ništa ni neće činiti očigledno, sem da krene kako već jeste da i on brani Vučića od Vučića, kako ono reče: "nije Vučić kasirka", ne nije naravno, ali nije ni Bog kako se predstavlja, a Tasovac izgleda počeo tako da misli, ili plata počinje konačno da "deluje", mašala, baš nam je dobro, stvarno nam je dobro, ne mora to Vučić da nam kaže, i mi to osećamo, čak ni na nekom trećerazrednom forumu u nekom nazovi "blogu" ne smemo reći šta mislimo, oma packe, joj..........
  13. Soradze (avatar)
    Citat Original postavio Dušica D.
    To što ti voliš Tasovca i poštuješ njegov rad i rad njegovog oca, ne znači da i mi ostali moramo da ga poštujemo. Dok nije bio ministar kulture, sećam se da je vrrrrlooooo negodovao protiv tadašnjeg ministra kulture, ali, kako kažu, daj mu da vlada da vidiš koliko vredi, danas on vredi koliko i svi oni pre njega, danas i njegova plata određuje njegov način razmišljanja, pih...
    Kad je već mesecima ćutao k'o riba na suvom, mogao je i dalje da ćuti, ili je bar mogao ovu mutljavinu od rialiti programa da svede na neku kolko tolko normalnu meru, pa da taj "zakon" koji nikad donet nije (da se ta sranja emituju posle 23h) sprovede u delo, ništa učinio nije, ništa ne čini, ništa ni neće činiti očigledno, sem da krene kako već jeste da i on brani Vučića od Vučića, kako ono reče: "nije Vučić kasirka", ne nije naravno, ali nije ni Bog kako se predstavlja, a Tasovac izgleda počeo tako da misli, ili plata počinje konačno da "deluje", mašala, baš nam je dobro, stvarno nam je dobro, ne mora to Vučić da nam kaže, i mi to osećamo, čak ni na nekom trećerazrednom forumu u nekom nazovi "blogu" ne smemo reći šta mislimo, oma packe, joj..........
    To što ja poznajem i poštujem rad Tasovca, pa i njegovog oca, naravno da ne označava poziv bilo kome da učestvuje u mom viđenju. Ne razumem, draga Dušice, o kakvim packama se radi?? Evo, ja ću slobodno reći, bez ikakvog straha od packi, i ovo: Tasovac je, na veselje svih pravdoljubivih umetnika, naučnih radnika, knjiženika, akademika naše drage nam zemlje, uspeo da ukine dodeljivanje nacionalne penzije, koja je deljena šakom i kapom kumine kume kumi, a već dodeljene stavio pod oštar sud u vrednovanju rada i zasluzi dobitnika. Da ne duljim, mislim da taj potez Tasovca treba maksimalno poštovati. Hvala na komentaru, pozdravljam te