ZVONA S KAMENIKA - Blogovi - Forum Krstarice
Prikaži RSS

Ellena01

ZVONA S KAMENIKA

Oceni ovaj blog
- Čuješ li, čuješ li? Opet se čuju...o kako se divno čuju...
Kao i svakog Božićnog jutra, trudila bih se svim silama da čujem zvuk zvona koja su javljala radosnu vijest, ali osim pucketanja vatre u štednjaku i zvuka pokojeg automobila sa obližnje ceste, ništa nisam čula.
Lice moje prabake bilo je smireno, sa blagim smješkom, dok je kao u transu, zatvorenih očiju, uživala u tajanstvenoj melodiji zvona koje je samo ona čula...

- Bilo je to davno, prije mnogo godina..., - njena je priča započinjala uvijek slično i iako bih je svake godine slušala ponovo i ponovo, nije tu bilo dosade, već bi njene riječi svaki put iznova budile neki čudan osjećaj, tihu sjetu koja bi me ponijela u neka davna vremena...
- Selo tada nije bilo ovdje gdje je sada, - nastavila je svoju priču. - Bilo je gore, na Kameniku...tamo gdje je sad Stevina oranica i vinograd...sa drvenom crkvom i grobljem pored nje...a onda su jednog dana upali Turci...spalili selo, pobili sve što se micalo, osim djevojaka...njih su odveli..,ostala su samo zvona. Kad su pljačkaši pokušali da ih odnesu, propala su u zemlju...i svaki put kad bi ih netko pokušao iskopati, tonula su sve dublje i dublje...ali bi se na svaki veliki praznik ponovo oglašavala i podsjećala nas da su još uvijek tu...
- Nije to bajka, dijete moje, pričala mi moja majka, njoj njena i tako redom, a ja evo pričam tebi da sve to jednog dana preneseš svojoj djeci...uostalom, šta misliš, otkud sve one kosti koje Stevo pronađe svaki put dok obrađuje njivu? To ti je dokaz da je tamo bilo groblje.
Bila je to istina.
Dok su arhivi ćutali, samo su kosti bile svjedoci nekog davno, skoro zaboravljenog vremena.

Kamenik je bio brdašce iznad sela; nekoliko oranica i dva vinograda šepurili bi se na suncu dok bih sa obližnje trešnje, mog omiljenog utočišta, posmatrala mjesto davno nestalog sela...a mojom bi se maštom izmjenjivale slike plamenih jezika proždirući sve pred sobom... krici i zvuci zvona...

Mnogo je Božića prošlo od tada.
Nema više prabake; otišla je tiho, tiho kao što je i živjela, jedne zimske noći, u snu.
Stara trešnja odavno je srušena.
Moji koraci ne gaze više okolnu travu.
Samo su sjećanja još tu...i zvuk zvona s Kamenika.

Pošalji "ZVONA S KAMENIKA" na Facebook Pošalji "ZVONA S KAMENIKA" na Google Pošalji "ZVONA S KAMENIKA" na My Yahoo! Pošalji "ZVONA S KAMENIKA" na Live Pošalji "ZVONA S KAMENIKA" na MySpace Pošalji "ZVONA S KAMENIKA" na Twitter Pošalji "ZVONA S KAMENIKA" na Digg Pošalji "ZVONA S KAMENIKA" na del.icio.us

Kategorije
Nekategorizovano

Komentari

1. iamblond (avatar)
    kako si me svojim riječima vratila u djetinjstvo...kod osoba koje su mi najviše značile u životu...čije sam riječi slušala danima..upijala njihovu ljubav..njihovo vjerovanje....hvala ti draga na ovoj priči...a ovo i jesu dani pred Božić kad se sjetim dječjeg slavlja...očekivanja...bora sa malim crvenim jabukama...bombonima umotanim u šarene blještave papire...sa malim jaslicama ispod bora..križem na zidu...i lica bake i djede dok sjede uz peč i pričaju priče...baka iz Gorskog kotara...a deda iz Njemačke...ljudi čiju sam ljubav mogla osjetiti...dotaknuti...

čuvaj te priče svoje prabake za svoje najmilije...<3
  2. Miller (avatar)
  3. Soradze (avatar)
    Divna, topla priča, budi sećanja.... Hvala, zaista sam uživala..
  4. LJILJA MMM (avatar)
    Lepo i toplo. I mami osmeh, a to zlata vredi, samo onima koji znaju kako je on skup.
    Dobro došla među nas, miroljubive ljubitelje stvaranja reči
  5. faraonn (avatar)
    ...Ellena 01,
    Faraonn ako se ljuti na tebe
    to je zbog tvog dosad ne dolazenja
    primijecena su tvoja kruzenja okolo
    kao da si opipavala slijetanje
    i sad
    kad vidis da pripadas ovdje
    ...nema ,- da te nema...
    ...Svi ti rekose sve
    a, sve kad se kaze
    sta ostaje za,-Faraonn_a
    osim....
  6. Ellena01 (avatar)
    Citat Original postavio iamblond
    kako si me svojim riječima vratila u djetinjstvo...kod osoba koje su mi najviše značile u životu...čije sam riječi slušala danima..upijala njihovu ljubav..njihovo vjerovanje....hvala ti draga na ovoj priči...a ovo i jesu dani pred Božić kad se sjetim dječjeg slavlja...očekivanja...bora sa malim crvenim jabukama...bombonima umotanim u šarene blještave papire...sa malim jaslicama ispod bora..križem na zidu...i lica bake i djede dok sjede uz peč i pričaju priče...baka iz Gorskog kotara...a deda iz Njemačke...ljudi čiju sam ljubav mogla osjetiti...dotaknuti...

čuvaj te priče svoje prabake za svoje najmilije...<3
    Da, draga prijateljice, zanimljivo je kako su i danas, iako je prošlo mnogo vremena, živa još mnoga sjećanja i mnogi trenuci...i zbog toga zavrjeđuju da im dam šansu da žive i dalje...
  7. Ellena01 (avatar)
    Citat Original postavio Miller
    Dobro mi došao, stari prijatelju...
  8. Ellena01 (avatar)
    Citat Original postavio Soradze
    Divna, topla priča, budi sećanja.... Hvala, zaista sam uživala..
    Drago mi je da ti sviđa...sjećanja su tu da nas povremeno podsjete tko smo zaista i kome možemo zahvaliti da smo to što danas jesmo...
  9. Ellena01 (avatar)
    Citat Original postavio LJILJA MMM
    Lepo i toplo. I mami osmeh, a to zlata vredi, samo onima koji znaju kako je on skup.
    Dobro došla među nas, miroljubive ljubitelje stvaranja reči
    Hvala ti draga Ljiljo, uzvraćam dobrodošlicom u ovaj moj kutak...
  10. Ellena01 (avatar)
    Citat Original postavio faraonn
    ...Ellena 01,
    Faraonn ako se ljuti na tebe
    to je zbog tvog dosad ne dolazenja
    primijecena su tvoja kruzenja okolo
    kao da si opipavala slijetanje
    i sad
    kad vidis da pripadas ovdje
    ...nema ,- da te nema...
    ...Svi ti rekose sve
    a, sve kad se kaze
    sta ostaje za,-Faraonn_a
    osim....
    Šta god ti sad rekla, dragi moj prijatelju, zvučat će kao izgovor...
    Vratih se...sa namjerom da i ostanem.
  11. Vitezkojaa (avatar)
    Где сте сад
    бића моје младости
    дивни тренуци
    дечачке радости
    куд су вас однели
    времена ветрови
    уграбили вас неки
    други светови,
    Где сте сад
    скривени путељци
    дал се вама још
    може проћи
    топле ли су још
    завичајне ноћи
    као онда док је чеках
    да ли ће доћи,
    Где сте сад
    потоци бистри
    ко вам зарасле
    обале чисти
    дал још увек
    вама теку
    њене сузе
    за љубав далеку,
    Где сте нестали,
    где сте се скрили
    у живот ми ушли
    па се изгубили
    где да вас нађем,
    где да вас тражим
    души овој тугу и сету
    да ублажим...
  12. Ellena01 (avatar)
    Hvala, Viteže, na divnim stihovima...
  13. gost 382857 (avatar)
    Divno.:heart:
  14. Ellena01 (avatar)
    Citat Original postavio Sfyontull
    Divno.
    Drago mi je da ti se svidjela ova crtica iz moje prošlosti...