Obmane i zabune :)

Manje-više svima nam je jasno da medji, propaganda i razni markentiški trikovi i te kako utiču na naše živote, a opet svako od nas negde veruje (ili želi da veruje) kako je u stanju da se tome suprotstavi i misli sopstvenom glavom.
Neću o farmama i ostalim budalaštinama koje ne znam ni kako se zovu, neću o političkim i ostalim "trikovima"samo o jednoj maloj, beznačajnoj stvari koja me je od svega najviše zabavila i čak nasmejala.
U nekom momentu nedeljnog besposličarenja, odem do novootvorenog tržnog centra i uđem u parfimeriju i bukvalno gledam šta ima, lagano se prisećajući kakvo mi je stanje u kupatilu, sa kozmetikom, sredstvima za higijenu... čisto da uzmem ako mi nešto treba. I tako naiđem na deo gde su sredstva za opšte održavanje... između ostalog i posuđa. I vidim nešto što mi je privuklo pažnju. Sad, tačan naziv ne znam, nisam se ni trudila da zapamtim, ali služi za skidanje kamenca sa, prvenstveno, aparata za kafu i električnog čajnika. Kako imam ovo drugo i relativno često u njemu kuvam vodu (za raznorazne svrhe) i treba da ga operem, uzmem i najpre pročitam uputstvo. Krajnje je jednostavno: Voda se zagreje, ubaci se to unutra, malo odstoji i magični prašak odradi svoje. Nakon toga samo treba dobro isprati posudu.
Otprilike i do sad sam tako radila, koristeći obično, alkoholno sirće. Meni sirće malo "smrdi", retko ga koristim u kuhinji pa je i njega trebalo da kupim i već sam počela da se preračunavam šta mi je isplativije i onda se setila da poglčedam šta je, u stvari, "magični" prašak. Lepo, za pismene, na poleđini piuše: Sastav: limunska kiselina!
Limunska kiselina, poznatija kao "limuntus" ima različitu, vrlo praktičnu primenu u domaćinstvu. Između osalog, nekoliko zrna sprečava ponovnu kristalizaciju šećera kada ga topite za kolače... imam i neki dobar recept za krem sir gde se upotrebljava umesto "sirišta"... prilikom pravljenja domećih sokova takođe je vrlo koristan - osim što daje kiselost, služi i kao "konzervans"... Uz sve to prilično je jeftin i verujem da ga malo ko nema u domaćinstvu...
Cena "magičnog" praška je više nego 10 puta skuplja od kesice limuntusa!
Ali, on se zove... nekako elegantnije, slika na pakovanju jasno ukazuje na namenu i ispisano je uputstvo za upotrebu. Ispisano je, takođe, i šta je unutra, ali taj deo retko ko od nas čita... osim ako nije baš besposlen (kao ja tog dana) :)
I tako, odustanem od kupovine "magičnog" praška, dođem kući, poslušam uputstvo i operem svoj čajnik pomoću kesice limuntusa :). Jedina razlika je u mom džepu: "Magično" sredstvo košta negde oko 170 dinara kesica, limuntus manje od 7 dinara. To, otprilike, znači da ću 24 puta prati čajnik za istu cenu :). Teško da će i on toliko trajati :D
 
Heheee pa sustina i jeste u tome da mozemo da zivimo i dzabe ali da toga nismo svesni ! Covek citav svoj zivot podredi UKRASNOM PAPIRU a ustvari sve vec ima gotovo , dato jos po rodjenju shodno dobu u kome zivi. I pored toga sto ste potpuno u pravu malo ko ce uraditi isto sto i vi , jednostavno zato sto se rukovodi NAVIKAMA kroz zivot i pogresno veruje da je zivot borba do smrti. A ona cuvena STO JE DOBRO TO JE I SKUPO je sam vrh idiotskog poimanja stvari ! Sam sebi ce izgledati velik zbog toga sto ima novca da kupi taj skup proizvod kroz cega ce se osecati MOCNO ...tuzno ali istinito!
Jednostavno ljudima su mozgovi isprani te vise i nisu u stanju da razmisljaju a i nece , lakse im je da druge umesto njih to rade ,,,
 
sanjalica53;bt280554:
Heheee pa sustina i jeste u tome da mozemo da zivimo i dzabe ali da toga nismo svesni ! Covek citav svoj zivot podredi UKRASNOM PAPIRU a ustvari sve vec ima gotovo , dato jos po rodjenju shodno dobu u kome zivi. I pored toga sto ste potpuno u pravu malo ko ce uraditi isto sto i vi , jednostavno zato sto se rukovodi NAVIKAMA kroz zivot i pogresno veruje da je zivot borba do smrti. A ona cuvena STO JE DOBRO TO JE I SKUPO je sam vrh idiotskog poimanja stvari ! Sam sebi ce izgledati velik zbog toga sto ima novca da kupi taj skup proizvod kroz cega ce se osecati MOCNO ...tuzno ali istinito!
Jednostavno ljudima su mozgovi isprani te vise i nisu u stanju da razmisljaju a i nece , lakse im je da druge umesto njih to rade ,,,
Ma jeste... nasedamo na sve svašta. Marketing je čudo!
Inače, ja sam sasvim slučajno pogledala sastav... ne zato što sam pažljiva, već zato što me je zanimalo ... pošto se radi o proizvodu namenjenom za čišćenje kamenca u aparatima za hranu (odnosno piće).
Pretpostavljam da se istim tim limuntusom uspešno i ne samo jeftino nego i menje agresivno, uklanja kamenac i sa sanitarija i drugih mesta gde se pojavljuje.
 

Back
Top