na današnji dan - FIĆA - Blogovi - Forum Krstarice
Prikaži RSS

123loncar

na današnji dan - FIĆA

Oceni ovaj blog

18. oktobra 1955. godine, počela je proizvodnja u Kragujevcu , po fijatovoj licenci , izuzetno popularno radničko seljačko vozilo bivše Juge , zastava 750 , popularni FIĆA ! Proizvodnja Fiće prekinuta je tri decenije kasnije , na dan 18. oktobra 1985. godine - kad počinju da duvaju Srbijom neki novi vetrovi na kojima je brod naciomalnog proleća napunio jedra i svom svojom silinom otplovio u bezdno ratnog ništavila !
Danas , posle jubilarne tri decenije , kad je poslednji FIĆA sišao sa proizvodne trake , kad ugledamo na ulici tu starinu , kako se nosi sa zapadnim polovnjacima , ne možemo a da se ne osvrnemo na propušteno i izgubljeno !

Nažalost , srpska državna uprava , ondašnja , kai i sadašnja , zajedno sa celim obrazovnim aparatom , nije shvatila važnost razvoja automobilske industrije , za razvoj države !
Za te tri decenije , licencirane proizvodnje automobila , mi nismo stvorili inžinjerski kadar , koji će da izbaci auto u svemu naš , sa kojim bi razvili sopstvenu automobilsku industriju i stvorili industrijski moćnu i samostalno državu .
Ali , zato smo stvorili kadar , koji će da ubije licenciranu automobilsku industriju i njenu državu .
Ovaj proces ,ubijanja , imali smo u elektronskoj industriji , a preko nje u svim industrijskim granama !
Zaklali smo vola zbog rogova !

Pošalji "na današnji dan - FIĆA" na Facebook Pošalji "na današnji dan - FIĆA" na Google Pošalji "na današnji dan - FIĆA" na My Yahoo! Pošalji "na današnji dan - FIĆA" na Live Pošalji "na današnji dan - FIĆA" na MySpace Pošalji "na današnji dan - FIĆA" na Twitter Pošalji "na današnji dan - FIĆA" na Digg Pošalji "na današnji dan - FIĆA" na del.icio.us

Kategorije
Nekategorizovano

Komentari

1. 123loncar (avatar)
  2. mizaca (avatar)
    Lijepo sto si sjetio Ficolina! A Yugi je davno vec bila prediviđena smrt po ostrvskom receptu....
  3. mari47 (avatar)
    Dragi Lončar i kume moj,
    Menščini da će nas oboje ubiti nostalgija, ametom.
    A ko još danas mari za naše mladosti, svečane bele košulje,
    s nestrpljenjem čekanja poštara da donese pismo, razglednicu

Sad je vreme šerovanja, lajkova, modema, grafita....Moja unuka ima preko
    2000 prijatelja na fb. Od monitora ne zna dete ni kad cvetaju jorgovani..
    Da'l od monitora ili od nas koji smo ostali zatočeni u vremenu kad je 11. zapovest božja bila
    čuvajte bratstvo i jedinstvo k'o zenicu oka svog....Aj, bolje da ćutim
    i čekam snegove, možda prekriju ovu sivost oko i u nama.
    Pozdravčić
    Ažurirano 18.11.2015. u 20:52, autor: mari47
  4. LadyDydy (avatar)
    Želja moje srce slama,
    kako bi vas nagovorila
    na jedan krug sa vama. :)

Radi slatkog podsećanja,
    na vremena divna,stara
    kad sam bila devojcica mala,

Biii...Biiip..
    Radi ka' dzip! :)
    :bye:
  5. 123loncar (avatar)
    Nema mladosti koja nije maštala da odjezdi na dvotočkašu , dok mu vetar mrsi kose ! Mnogi su za tim snom krenuli u nepoznato , mnogi su zaglavili u bajkerske družine , a neki se izgubili u drumske horde . A opet , za većinu to je bio samo mladalački san , koga se samo sa osmehom i nekakvom setom rado sećaju !

6. 123loncar (avatar)
    Za neverovati , lopovi kradu Fićeke !

" - Moj san je bio da imam "fiću". Kupio sam ga starog, popravljao i uložio mnogo truda, ljubavi i novca. Sredio sam mu i motor, išao je i do 115 kilometara na sat. To je jedini kiseložuti i najbrži "fića" u gradu - priča Nikola D. (20), student iz Beograda, koga je u utorak ujutru ispred zgrade zateklo prazno parking-mesto na kome je parkirao ljubimca.
    Prema tvrdnji ovog mladića, te noći kada je ukraden žuti "fića", opljačkana je obližnja trgovinska radnja i sigurnosna kamera usnimila je trojicu mladića kako sa plenom beže iz radnje, obijaju automobil i odlaze u njemu. "

http://www.novosti.rs/vesti/beograd....tu-ukrali-Ficu

Bogami , Fićko lepo izgleda !
    Nema frajera iz moje generacije koji nije imao vlažni san da raspolaže sa jednim takvim Fićekom ! Znao je taj i takav Fićek da odveze petočlanu posadu i do grčkog mora !