BEGUNCI - LAK PLEN

Stari kažu da svako ima svoju pesmu.

Ta pesma je razlog njegovog postojanja na ovoj zemlji.

Kada činim ono zbog čega sam došao na ovu zemlju, spoznajem pravu sreću.

Mene su učili da podelim sve što imam sa drugim.

Što više daješ, time više i dobijaš.

Ako ništa ne podeliš, vraća ti se istom merom, ili većom.

Na našu zemlju došao je beli čovek.

Zaposeo šumu, meso, krzna, uzima zlato. I sve mu je malo.

Beli čovek je pohlepan. Silom uzima što ne može ljubavlju.

Onda gleda u Nebo i govori sa svojim Bogom.

Valjda o tome...

Naracija / pripovedanje preuzeto iz istoimenog filma ( BEGUNCI ) , kao kratak opis životne filosofije sibirskog čoveka ! Poentu stavljam na centar pripovedačeve ispovesti , koji je iskazan rečenicom : "Mene su učili da podelim sve što imam sa drugim."

Postavlja se pitanje , ti koji su mene , moje roditelje , naše pretke učili tako , zašto otimaju , grabe i sve im je životno u suvišku !? Čemu svo to naukovanje ? Koliko nas ono čini lakim plenom !?
 
....zašto moja generacija voli TNT junake !?....šta to ove stripadžije čini aktuelnim !?...i odkud ove sličnosti sa tim junacima u ovoj satiri u vidu stripa , politički aktivnim !?....možda smo mi samo "LAK PLEN" !?

690035_12a_lb.jpg
 
...dok smo zivjeli u stripu
nijesmo sanjali o dzipu
voljeli smo Mostare
i,-Smakovce
dobre stare
sanjali o filmskim ulogama
da budemo nahajni
poput Dz. Dina
ili stari ispicuturska
u Dzakarti -studentskoj
Druzina...
da pogledamo film
kod Fontane
uz zagrljaj svako svoje
dragane
...ko mi to ukrade
te dane
bolovao da Bog da
moje rane...
...eto,- t a k o ...
 
...posle pokolja parižana , počeh da gledam koga to i kakvu nejač izbegličku , pomaže naša vlast nesebično , a i kako - čak spremno da otpočne i nov carinski rat :


..ples , ove izmučene izbegličke nejači u Preševu , polako me budi , pozadinski - naročito kad mediji nastoje da utvrde kako je u njemu , plesu učestvovao i terorista , zločinac sa inicijalima A.A.
 

Back
Top