Mudrost i dobrota - Blogovi - Forum Krstarice
Prikaži RSS

Ljubav prema mudrosti

Mudrost i dobrota

Oceni ovaj blog
Zaista lepo Sofija. No pitam se na glas, da li su onda i ljudi koji nisu mudri zli? Iz mojih licnih opazanja bih rekao da sam sretao dobre, postene ljude koji nisu preterano mudri, no ti isti ljudi se javno ne dive preterano dobroti i ljubavi, kao da nisu dovoljno odusevljani time, tj. ne razumeju je do kraja, a dobri su verovatno po nekom trendu, inerciji, tradiciji….nisam do kraja dokucio.
Bane
Ja sam o ovoj temi posredno i neposredno pisla u dosta clanaka kao, na primer:

http://forum.krstarica.com/entry.php/22734-Razlika-izme%C4%91u-obrazovanja-i-mudrosti-(I)

http://forum.krstarica.com/entry.php/22750-Razlika-izme%C4%91u-obrazovanja-i-mudrosti-(II)

“Znanje i mudrost”
“Samospoznaja kao uslov mudrosti”

Vecina filozofskih i religioznih ucenja istice snazan ego kao prepreku da se dostigne mudrost ili visi stepen razumevanja egzistencije. Sta je ego? Ego latinski znaci ja. Dakle, svest o sebi ili svojoj individualnoj egzistenciji u okviru objektivnosti ili mnostvu drugih i drugacijih egzistencija. Ego je neophodan element svesnog nivoa ljudi koji ih osposobljava da vrse koherentnu ili inteligentnu interakciju sa svojom okolinom. Vise o tome se moze procitati ovde:

http://forum.krstarica.com/entry.php/21060-Subjektivna-i-objektivna-svest-(I)

http://forum.krstarica.com/entry.php/21080-Subjektivna-i-objektivna-svest-(II)

Znaci, svaki svestan ili inteligentan covek mora imati ego. Medjutim, kakav je ego nekog coveka, odnosno kako covek dozivljava vlastitu individualnost u okviru objektivne realnosti ili univerzuma zavisi od njegovog duhovnog razvoja ili procesa samospoznaje.

U univerzumu postoje suptilne, nefizicke zakonitosti svesti po kojima sve funkcionise i koegzistira. Dok inteligencija otkriva pojavne, fizicke ili “mehanicke” zakonitosti univerzuma, dotle mudrost prodire kroz oblike i pojavu do dubljeg smisla nefizickih zakoninitosti, odnosno svesti koja je sama sustina nas (nase psihe/duse) i univerzuma.

Poznato je da ljudi pored svesnog nivoa ili inteligencije imaju i nesvesni nivo. Taj nivo se manifestuje u vidu dva suprotna nagona podsvesnog i nadsvesnog. Nadsvesni nivo koncentrise potencijal mudrosti. Svaki covek ima takav potencijal. Medjutim, da bi se on realizovao u svesnom nivou (inteligenciji), neophodno ga je stalno aktivirati, negovati ili podsticati. Kako se to postize?

U prvom redu, stalnim i doslednim izborom savesti. Savest je “boziji glas u ljudima” koji im omogucava da nadrastaju ili transformisu ego i pod ego u nad ego. Kroz nju covek uvidja jedinstvenu sustinu svega sto postoji te, pocinje da ceni i postuje, ne samo sebe vec, i sve izvan sebe.

Na taj nacin on svoju sebicnu, arogantnu i otudjenu individualnost spaja s univerzumom i time deluje po njegovim sustinskim zakonitostima reda i sklada. Takvo delovanje poprima obelezje dobrote, postenja, saosecanja, plemenitosti, humanosti, itd.

Ljudi cesto identifikuju mudrost s inteligencijom ili cak lukavstvom, prevarom,obmanom. Medjutim, to su razliciti pojmovi. Iako mudrost ljudi deluje kroz inteligenciju, ona nije isto sto i inteligencija. Covek moze biti veoma inteligentan ali, ne mora biti mudar i obrnuto.

Dakle, svaki covek koji bira glas savesti ili odluci da deluje pravedno, iskreno i posteno nije samo dobar vec, je i mudar jer, se opredeljuje za sustinske, a ne pojavne zakonitosti postojanja.

Bez obzira na inteligenciju, takav covek postize integralnost koja mu pomaze da lakse uspostavlja unutrasnju ravnotezu i pronalazi mir i smisao u vlastitoj egzistenciji, od coveka koji zapostavlja sustinske, duhovne vrednosti pa, se samim tim nalazi u stalnoj “trci” i napetosti za prolaznim stvarima, koje ga cesto navode da vara, obmanjuje ili postaje zao i time stvara unutrasnju dezintegraciju.

Naravno, sto god je dobar covek, koji sledi svoju savest, inteligentniji ili cak i obrazovaniji, on ce imati kompleksnije i jasnije razumevanje dobrote, ljubavi kao i samog postojanja.

Pošalji "Mudrost i dobrota" na Facebook Pošalji "Mudrost i dobrota" na Google Pošalji "Mudrost i dobrota" na My Yahoo! Pošalji "Mudrost i dobrota" na Live Pošalji "Mudrost i dobrota" na MySpace Pošalji "Mudrost i dobrota" na Twitter Pošalji "Mudrost i dobrota" na Digg Pošalji "Mudrost i dobrota" na del.icio.us

Ažurirano 26.07.2017. u 14:30, autor: sofija06

Kategorije
Nekategorizovano

Komentari

1. Soradze (avatar)
    Draga Sofija, evo vidim da imate puno pregleda, ali nijedan komentar...Razumem i to, jer ja Vaše tekstove redovno čitam, ali neredovno komentarišem. Ovog puta želim da Vam pošaljem jedno ogromno HVALA za Vaše prepametne blogove u kojima svi uživamo, a imamo i šta da naučimo. Zaista je sreća što ste sa nama, sa Vašim neizmernim znanjem, kojim nas na tako divan način obogaćujete. H V A L A
  2. sofija06 (avatar)
    Hvala i tebi Soradze na tako divnim recima.
  3. Lord Gledston (avatar)
    NO COMENT !!!
  4. zxy (avatar)
    Najnovija istraživanja pokazuju neobjašnjivu korespondenciju čestica iz subatomskog domena koje ostaju u vezi i kad ih se razdvoji i izoluje i kad se jedna podvrgne uticaju neke sila i ona druga reaguje iako je van uticaja te sile.U vezi sa tim se postavlja pitanje kakve sve još neotkrivene veze u prirodi postoje.Nije li možda dobrota i lepota ovoga sveta u vezi, msm u slučajevima gde se pojavljuje, u nekoj tajnoj vezi sa onostranom apsolutnom lepotom i dobrotom,atributima božanskog,koju možemo samo da slutimo ali ne i da svojim razumom spoznamo i dokažemo.
  5. sanjalica53 (avatar)
    Ego je nase lazno JA , ono ja formirano pod uticajem naseg okruzenja i kakvi ustvari zelimo da se predstavimo u spoljasnjem svetu a takvim nas onda i vide u istom. Ego ne podrazumeva SVEST jer je proizvod naseg nesvesnog dela uma.To nismo mi a onoga momenta kada postanemo svesni svog ega on prestane da postoji .
    Ego gradi LICNOST svest gradi OSOBU ! Licnost je inteligentna a osoba je MUDRA ! Inteligencija je umisljena mudrost koja se bazira na logici ali ipak predstavlja postojanje .
    Inteligencija je ogranicena logikom dok je mudrost beskonacna duboka duhovna spoznaja .
    Inteligentan covek uvek kalkulise jer razmislja logikom i a to je ustvari nas EGO koji ne poznaje osecanja .
    Mudar covek sebe ne posmatra kroz druge ljude pa samim tim ih i ne povredjuje za razliku od inteligentnog koji to uvek cini.
    Mudrost je duhovna stvar i ne poznaje suprotnosti pa tako ni mudar covek ne poznaje DOBRO i ZLO. Duhovni svet poznaje samo LJUBAV . Inteligentan covek takodje ne poznaje dobro ni zlo on poznaje samo logiku !
    Covek nemoze dosegnuti odredjeni nivo duhovnosti bez istog tog nivoa svesti.
    Znaci ako neko ne poznaje suprotnosti DOBRO I ZLO on je ostvareno duhovno bice ne bavi se drugim ljudima u smislu cinjenja vec u smislu POSTOJANJA LJUBAVI.Sa druge strane ako sa nekim vlada njegov ego on ce videti samo sebe i svoje lazno ja i zivece u okviru tog postojanja bez da se bavi drugim ljudima i pojmovima dobra i zla.
    DOBRO i ZLO su sistemske vrednosti koje nemaju ama bas nikakve veze sa inteligencijom ni mudroscu a samim tim ni sa egom ni ljubavi .
    To sve znaci da su inteligencija i mudrost ne mogu povezivati sa dobrotom jer je inteligencija nivo nesvesnog , mudrost nivo svesnog a dobro i lose nisu ni na jednom nivou postojanja. To su sistemske vrednosti bez logike i bez mudrosti koje jednostavno u biti ne postoje.
    Ne postoji DOBRA i LOSA OSOBA , postoji samo OSOBA . Ne postoji DOBRA I LOSA LICNOST postoji samo LICNOST !
    Pojmovi dobra i zla mogli bi biti neki kolektivni ugao posmatranja pojedinca u smislu nekih njegovih cinjenja i ne cinjenja u osnovi kojeg je strah od samog tog posmatranog pojedinca .
  6. sofija06 (avatar)
    Lord Gledsaton, i to je dovoljno.
  7. sofija06 (avatar)
    Zaista zanimljiv podatak zxy. Ja sam takodje citala nesto o tome. Sve to samo potvrdjuje cinjenicu da je spoznaja ljudi proces koji se neprestano razvija ili produbljuje pa, da se shodno tome, uvek gresi kada se smatra da se dosegla apsolutna istina.
  8. sofija06 (avatar)
    Hvala sanjalice53 za iznosenje misljenja. Medjutim, u njemu su iznesena samo proizvoljna tvrdjenja bez adekvatnog objasnjenja. Mnoga od tih tvrdjenja zvuce kao komfuzne parole kojima, kad se oduzme logika, inteligencija i mudrost, ne ostane mnogo zdravog razuma. Naravno, ovo se ne odnosi na tvoju licnost (osobenost) vec, na tekst. Zato se nadam da ovo neces shvatiti kao licni napad jer, mi to nije namera. Jednostavno sam iskreno iznela moj utisak.
  9. sanjalica53 (avatar)
    Ma sve je OK , hvala i vama na pokusaju da shvatite moj komentar i sustinu. Tudje misljenje i treba da bude samo inspiracija i pokretac da bi sam covek usao u proces osvescivanja a nikako prihvatanje zdravo za gotovo ! Tu ljudi obicno grese i kroz zivot se rukovode raznim UCENJIMA i saznanjima a time ugllavnom blokiraju sopstvene mogucnosti spoznaje.
    Znam da prosecnom coveku moje tvrdnje deluju konfuzno jer nisu klise na koji je on vec navikao .Logika i inteligencija se ne mogu oduzeti u mom slucaju jer one tu i ne postoje , mudrost je vidljiva samo MUDRIMA a zdrav razum , sta to bese ?
    Sta je uopste ZDRAVO , da li to znaci da je moj razum bolestan ?Ako bi zdrav razum bila ustvari SVEST zar svest moze biti i bolesna i zdrava ?
    Ja nemam LICNOST , nemam ego i to je takodje greska ! Ne shvatam ovo kao LICNI NAPAD vec kao nemoc u pokusaju da se dosegne mudrost !
    Da bi se dosegla MUDROST mora se prvo iskoraciti iz okvira logike , inteligencije . Mudrost u osnovi ima SVEST a gde postoji svest ne postoje vise nikakve druge vrednosti.
    Ne sumnjam u vasu iskrenost vi zaista iskreno zelite da se uzdignete iznad prosecnog razmisljanja ali put kojim idete nije nacin . Vi se rukovodite tudjim razmisljanjima koji su u vasem domenu i koje vi mozete da razumete u skladu sa nivom svesti na kojem ste.
    Ni ja ne zelim da povredim vas ego vec samo komentarisem i po ko zna koji put konstatujem da je MUDRIH ljudi veoma malo na ovoj planeti !Hvala na odgovoru i lep pozdrav :) !
  10. sofija06 (avatar)
    Hvala i tebi za lep pozdrav i javljanje. Mislim da ce zaista biti najbolje da se najpre da objasnjenje zdravog razuma. U engleskom se zdrav razum kaze common sense, sto bukvalno znaci zajednicki uvid ili razumevanje koje svi ljudi mogu shvatiti jer, se neprestano potvrdjuje kroz sam zivot i iskustvo. Zato se za njega i kaze da je ocigledan i dostupan svakom ko ima funkcionalan (zdrav) svesni nivo svesti.

Ukoliko taj nivo nije funkcionalan, kao na primer u ludilu, nervnom rastrojstvu, arogantnosti ili prepotentnosti, itd., tada ljudi nisu u stanju da uoce neke stvari koje su ocigledne drugima. Dok se u ludilu u potpunosti gubi veza s zdravim razumom i koherentnim procesom misljenja, dotle nervno rastrojstvo, kao i nadmenost, oholost, samovaznost, moze uticati na njegov delimican gubitak, sto drugim ljudima izgleda da ta osoba preterano fantazira ili naprosto prica gluposti.

Prema tome, zdrav razum je neka vrsta orijentacije ili polazista kojim ljudi prosudjuju valjanost njihovog misljenja, narocito kada su u pitanju neke nove ideje. Kao sto svaki moreplovac, ima kompas na otvorenom moru, da ne bi zalutao, vec da bi stigao do cilja, tako se i covek koji misli rukovodi zdravim razumom.

Naravno, postoje i takvi slucajevi gde je neki mislilac daleko ispred njegovog vremena i gde vecina ljudi nije u stanju da ga shvati. Medjutim, i pored toga njegovo misljenje nikada ne protivreci zdravom razumu, logici i intelektualnom kapacitetu ljudi, pa ce vremenom ipak, biti shvaceno.

Takvo misljenje predstvalja sustinsko razumevanje ili mudrost. Mudrost je najvisi, sveobuhvatni stepen uvida koji u sebe ukljucuje i sinhronizuje zdrav razum, logiku, kao i intelektualno razumevanje.

Dakle, mudrost nikada ne negira zdrav razum, ni logiku. To cine kvazi mudrosti karakteristicne za dogmu i razlicite kultove. Osnova njihove manipulacije i jeste u tome da opovrgnu zdrav razum, tako sto njihovo ucenje proglasavaju elitnim.

Ono sto ja vidim kao najvecu prepreku razumevanja toga sto pises je u tvojoj terminologiji. Pogotovo, terminu svesti. Nije mi jasno sta podrazumevas pod tim pojmom? Ja svest izjednacavam sa samim postojanjem jer je u njoj sve sadrzano i svesnost i nesvesnost (podsvesnost, nadsvesnost) mudrost, ego, logika, intelekt, nagoni, osecanja, itd.,
    Pored toga, ima veoma mnogo proizvoljnosti i kontradiktornosti, sto u mnogome obezvredjuje tvoj tekst. Naravno, to je samo moje misljenje i od tebe zavisi kako ces ga primiti ili protumaciti. Htela bih samo da napomenem da je moje izlaganje zdravog razuma u potpunosti generalno i da nema nikakve veze s tobom. Lep pozdrav i tebi!
  11. sanjalica53 (avatar)
    Po vama ispada da je vaznije prosudjivanje ljudi o nekoj ideji nego sama ideja ! Ideja je boziji dar koju prljavi ljudski um nema sta da pretresa i tumaci ! Tudje ideje prosudjuju sitne ljudske duze koje nikada nemaju svoje kroz gomilu terminologije u koju se upetljavaju kao pile u kucinu bez kraja i pocetka. Hvala sto ste se potrudili da mi razjasnite neke pojmove ali ja nisam mislila da mi pisete o istoriji samih pojmovoa ( to me zaista ne zanima ) nego kako vi iz vaseg ugla vidite taj neki pojam kroz cega bi se bolje oslikao vas nivo svesti.
    funkcionalan (zdrav) svesni nivo svesti-za mene je tragikomicno okarakterisati nivo svesti kao ZDRAV i BOLESTAN , pogotovu sto ti veliki KVAZI filozofi ljudskog roda jos uvek nisu definisali ni sam pojam bolesti .
    Takodje frljati se sa pojmom kao sto je SVESNI NIVO SVESTI za mene je nedopustivo - komicno.

Ukoliko taj nivo nije funkcionalan, kao na primer u ludilu, nervnom rastrojstvu, arogantnosti ili prepotentnosti, itd., tada ljudi nisu u stanju da uoce neke stvari koje su ocigledne drugima. Dok se u ludilu u potpunosti gubi veza s zdravim razumom i koherentnim procesom misljenja, dotle nervno rastrojstvo, kao i nadmenost, oholost, samovaznost, moze uticati na njegov delimican gubitak, sto drugim ljudima izgleda da ta osoba preterano fantazira ili naprosto prica gluposti - cini mi se da su i za Nikolu teslu prvo govorili da prica gluposti , da to nema veze sa zdravim razumom. Ugao gledanja MASE je povrsan i okicen raznoraznim terminima koji uglavnom pojedinacno nikome nisu jasni.
    Termini koje ste pokusali da mi objasnite ni vama nisu jasni ali ih koristite i sirite dalje i tako plivate u toj strasnoj povrsnosti zajedno sa bezlicnom masom u kojoj ste.
    Moje misljenje ne zavisi od prosudjivanja drugih ljudi o njegovoj valjanosti i to prosudjivanje mi nije potrebno posto imam svoju svest na osnovu koje gradim svoje misljenje.
    Covek treba da se rukovodi svojom SVESCU a ne zdravim ili bolesnim razumom.
    Naravno, postoje i takvi slucajevi gde je neki mislilac daleko ispred njegovog vremena i gde vecina ljudi nije u stanju da ga shvati. Medjutim, i pored toga njegovo misljenje nikada ne protivreci zdravom razumu, logici i intelektualnom kapacitetu ljudi, pa ce vremenom ipak, biti shvaceno. - znaci vaznije je da nesto bude shvaceno i prihvaceno od strane MASE nego sama ta mozda neka genijalnost ! ? Pa ko onda tu ima problem sa niskom svescu ?
    Medjutim, i pored toga njegovo misljenje nikada ne protivreci zdravom razumu, logici i intelektualnom kapacitetu ljudi, pa ce vremenom ipak, biti shvaceno. - kako ne protivureci logici i zdravom razumu ako ga proglase lupetacom gluposti pa gore pise , kako nikada ako su ga tek naknadno shvatili znaci da je ta ista stvar predhodno bila mimo zdravog razuma !
    Takvo misljenje predstvalja sustinsko razumevanje ili mudrost. Mudrost je najvisi, sveobuhvatni stepen uvida koji u sebe ukljucuje i sinhronizuje zdrav razum, logiku, kao i intelektualno razumevanje-Mudrost je sustinsko shavatanje , dubok nivo svesti nekog pojedinca koja u osnovi ima iskljucivo prozivljena iskustva. Mudrost se nemoze nauciti niti preneti sa coveka na coveka ! Mudrost se oseca !
    Ne bih dalje da analiziram jer je ocigledno da nismo na istim nivoima sto naravno ne zelim da shvatite kao uvredu jer to mi nije namera!Vi sve posmatrate veoma povrsno rukovodeci se onim sto ste procitali kojekuda .
    Iz vaseg teksta se vidi da nemate mentalnu sirinu da ste siromasni iskustvom a samim tim I spoznajama. Sve se svodi na istorijat raznih POJMOVA koji su sami sebi svrha !
    Moj tekst je odraz moje individualne svesti i sopstvene kreativnosti , savrsene jednostavnosti .
    Svaki iole svestan covek shvata da je sustinski vazno razgraniciti bitno od nebitnog. Vama je sve nebitno bitno i na zalost previse ste utonuli u to NEBITNO ! Pogubili ste se u terminima i pojmovima , definicijama i raznim tudjim misljenjima .
    Ono sto vas krasi jeste ta neka zelja da dosegnete tu neku mudrost za svoh zivota ali u tome vas sprecava vas EGO koji je veoma jak . Ta neka zelja potice iz vase sustine u kojoj je verujte sve na jednom mestu. Ne posmatrajte sebe kroz MASU vec zaronite u svoje sopstveno vise JA gde nisu potrebne ni reci ni terminologije , ni pojmovi sve te gluposti koje vas blokiraju na putu ka podizanju svesti na jedan visi nivo postojanja.
    Izvinjavam se ali deluje pomalo smesno vasa pogubljenost u gomili informacija , ocigledno ste veoma nacitani :) ! Ipak za razliku od mnogih mislim da ste dovoljno svesni da shvatite moju dobronamernost u citavoj ovoj prici. Hvala na odgovoru i jos jedan topao pozdrav !
  12. sofija06 (avatar)
    Kao domacica ovog bloga nastojala sam usmeriti ovu diskusiju u konstruktivnom pravcu ali, je ocigledno da je njena svrha od pocetka bila zasnovana na ego nadmetanju ili pokusaju da se izrazi vlastita velicina ili superiornost.
    Mada mi neosnovano osporavas originalnost, ono sto sam ja odmah uocila u tvojim izjavama su parole novog trenda duhovnog ucenja koji obezvredjuje reci i misljenje a, potom, bez ustrucavanja, koristi te iste reci i misljenje da bi izrazio svoje ideje. Na taj nacin besramno gazi po zdravom razumu i logici.

Ljudi nemaju drugi nacin da komuniciraju osim recima. Zbog toga se i utvrdjuju termini da bi se olaksala komunikacija ili izbegao subjektivizam, tj. stvorili uslovi za sto objektivniju razmenu misljenja a, time i potpunije razumevanje. Jer, ako neko prica o kozi a, neko o jarcu u uverenju da raspravljaju o jednom te istom, svakako da ce doci do nesporazuma i jalove diskusije.

Medjutim, takvom ucenju ne ide u prilog strogo utvrdjena terminologija, samim tim sto je zasnovano na ambivalenciji i kontradiktornosti pa, bi se veoma brzo raskrinkalo ili protivrecilo samo sebi. Izlaz se pronasao u elitnosti. Ono se proglasilo apsolutnim ili savrsenim za razliku od svih ostalih ucenja koji predstavljaju ideologiju.
    U takvom ucenju je samo mali broj odabranih u stanju da dosegne vrhunsku mudrost pa, svi oni koji ukazuju na izvesne nedoslednosti, to cine ili, zbog ega ili, inferiornosti i neznanja. Prema tome, ono ima karakteristike zatvorenog sistema i dogme. Zato nije ni cudno sto takvo ucenje privlaci ljude slicnog psiholoskog profila ili arogantne ljude s jakim egom koji svoju ambivalentnost prikrivaju proklamacijom da nemaju ego.

Ne postoji konacno i savreno znanje vec, njegov neprestani razvoj, sto je i navelo Andre Gide da kaze: “Veruj onima koji tragaju za istinom. Sumnjaj u one koji su je pronasli.” Mudar covek uci dok je ziv i ne potcenjuje nikog. Za njega ne postoji bezlicna masa vec, mnosto ljudi s njihovim jedinstvenim iskustvom i pogledom na svest, koji uvek obogati i razvija nase vlastito iskustvo i spoznaju, ako smo dovoljno mudri da ih pazljivo saslusamo.
    Svaki covek ima svoju ideju o nekoj ideji pa, bi bilo dobro da se daljna diskusija zadrzi na razmatranju ideja umesto na ego nadmetanju, ako je moguce. Ako nije, onda ne vidim svrhu da se produzava. Pozdrav!
  13. sanjalica53 (avatar)
    Postujem i takodje smatram da nema smisla ... pozdrav !
  14. sofija06 (avatar)
    Prijatno sam iznenadjena tvojim odgovorom. Pokazujes da imas stil. Moram priznati da nisam s dovoljno paznje citala sve tvoje izjave pa, su mi promakle neke koje zasluzuju odgovor. Jedna od njih je i ova: Medjutim, i pored toga njegovo misljenje nikada ne protivreci zdravom razumu, logici i intelektualnom kapacitetu ljudi, pa ce vremenom ipak, biti shvaceno.
    - kako ne protivureci logici i zdravom razumu ako ga proglase lupetacom gluposti pa gore pise , kako nikada ako su ga tek naknadno shvatili znaci da je ta ista stvar predhodno bila mimo zdravog razuma !
    Kao sto sam rekla zdrav razum se zasniva na zivotu i iskustvu ljudi pa, se shodno tome razvija i produljuje uporedo s zivotnim promenama, tj. razlicitim uslovima zivota ili iskustvom. Kada se za nekog coveka kaze da ide ispred svoga vremena, tada se misli da on ima viziju buduce progresivne promene, odnosno drugacijih uslova zivota i to na snovu potencijala koji sagledava u trenutnom nacinu zivota ili resursima kojima se raspolaze. Dakle, on se u svojoj proceni koristi zdravim razumom i logikom koja je ispred njegovog vremena i koja ce postati dostupna ili spoznatljiva i drugima tek kada nastupe predvidjene promene ili drugaciji uslovi zivota.

Ukoliko smatras da je jos nesto ostalo neodgovoreno, slobodno pitaj. Pozdrav i hvala za javljanje!
  15. sanja* (avatar)
    "Vecina filozofskih i religioznih ucenja istice snazan ego kao prepreku da se dostigne mudrost ili visi stepen razumevanja egzistencije. "

Zanima me koja to religijska i filozofska učenja koriste termin "ego", koji je u igru uveo tek Frojd, u devetnaestom veku?
  16. sofija06 (avatar)
    Sanja, izvini sto kasnim s odgovorom. Meni je uvek drago kada ljudi postavljaju pitanja. Ja ne ocekujem, niti zelim da bilo ko prihvata ovo sto pisem, bez vlastitog zdravog razuma i logike. Ne samo sto bi to bilo arogantno vec, bi predstavljalo “pranje mozga.”

Kao sto sam rekla, rec ego je latinskog porekla i znaci ja. Dakle, taj termin je postojao pre Frojda pa, ga je on upotrebio kada je formirao strukturu licnosti, koja se sastoji od: ida, ega i super-ega. Naime, on je uocio da je svest izuzetno kompleksna, odnosno da se sastoji od tri nivoa i to: nesvesnog, predsvesnog i svesnog, u kojem je nesvesni nivo veoma vazan, jer utice na svesni.

Posto je njegovo ucenje postalo opsteprihvaceno, termin ega je takodje postao opsteprihvacen, popularan ili internacinalan, tako da se danas koristi, u prenosnom smislu, kada se govori o religijskim i filozofskim ucenjima kao na primer, o hinduzimu, budizmu, gnosticizmu, antickoj Grckoj, itd.

Jer, ljudi su jos od davnina pokusavali odgonetnuti sta je ja, ili to sto misli, sto traje kroz vreme i daje identitet ljudima. Naravno, svi su oni to ja ili sopstvo oznacavali drugacijim imenima ili terminima, ali su svi mislili na jedno isto, koje je danas poznato pod opstim terminom ego.

Svesni nivo svesti se manifestuje kao stalna dinamicnost ili aktivnost misljenja. Iako je ta aktivnost promenljiva, ona u isto vreme sadrzi nepromenljivi identitet koji se dozivljava kao ja.

To ja ili taj identitet je od izuzetnog znacaja za svesnu funkcionalnost ljudi. Tako na primer, ukoliko ljudi izgube svoj identitet, kao u slucaju dimencije ili ludila (neko moze smatrati da je Napoleon, Kleopatra, itd.) on vise nije u stanju da vrsi racionalnu interakciju s okolinom, posto vise nije u stanju da vrsi smisaonu interakciju sa svojim osecanjima ili dubljom sferom nesvesnog nivoa svesti.

Za ljude je karakteristicno da imaju razlicite identitete ili razlicit ego. Tako na primer,necije ja je arogantno, oholo, samouvereno, smatra sebe savrsenim, tj. precenjuje sebe ili podcenjuje sve izvan sebe. Necije ja, suprotno, omalovazava i podcenjuje sebe i precenjuje sve izvan sebe. Necije ja postuje i sebe i druge. Naravno, postoje i razlicite varijacije inferiornosti i superiornosti u jednoj istoj osobi ali, ipak dominira jedna karakteristika.
    Od kuda takve razlike?

Mi sve izvan sebe spoznajemo kroz sebe, sto znaci, sto god jasnije sagledavamo sebe, jasnije cemo sagledavati i sve izvan sebe. U svakom slucaju da se samospoznaja odvija u sebi ili kroz pojavu razlicitih osecanja, odnosno misli. Medjutim, ono sto aktivira pojavu razlicith misli ili osecanja je uvek nesto izvan nas ili nasa interakcija s okolinom. Prema tome, za samospoznaju je neophodna i unutrasnja i spoljasnja interakcija.

Preterana superiornost ili inferiornost je rezultat nedovoljne samospoznaje koja nastaje kroz neuravnotezenu interakciju s okolinom, sto se manifestuje kao preterani subjektivizam. Za takvu osobu se obicno kaze da nije objektivna ili realna, tj. da ne uocava ono sto je drugima uocljivo.

Ovde opet, moramo pomenuti termin logike, zdravog razuma, ili zajednickog smisla. Termin logike i zdravog razuma je veoma blizak terminu logosa. U antickoj Grckoj se smatralo da je sve u univerzumu prozeto logosom ili opstim redom/zakonom/smislom. Zahvaljujuci takvom zajednickom smislu mi imamo sposobnost da spoznavamo i sebe i sve izvan sebe, kao i da komuniciramo.

Svaki covek ima svoj jedinstven stepen samospoznaje, samim tim i jedinstvenu spoznaju ili interpretaciju svega izvan sebe. Komunikacija nam omogucava da razmenjujemo misljenje ili iznosimo svoje shvatanje nas samih i univerzuma.

Sto god vise ljudi dolazi do istih ili slicnih zakljucaka u proceni neke pojave, njihova spoznaja se smatra objektivnijom ili tacnijom posto se bazira na opstim zakonitostima logosa. Naravno, ovde je neophodno napomenuti da zakonitosti logosa nikada nisu, niti mogu biti u potpunosti spoznate jer, su dinamicna, ziva sila koja se neprestano razvija. Zbog toga ne postoji covek koji je ostvario apsolutnu, konacnu ili savrsenu spoznaju.

Iz tog razloga je takodje vazno da ljudi stalno uce i razmenjuju misljenje, odnosno da sagledavaju logos i u sebi i u drugima. Svakako da uspesna razmena misljenja zavisi od vestine izlaganja ali, ono sto je takodje vazno, to je sposobnost slusanja, koja nastaje tek onda kada je neko dovoljno otvoren da se dalje razvija ili da uci.

Ukoliko se sretnemo s nekom novom idejom, pozeljno je privremeno potisnuti vlastito shvatanje, da bi se pazljivije saslusalo ili proniklo u logiku nove ideje, a potom sto neutralnije reflektovati nad obe ili uporediti njihovu logiku/smisao. To moze rezultirati time da u potpunosti ili delimicno prihvatimo novu ideju ili da je odbacimo ukoliko uvidimo da je smisao naseg shvatanja ipak, dublji.

Genijalnost je veoma retka. Ali, ponekad se moze desiti da genije sagledava dublje zakonitosti logosa, cime njegovo misljeneje dobija karakteristike veoma subjektivnog misljenja, jer odudara od opsteg misljenja vecine ljudi koji imaju nizi stepen objektivnosti. U tom slucaju, on moze da sagleda njhovu logiku ali, oni nisu u stanju da sagledaju njegovu dok se ne ostvari potreban stepen razvoja ili promena da se takva logika obelodani.
    Kao, sto vidis dala sam dosta opsiran odgovor. Ukoliko ti ili bilo ko drugi ima neku primedbu ili smatra da jos nesto zahteva objasnjenje, neka pita. Mada nisam uvek u mogucnosti da odmah odgovorim, odgovor ce uvek slediti, kad-tad. Mnogo pozdrava i hvala za komentar!