Eto ti pa racunjaj - Blogovi - Forum Krstarice
Prikaži RSS

tirano

Eto ti pa racunjaj

Oceni ovaj blog
Na usponu pored Markove vodenice, stajao je znak, putokaz namjerniku. Ko ga je postavio ne znam ali znam, da od kada znam za sebe on stoji tu. Da li je koga uputio ili mu pmogao da se jos bolje zagubi, ni to ne znam. Do nasega zaseoka uvijek se tesko stizalo ,ranije, bespuce i kozije staze onemogucavale su sve koji nijesu imali cvrstu namjeru da stignu do nas. Kasnije, brzina sa kojom se putovalo ,lako je putnika vukla dalje da ne vidi uzak pocetak sokaka iza same krivine. Zaseok nas na samome pocetku nesto uzi postepeno se obronkom siri i jednoj lijepoj udolini sa kucama izmedju vocnjaka daje car bas posebnoga mjesta na svijetu. Tako je bilo oduvijek , mjestani su zbog takvoga izgleda sela bili i sami posebno uobrazeni jer su i oni zbog toga gajili neku svoju vrstu osobenosti. Znali su da otezu u govoru prave pauze u razgovoru i kad dodje neko sa strane, da se osmjehuju kao da znaju nesto sto je gostu nedokucivo. Markove vodenice odavno nema, ko je njoj dosao glave nagadjali smo nas nekolicina u kafani prije nekoliko godina, samo nas je zatvaranje razdvojilo, da se ne potucemo oko toga. Ja i jos neki mislimo da ju je odnio plamen hiljadu devetsto...... i neke , dok ona dokona bratija oko novog postara tvrdi kako nje nikad nije ni bilo. Radenko opet, kao i za sve kaze kako je on jos i pamti, jes k......., ali da je ono Markova cisto neko izmislio. Ni znaka vise nema i njega je neko iz zivice ocupao.Kad bolje pogledam nema vise ni zaseoka,novi magistralni put i brzi automobili presjekli su ga po pola,i on sad zivi dva ili tri odvojena zivota,ne znajuci jedan za drugoga.A nas, ni nas vise.............

Pošalji "Eto ti pa racunjaj" na Facebook Pošalji "Eto ti pa racunjaj" na Google Pošalji "Eto ti pa racunjaj" na My Yahoo! Pošalji "Eto ti pa racunjaj" na Live Pošalji "Eto ti pa racunjaj" na MySpace Pošalji "Eto ti pa racunjaj" na Twitter Pošalji "Eto ti pa racunjaj" na Digg Pošalji "Eto ti pa racunjaj" na del.icio.us

Ažurirano 26.05.2016. u 13:32, autor: tirano

Kategorije
Književnost

Komentari

1. Soradze (avatar)
    Neko je kažao da put u pakao vodi ravnom, uglancanom magistralom..... dodala bih kako je magistrala destruktivno delovala na sam živit zaseoka u kome preostali ljudi ne znaju jedni za druge.....Divna ti je priča...Čini mi se da može da se vidi blještavilo kamena na kamenu i čuje zvrka cvrčaka...Postigao si umetnički nivo: ostavio si emocije u čitaocu, neveselo razmišljanje o prolaznosti....Hvala na uživanju
  2. 123loncar (avatar)
    Hvala za lepu besedu i njenu priču !

...sistemi savremenih saobraćajnih komunikacija , grubo su narušili migracione puteve biljnog i životinjskog sveta , pa sa tim presecanjem , tih tokova , mnoge vrste izložili uništenju ili raseljenju....ovaj problem izražen je i kod manjih ljudskih naseobina , koje preseca ili marginalizuje , stavlja u izolacioni zapećak bez komunikacije sa ostalim svetom ( navodno skupe su zaobilaznice , nadvožnjaci ili pdvožnjaci , ili isključno preiključni sistemi - sa nerentabilnim naplatnim rampama )....ovo komunikaciono skriveno raseljavanje stanovništva , ima svoju svrhu i njenu doktrinu - kojoj treba posvetiti veću pažnju nego dosad...interesantno je kako se olako prelazi preko tih problema , gde saobraćajnice zbog profitabilnosti gutaju istorijska i duhovna dobra , ubijaju dugovečnost - biološku , brišu vekovna manja naselja - gaze sve pred sobom ....danas se više vodi računa gde na takvoj magistrali izgraditi turski han , nego koliko će starih zdanja srušiti , naselja zbrisati , šuma raskrčiti , istorijsko civilizacijski nalazišta zbrisati sa lica zemlje , naselja srušiti ili zarobiti uništenjem lokalnih i seoskih drumova - te ih ostaviti bez saobraćajnog izlaza , učiniti slepim crevom....čudo!
  3. mizaca (avatar)
    Lijepo dragi Tirano.........Ne samo da nestaje tradicija i kultura nego i mnogo zivih vrsta.......E ja sam zbog toga mnogo tuzna...