Perut - Blogovi - Forum Krstarice
Prikaži RSS

tirano

Perut

Oceni ovaj blog
Godinam pokusavam da pronadjem svoje drugare iz osnovne ,srednje i posle tokom odrastanja .Nikoga nema svi su nekuda nestali.Propali u zemlju,nema nikoga ko bi posluzio kao veza,nema mozda su se kolektivno nekuda odselili to bi objasnilo ono saputanje u osmom ili onda kad.....,mozda su i tada vec imali u planu da nestanu,ko zna.Trazio sam poznat bljesak u oku ,ali kad pitam bude me sramota,jer me covjek kome sam uputio pitanje,pogleda prestavljeno,stoji preda mnom i pokusava da kaze kako se to svima desava.Posle vjerovatno zurno ode ulicom ne okrecuci se.Ponekad me prevari i hod ,ubrzam sustignem i zavirim nespretno u lice zene ili covjeka pored sebe,videci moj pogled pun ocekivanja koliko ga noge nose ode dalje od mene.Ne, sigurno su se kolektivno odselili i gotovo ,prestacu i ja da ih trazim to ja vise za njih raditi necu,kad su vec mogli tako....Kako su samo mogli ,a da rijec ne kazu,mucke trebao sam da znam,vidjelo se to i ranije su koristili svaku priliku da se sklone nekad iza fiskulturne sale,nekad u dnu neke neuslovne ucionice.A ipak mi hvale,ali ovo ostavljanje na cjedilu e bas ga pretjerase,dobro zato sto nisu bili tu kad sam se zenio,u redu mozda nekog nisam ni pozvao,neka nisu dosli ni kad sam postao otac.............samo ovo sad e paaaaa stvarno nema smisla.Mirjana je upoznala Stefana ili bijase obratno na nekoj proslavi firme u kojoj su oboje volontirali i radili za honorare kojim su krpili studentski budžet.Odrzavali su kontakt neko vrijeme,ali Mirjana kasnivsi na posao na brzinu ubaci farmerke sa telefonom u ves masinu,kraj znate broj i sve kombinacije istih probala je zilion puta ,jednom je cak dobila i broj neke poznanice ali,pravi e, pa pravi nije....Setali su po nekad i sansa da se smuvaju bila je tu no uvijek je ono nesto poremetilo,to sto su mozda i ocekivali,posle toga ne bi se culi nedelju ,dvije i tako.Prilike su nalagale Stefanu d a bas negdje posle te epizode sa telefonom,napusti rodni grad,i par mjeseci je proveo daleko od kuce,a kad se vratio nove obaveze su ga za duze vrijemae odvojile od staroga drustva i uvukle u neki novi svijet drugacijih interesovanja pa je i spomen na Mirjanu postajao blijed.nekad bi se sjetio njihovih setnji,parcica razgovora ,ali novi momenti vukli su ga dalje.Mirjana se u kasnim dvadestim udala ,rodila djevojcicu i gledajuci nju kako raste zaboravila na citav svijet,provodila je sa svojom porodicom ljeta i zime a djeziji zagor u kuci ,nespretno izgovorene rijeci i izžvrljani zidovi pokazivali su dokle je malecka porasla,uskoro cudnih crteza po zidovima nije bilo, a plisane igracke za rodjendane zamijenili su skuplji i prakticniji pokloni.Mirjana sa ponekom sijedom u kosi koju je maskirala sa posebnom paznjom, bila je svjesna da ce njena mezimica uskoro poci svojim putem ,ponekad uvece ..........i suza neka krenula je put jastuka............
Stefan okretan u biznisu,i zivotu vrlo brzo je ostvarivao svoje zamisljene ciljeve i uskoro je oko njega bilo u kuci i na poslu tijesno,za sve koji su željeli da budu u njegovoj blizini,prema djeci i supruzi pun paznje sa uvijek dosta vremena da ih saslusa ,pomogne, uradi domaci zadatak ,opravda casove.......... posao mu je iz godine u godinu isao na bolje.Nije bio od ljudi koji se u zivotu osvrcu za sobom i tako je grabio naprijed sigurno i samouvjereno.Mirjanin muz putujuci po dalekom istoku poslom,u nekoj od tih dalekih zemalja nabasa na neku rijetku bolest ,i pored velikog truda ljekara ostavi Mirjanu sa kcerkom samu.Vec velika djevojka suocena da dom nije vise onako svijetao ,vedar i pun raznih dogadjaja koje su njeni sa radoscu dijelili brzo se odseli i iznajmi stan daleko od majke,Cesto su razgovarale telefonom,kolko je to vrijeme dozvoljavalo.Cesto se Mirjana okrenula sa vrata supermarketa,jer shvativsi da vise nema za koga da sprema,izlazila je odatle i dugo setala.Neko vrijeme obaveze vezane za posao bile su sve sto ju je dijelilo od toga da zaplace.........Vrativsi se kuci dugo je posmatrala fotografije sa ljetovanja,skijanja sumnjajuci da to sto gleda nije samo plod maste ili .........
Stefan posle neke saobracajke dugo je pokusavao da se vrati predjasnjem ritmu,nego nesto mu se uvijek u tome naumu isprijecilo na putu,djeca vec odrasla ,njegov biznis na koji je bio pnosan,vec duze vremena tavorio je tamo gdje ga je on ostavio.......Zena u pocetku njemu i njegovoj borbi da se ponovo uspravi odana,jednoga dana isceznu iz njegovoga zivota ,nespremna na borbu koja je predstojala,to ga dotuce.......Tumarao je gradom ,zaustavljao poznata i nepoznata lica,zalazio u krajeve grada gdje su cudnog gosta gledali u cudu,stajao je satima na ogradama mostova,golubovi vec od njega nisu bjezali u parku bi po neki cucao na njegovoj nozi sve dok umornim korakom ne krene kuci.Samo bi na par sati posjeta porodice povratila volju za zivotom a on bi ocima potrazio poznat korak ili lice svoje bivse,jednom ju cak ispred sina i snahe pozvao po imenu da vec jednom izadje iz kuhinje..............svi su pogledali ispred sebe u pod.
Guzva na sajmu,brujanje automobila, sirene vatrogasaca u Sarajevskoj ,bile su vjekovima daleko od klupe na setalistu na Adi , prosijed covjek na klupi mirno je gledao ispred sebe sve dok ga pomen njegovoga imena ne uplasi,pogledao je ispred sebe ,i na licu koje je vidio nista ga nije prenulo da prepozna .Tupo zurio je u zenu u crno ofarbane kose i dok mu se nije predstavila trudio se da se sjeti.Razgovor je u pocetku bio napet ,samo da stane i prekine se,a onda sve brze i brze upadali su u rijec jedno drugom da nisu primijetili ni da je vec prislo i vece...................nisu se razdvajali nikada vise bilo da je bila kisa snijeg.Na Lescu stoji epitaf,skroman „Zauvek zajedno“ ........................

Pošalji "Perut" na Facebook Pošalji "Perut" na Google Pošalji "Perut" na My Yahoo! Pošalji "Perut" na Live Pošalji "Perut" na MySpace Pošalji "Perut" na Twitter Pošalji "Perut" na Digg Pošalji "Perut" na del.icio.us

Ažurirano 26.05.2016. u 13:32, autor: tirano

Kategorije
Književnost

Komentari

1. Soradze (avatar)
    Priča sa lepim krajem...Hvala. Moja deca imaju izraz: "Pisac ume da vozi"...pa bih i ja rekla da umeš da voziš i to lakim stilom. Uživala sam. Čekam sledeći blog sa nestrpljenjem. Pozz.
  2. tirano (avatar)
    Hvala na divnom komentaru
    citamo se opet za par dana.