kolona - Blogovi - Forum Krstarice
Prikaži RSS

tirano

kolona

Oceni ovaj blog
Cudno druzenje dva covjeka,pocelo je cetrdeset i neke,jedan od njih u grubom vojnickom sinjelu pravih a cvrstih ledja,odmeren prodoran a ponekad i plahovito ljut,krecuci se u vojnickim cizmama meko i glatko spokojno se naslonivsi na stablo ukraj puta,gledao je saputnika odjevenog u nosnju njegova kraja , pantalone od domaceg suknenog platna,i kosulja nekad bijela,sa izvezenim prslukom ,i kosom do ramena, brkova blago povijenih nanize krenuse dalje.Nasavsi se u nekom hanu,ili kafani na putu posle rasprave o samo njima znanoj temi uz dosta mahanja rukama ,psovki i kletvi putovali su zajedno vec nekoliko dana.,Strmina ih kroz neke vocnjake i livade dovede na zaravan te gladni i zedni posedase tako da imaju jedan drugoga na oku,a da mogu i osmatrati da im se ko ne nepozvan ne prikljuci.Covjek u narodnoj nosnji prvi progovori,jetko ,ostro
Kako mogaste,nije se dalo da ko i svi drugi okrenete glavu
No odma digoste graju i viku ,i pogibiju ovu zakuvaste sad sta,
Bez imalo premisljanja oslonjen na pusku ,saputnik odreza kratko
Da bas smo trebali da sacekamo
Cutali su jos pola sata pa krenuse strmom uvalom ka vrhu kose ,ciji se sami kraj,jos nije vidio,tek jedva nazirao,teren zarastao,grane suve kraj stabala, polomljene od nekoga ranijega snijega,cesto su bile razlog psovki i padanja,izmrcvareni stalnim spoticanjima i padanjima nastavise razgovor
Mogasmo pa sta nijesmo kao neki
Cekali ko zene da....
Sta kao zene. taman uzmemo malo duse pogledamo oko sebe
A vi i bratija kao vi...bog .....
Ni jedan od njih ne zavrsi misao krenuse opet bez glasa,sasavsi ka putu upadose u kolonu odjevenu slicno njima ,mjesavina domace robe sa vojnickim detaljima,neko sa puskom ,neko sa zamotuljkom preko ruku ili ramena bez nekog reda klasali su jedan,za drugim ponekad se zacuje cudan zagor,smijeh no sve brzo zamre i utone u put.i njih dvojica brzo utonuse u sivilo kolone.dugi niz zavijao je okukama i serpentinama istim temom danima ,njih dvojica su povremeno zastajali i svoj dijalog zapocinjali bez vidljivog razloga spontano, i isto tako prelazili u fazu kad jedan drugom nisu imali da kazu jos neku probranu rec ,za krivicu ,odgovornost .
Ko vas prozva da se u sve ovo i onozemaljsko,mijesate
Ko vama rece da sudite i pre......... e pa svasta,moji ste a kao da vas je sa neke daleke strane neki cudni donio
Cekali smo tebe i ove tvoje u opancima da nam otvorite oci ha haaaaa
Pa vidi se po vama da ste ha haaaaaaa rafal smijeha iz kolone pokosi
Njihovu spremnost da nastave dalje,razgovor zamre a dugo potezanje sa kolomom se nastavi.iza krivine celo kolone zastade i citava se dugacka zaljulja,zastade pa posle kraceg zastoja nastavi pogledase se i oba krenuse zurno naprijed,sad je na celu bila biblijska slika neki bosi,neki sa po jednim opankom sandalom,ili u potpuno novim luksuznim cipelama,koracala grupa ljudi ,bilo je tu i po neka ganc nova mantija,culaf,epitrahilj nagoreo,kandilo izubijano i otuceno,krajem se nazirala i neka kikica pored uveta starijeg gospodina sa sesirom ukratko boziji pastiri svih mogucih konfesija i pravaca dugih i kracih brada
Osuse oba u isti glas
Ko vas skupi a dje se nadjoste
Ko li vas samo sastavi ,gledaj ovoga skupa
Ovo Jerusalim nije gledao,ne Jerusalim no niko lise nas
Pogledaj ih samo ha haaaaaaa,e sad je i meni lakse kad ih vidim ovako na gomili
Ja probrana drustva
Dosta, zagrmje iz covjeculjka dotad neupadljivog,sa drenovim stapom u staracki naboranoj ruci zavitla sa njime po vazduhu kao da ce da se tuce
Kad smo se i mi prihvatili da se za vas takve mlohave potucene i izgubljene velikome Bogu molimo,nista bolje nas nije moglo ni snaci ali mi bar breme svoje cutke nosimo.
Sveca kako jednog, a sam Bog zna nijeste kao ljudi sjeli kod kuce kad vec za crkvu,džamiju nijeste imali ,vakta ni vremena prisjetili nekih lijepih obicaja,nego sve o nekome svome cudu radili Bozije nesrece i pogani ,ode masuci stapom naprijed
Nastavi se prepirka ko je koma naplatio dinar vise tom i tom prilikom ko je kome dugovao batine iz mladosti
Ja razgovora. Oba ustuknuse i polako opet utonuse u gomilu cutali su i gledali jedan drugoga,pa opet korak za korakom odose dalje .koloni se svaki cas neko prikljucivao i cinio je zivopisnijom.ispred njih dvojica seljaka su odmjeravali svoje sposobnosti praveci neki usmeni katastar onoga sto su kuci,ostavili nekoliko hektara
Pola sela me zbog te parcele mrzi ,toKalifornija gledala nije,
Ne sigurno
Ne nego si ti imao bolje pa vama su i koze prolazile specijalnu obuku
A kavu to specijalnu o buku
Pa da idu na dvije noge i to dvije desne i dvije lijeve
To kad sad razmislim mozda i nijesu bile koze nego neka nova vrsta rasa sta li
A vama su i zene bile krupne
Pa sta
I kukuruz
I krave
Ti to da su nase zene bile kao krave
Ma ne, vidje da je prenaglio,pa poce da se povlaci te nije to bas tako mislio......
I da popravi stvar ,ma ne tvrda glavo nego ti upro kao junac pa sve kako tebi odgovara
E vala bratski zena mi je kao krava ja kao vo,bratski bez greske
Ucutase i njih dvojica ali razgovor nastavi grupa mladica,ispocetka tiho
Djevojke su kod nas bile rijetko postene to vas svijet zna
I pametne dodade drugi
Jes ljepse su nego ih
Rekoste postene rijetko i mi to drzimo da je tako,kad je nadjes postenu to je bas rijetko
Bas
A ove kod vas one jesu jel da,
Jesu sto i da nijesu i ljepse
E jesu k.............
Ma mene samo cudi kako jos nijeste izumrli kad su toliko postene bile,nebi imao ko te sokolove radjat
Smijeh i graja ovlada kolonom i bas svi su dali sebi oduska sve dok se neke uzvisice ne,dokopa oficir visok sa sabljom mozda i svojom i komandova kolona,mirno
Par kamenica i citavo brdo psovki osu po njemu ,i grabeci sapku umace u gomilu.kolona je isla i zivela taj svoj put opet putem dan za danom,dva dana su kleli kisu,naredna tri sunce nije ostalo bez psovki......
Zamotani u svoje brige,isli su dalje ,niko nije pominjao cilj puta, krajnje odrediste samo su svi i stari i mladji isli dalje i niko se nije osvrtao iza sebe.iza je isla povorka zena,djevojaka u slicnom poretku i kraj te kolone se nije mogao sagledati .rijeka velika mocna brza zaustavi ih .pogled na nju ledio im je dah visoki talasi strme obale,
kolone se izmijesase..................?

Pošalji "kolona" na Facebook Pošalji "kolona" na Google Pošalji "kolona" na My Yahoo! Pošalji "kolona" na Live Pošalji "kolona" na MySpace Pošalji "kolona" na Twitter Pošalji "kolona" na Digg Pošalji "kolona" na del.icio.us

Ažurirano 26.05.2016. u 13:33, autor: tirano

Kategorije
Književnost

Komentari

1. 123loncar (avatar)
    ...oli je baš tako i u carstvu nebesne srbadije !?
  2. Soradze (avatar)
    Tirano, u tebi živi pripovedač!! Sliku i atmosferu si majstorski dao. Kraj je efektan. Za razmišljanje je i slika i atmosfera i sam kraj. Ostavio si trag na čitaocu. Hvala!