TABAKO FAŠIZAM ili STRAH OD ZDRAVIH LUDAKA

Odmah da kažem da nisam pušač , no to ne čini moju čovečnost ni manjom ni većom , jednostavno, takav sam ! Ne smetaju mi pušači , a nisam licemeran , oću reći nisam kukavičko svetrpeće čeljade , pa da u njima , pušačima , vidim nekakve opake zagađivače , te da na njima iskaljujem svo svoje bedno ništavilo i preko njih se uzdižem kao tamo nekakva ljudina , koja spašava svet i planetu zemlju !
Jok more !
Kad ih gledam po ćoškovima , prognane , sve češće izbačene i iz rođenih kuća , koje su krvavim argatovanjem izgradili - dođe mi da zapalim koju , te sa motkom uneređenom , krenem od onih beogradskih skupštinskih konja , pa sve do one lopine u mom zavičaju , koja je prodavala penzije , a sad je časna i poštena politička zvezda , dobro udomljena kod recikliranih evropejaca - stiroporaca , koji su svoje četničko vojvodstvo zamrzli , dok se bave spašavanjem čovečanstva...

Daklem i daklemčići , kalem i kalemčići , jedna Gospođa me ponukala da ovo izbacim iz sebe , svojom besedom , o pozorišnoj predstavi , u kojoj je i ona jedan od važnih sudeonika . Ta Dama kaže :

"Кафа и цигарете су одлична комбинација. Тај ритуал, та страст испијања кафе и пушење цигарете нису помодна појава од јуче.Вековима људи негују тај „порок” јер им ваљда прија, и вековима су то радили неометано и без гриже савести.Те две супстанце нам помажу да направимо застој у времену, и обрадимо живот који цури. Можда није здраво, али је лековито. Данас је свет лицемеран у својој хистеричној потрази за здравим животом. Светски антитабако фашизам! Имам и такву реплику у комаду.Живимо болесно време у сваком смислу и прогон пушача је крајње трагикомичан.Пушачи су највећи непријатељи данашњег света и они треба да буду затворени у гето! Или ће бити исељени,расељени,пресељени можда?Пушачи су субверзивни елемент... теже контемплацији,промишљању света,они теже сусретима... радије билдују дух него мишиће.Бојим се данашњих здравих лудака."

vreme je za kulturne događaje :

Od srca preporučujem svima koji su u mogućnosti da pogledaju ovu predstavu .

"„Кафа и цигарете – поздрав из Београда”, наслов је нове представe Атељеа 212 чија премијера је у уторак увече, 29. септембра, у 20 часова на сцени „Мира Траиловић”. Ауторка Миа Кнежевић написала је омнибус драму инспирисану филмом Џима Џармуша, састављену од седам прича. "

http://www.politika.rs/rubrike/Kultura/Progon-pusaca-je-tragikomican.sr.html
 
E, moj Lončar, kako bih volela da nisi u pravu, ali , - jesi.
Baš sam se tako osećala prognana... dok sam bila pušač. Sad pijem kafu, vučem neku maglu iz one električne,
ajde, još sam rekonvalenscent, pa ko velim....Mada, imala sam cimerke na VMA koje nikada nisu zapalile a prošle i grđe no ja.
Elem, mene više nervira ta " briga " o zdravlju nacije odjednom. Ne brinu što se 80% lekova kupuje, što se reklamira koka kola, što nam
evropske standarde uvode a još smo u predsoblju Evrope sa sve kineskim gaćama, cipelama, priborom za školu....
Nisam ja, nedajbože, protiv ikakvog napretka, tehnološkog naročito, ali strah me nešto za ovu decu što se i ne druže..
Sad se to zove bleja....Bleje po keju u Nišu, nemaju ni za piće s devojkom u nekom pristojnijem lokalu...Žao mi je što
se neće sećati onog našeg "..dodirni me ispod stola koljenom..." Sad su im prijatelji na fejsbuku, tviteru,...Roditelji zauzeti zimnicom
ili rijalitima...ma, sjebala sam si dan sad, no ne mogu da ćutim.

I da, znaš Lončar, kako mi je žao što ne živim u metropoli, možda bih otišla na preporučenu predstavu o kojoj čitah neki dan.
U mom se gradu skoro pa i ništa ne održava..Nekad na ulazu u Niš pisalo: " Dobrodošli u grad elektronike ".
Sad bi komotno mogli da stave natopis: " Dobrodošli u grad ničega ". Još nek ukinu Filmske susrete i Nišvil - ode Niš niz vodu.
Eto, izvini dragi Lončar, na tvom se blogu izjadah.
A bila u pravu ona M. Ditrih što reče: " Pesimista je optimista s iskustvom".
E, ta sam ti ja ovog jutra, :kafa:
 
Poslednja izmena:
...svojevremeno , kao dete , bio am dični stanovnik prestonog grada....tad sam otkrio da deca nekako nisu deca , kao oni slinavci iz mog zaseoka gde sam rođen....verovatno ni ljudi nisu bili kao oni ljudi iz našeg zaseoka , pa se posle nekoliko godina moji vrate kući....a tu po avlijama , u senkama debelog dudovog ili pak orahovog hlada , bš se kafenisalo i dimilo - a mi slinavci provincijski , eh kako smo znali da se igramo...stariji su govorili da smo se čuli do neba...kakva je to graja bila - dečija.....sad kako Mari reče : BLEJE.....i zaista sad i stari i mladi bleje - il' , poprskuju se junacima iz raznoraznih svinjaca , koje zovu farmama....najveći domet im je sva pamet u palčevima koju istresaju na mobitelima.....
....kasnije , u vremenima životnih studija , bakćao sam se po prestonici - što dirinčeći kao nadničar za koru hleba , što čkolujući se na najteži mogući način ( bukvalno , ali bukvalno samofinansiranje....gledam one mangupe sa asvalta , kojima roditelji ni cuclu nisu kupili od pošteno zarađenih para - teglim kao mazga i čitam kao sivonja - za bedu od poštene ocene , dok se deci sa asvalta ocene upisivale na tatin i mamim pedigre...što veći oznaški čim to veća ocena )...posle toga vraćao sam se u prestonicu zarad opstanka , mog i mojih zaseočana , u vremenima kad je u njoj stolovao slobodanski patriotizam sa opozicionim oznaškim liderima ( jerbo kad pogledaš kroz porodično stablo tih načih dičnih evropejskih demokrata , gotovo da nema političke persone kojoj neko u familiji nije radio za apisovce , kapičićevce , dolančevce i svih onih dičnih ljudina koji su rukovodili tim bezbedonosnim tajnim službama - koje su čuvale domovinu i punile tajne grobnice ; koje ovde nesmeju da se pominju i dan dani , naravno iz patriotskih razloga )....danas , posle petooktobarskih belih revolucionarnih rukavica , u širokom luku zaobilazim prestonicu....koristim nišku trasu autoputa i njegovu zaobilaznicu....
...svakako da je šteta , ova eskivaža prestonice , za mene...naročito zbog ove mogućnosti da kadšto pogledam koju dobru pozorišnu predstavu ili pak koji dobar film...da svratim u biblioteku - narodnu ; i tako to...no , nadživeo sam mnoge gluposti , pa ću i ovu svoju eskivažu...oslonio sam se na NET....tu čovek ima sve...samo da počne da gugla....recimo , prošle godine sam pogledao sve pozorišne predstave koje sam mislio da odgledam ( kao ono , nije prestonica daleko , preko sveta , skočiću do nje , pogledaću stvar i pravac u provinciju ) , ali eto život je naumio drugačije...tako bi....i mogu ti reći , da gotovo da velika većina prestoničara nije ni čula za te pozorišne predstave , a taman posla da o tome ima kakav stav....ispade da sam ja u nekakvoj prednosti u odnosu na njih....njima ponos ne dozvoljava da se bakću takvim trivijalnim stvarima...ej , stav o bilo čemu...fuj , bljak - imati stav o disktiminaciji i zlostavljanju pušača , kad su : "Пушачи су највећи непријатељи данашњег света и они треба да буду затворени у гето! Или ће бити исељени,расељени,пресељени можда?Пушачи су субверзивни елемент."
....ove godine sam poželeo da pogledam neke filmove "oskarovce" , koje sam propustio u svom životu , što zbog onog čuvenog "karta više" , što zbog kulturne nemarnosti provincijskih filmskih distributera , što zbog nemanja vremena ili para da se plati "karta više" kod tapkaroša...tek činilo se meni , da sam uskraćen za mnogo toga....legnem i izguglam stvar , poskidam filmove sve oskarovce i mnoge kandidate....uživancija....mogu da kažem da ta stvar , vraćanja u kulturnu baštinu , pomalo i lekovito dejstvuje....majke mi....
....u vezi ovog guglanja , mogu reći da je stvar fenomenalna....ima tu knjiga , kritika , otkrića - svega što prestoni čovek nemože da zamisli ; tako da još uvek nemam tu žal za prestonicom...verovatno što u meni živi onaj klinac slinavi , koji voli igru , smeh , ciku pisku - pijačarski razgovor gde god nogom stane...volim razgovorne ljude...ljude tek tako , koji znaju slatko da se ispričaju sa neznancem...
...stoga , sačekaću ovu predstavu da je neko turi na net...a biće ona jako brzo postavljena.....eto , ispisa celu biografiju da kažem samo ovo , što u predposlednjoj rečenici rekoh !

Pozdrav !
 
Postovani Lončar,
ja sam nepusač,
jer sva je sreca
to na veliki smrad me podseća :)
ne rado perem pepeljare,
jer prsti mi se "zapepeljare"
il me često glasno izgrdi drug,kad mi trazi
da mu samo na cigar ja pripazim
"dok veze perlte"
a ja tad ko dete
ruke u dzepove -metnem :)
i opet cu da metnem! :)
:zcepanje:

Al kome prija cigareta
meni ne smeta
ta volja njegova
zarad užitaka i kakvog poleta.

Al gde se mera naruši
tu se "******"...bipss :)
pa se ovisi
tu se nadimi,
idi mi ,dodji mi (lulice)
kakrakter se
muči,ko kuče sa ulice,

Lady kaze- s merom sve i
nece " ruke (ni noge) da smrde" :)
Molim odgovrno ponasanje,
da se čuva sopstveno zdravlje
jer ako se razbolimo
patice i svi koje volimo.
:hvala:
 
Poslednja izmena:
...ma nije pušački svet , anđeoski , kao što nije ni nepušački svet sav , savcat - đavoljski...reč je o zaista neviđenom ponižavanju , diskriminisanju i ajdučkom proterivanju pušača...kao , kad sve ih eliminišemo , neće biti ozonske rupe , raka pluća , smrada duvanskog i šta ti ja znam...živeće svet skladno i harmonično...neće biti sirotinje , gladnih , bolesnih ...neće biti lopova , razbojnika , ništaka...a ratovanja - tek toga neće biti....
...bedne duše tako nešto kao zamišljaju....jok bre...biće toga još više...tek će se ostrviti ništački zlotvori kad im ovaj kec sa pušačima totalno upali i profunkcioniše....živi bili pa videli....
...možda nekom padne napamet da kaže kao i nepušači imaju prava svoja...naravno....ne moraju oni biti takozvani pušači...jednostavno definisati prostore za jedne i druge....ili pak pušačima obezbediti u javnim ustanovama , preduzećima i fabrikama humane i bezbedne uslove za pušenje / obavezati poslodavca , kao što je obavezan da ima objekate za održavanje higijene , pa objekte sa obedovanje u higijenskim uslovima , tako ga obavezati i za objekte u kojima bi pušači popušili svoju cigaretu uz kaficu , čaj ili slične napitke koji u humanim uslovima konzumiraju i nepušači....a ne od tih ljudi praviti građane drugoga reda i sve svetske nesreće svaljivati na njihovu bolest....jer pušenje je bolest zavisnosti od koje država enormno profitira , pa ga zato podmuklo i licemerno neguje kod stanovništva....

....ja volim svaku vrstu komentara...možda se ponekad zanesem , ali kako se ono kaže , svačije mišljenje je dobro došlo , jer sloboda govora je osnov ljudskih prava !
 
123loncar;bt277084:
...ma nije pušački svet , anđeoski , kao što nije ni nepušački svet sav , savcat - đavoljski...reč je o zaista neviđenom ponižavanju , diskriminisanju i ajdučkom proterivanju pušača...kao , kad sve ih eliminišemo , neće biti ozonske rupe , raka pluća , smrada duvanskog i šta ti ja znam...živeće svet skladno i harmonično...neće biti sirotinje , gladnih , bolesnih ...neće biti lopova , razbojnika , ništaka...a ratovanja - tek toga neće biti....
...bedne duše tako nešto kao zamišljaju....jok bre...biće toga još više...tek će se ostrviti ništački zlotvori kad im ovaj kec sa pušačima totalno upali i profunkcioniše....živi bili pa videli....
...možda nekom padne napamet da kaže kao i nepušači imaju prava svoja...naravno....ne moraju oni biti takozvani pušači...jednostavno definisati prostore za jedne i druge....ili pak pušačima obezbediti u javnim ustanovama , preduzećima i fabrikama humane i bezbedne uslove za pušenje / obavezati poslodavca , kao što je obavezan da ima objekate za održavanje higijene , pa objekte sa obedovanje u higijenskim uslovima , tako ga obavezati i za objekte u kojima bi pušači popušili svoju cigaretu uz kaficu , čaj ili slične napitke koji u humanim uslovima konzumiraju i nepušači....a ne od tih ljudi praviti građane drugoga reda i sve svetske nesreće svaljivati na njihovu bolest....jer pušenje je bolest zavisnosti od koje država enormno profitira , pa ga zato podmuklo i licemerno neguje kod stanovništva....

....ja volim svaku vrstu komentara...možda se ponekad zanesem , ali kako se ono kaže , svačije mišljenje je dobro došlo , jer sloboda govora je osnov ljudskih prava !
__________

Kolko sam se potrudila,
ne bih li vas nasmejala, :)
sad ostadoh zapitana,dal je barem jedna mala,
malena osmeh šara
prošarala makar krajičkom vaših usana(brkova) :)
i predamnom(predšalom) se predala :)
:bye:
 
...ma sav sam zabrađen - kao pustinjak , pa se osmeh ne vidi....ja se stalno ustvari cerekam , zato sam i pustio bradetinu , da sakrijem kez ( kako to klinčurija kaže )....imama silne neprijatnosti zbog tog svog večnog keza....
...cerekam se i trošim države....više ne brojim potrošene....važan je samo osmeh !

...htedoh da kažem , uspela si !....Hvala !
 

Back
Top