Čitanje - Blogovi - Forum Krstarice
Prikaži RSS

tirano

Čitanje

Oceni ovaj blog
Čitati, ne čitati kako, čitati sta, koga sebe čitati, knjige posvecene same sebi okrenute našim umisljenim velicinama
i biti sudija ili bar porotnik u procesima koje ne razumijemo, stručnjaci za sve i svašta. Balkan nam je granica a on je izgleda ponajbolji, zamislite samo taj daleki i strpljivi daleki istok strpljiv do kraja do bezumlja nas na sredini i instant zapad
bez mjere i ukusa.Jug lazno romantican i aromatičan ustvari jevtin i gologuz i prakticni sjever.Znaci koliko god loše bilo bar smo na pravom mjestu i velikom bogu hvala na tome.

Pošalji "Čitanje" na Facebook Pošalji "Čitanje" na Google Pošalji "Čitanje" na My Yahoo! Pošalji "Čitanje" na Live Pošalji "Čitanje" na MySpace Pošalji "Čitanje" na Twitter Pošalji "Čitanje" na Digg Pošalji "Čitanje" na del.icio.us

Ažurirano 26.05.2016. u 13:33, autor: tirano

Kategorije
Književnost

Komentari

1. mizaca (avatar)
    U centru smo (ne)zbivanja Tiranoooooo!
  2. Soradze (avatar)
    Tirano, opet sam uživala u tvom načinu kako tumačiš svet oko sebe. I znaš šta? Poverovala sam ti da smo na pravom mestu!! Pozdrav
  3. LadyDydy (avatar)
    Nije loše sebe (pr)očitati. :)
    Uspeh je . :)
    :hvala:
    ps.
    Mogli bi i vi sami svoje pisanje, pa da malo vise truda iznesete pred [B]čitače, [/B]
    a ne 3 reda i 2 smajlija
    i zatvorena -igraonica(čitaonica)! :)
    Čitanje je odlicna tema,
    al ovde je svedena
    na nevalja mi ni jedna strana sveta(knjige)
    ikad i igde.
    :eek:
  4. 123loncar (avatar)
    ....mnogo nabacuješ i provociraš dijalog , a bez da ga otvaraš...no , za provokaciju dovoljno je i to...

*svako mesto je pravo , čovečno - ako na njemu stoji čovek...ako su mesta zaposeli ništaci , prostaci , primitivci , pokvarenjaci , muljatori i slepačko zla rulja - onda je to prostor iz koga treba bežati....konačno imamo prilike da vidimo kako ljudi beže sa tkvih prostora , a nećemo da razumemo zašto nisu namerni da se zadrže kod nas...
    *kažu nema glupe knjige , ima samo glupih čitalaca i nepismenih / slepih ispod očiju čitalaca...a kad takvi zauzmu sva mesta u jednom prostranstvu iz njega treba bežati , tamo gde su pune biblioteka čitalaca...kažu čovek može da pročita ceo svet , ali ništa nije pročitao dok ne pročita sebe...pa vljda tako biva i sa narodom...narod koji nije pročitao sebe , za njega ni jedno mesto nije pravo mesto !
    *nalazimo se na negdašnjem civilizacijskom putu severo-zapada i jugo-istoka...severo-zapad diže kineski zid , hoće da hermetizuje granice iz sebi svojstvenih razloga....posledni je trenutak da pročitamo sebe...oni već više nisu važni...sve smo dobro i loše rekli o njima,,,,za njih nema šta više da sekaže ili misli...kranje je vreme da posvetimo svu pažnju sebi i izčitamo se...!
  5. tirano (avatar)
    Drage dame pokusajte da razumijete mene,imam 45 godina malo placen posao,dvoje djece i suprugu.Krecem se u krugu ljudi
    koji se bore svakodnevno za novi krug kredit i rata, i kojima je od ispraznoga moga trucanja muka.Vise njih nije briga za smisao povjerenje
    Trud da se ozbiljno hvataju u kostac sa iluzijama i paradoksima danasnjice trose na bolje stvari... ili ne.Vama tri moje drage dame koje ste nasle volje da procitate
    ovo skoro dnevnicko obracanje sebi ili vec neznam kome dugujem da napisem inesto vise,jer Žene sa kojima ponekad budem u kontaktu ili su toliko zene da se to samo po spoljasnosti može zakljuciti ili pak na zalost isprepadane statusom u porodici ,muzevi djeca.Da stvarno ne zelim da kvarim njihov Habitat bilo cime .Pretpostavljam da drzite sebe jakim Zenama pa stoga raspalite svom artilerijom A ja cu vec da probam da vam odgovorim mozda tekstom mozda cutanjem.I to je nesto.Inace nemam neko obrazovanje, titule ili bogato i sadzajno zivotno iskustvo pa mi neke gluposti ,i greske u pravopisu ako ikako mozete oprostite.Knjige valjaju one ruske velikoga Fjodora (hronike pisane za kafanske filozofe i knjizevne kriticare osamnaestoga vijeka.Ili haiku poezija (ja je ne razumijem).Polemisimo malo........sto da ne
  6. tirano (avatar)
    Smajliji napolje iz komunikacije slazem se,bar dok nadjemo adekvatnu zamjenu smijuljko,smjesko,smesko,zucko mali cudni.
  7. mizaca (avatar)
    Tirano intelektualac je vokacija a ne titula.Osjetio si se pozvanim da pises i lijepo je sto to cinis.Podrzavamo te, razumijemo i volimo. Nastavi.Izbacicu smajlije ako su ti suvisni. Stiscem ti ruku. I ja sam radila na autobuskoj stanici i u jednoj sobici sam posmatrala kako vozovi prolaze. Tako je projektovano u Sarajevu!!!!!
  8. LadyDydy (avatar)
    Ja pritisnuh dugme“trud“
    Pomislih ukljucice se mozda tu i samokritike zum,
    Kad bljesnu odasvud
    Novi osud .
    ( i bukvaliziranje smajlija proteravanje)

Naravoucenije-ko nije elektricar
    nek ne pipa u napajanja kvar.

Svako ima svoju muku,
    Neko pokaze u jauku,
    Neko ljubomoru stiska kolenima,
    A nečije „nije mi ništa“
    najtužnijeg je možda piska.
    Problemi sluze za sagledavanje,suocavanje i rešavanje
    Više za narastanje nego za padanje.
    Pa ih u centar kruga,
    Ako sa dobrom voljom i puno truda,
    Nece izostati ni pomoć druga.

Iskreno podrzavam vasu ljubav prema pisanju,
    samo zatrazih dobru volju (trud)
    uz nju sve na bolje moze da krene.

Uz naslov „Čitanje“
    Takvim kazivanjem
    Sami sebe „staležujete“
    Bez i jednog naseg komentara,
    Niti lica zagledana.
    Da je tema „sjaj i beda“
    Bilo bi boljeg izgleda.

Ja bih tela ravnopravnost članstva
    Bar na terenu pisanja da se kod vas ogleda,
    Pa onda i svud dalje ..ravnopravnosti sirite grane.
    A ne svud oko vas samo“crne vrane“.
    U dokaz dobre namere,
    Nosim vam poklone,
    Probajte sa novog misa,
    Da vam dobra volja zablista
    Makar i u 2,3 reda ,
    Ni to nije greda.
    Trud i samokritika,
    Je poenta velika.
    :ok:

[img]http://www.dodaj.rs/f/1X/ck/20WSyXOq/1/mace-ulovilo-misa.jpg[/img]
  9. tirano (avatar)
    Naravno drage moje,evo samo jedan blazi osvrtcic,voleo bi ja da pisem nego mi se teme migolje,cas ja nju za vrat cas za noge
    al ........ utece,smajli je dobar tako slatko ambivalentan ko secer i da se razumujemo ja protiv njega nemam nista.Njime se postapam
    kad mi rijeci suvislih hvali.A volje dobre i raspolozenja punu vrecu nosim, sa njome zivjecu.Crne vrane ,crne misli taman posla
    lamentiram nad lektirom datom mojoj generaciji.Kako me je dragi otac i premila moja majka izveli na džadu,lektira mi i pisana i nepisana ona
    bila draga...Vragolasto uzicko kolo,crnogorska hvala letovanja na selu,asvalti svih boja i dijalekata bili i vreli i topli i radosti nam uvek davali.O kako se ja radujem zivotu i okrenem priznajem za po nekom suknjom ili nekom ljutom masinom.Nisam ja na vas drage moje ljut nedaj boze,ili opak ovo tirano je nesto drugo
    Ono opako ljuto musko u meni ja pa ja,inace mi je kalimero vise scenski drag al bilo zauzeto,ko i dosta drugih sl.......
    Naravno da volim da citam,i sebe i druge,i hvala bogu da pisem al pisma se u tome maniru vise ne pisu.Zao mi istinski zbog toga al zato
    ovakav esejcic mali malecki u biranom drustvu bas fino dodje.
    Na podrsci iskreno hvala zbog svega sto se i vama kao i meni svakodnevno desava imam zelju da se preispitam,jeli u redu gutati spinovane retke
    majstora manipulacije,i da li je pop kultura bas k...........,i da li sam muz dobar i covjek i otac da li sam dobar i sin?Volim i dokona nedeljna jutra u pidžami
    sa velikom kafom u krilu neobrijan i prisutan tu samo za dragu moju i klince i sve tako nesto.......?Vama dragi moji zelim ako vec imate volje da procitate nesto sto ja napisem da se time nekad i zabavite i ljuti budite i tako to.Ja vam zato i obecavam za vikend jednu kratku pricu ,krajnje nepoucnu maximalno neknjizevnu,i zanrom zagubljenu u ......... sta god to bilo.I jos intelektualac rec INTELEKTUALAC jeza mi podilazi uz ledja Ja boze dragi sacuvaj.
  10. tirano (avatar)
    Kazivanja djeda Filpa ,o Djordju uvijek su imala,cudne obrte ovaj koji vam ja danas prepricavam
    Zbio se negdje sredinom devedesetih,a komotno je mogao i stotinak godina prije,Djordje vojnik vrativsi se sa ratista posle nekoliko mjeseci povlacenja po gradu i okolnim seoskim kafanama,prelomi jedno jutro u sebi da oproba srecu u Americi i preko poznanika upucenog u te rabote pojavi se jedno jutro ispred Americke ambasade u Beogradu.Bio kao i svi drugi u redu,vaspitan,umiven sa pozajmljenim cipelama ociscenim od najmanje truncice prasine, pazljivo ocesljan i u sebi ponavljase kao molitvu, obracanje sluzbeniku ambasade zaduzenom za razgovor sa strankama.Zavrsio je osamdeset i neke matematicku gimnaziju u Beogradu, studirao na dva ili ono bjese tri fakulteta,u porodici su u njemu svojevremeno posmatrali buduceg vidjenog clana zajednice no ratovi,gubitak interesovanja i sve to udalji ga od skolske klupe i zavrsi se na tome.
    U redu je upozavao ljude iz svih krajeva bivse,pricali su jedni drugima svoje jade,vodeci racuna da ne granaju rukama, i ne dizu previsoko ton razgovora jer veliki brat sa prozora sve to posmatra,i,tu bi bio kraj njihovih pokusaja da se domognu zemlje obecane, u poluglasu popravljajuci povremeno odecu pregibe na kosulji,pogladajuci preko ramena provodili dane.Na samom razgovoru prodje dobro,bio je koncentrisan, dobro raspolozen ,u nadi da ruku koju je grcio u džepu sluzbenik,divan gospodin iz Kanzasa ili to bijase ipak Ilinois ne znam ,nije opazio.Razgovor kao razgovor kratak sazet a ipak ispunjen nekom toplinom davao je Djordju nade narednih nekolko nedjelja.Ponovo je sa elanom nazivao dobar dan komsijama,preveo je cak jedno jutro i nekog kera na Zelenom vencu preko puta, dodje i to, zazvoni telefon, starinski, zvono se culo i u haustoru.Odobrenje za odlazak i boravak u dalekoj zemlji bijase dobijeno.Petnaestak dana kasnije iznad Atlantika obje ruke bile su u džepovima a samim cudom nogavice farmerki nisu oduvale putnika pored.Strah od nove zemlje, svega sta ga ceka,je stigao u naletu kao groznica i tresao ga vec dva puna sata,ali svakog cuda .............
    Prvi dani su uvijek fascinacije crnci,bas su crni,zgrade bas jesu velike,a ljudi na ulici o koje se slucajno oceses bas mali.Rad u restoranu, pruzao mu je valjda odmor od teskih misli pa tih prvih mjececi nije ni uzimao slobodne dane,to je i pomoglo da ga ljudi sa kojima radi bolje prihvate.Nekako pred kraj nedelje odluci da malo prosiri krug kojim je setao,i nabasa na neki emigrantski skup sa mnogo tansparenata o pravdi,ljudskim pravima, domovini punoj izdajnika,lopova i prevaranata.Zastade da vidi kakvo se to cudno zito vrse i izgubi prvo sat,a sledecih dana jos i vise, sve rjedji je bio na fakultetu, a poslovne obaveze je obavljao kao masina.Vec upoznat sa vodjama dobijao je odgovorne zadatke, naboranoga cela iznosio svoje stavove i zamisljao povratak kuci iz Batajnice pravo taxijem Na Terazije a onda vec.......
    Sudbina ona nasa isla je za njime,stigla ga je na ulici Portorikanac ,ili mozda Jamajcanin ukradenim autom polomi ga na ulici ,sva sila sina, srafova podize ga na noge, ali i odvoji opet od posla, skole,bio je u bolnicama mesecima i nedjeljama.Osvanu jedno jutro u Beogradu, mantil natopljen kisom pokrivao je covjeka koji je jedva vidno hramao,prolazeci pored ambasade.............
    Djede gde je Djordje ,u njivi ore ,visoko gore vidjeli su se tragovi aviona kako paraju sremsko nebo,a dolje par stotina metara nize, jata cavki i vrana su slijetala na tek otvorene brazde crne sremske zemlje
    Traktorista je brisao znoj sa cela,i otresao pepeo sa bluze ,pogleda cvrstog celicno plavih ociju,uperenih u ravnicu,ruke, ruke nisu drhtale u džepovima, jake, muski su stezale obruc upravljaca a osmjeh jedva
    vidljiv titrao na licu.......
  11. Soradze (avatar)
    Kao u "Alhemičaru"...svo blago nalazi se ispod kućnog praga....Lepa priča, Tirano...Svi se prepoznajemo u njoj, jer je svedok našeg vremena..Pročitah je u dahu...i opet kažem da volim to što kažeš i način na koji kažeš...Hvala na uživanju.
  12. tirano (avatar)
    hvala Soradze ipak mi znaci,podrska naravno.