Luda baba - Blogovi - Forum Krstarice
Prikaži RSS

Soradze

Luda baba

Oceni ovaj blog
Moja jedina unučica dolazi kod mene nekoliko puta godišnje na po par dana. Praksa je da je roditelji dovezu i ostave kod mene, pa kada ih se kroz par dana uželi, nastane plač i hitno vraćanje u roditeljski zagrljaj.

Pre tri godine, u doba kada mlada kruška u mom vrtu nudi svoje sočne plodove, došla je moja sedmogodišnja unučica i ostala par dana.

Sve vreme smo bile nerazdvojne. Spavale smo zajedno u širokim bračnim krevetima i celu noć smo se držale za ruke. Skoro da i nisam spavala od čuda. Pokrivala sam je cele noći i gledala netremice te obraze rozikaste, kosu prosutu po jastuku, prstiće na nogama...i dugačke, guste trepavice, nasleđene od voljenog sina. Ceo dan je bio podređen njoj, od doručka, pa do večernjeg tuširanja, kada mi je uvek, od premora postalo jasno zašto babe ne rađaju.

"Baba, baba, mogu li da ti pomažem da pereš sudove?" cvrkutala bi moja mala bucka svaki put kada bih prišla sudoperi. "Baba će da pere, a ti ćeš da mi dodaješ ono šta ti kažem, važi?" Zadovoljno je stajala pored i čekala šta ću joj reći. "Znaš li šta se desilo noćas dok si ti spavala?" upitala sam je. "Šta, baba?" "Nećeš verovati! Sišla sam dole u kuhinju da pijem vode, i taman da sipam vodu u čašu, kad začujem tihi glas:- Ja sam lepša od tebe! Imam plave cvetiće na sebi!...."Ko je to rekao, baba?" upita me buckić. "Šerpa iz kredenca". odgovorih..Razrogačila je oči i zanemela..."Onda se javi jasniji ženski glas: - Ja sam najlepša! Ja sam Nemica, iz Mjunika, ne tamo neka faša seljoberka. Ja kufala najukusnije supe, sarme, mene pozifaju samo kada su praznici!....- A što se đakonija za praznike tiče, ja sam nenadmašan, ja, đuveč vo Skopje! Nema šta nisam zgotovio, od slanih pita, pa do kolača i krempiti....a tek musake, ajmokce, prebrance, ja sam počasni član ove kuhinje! oglasi se bas bariton...- Ja sam najvredniji! Izgreban sam od silne upotrebe, nekada sam bio teflonski tiganj, sada mi se ni boja ne prepoznaje, a od teflona ni traga. Ali, ja ću napisati sve recepte koje sam skuvao i ispekao i postaću najpoznatiji tiganj na svetu!..cvrkutao je veseli glasić...."Baba, a da li možemo sada da ih čujemo" prošaputala je moje drago čudo. "E, neće oni sada da pričaju...razgovaraju samo kada su sami"

Posle podne smo izašle u vrt. "Vidiš kako je dobro drvo jabuke. To je babino drvo i baba sa njim priča. Ponekad ga i pomilujem. Vidiš, dalo nam je puno plodova. Evo, sada ćemo da uberemo lepu jabuku. Koja ti se sviđa?" upitah je. "Ona crvena" pokaza prstom. Ubrah jabuku i rekoh: "Hvala drvo! Hvala što si nam rodilo ovoliko puno slatkih jabuka" "Hvala, drvo" prošaputa i buckić. "Hvala lozo što si rodila tako puno lepog grožđa"... "Hvala, lozo"... "Ružo, ubraću ti jedan cvet, da nam ukrasi kuću, neće te boleti, hvala ti ružo na mirisnom cvetu"..."Hvala, ružo"..."Ovo je, čarobna kruška. Ako je zamolimo, baciće nam neku zrelu krušku".."Čarobna kruško, molim te daj mi četiri kruške: za mamu, tatu, babu i mene" zamoli glasom strahopoštovanja dete. Tup, tup, tup tup!! padoše četiri kruške na travu. Obe smo, razrogačenih očiju, obazrivim koracima prišle i pokupile četiri kruške. "Jesam li ti rekla da je kruška čarobna?" "Jesi, baba" prošaputa buckić i uđosmo u kuću. Oko nas je vladala čarolija.

Prošle godine, za Uskrs, moje malo čudo je opet bila kod mene. Više se ne držimo za ruke kada spavamo, ali se grlimo i ljubimo po ceo dan. Jednog momenta me je pogledala u oči . Jedno oko joj je govorilo "Kaži mi istinu", a drugo "Želim da verujem i dalje" i upitala:"Baba, da li je istina da šerpe pričaju?" Gledala sam lepotu dečjeg lica i rekla:"Pričaju".

Ove godine je moje veličko čudo stiglo za Uskrs. Farbale smo jaja, pekle kolač, spremale trpezu. "Baba, imali smo temu da pišemo o nekom koga najviše volimo. Ja sam pisala o tebi. Dobila sam peticu i učiteljica me je pohvalila." rekla je sva važna. "Stvarno? Odi da te baba ljubi"..."Baba" rekla je malo tišim tonom, "ja sam morala da napišem da si tu luda baba, ali da te ja volim najviše na svetu".."Ijuuuu! Pa kako luda baba?" zgranuto sam je upitala. "Pa, zato što veruješ da šerpe pričaju." Gledale smo se. Ona pogledom punim izvinjenja. "Je l' još uvek veruješ?" Ja pogledom koji se smeši. "Verujem"

Pošalji "Luda baba" na Facebook Pošalji "Luda baba" na Google Pošalji "Luda baba" na My Yahoo! Pošalji "Luda baba" na Live Pošalji "Luda baba" na MySpace Pošalji "Luda baba" na Twitter Pošalji "Luda baba" na Digg Pošalji "Luda baba" na del.icio.us

Kategorije
Nekategorizovano

Komentari

1. LJILJA MMM (avatar)
    Prelepo......toliko ljubavi, toliko mira, poštovanja žovota, onog pravog, zdravog, normalnog.
    Uživala sam u svakom slovcetu. Hvala Vam na tome.
    Ovo je divan način da se sa osmehom ode u san i novi dan
    s poštovanjem dobacujem jedno iskreno
  2. Soradze (avatar)
    Citat Original postavio LJILJA MMM
    Prelepo......toliko ljubavi, toliko mira, poštovanja žovota, onog pravog, zdravog, normalnog.
    Uživala sam u svakom slovcetu. Hvala Vam na tome.
    Ovo je divan način da se sa osmehom ode u san i novi dan
    s poštovanjem dobacujem jedno iskreno
    Hvala Vama i na čitanju i na divnim rečima.A, Vaše "Uživala sam u svakom slovcetu" ću da zapamtim za ceo život. Toliko mi znači!
  3. LJILJA MMM (avatar)
    Citat Original postavio Soradze
    Hvala Vama i na čitanju i na divnim rečima.A, Vaše "Uživala sam u svakom slovcetu" ću da zapamtim za ceo život. Toliko mi znači!

Nemoj samo da vam znači pa da ga turite u vitrinu nego pišite.
    Da li Vam je neko rekao da divno pišete? Ako nije, evo ja ću
    Najlepše pisanje je najistinitije pisanje, a to je je kad duša piše (nema veze šta, sreću, tugu, ljubav, očaj, misao)......to vam je kao da ste golubica pred otvorenim vratima kaveza.......samo prhnete krilima i poletite...svako pero je misao, osećaj, rečenica...svaki zamah krilima je pasus....osećaj slobode i ispunjenja srećom, ponosom ili olakšanjem...tada svako ko čita, kao da vam prući ruku i ide sa vama, vidi slike, oseća....eto, to je pravo pisanje za mene
    I to sam osetila u vašem pisanju. Zato pišite
  4. Soradze (avatar)
    Citat Original postavio LJILJA MMM

Nemoj samo da vam znači pa da ga turite u vitrinu nego pišite.
    Da li Vam je neko rekao da divno pišete? Ako nije, evo ja ću
    Najlepše pisanje je najistinitije pisanje, a to je je kad duša piše (nema veze šta, sreću, tugu, ljubav, očaj, misao)......to vam je kao da ste golubica pred otvorenim vratima kaveza.......samo prhnete krilima i poletite...svako pero je misao, osećaj, rečenica...svaki zamah krilima je pasus....osećaj slobode i ispunjenja srećom, ponosom ili olakšanjem...tada svako ko čita, kao da vam prući ruku i ide sa vama, vidi slike, oseća....eto, to je pravo pisanje za mene
    I to sam osetila u vašem pisanju. Zato pišite
    Sasvim sam se rasplakala!!! Ne od sujete!! Od novog rođenja!!! To je to!! Eto šta reč može.... Šta reći na Vaše reči u kojima kuca Vaše srce? Sa najvećom pažnjom ću ih skloniti na visoko mesto meni upućenih najdražih reči i čuvati zauvek!
  5. zxy (avatar)
    Lepooo ..a jesi li ti stvarno sa Sirijusa
  6. 123loncar (avatar)
  7. Soradze (avatar)
    Citat Original postavio zxy
    Lepooo ..a jesi li ti stvarno sa Sirijusa
    Hvala, zxy, na čitanju i komentaru! Samo ću tebi reći: Ja sam sa asteroida B612
  8. Soradze (avatar)
    Citat Original postavio 123loncar
    Dragi Lončar, kada Vi posetite nečiji blog i ostavite ove smajliće, ja znam šta to znači. Hvala na pažnji, čitanju i komentaru!
  9. LadyDydy (avatar)
    Ja sam mnogo vremena provodila sa svojom bakom,
    dok su se roditelji nosili sa poslom,
    ona me je celo detinjstvo cuvala,
    uvek sam mislila da je ona najpleminitija baka na svetu,
    blaga,nežna,topla..dubokog oka
    dok bi me u krilu mazila po kosi
    (tu ljubav bas odatle i dan danas nosim),
    ili iz rerne krompirčiće u čakšiama vadila.

podsećanjem na bakine ruke,oko
    i ja pisem slovo ovo.
    Večna joj slava i hvala,
    jer odavno niej medju nama .
    :rida:
    al rekla bih,da i svaka
    rec vasa, Soradze, je meka, topla poput oblaka.
    :hvala:
  10. Soradze (avatar)
    Citat Original postavio LadyDydy
    Ja sam mnogo vremena provodila sa svojom bakom,
    dok su se roditelji nosili sa poslom,
    ona me je celo detinjstvo cuvala,
    uvek sam mislila da je ona najpleminitija baka na svetu,
    blaga,nežna,topla..dubokog oka
    dok bi me u krilu mazila po kosi
    (tu ljubav bas odatle i dan danas nosim),
    ili iz rerne krompirčiće u čakšiama vadila.

podsećanjem na bakine ruke,oko
    i ja pisem slovo ovo.
    Večna joj slava i hvala,
    jer odavno niej medju nama .

al rekla bih,da i svaka
    rec vasa, Soradze, je meka, topla poput oblaka.
    Draga Lady, u kratkom opisu tvoje bake, vidi se koliko dubok i značajan trag je ona ostavila u tvom životu. "Blaga, nežna, topla..." je otvorila isti izvor u tebi i postavila meru od koje ćeš nastaviti. Tom merom će uvek biti u tebi i među nama!! Hvala na komentaru u kome sam, kao i uvek, uživala!
  11. shonery (avatar)
  12. Konj_na_belom_princu (avatar)
    Neverovanto toplo. Čarobna priča. I ja verujem.
  13. Soradze (avatar)
    Citat Original postavio Konj_na_belom_princu
    Neverovanto toplo. Čarobna priča. I ja verujem.
    Volim tvoje komentare... Hvala.