Glupost i genijalnost - Blogovi - Forum Krstarice
Prikaži RSS

Ljubav prema mudrosti

Glupost i genijalnost

Oceni ovaj blog
Albert Einstein: "Razlika između gluposti i genijalnosti je u tome što genijalnost ima svoje granice."

- Iz toga proizilazi da glupost nema granice. U tom slucaju, onda ona takodje obuhvata i genijalnost. Zbog toga bi svaki genije trebao znati granicu ili visinu svoje genijalnosti, da se ne bi sunovratio u ponor gluposti.

-Prema tome, genije mora imati svoju granicu ili znati kuda ide, da bi ostao u sferi genijalnosti. Covek koji nema granicu, ne zna kuda ide, pa mu ne preostaje nista drugo nego da dublje srlja u glupost.
-----------------------------

Anatol Frans: “Covek dokazuje da je dobro vaspitan onda kada to ostane i u drustvu nevaspitanih”

-Time se ne dokazuje samo dobro vaspitanje vec, mnogo vise. Time se pokazuje istinski karakter coveka. Dobro vaspitanje je spoljasnja ugladjenost koju svako moze steci. Da bi covek ostao dosledan sebi i svojim najvisim principima, on mora imati unutrasnju, duhovnu dubinu.

Takva dubina ne nastaje slucajno, vec je rezultat konstantnog procesa samousavrsavanja za koji se iziskuje stalna iskrenost, doslednost i istrajnost. To je razlog zasto mnogi odustaju od angazovanja na vlastitom progresivnom rastu i razvoju i time degradiraju svoj karakter. Samo malobrojni, hrabri ljudi imaju smelosti da se uhvate u kostac s takvim zivotnim zadatkom.

Pošalji "Glupost i genijalnost" na Facebook Pošalji "Glupost i genijalnost" na Google Pošalji "Glupost i genijalnost" na My Yahoo! Pošalji "Glupost i genijalnost" na Live Pošalji "Glupost i genijalnost" na MySpace Pošalji "Glupost i genijalnost" na Twitter Pošalji "Glupost i genijalnost" na Digg Pošalji "Glupost i genijalnost" na del.icio.us

Ažurirano 21.09.2015. u 13:43, autor: sofija06

Kategorije
Nekategorizovano

Komentari

Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja
  1. zxy (avatar)
    Hm..ha,vidim ja kad god mislim da sam genijalan ispadnem glup,gledam gde je greška i gde je ta granica ,al ne vidim ništa,dal to znači da sam ja...uf opet ispadoh glup,postaje mi to navika izgleda

Ali ako je te društvo svuda okolo ko što je slučaj u našoj reali,kako to kulturan čovek da preživi
    Ažurirano 05.09.2015. u 12:33, autor: zxy
  2. 123loncar (avatar)
    ...pitanje je kako se ponderiše / meri glupost-mudrost....nekada je bilo mudro govoriti da je zemlja ravna , danas to više nije čak ni glupo , smešno ili tako ...to je već ludo...današnji hit po tom pitanju je da je zemlja okrugla , lopta , kugla - a već kroz hiljadu godina zemlja će biti samo zemlja 8 jer će geometrija biti toliko precizna da će imati mogućnosti da matematički precizno svaku tačku njenog volumena predstavi ( definiše u tri ravni , a i definiše od njenog dežišta masa ili pak oblika - geometrijske forme ) , pa će biti suludo pričati da je zemlja lopta , kao što je dans suludo pričati da je okrugla....
    ....naučna istina uvek i samo uvek u stvarnosti u realnom stvarnom trenutku koji zovemo " sad ", nije ništa drugo kad se sagledava sa aspekta budućnosti - do tiranija gluposti....smešna konstatacija , ali belodana civilizacijska istina....

....kad govorimo o lepom vaspitanju , uglavnom se misli na socijalizovanog čoveka...to je onaj koji se uklapa u društveno proklamovane kodekse jedne zajednice...a ti kodksi od zajednice do zajednice su dijametralno suprostavljeni ...tako recimo u nekim zajednicama je ubistvo iz bilo kog razloga zločin , pa se i sankcioniše ,a u drugim zajednicama pak postoji i takozvano korisno ubistvo pa se ono i odlikuje....naveo vih primera radi , nato države koje čine njegov kostur...amerika , kanada , australija , nemačka , engleska , francuska i sl....u ovim državama , smatra se da ubijanje njihovih vojnika je korisno , jer štiti njihove interese širom planete ....njihovi snajperisti ubijaju i decu iz samo njima znanih procena o bezbednosti , i zato bivaju odlikovani i slavljeni u tim zemljama....( da ne navodim imena snajperista , može lako da se izgugla ).....takvi odlikovani ljudi smateaju se lepo vaspitanima......
    ....boću da kažem da je lepo vaspitanje , zapravo ukalupljivanje u društvene norme....po meni to je surov proces kojim se uglavnom proizvode idioti i ljudi zveri....

....naravno , za čovečnost , ličnu treba voditi duhovni rat sa sobom samim i sa društvom .....bitka za samovaspitanje potrebuje "ja" koje se resocijalizovalo , oslobodilo socijalizovanog lepog vaspitanja i očovečilo....
    ...samo biće koje se očovečilo i izgradilo sopstveno "ja" , ima svesti koja može biti odgovorna - čovčno odgovorna za sebe i svet u kome je....
  3. mizaca (avatar)
    Ako se nema sta pametno reci bolje je cutati.Spasiti se mirom od bezlicne mase........A na cinizam odgovoriti ljubavlju ako je moguce.........U tom pravcu ja nekako razmisljam...........
  4. Umri_muski (avatar)
    Ne zna covek sta da kaze na ovo...Sve je tako postavljeno da imam utisak da je pogresno shvaceno ili ce svako pogresno povezati kad ovako cita...
    Jedino ajd da je tacno da radom i istinoljubivoscu dolazi do nekih dubina, a ovo ostalo kao da je za srednjoskolku...

Glupost ima uze granice za pojedinca, od bilo koje genijalnosti, sta god nazivali time...
    I sad bi ovde islo 7 teza sve duboke i teske, a to nije pitko za publiku...

A kad je nesto pisano za publiku znaci da je cilj da se publika oseti fino , znaci mediokritet, znaci snishodjenje, znaci laskanje, i najverovatnije samoobmana.
  5. zxy (avatar)
    Citat Original postavio Umri_muski
    Ne zna covek sta da kaze na ovo...Sve je tako postavljeno da imam utisak da je pogresno shvaceno ili ce svako pogresno povezati kad ovako cita...
    Jedino ajd da je tacno da radom i istinoljubivoscu dolazi do nekih dubina, a ovo ostalo kao da je za srednjoskolku...

Glupost ima uze granice za pojedinca, od bilo koje genijalnosti, sta god nazivali time...
    I sad bi ovde islo 7 teza sve duboke i teske, a to nije pitko za publiku...

A kad je nesto pisano za publiku znaci da je cilj da se publika oseti fino , znaci mediokritet, znaci snishodjenje, znaci laskanje, i najverovatnije samoobmana.
    Iz pogrešne premise pogrešni zaključci a Sofija ne piše za zabavu i razbibrigu nego kao što kaže Gete"Ja ne pišem da bi se svideo nego da vi naučite nešto"
    Nego znaš šta ,bori se muški a ne niskim udarcima
    Ažurirano 05.09.2015. u 20:39, autor: zxy
  6. sofija06 (avatar)
    Menscini zxy, da je ta tvoja genijalnost mnogo klizava, bre. Ma, i to nije lose. Bar se mozes zabavljati klizanjem pa, ti nece biti dosadno. A, sto se tice prezivljavanja, mizaca dade savet za to.
  7. sofija06 (avatar)
    Ne zna covek sta da kaze na ovo...
    Ako se nema sta pametno reci bolje je cutati.
    Izgleda da mizaca opet ima odgovor. Ali, salu na stranu.

Ukoliko se tvoje aludiranje na pisanje za publiku odnosi na mene, onda je ono suvise proizvoljno i subjektivno, da bi se podudaralo s objektivnoscu. Niko, osim mene, ne moze bolje znati moje misli i osecanja, odnosno motiv moga pisanja.

Iz tog razloga, bilo koji covek, koji nastoji, da oformi objektivnije misljenje o necijem pisanju, mora najpre saslusati sta ta osoba kaze ili misli u vezi toga. U protivnom se lako zapada u zamku arogantnosti i pogresnih zakljucaka, sto je vec mnogo puta potvrdjeno. Zbog toga se i kaze da niko nema pravo da govori u nicije ime.

Ja nikom nista ne glumim, niti izvodim bilo koju predstavu za bilo koga da bi termin publike dobio svoje puno znacenje. Jednostavno pisem iskreno, onako kako mislim i osecam. Naravno, svesna sam i toga da ce svaki covek moje reci prosudjivati kroz svoju prizmu shvatanja, tako da su uvek moguci nesporazumi i pogresna tumacanja. U tom slucaju je uvek korisno da dodje do razjasnjenja , ako je moguce.

Pored toga, meni pojam publike zvuci podcenjivacki. U ovom slucaju, publika nije nista drugo nego ljudi koji razmenjuju njihova misljenja na svojim blogovima. Prema tome, svi ljudi koji ovde ucestvuju, ukljucujuci tebe i mene, bi sacinjavali publiku. Ako se tvoje aludiranje ne odnosi na mene, mislim da bi pomoglo da se konkretnije izrazis sta si imao na umu kad s govorio o pisanju za publiku?
    Sto se tice mog komentara o genijalnosti i gluposti, on je samo odgovor na Ajnstajnovu izjavu u skladu s njegovom logikom zakljucivanja. Pri tome, kao sto je i zxy, uvideo nije analizirana valjanost pocetne premise.

Ako bi se analizirala ili precizirala Ajnstajnova pocetna premisa, moglo bi se reci da ona nije u potpunosti tacna. Ipak, to ne utice na valjanost moga trvdjenja o granici genija. Genijalnost, kao opsti pojam progresivnog potencijala razvoja, nema svoju granicu, sto se ne bi moglo reci za genijalnog coveka. Ma koliko da je neki covek genijalan ili da ima sposobnost da se “otvori” i prevazidje svoju subjektivnost, ona se ipak, nikada ne moze u potpunosti prevazici vec, je uvek prisutna kao potenicijalna granica njegove genijalnosti.

Mislim da se velicina genijalnosti genijalnog coveka, ogleda upravo u sposobnosti prepoznavanja ili uocavanja vlastite granice. Otuda i genijalna Sokratova izreka: “Znam da ne znam.” Sto god je genijalan covek svesniji svoje granice, on je i genijalniji, odnosno sposobniji za progresivnije stvaralastvo. I obrnuto, o cemu svedoce Sokratovi protivnici.

U svakom slucaju, hvala za javljanje i iznosenje misljenja. I nemoj se ustrucavati da iznosis teze, ma koliko da su duboke i teske, posto je ova publika dovoljno inteligenta da ih razume.
    Ažurirano 06.09.2015. u 06:44, autor: sofija06
  8. 123loncar (avatar)
    `` Sokratova izreka: Znam da ne znam.” ``

...rekao bih da je ovo starije od Sokrata - koliko je meni poznato , ali jedino je on to upotrebi na upečatljiv način , koji se pamti i posle više od dva milenijuma , na razno razne načine i verzije , kad je pred senatorima kao sudijama , vrhovnog suda , izveo logičan zaključak zašto je proročanstvo u pravu , kad tvrdi da je Sokrat najmudriji čovek na svetu --- samo zato što jednu jedinu istinu zna , a to je da ništa nezna , za razliku od tolikih ljudi koji tvrde da mnogo znaju , a o tome što mnogo znaju , zapravo , kad se dijalektički ispituju , ništa neznaju....

...pisanje za publiku , može biti pisanje sa pozicije ja znam....onda to pisanje deluje kao propoved sa predikaonice , stadu vernika....dejstvuje kao jednosmerna komunikacija....a kad počne čovek te njihove propovedi da analizira , rasčlanjuje i provejava - sve sama fraza do fraze , skovana tuđicama besmislenim , koje u svojoj opštosti mogu da se premeću i ničemu ne vode....traže od publike slepo verovanje !
    ....e onaj Sokratov izvod , da je za mudrost dovoljno znati , da ništa se zapravo apsolutno i ne može znati , zapravo je tad ubio sve autoritete znanja....no to mniga i dan dani ne odgovara....ubija njihov sofistički koncep , parazitskog bivstvovanja u zajednici...i kad već govorim o ovom problemu rušenja autoriteta znanja , sa njima se ruše i temelji neprikosnovenih katedri , pa i čitav sistem ljudi koji bogougodno žive od SOFIZMA.....Sokrat je jednim delom zbog toga i osuđen jer je bio javni borac protivu sofističkog parazitizma , i jedini javni govornik koji je sve sofiste svog vremena pred publikom demaskirao...atinske vlasti su iznajmljivale čuvene svetske sofiste da nadgornjaju Sokrata , ali oni nisu imali uspeha svojim ispraznim frazologijama....otuda i odluka da se legalistički ukloni ovaj koji zna da ništa nezna , te javno govori o tome....to je prvi veliki , civilizacijski obračun sa slobodnim javnim govorom....
    ...sličnu stvar je doživeo i rimski vojskovođa / у његовој двадесетој години, лично цар Диоклецијан произвео у чин комита тј. војводе (најстарији војни чин, којим се постаје и царев саветник) / Sveti Georgije !

...težnja ka saznanjima , potrebuje slobodu javnog govora , a ponajviše polemiku , suprodstavljene poglede - kako se to kaže , sagledavanje iz raznoraznih uglova , kao i kontinuiranu analizu , proveru onoga što se utvrdi kao kavo znanje....znanje koje se ne proverava kroz osporavanje , vreme utvrdi kao istorujsku glupost - tako da nema potrebe braniti se od tuđih stavova , viđenja ....hoću da kažem da pametan čovek ne treba da se ušančuje na pozicije javno izrečenog neznanja - kako je to lepo izveo Sokrat u svojoj odbrani !
  9. Гром (avatar)
    Глуп је онај ко се у својој мисли ослања само на Дрво Познања Добра И Зла (читај Интелект) Док је мудар онај ко се у својој мисли ослања на Дрво Живота (читај Разум)
    Интелект је Херувим Заклањач са пламеним мачем, и он заклања Дрво Живота,Исуса Христа у нама. Што је коефициент интелеигенције већи то је већи и заклањач који се вије испред Дрвета Живота,
    Закључак: Људи са високим коефицијентом интелигенције, немоћни да виде свој разум, засењени интелектом, на крају умиру глупи.
    Овај свет цени интелектуалце, геније, и у томе се огледа глупост овога света, Вирус глупости влада овим светом и сви мисле да су паметни, неоткривени генији.
    Сведенборг каже да у паклу постоји посебна област у којој бораве зли духови Генији.
    Генијалност је врхунац глупости
  10. sofija06 (avatar)
    Slzem se s tobom loncar da postoji kontroverznost oko izreke: “Znam da nista ne znam.” Ali, ona je isto tako poznata kao Sokratov paradoks. Medjutim, to nije toliko ni vazno jer, se time skrece s glavne teme. Tu izreku sam pomenula samo uzgred, da bi potkrepila tvrdjenje da ljudi nikad nemaju potpuno znanje i da su skloni greskama. Tu nema iznimke pa, se to pravilo odnosi i na genijalne ljude. Ja sam o tome opsirnije pisala u ovom clanku: http://forum.krstarica.com/entry.php/20984-Spoznaja-ili-znanje-kao-proces
  11. sofija06 (avatar)
    Bez inteligencija ni ti, ni ja, Grom, ne bi mogli pisati ove redove, niti bi se mogli razumeti. Zato je inteligencija bozji dar ljudima. Medjutim, od ljudi zavisi kako koriste taj dar. Da li kroz inteligenciju biraju nize, telesne ili vise, duhovne nagone?
    Ne znaci da su svi ljudi koji imaju visok koeficient inteligencije losi ili neposteni, niti da su ljudi koji imaju nizak koeficijent inteligencije dobri i posteni. Mi ne mozemo birati s kakvom inteligencijom cemo se roditi ali, zato mezemo birati gde cemo je usmeriti. Da li cemo je koristiti za dobro ili zlo?
  12. Гром (avatar)
    Погледај мој текст овде на блогу
    http://forum.krstarica.com/entry.php...#comment276006
    текст су коментарисали Лорд Гледсон и Лончар; један је чуо глас разума а други је послушао глас свог интелекта.
    Та двојица нису исто прочитала, видела. Један од њих двојице је слеп за оно што говорим јер се ослања на интелект.
    Оставите их: они су слепе вође слепцима; а слепац слепца ако води, оба ће у јаму пасти. Матеј 14.15
    Тешко вама вође слепе који говорите: Ако се ко куне црквом ништа је; а ако се ко куне златом црквеним крив је. Будале слепе! Шта је веће, или злато, или црква која злато освети. Будале слепе! Шта је веће, или дар, или олтар који дар освети? Вође слепе који оцеђујете комарца а камилу прождирете. Матеј 16.24

Ово Христос говори интелектуалцима оног времена, ученим људима; и каже да су они слепи
    И чуше ово неки од фарисеја који беху с Њим, и рекоше Му: Еда ли смо ми слепи?Рече им Исус: Када бисте били слепи не бисте имали греха, а сад говорите да видите, тако ваш грех остаје. Јован 9.40-41
    Поставља се питање ко их је заслепио да не виде?
    Заслепио је очи њихове и окаменио срца њихова, да не виде очима ни срцем разумеју, и не обрате се да их исцелим. Јован 12.40
    Интелект је тај који заслепљује да не видимо светлост Божију.
    Погледајмо ко се подиже против Бога, све интелектуалци. Има међу њима и религиозних али не чине оно што је Господ говорио да треба чинити. Него још то што је Господ говорио да треба чинити изврћу руглу и говоре против тога. Интелектуалци су и православље опоганили, варају људе да је довољно веровати, постити и причешћивати се у цркви и спасен си. Колико верника у цркви чини ово и верује да су спашени, да су прави верници? Велика већина, То знам јер сам се и ја некад тако причешћивао и мислио да сам верник, да сам Хришћанин. Погледај Лончарев одговор на мој текст и све ће ти бити јасно.
  13. 123loncar (avatar)
    ....rekoh : pametan čovek ne treba da se ušančuje na pozicije javno izrečenog neznanja - kako je to lepo izveo Sokrat u svojoj odbrani....no ljudima parazitskog ustrojstva potreban je za opstanak svet koji živi u neznanju i veruje besedama fanariota.....nešto poput ovog :

...Dušan Petričić posve jasno pokazuje kuda ide i čemu služi svet verujućih , kojima je intelekt samo u jednoj niti , u lobanji - razapetoj između ušiju....ponekad karikatura i humor mnogo više kažu nego istraživački sociološki radovi !
  14. sofija06 (avatar)
    U potpunosti se slazem s Ajnstajnovom izjavom da je nauka bez religije hroma, a da je religija bez nauke slepa. Posto sam o tome ranije opsirno pisala, ne bih htela da to opet cinim, niti da se upustam u teolosku raspravu, pa cu samo dati sledece linkove :

http://forum.krstarica.com/entry.php/22050-Religija-nauka-i-filozofija-kao-razli%C4%8Diti-aspekti-svesnosti-ljudi-(I)
    http://forum.krstarica.com/entry.php/22071-Religija-nauka-i-filozofija-kao-razli%C4%8Diti-aspekti-svesnosti-ljudi-(II)
    http://forum.krstarica.com/entry.php/22096-Religija-nauka-i-filozofija-kao-razli%C4%8Diti-aspekti-svesnosti-ljudi-(III)

pametan čovek ne treba da se ušančuje na pozicije javno izrečenog neznanja
    Moram priznati, loncar, da ponekad imam teskocu da tacno odredim kada se neka tvoja izjava direktno odnosi na nesto sto sam ja pisala, a kada govoris uopsteno? Pametan covek je svestan da znanje nikada nije, niti moze biti konacno. Da se neprestano mora uciti i razvijati. Onog momenta kada covek misli da je pronasao apsolutni istinu, tada se “zatvara”, prestaje uciti ili pada u zamku dogme, cime uzrokuje vlastiti regres. To je upravo ono sto je Sokrat istakao i na sta je upozoravao.
  15. 123loncar (avatar)
    ...teško da ja mogu reći šta govorim , jer pre mene , mnogo pre mene mnogo toga je rečeno , tako da ja mogu shodno svom vokabularu te stvari da premećem - verovatno u odnosu na njih , veoma loše - ali nastojim , trudim se da pratim nit koja je opšte unačajna - civilizacijski važna...e ta nit , koja je civilizacijski važna , često čoveka navede , tokom rasprava , na put gde se napušta sva opštost i tad nastaje određenost....sujeta , sa potrebom da se nešto krucijalno , temeljno brani stvar preuzima u svoje ruke...to i nije tako opasno ako se zastupaju civilizacijske vrednosti koje u bilo kojim okolnosti ostaće velike.....tad ljudi samo testiraju tu vrednost , provetravaju - a i iznose na svetlost dana svoju sujetu , kako bi je kasnije korigovali / šišali...jer samo ono što ugleda svetlost , može da se ogleda - oću reći vidljivoje ( jerbo , sakrita dominantna sujeta koja ne vidi svetlost dana , opaka je za svog gospodara a prepogana za svet )....i tome je fora sa ogledalom i ogledanjem ( naravno metaforično , ali i fizički , stvarno )....

...čovek je roditelj nauke , a on kao njen otac ne može i bez religije , jer je i ona njegovo čedo...mnoge takozvane naučne istine čovek je bacio i proglasio generacijskim civilizacijskim glupostima , samo religjske dogme drži na izvornom nivou - a one opet traže slepo verovanje....postavlja se pitanje zašto....šta to ima religija što nauka nema....šta ima dogma , a nema istina...

...stvar je jako prosta , istina ne prašta , a religija prašta....u istini ubica je ubica , zlotvor , zločinac , nečovek , ništarija....u religiji može biti "oprosti mu u neznanju šta počini"...a , ako se pokaje , jošte javno , pokajanje ga može izdići međ veličinama za divljenje - može biti uvažavaniji od bilo kog časnog koji nije ni mrava zgazio....često pokajnici zločinci bivaju slavljeni a ne retko i proglašavani svecima ( da ne nabrajam imena , već rećiću da je to savlopavlovski slučaj )....
    ...dakle , u nauci nema savlopavlisanje !

...a sa druge strane , čovek naučnik je i samo čovek , pa stoga naukom ne želi da dira dogmu - pa na taj način je veliča....sve religijske dogme , prihvatile su naučni model stvaranja kosmosa i naravno dodale da je taj trenutak rađanja kosmosa božije/tvorčevo delo....i ma koliko se čovek naučnik koprcao u sebi , zbog mogućnosti praštanja , čovek vernik u njemu pobeđuje...zato nauka nije religijski vid , već religijski sluga , sa prevashodnim zadatkom da je veliča....i šta god nauka činila , odnosno šta god naučno biće otkrilo , religijsko biće će reći to je još jedan dokaz veličine religije !
  16. sofija06 (avatar)
    Da. Istina je svestrana. Zato onaj ko je sledi ne ide u jednostranost, vec je trazi i u nauci i u religiji.
  17. zxy (avatar)
    " Šta je istina"-Pontije Pilat.
    Niko mu nije odgovorio do sada koliko znam ja.Eto šanse za vas dvoje da se proslavite
    Ažurirano 09.09.2015. u 12:26, autor: zxy
  18. Гром (avatar)
    Скуп наших уверења, искустава,убеђења, васпитања чини нашу истину. у Зависности каква нам је истина зависи и како ћемо судитио догађајима у нашем животу. Ако је наша истина добра и наш суд ће бити добар па ће самим тим и наш доживљај света и нашег живота бити леп. Али ако је наша истина искварена заблудама(заблуда је мишљење, убеђење, које настаје после блуда) онда је и наш суд бити лош па ће и наш доживљај света и живота бити јако суморан.Наука каже то долази из подсвести не схватајући улогу истине у нашем поимању и доживљају свега. Исус Христос је она права истина и чинећи дела која је Христос говорио да треба да чинимо из љубави према ближњима, ми ћемо полако мало помало изменити своје заблуде правом истином која ће учинити да наш суд буде прав а са њиме и наш доживљај свега око нас ће бити испуњен љубављу, једним сталним осећањем радости које ће испунити наш живот.
    Да појасним заблуде; Погледајмо ум ку*ве и ум поштене жене, Оне немају исте мисли нити истим очима виде свет, Сходно томе и њихов доживљај света ће бити различит.
    Јако је важно каква нам је истина јер то директно утиче на стање нашег ума, на његову чистоту.
    Ети ти одговора по питању Истине, и као што видиш то ме неће баш прославити ко ни Христа што није прославило оно што је говорио у већини оних који су га слушали.
  19. zxy (avatar)
    Ja posle bluda doživim prosvetljenje ,msm sve mi bude jasnije tako da nema nikakvih zabluda.Zabluda ima ponekad pre toga
    A kur.e često iskreno vole to što rade kao i pare,pošteno zar ne i poštenije nego mnoge druge
    A Hristova istina je teško dostupna,pa u nju i apostoli nisu verovali i to ne samo Toma.Ona kao što treba da znaš pada sa neba kao milost Božija (pravoslavni)ili se kroz patnju otkriva(katolici) ,jer rekao je " Ja sam put ,istina .."a put njegov Golgota je bila...,Ali ...mnogo je pozvanih a malo odabranih,tako da za većinu ,istina je enigma
    Ažurirano 09.09.2015. u 14:35, autor: zxy
  20. sofija06 (avatar)
    Zasto samo nas dvoje, zxy? Sta tebi fali da se i ti proslavis? Hvala Grom za iznosenje misljenja. Ima dosta stvari u tvome tekstu s kojima se slazem.

Istina je zivot koji je u nama i svuda oko nas. Ono sto karakterise zivot je razjedinjenost ili postojanje mnostva razlicih individualnosti koje stupaju u stalnu i neprestanu interakciju. Time nastaje svesna aktivnost kod inteligentnih zivih bica. Ta svesna aktivnost stvara dozivljaj postojanja, tako sto covek njome formira percepciju o sebi i svemu izvan sebe.

S obzirom da je svaki covek jedinstven i njegov dozivljaj, percepcija ili istina je takodje jedinstvena pa, se zbog toga i govori o subjektivnoj istini. Medjutim, u isto vreme postoje opste ili zivotne zakonitosti po kojima se odvija interakcija izmedju svih tih individualnosti. One se obicno definisu kao objektivna istina.

Koliko ce subjekt biti u stanju da otkriva objektivnu istinu zavisi od njegovog stava prema vlastitoj istini. Arogantan covek koji proglasava svoju istinu apsolutnom, omalovazava istine drugih pa, nije spreman da ih razmotri. Time se “zatvara” u svoju subjektivnu istinu, cime prestaje da uci ili da se razvija u skladu s zivotnim promenama, sto mu onemogucava da otkriva objektivne zakonitosti ili objektivnu istinu. Na taj nacin on ostaje zarobljen svojom subjektivnoscu i dozivljava regres koji se manifestuje kao stalni nesklad, frustracija, nezadovoljstvo i neuspeh u interakciji s okolinom.

Za razliku od njega, covek koji “otvara” svoju subjektivnost, koji je spreman da stalno uci, da se razvija, da bude u toku zivotnih promena i da preispituje svoje subjektivne istine, u stanju je da otkriva svoje zablude i time bolje razume samog sebe a, time i svoju okolinu, odnosno zakonitosti medjusobne interakcije, sto ga vodi ka uspesnijem prilagodjavanju i unutrasnjem miru i zadovoljstvu.
Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja